Jump to content

Scade Turatia La Pedala De Frana


leos
 Share

Postare recomandată

Asa cum spune si titlul topicului, cand apas pedala de frana, in stationare, mers, oricand, scade turatia motorului, tremura, ca si cum se ineaca. Daca ma incapatanez si fac pedala, adica apas in mod repetat, face f urat , aproape ca se opreste motorul. Care este cauza? Si ce sa ii fac. Multumesc.

Modificat de leos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage aer fals , pe undeva pe la servo frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da,

asa facea la dacia mea veche.

vezi ca e un furtun care iese din motor si se duce in pompa de la servo frana.

vezi sa nu fie crapat/deteriorat.

brgds,

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa fie membrana de la servo frana. Daca era furtun facea asa tot timpul. Ca sa testezi poti sa gatui furtunul de la servo. Atentie ! pedala de frana devine foarte greu de actionat. Oricum si acum cred ca depui mai mult efort pentru franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat pompa si tot asa face. La furtun nu m-am gandit. O sa incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pompa e de vina ci la servo tin minte exact as am patit si eu la Dacie numa ca la mine o mai fost un facator imi furau prea mult curent becurile de la stop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi 'fluiera' pedala de frana(in interior) daca apas brusc frana si scade putin turatia.Tot aceasta sa fie cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva asemanator am patit si eu...

daca stateam pe loc si pedalam frana, imi fluctua relantiul mult, am patit chiar in mers, intr-un viraj, sa pun frana si mi-a murit motoru'

Rezolvarea la mine a fost, schimbat flansa de la injectie (stiu ca nu are legatura).

Verifica flansa aia in special la cele 4 suruburi in care este prinsa, sa nu aibe fisuri, la mine era o fisura ca in poza asta:

http://vwforum.ro/index.php?act=at...st&id=83330

Nici prin gand nu-mi trecea sa fie de la aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!