Jump to content

Intre 90 Si 100km/h Se Aude Un Zgomot...


Wizard84
 Share

Postare recomandată

la mine s-a rezolvat... am fost ieri la un drum lung si nu se mai aude zgomotul ala la 90-100, tind sa cred ca dupa ce am reglat unghiul si-a revenit sau a disparut de la sine.

paul_ral - de a cutie nu este, ca daca las pe liber tot se aude, am lasat-o mai mult pe liber pana a scazut de la 100 la ~80 si imediat cum a scazut de 90 a disparut zgomotul, asta inainte de a face unghiul la roti.

Dar nu garantez ca unghiul ar fi rezolvat problema, o sa confirm dupa ce o mai plimb un pic sa vad daca apare iar zgomotul ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai de unde sa o urci pe un elevator sau ceva?:) sa o urci si ii dai putzin viteza daca dispare sunetul clar clar e de pe la rotzi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o lasi pe liber grupul tot se invarte. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o lasi pe liber grupul tot se invarte. ;)

Asa este, se invarte dar nu la nesfarsit. L-a asta m-am gandit si eu, dar am lasat-o destul timp pe liber cat sa vad daca este de la cutie(verificat si cu ambreiajul calcat). Plus ca indiferent daca este a 4-a sau a 5-a tot zgomotul ala il facea. De la unghi sau cauciucuri este cand se manifesta la o anumita viteza. La mine tind sa cred ca reglarea unghiului a rezolvat problema, inca nu a aparut la loc de cand am facut unghiul... si sa dea D-zeu sa nu mai apara :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce ziceam eu atunci a disparut odata cu schimbul anvelopelor spate. Deci ele erau de vina.

Acum se mai aude pe fata parca (dreapta) un zgomot de fond continuu. Nu e puternic. Parca uneroi nu se mai aude. Se aude ca si cum ar fi un anevlopa mai moale. Dar nu e moale. La viteza mai mare nu il mai aud. Poate nu se mai distinge din cauza zgomotului de rulare, dincolo de 89km/h sa zicem. Sa fie din rulmenti? La viteza mare, dincolo de 110 simt o vibratie in volan, mai ales cand o calc de la viteza asta in sus. In plus si trage dreapta. Directia facuta de 2 ori, roti inversate fata/spate, echilbrate. Anvelope de 5000km. Sa fie din rulmenti? Sau astia nu au legatura cu ce vibratiile in vola si trasul in dreapta, plus o usoara instabilitate cand trec pe langa alte masini pe autostrada?

Multumesc!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

da un link de unde sa vad cum se schimba un rulment fata nu are nimeni ?

sau macar pasii, sarind peste faza cu dai jos roata si scoti placutele de frana apoi faci ca la dacie :D (nu am avut asa ceva )

am rulemntul fata stanga spart sau gripat dar ns cum se face schimbul iar manopera e 100lei la service,

pls help

cu stima,

pusttiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu, am eu o nebunie in cap... amortizor/arc dreapta dus. Roata nu mai apasa uniform pe sosea. Daca demarezi pe soseaua uda sau cu nisip roata topaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ms mult bogdan29 ,

poti sa-mi spui si de unde este scanat?

de unde pot cumpara si eu un manual pt golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e scanat de mine. L-am primit de la CVA G3, caruia ii multumesc. Este din manualul pt Golf 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu topaie roata CVA G3. Amortizoarele is noi...arcurile bune...

Poate de la planetare ceva...? Nu stiu.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare tuturor. Am o problema cu golfuletul pe care mecanicul meu nu o poate rezolva. Când ajung la 100 si i-au piciorul de pe accelerație pana la 90 se aude un vuiet puternic parca ar fi toba spartă. Mai jos de 90 nu se mai aude. Si sa zicem ca a scăzut la 95daca accelerez dispare zgomotul. Rulmenții sunt schimbati tobele schimbate. Mecanicul banuieste ceva la admisie. Menționez ca aceeași problema am avut-o la un golf 2 tot nerezolvata. Așteptat sugestii. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De ceva vreme cind merg mai cu viteza se aude un zgomot ce se manifesta ca un suerat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!