Jump to content

Problema Butoane Inchidere / Deschidere Geamuri


B-40-YTD
 Share

Postare recomandată

Conform cartii tehnice, daca apesi pana la treapta I (jumatate) pe butoanele de la geamuri, acestea se deschid atata timp cat tii apasat butonul. Daca apesi pana jos, se deschid de tot, sau ma rog, pana mai apesi odata butonul. La fel la inchidere.

PROBLEMA BIZARA DOAR LA DESCHIDERE : Geamul de la sofer merge aleator (cand vrea, cand nu vrea). Geamul de la pasagerul din dreapta e si mai ciudat. Daca am apucat sa deschid de la pasager cu teapta I nu mai merge de la sofer si respectiv invers. :icon_thumright: Ce :Driver: pot sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar butoanele de la sofer au treapta 1 si 2. Despre faptul cum ca daca apesi de la pasager nu mai reactioneaza de la sofer si invers, vrei sa spui ca atata timp cat este apasat butonul de la pasager respectiv de la sofer, celalalt nu reactioneaza? Nu de alta, dar daca clarifici voi incerca cum e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu butoanele de la sofer am avut si eu de furca dar sa rezolvat prin curaturea contactelor din butoane. se desfac relativ usorsi se curata bine cu vata si spirt placuta pe care fac contact butoanele(sunt la fel cu contactele de la butoanele telecomenzii tv)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar butoanele de la sofer au treapta 1 si 2. Despre faptul cum ca daca apesi de la pasager nu mai reactioneaza de la sofer si invers, vrei sa spui ca atata timp cat este apasat butonul de la pasager respectiv de la sofer, celalalt nu reactioneaza? Nu de alta, dar daca clarifici voi incerca cum e la mine.

Nu. Dupa ce este folosit unul nu functioneaza celalalt. La mine merge cu treapta 1 si 2 si de la pasager.

Cu butoanele de la sofer am avut si eu de furca dar sa rezolvat prin curaturea contactelor din butoane. se desfac relativ usorsi se curata bine cu vata si spirt placuta pe care fac contact butoanele(sunt la fel cu contactele de la butoanele telecomenzii tv)

Poti sa imi spui si mie cum se desfac? Vreau sa incerc si eu faza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este simplu de desfacut sunt prinse in cleme. Desfaci minerul de la usa si apoi cu o surubelnita mai lunga are o clema in spate pe care trbuie sa o depresezi si se scot butoanele.Apoi cu o surubelnita in stea desfaci suruburile si ajungi la placuta cu pricina, care se sterge cu spirt bine apoi se remonteaza totul la loc. bafta!

post-21713-1213808741_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este simplu de desfacut sunt prinse in cleme. Desfaci minerul de la usa si apoi cu o surubelnita mai lunga are o clema in spate pe care trbuie sa o depresezi si se scot butoanele.Apoi cu o surubelnita in stea desfaci suruburile si ajungi la placuta cu pricina, care se sterge cu spirt bine apoi se remonteaza totul la loc. bafta!

Ok. mersi mult! :) O sa incerc. Sper sa imi iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

desi a trecut cam mult de cand ati postat, va rog spuneti-mi de unde pot face rost de piesa aceea cu soclurile unde vin prinse butoanele in locasurile lor (piesa din poza, mai putin capacul acela din platic negru ce vine deasupra). BUtoanele le am, sunt bune, dar piesa pe care vin prinse butoanele este defecta si nu mai pot folosi aceste butoane, oricat am incercat sa improvizez. Am cautat la magazine de piese, sunt foarte scumpe, iar second nu am gasit.<BR>multumesc mult <BR><BR>ma refer la fabia 1, doua geamuri electrice, partea sofer

Modificat de mediar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI la mine raspund butoanele cu 1 secunda intarziere si odata am patit sa faca unu.Credeti ca ar trebui sa le curat mufa?De mai sus nu am inteles prea bine cum se desface, ati putea explica din nou daca va rog?poate are cineva si niste poze sau schite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am desfacut eu la mine piesa in cauza ca nu mai mergea comanda la geamul sofer, cea de ridicare dintr-o bucata.

B0gdy, la postul 5 e poza cu blocul de comanda geamuri. Nu mufa trebuie curatata. trebuie desfacute alea 7 surubele de pe placa spate (un torx marunt trebuie, T10 parca), apoi se scoate placa cu totul afara (mai e prinsa cu niste cleme, daca o ai in mana iti dai seama). Sub placa e placa cu contacte si sub ea e un cauciuc cu pastilele de grafit pentru contact (ca la telecomanda tv). Am curatat putin pastilele alea cu o carpa si totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da eu nu prea imi dau seama cu dau jos bucata aia mare(care e in poza de mai sus) de fata de usa, e prinsa cu suruburi?in manualul de reperatii am vazut intro schita 3 suruburi sau eu nu ajung la alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum dai jos bucata aia din poza de pe masina, da?

Sageata rosie arata o ureche. Cu grija trebuie sa bagi o surubelnita pe sub ea (cand e montata pe maner) si impingi spre inauntru (adica spre usa) urechea aia de plastic ce ti-o arata sageata, tot in poza de sus.

P.S. eu am reusit sa rup urechea la a mea :D

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa bag o surubelnita mai lunga pe sub maner mi se pare ca acolo este si o gaura si in timp ce depresez clema aia trag cu griga cu ceva de sus pana o scot. Dupa ce am scos mufa desfac surubelele si apoi curat placa aia de contact cu spirt.Inapoi ma gandesc ca bucata mare(aia cu clema) se pune prin presare usoara.

P.S:La tine daca sa rupt urechea aia cum mai sta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasiti de cumparat kit reparatie telecomanda nu ezitati sa o faceti, apoi schimbati bulinele de grafit si ati scapat de probleme.

Modificat de cgadalean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am rezolvat cu capul de planetara am descoparit alta problema, cand apas pe butonul pentru deschidere geam pasager(dreapta) nu se mai intampla nimic, nu mai raspunde mici de la butonul soferului si nici de la pasager, ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tetica, daca nu reparai planetara, iti mergeau geamurile....asa ca strici planetara ca sa iti mearga geamurile....nu poti sa le ai pe amandoua functionabile.... :lol: .....glumesc....arunca-ti ochii pe sigurante....si iti vor merge si ,,jamurile"..dar pe viitor...nu mai umbla la planetara :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mia curatat si mie placuta aia electricianul. Perfect merge acum si merge si functia Automata la amandoua functie care inainte nu mergea. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema cu comutatorul din usa pasagerului numai ca la mine nu e din comutator.Am luat un fir si am atins clemele din mufa de pe cablu dar nimic.nu intra curent deloc in comutator.nici lumina nu am in el.Sigurantele sunt bune.Sa fie din fire ?Un sfat Va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La mine nu mai functioneaza treapta a doua la butoanele de actionare a geamurilor. Adica se misca geamurile numai cat tin eu apasat butonul. E valabila treaba pentru ambele butoane de la sofer, deci si pentru cel care actioneaza geamul din dreapta. Am observat asta dupa ce am scos borna la baterie si am pus-o la loc. Oare are vreo legatura sau e coincidenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai fi cautat in topicul: probleme generale geamuri electrice, ai fi descoperit prin ultimele posturi procedura exacta pentru re-activarea functiei confort. click me

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am rezolvat eu cu butoanele mele ca dabea mai luau comenzile. E simplu de desfacut apoi ai 7 suruburi parca care le desfaci cu torx de 5 atentie torx de 5..se gaseste si la bucata sau set prin marile magazin, apoi dupa ce ai scos suruburile mai are cateva clipsuri din care se desface cu grija dupa care ajungi la placa. Am curatat pastilele si contactele de pe placa cu un betisor de urechi bagat in spirt si stors bine sa nu curga spirtu pe acolo. Pun o poza mai jos sa inteleaga si alti colegi care intampina problema. E treaba de 5 minute cu tigara cu tot. La mine acum merge super. Pentru nelamuriri stau la dispozitie.

post-87483-0-02857400-1349983714_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ok. Asta e solutia cand ai suficient carbon pe cauciuc, ca sa faca contact. Cand se duce ala, e mai greu de reparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai greu , dar nu imposibil. Trebuie doar sacrificata o telecomanda tv....se taie partea de sus (ma refer la cauciuc), si iar daca tin bine minte..... potriveste exact daca stii cum sa tai....telecomanda de la tv Vestel.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna ziua,

Are cineva o schemă a circuitului butoanelor de pe partea stanga, de la sofer?

Nu mi se mai aprind ledurile si as vrea sa verific daca intra curent in circuit, la mufa, sa nu schimb butoanele degeaba.

Multumesc!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca ai tensiune intre firul  maro si cel gri/albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promptitudine. Masor, poate nu foarte repede că-i frig si Craciun, si revin cu un raspuns, Sărbători fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!