Jump to content

Deschidere Portbagaj Din Interior


Jacku
 Share

Postare recomandată

:( Am montat o alarma pe Bora si vreau sa zic ca are functie deschidere portbagaj din telecomanda daca tii 2 secunde apasat pe " dezarmare" (deschidere). Este o alarma ieftina(mi-am cam luat tzeapa) , a fost in jur de 95 lei la Metro, pe mine m-au pacalit unii la o firma de alarme langa Obor de unde se iau microbuzele spre Pitesti, (350 lei ). Mai are si functia de inchidere geamuri, daca masina are aceasta functie. Deci deschiderea este electrica si cum nu aveti buton interior poate va montati unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
jackule am eu pe golf deschiderea porbagajului din interior....dar butonul nu este pe usa...il montezi unde vrei tu.....si inca ceva...trebuie sa-ti montezi tu niste arculete care sa-ti impinga haionul mai mult pt ca nu este suficient cat sare el dupa eliminarea manerului de pe spate

p.s:poate ne vd la o intalnire ca sa vezi despre ce e vb

salut ! nu iti trebuie neaparat arculetzele de care zici tu , unii le zic actuatoare , si cum ai spus si tu imping haionul atat cat sa treaca de dintele de siguranta de la iala .

O alta solutie mai simpla si destul de ieftina este sa dai iala jos , si sa polizezi dintele de siguranta , mai ieftim , asa ceva am facut eu la golful meu , bineinteles dupa ce am pus actuator electric , si merge BRICI :ceuameni:

- avantaje : nu mai ai bataie de cap cu adaptarea acelor actuatoare care iti imping haionul

costul , care e logic

alte gauri , fie in haion , fie in bara spate

-dezavantaje : trebuie sa dai mai tare cu haionul , dupa care sa il verifici daca e inchis ,

uzura mai mare asupra chederelor

Legat de actuatorul care actioneaza tija yalei , cel mai simplu "actuator portbagaj Daewoo Cielo" costa undeva la 50 de lei , ansamblul este electromecanic si rezista la mama mamelor de intemperii , nu ai treaba cu el , cel putin eu nu am avut pana acum si il am de 8 luni .

-avantaje : ieftin pentru un look relativ dragutz si aici ma refer la cei carora nu le plac emblemele si zorzoanele pe masina

-dezavantaje : sunetul metalic tipic cielo-ului , pare rupt din tehnologia ruseasca ;)

trebuie sa tragi fire prin stalpul de la aripa stanga (dreapta , depinde unde este butonul) apoi prin burduful prin care trec alimentarile de la dezaburire , furtun apa stergator , comanda stergator , si ulterior in haion , este migala dar dupa parerea mea iese ceva frumos.

PS: in caz de defectiune al actuatorului recomandat de mine , am o solutie simpla , ingauritzi plasticul care capitoneaza haionul , intr-o zona cat mai apropiata de tija yalei , in felul acesta veti putea accesa portbagajul in caz de avarie . Puneti 1 dop in locul unde a-ti facut gaura pentru a avea 1 aspect placut. succes . Cei care vor sa faca aceasta operatie si nu se descurca , sunt deschis pentru instructiuni !!

Modificat de rider_09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare!

Am cautat topic-uri dar acesta este singurul asemanator. La Bora berlina vreau sa se deschida portbagajul din interior dar nu am butonul necesar. Am verificat portbajul si acolo exista solenoidul original, care are si firele legate.

Ideea este ,unde gasesc firele/legaturile(prin zona bordului) pentru deschiderea portbagajului din buton, ca sa montez unul.

Daca se poate chiar scheme, ceva... Help!

Multumesc anticipat!

 


 

Modificat de bombonell.bora
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@rider_09 goppo nu are maner deloc si cat se deschide haionul dupa ce.i da drumul actuatorul (2cm maxim) nu are cum sa.l ridice decat cu o sarma :)) Asa ca monteaza acele arculete pe telescoape sau alte telescoape. La cei cu manere nu se pune problema doar ca nu.i vad rostu.

Modificat de gabrielbr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Vad ca nu s-a mai discutat nimic aici de vreo 6 ani, dar e ok. Am gasit acest topic accidental insa mi s-a parut o idee buna. Am o bora berlina, deshiderea portbagajului este electrica, apas pe acea clapeta de la portbagaj de deasupra nr de inmatriculare si un actuator actioneaza yala, care deschide portbagajul. Eu nu vreau buton inauntru pentru ca este destul de costisitor, prea multe de demontat. Eu as vrea sa il deschid din cheie. Am inchidere centralizata pe ea, OEM cred, dar am numai 2 butoane pe cheie, armare si dezarmare pt inchiderea centralizata. Cum pot deschide portbagajul de pe cheie? Trebuie schimbata carcasa cheii si sistemul de inchidere? Sau se poate prin vreo combinatie cum se vorbea mai sus, sa tii apasat pe dezarmare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora, dacă are închidere cu telecomanda/cheie briceag oem... Se schimba cheia cu una cu 3 butoane... De Passat b55 (mașina ta sa fie după 2002},se adaptează și va descuia și portbagajul, din telecomanda 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles. O sa caut chei prin dezmembrări, sa vad ce găsesc. Pe la ce ar trebui sa fiu atent? 

Și am mai auzit la cineva, ca între cele 2 butoane, mai sunt pini și pentru cel pentru portbagaj (și am văzut ca sunt) și ca dacă lipesc un buton acolo va funcționa. Asa simplu sa fie? Acea persoana mi-a zis ca a făcut pentru el și ca funcționat și ca pentru 50 de lei îmi face și mie și îmi da și carcasa cu 3 butoane. Merge asa? Sa încerc? Sau mai rău o stric. Menționez ca am o singura cheie la ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vreau sa fac si eu portbagajul unui golf sa se deschida dintr-un buton din interior. Daca elimin clapeta pentru deschidere a portbagajuli si montez un actuator, la apasarea butonului o sa se ridice portbagajul incat sa pot baga mana sa il deschid? La golf4 sunt 2 trepte de deschidere. Actuatorul nu o deblocheaza doar pe prima? Cum o sa o deblochez pe a 2a?

Si inca ceva. Nu merge legat butonul direct pe actuatorul masinii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele din maner le tragi pe buton.

ca sa il salte poti incerca sa pui arcuri pe telescoape, eventual impreuna cu telescoape de forta mai mare.

nu ai zis daca ai break sau hatch, la break nu cred ca vor funtiona arcurile alea dar daca spui de "clapeta pt deschidere" cred ca ai hatch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e hatchback. Nu stiu exact la ce te referi prin a lega firele din maner pe buton. Clapeta de deschidere are ceva fire? Daca da, despre alea e vorba? Nu ma pricep mai deloc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la break este un contact in maner, comanda un actuator 

la hatch se misca manerul.

daca nu te pricepi, crezi ca poti face modificarea asta doar din sfaturi pe forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, fauralex8 said:

Vreau sa fac si eu portbagajul unui golf sa se deschida dintr-un buton din interior. Daca elimin clapeta pentru deschidere a portbagajuli si montez un actuator, la apasarea butonului o sa se ridice portbagajul incat sa pot baga mana sa il deschid? La golf4 sunt 2 trepte de deschidere. Actuatorul nu o deblocheaza doar pe prima? Cum o sa o deblochez pe a 2a?

Si inca ceva. Nu merge legat butonul direct pe actuatorul masinii? 

Dar de ce nu o repari asa cum trebuie și vrei sa faci improvizații?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca vreau sa renunt la clapeta si sa cumpar un haion gol, fara nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ai spus tu ca vrei sa faci, cred ca ar trebui sa iei un actuator aftermarket, sau oem de pe break sau bora, sa il adaptezi cumva acolo in asa fel incat sa iti actioneze de acea tija pe care o actioneaza clapeta. Dar nu cred ca se va ridica suficient incat sa il poti apuca usor, pentru asta va trebui sa pui arcuri cum zicea colegul mai sus, insa va trebui sa dai mai tare cu el la inchidere. Cauta tutotiale pe YouTube, sigur gasesti si vezi acolo tot ce trebuie facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!