Jump to content

Deschidere Portbagaj Din Interior


Jacku
 Share

Postare recomandată

Ma uitam la poza asta, si am observat doua butoane pe care eu nu le am. La fabia, puteam deschide portbagajul si capacul la benzina din interior. La golf, nu merge.

Butoanele incercuite cu rosu, cred ca unul e pentru benzina, si unul pentru portbagaj. Are cineva asa ceva? Daca da, se poate pune pe o masina care nu are asa ceva din fabrica?

post-7148-1213973745_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care butoane? Cele de pe fata de usa unde este buzunarul?

Si la Golf nu ai buton de deschidere capac rezervor cum are Octi1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf e pe consola centrala, linga frina de mina (deschiderea capacului de la rezervor)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa au modelele americane.

Veti gasi si mai multe diferente, daca va uitati cu atentie.

Cateva exemple:

post-9546-1213982312_thumb.jpg

post-9546-1213982341_thumb.jpg

De asemenea consola cetrala difera fata de cele montate pe modelele europene, are spatii pt doze de bauturi iar locul unde la noi este amplasat butonul pt busonul rezervorului nu mai exista.

post-9546-1213982497_thumb.jpg post-9546-1213982526_thumb.jpg

Cred ca se pot monta si pe modelele noastre, chiar o sa studiez problema. Dar cateva pareri avizate nu ar strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Golf nu ai buton de deschidere capac rezervor cum are Octi1?
Este si la golf, numai ca se afla pozitionat pe consola centrala (nu stiu cum este la Octavia).

post-9546-1213984747_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel pentru capacul la benzina il am, si e ok pus acolo. Pe mine ma doare ala cui portbagajul...avem vreun cunoscator care sa stie daca se poate pune? O fi doar ceva electric sau e mecanism mai complicat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa fie, decat electric. Probabil deschide incuietoarea, dar hayonul nu se ridica pana sus, se misca doar un pic.

Iar daca vrei sa pui un astfel de buton, va trebui sa pui si pe cel de pt busonul de la rezervor. Chiar si nefunctional, pt ca am impresia ca cele doua butoane fac parte din acelasi bloc comun, nu vin separat.

Am cautat in etka, dar versiunea pe care o am eu nu imi da toate codurile, iar pt butoanele in cauza imi spune: "part number unknown".

La Fabia se ridica hayonul pana sus cand il deschizi din interior ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai :blink: la Fabia doar se intredeschide (la fel cum e la Golf), nu se si ridica - sunt 3 variante:

1) atingi clapeta de deasupra numarului si se deschide electric

2) deschizi cu butonul de pe telecomanda si se deschide electric, in ambele situatii motorasul deschizand broasca si impingand hayonul spre afara

3) la modelele pana in 2002, 2003 se poate deschide manual de la sofer, tragandu-se de clapeta de langa cea pt buson rezervor, ea actionand cablul care se insera pe broasca

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai precis, pe mine ma intereseaza sa se deschida putin, exact ca la fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebiue doar pus in paralel cu contactul existent acum pe haion inca un contact. Nu sunt sigur dar cred ca va trebui sa schimbi cred toata fata de usa pentru ca acel bloc de butoane e corp comun cu fata de usa. Mai exista varianta cu buton de fabia 1, langa scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mai e pe acolo un pitic ce impinge de hayon cind se actioneaza deschiderea :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata fata de usa pe spate:

post-9546-1214166097_thumb.jpg

Nu am gasit o poza mai mare, dar din ce vad cred ca este posibila inlocuirea numai a buzunarului.

Problema e ca nu stiu daca se poate comanda separat acest buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva ETKA sa se uite daca exista cod numai pentru piesa aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In versiunea pe care o folosesc eu, nu apare cod separat, vine intreaga fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jackule am eu pe golf deschiderea porbagajului din interior....dar butonul nu este pe usa...il montezi unde vrei tu.....si inca ceva...trebuie sa-ti montezi tu niste arculete care sa-ti impinga haionul mai mult pt ca nu este suficient cat sare el dupa eliminarea manerului de pe spate

p.s:poate ne vd la o intalnire ca sa vezi despre ce e vb

post-23004-1214312500_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand mi-am montat alarma aftermarket (bineinteles) am vazut in manual ca se poate deschide portbagajul din telecomanda folosind o combinatie de butoane. am incercat dar nu merge.............vreo idee ?

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@goppo Pai...hai vino si tu la o intalnire seara la junior, sa ne uitam.Pe mine chiar ma macina chestia asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost saptamna asta de multe ori....dar tu nu ai fost deloc :icon_thumright:......poate vi si tu diseara....daca nu ajungi...vb cu ANX ca stie el unde sa ma gaseasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salve!

Banuiesc ca ai aflat pana acum insa scriu totusi. Deschiderea portbagajului este electrica. Este un actuator similar celor care dechid usile (la inchiderea centralizata) Nu stiu daca se gaseste pe original pt golf dar daca nu, poti sa adaptezi un altul, de la alta masina, dar tot de portbagaj caci are forta mai mare. Prinderea e mai putin importanta, intre "motoras" si parghia de deschidere din yala se pune o tija reglabila. Un chitibusar ti-o poate monta relativ usor, cu costuri mici.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un centru care monteaza alarme sigur rezolva problema asta. stiu ca am vazut pe mai multe site-uri kituri de deschidere portbagaj si nu cred ca montajul e foarte dificil.

de exemplu: http://www.auto100.ro/products.php?id=176

Modificat de Pedro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 30 ron max...si ti-o montezi singur....e cea mai buna varianta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

de pe cheie nu se poate? cum ar fi cheile de passat sa deschizi portbagajul din cheie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...trebuie sa-ti montezi tu niste arculete care sa-ti impinga haionul mai mult pt ca nu este suficient cat sare el dupa eliminarea manerului de pe spate

teoretic daca haionul este reglat sa se inchida bine si chederul este bun nu ai nevoie de arcuri.

se poate folosi un actuator de inchidere centralizata care poate fi legat si la inchiderea centralizata (pt alarmele care au functia de deschidere portbagaj din telecomanda)

OffT. Da-i o pizza lui Goppo si iti monteaza el ca stie cum :P :)

Modificat de PAK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge montat si pe Golf 4 Variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!