Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

@06psiBV: te referi la o spalatorie din BV ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De cateva zile am vazut la LUK oil pe Fundeni ca s-a ridicat un stand de self-service; azi am fost cu masina sa testez.

Costa 2,5 lei o fisa si ai 2 minute. Daca te misti repede si nu esti pretentios faci masina cu 2 fise. Daca insisti, trebuie 3-4 fise = 10 lei.

Eu am luat 4 fise.

Sunt 2 trasee, unul cu apa sub presiune, celalalt cu o perie din care iese spuma. Nu as pune peria pe vopsea, poate maxim pe roti si partea de jos (praguri, fuste).

Cea cu presiune poate stropi cu :

-apa+sampon

-Ceara ( un agent de uscare)

-apa (prin osmoza) pt clatire.

Cele 3 moduri se selecteaza de la buton, pot fi schimbate oricand. Lancea are maneta, nu curge mereu dupa ce ai selectat programul (ca la OMV) dar timpul trece oricum.

Jetul este destul de puternic, furtunul f lung.

Au oferta cu 3 jetoane la spalare + 1 jeton gratuit la aspirare.

Despre aspirator nu pot spune nimic inca pt ca nu am mai stat sa aspir..

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13751147435089_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

exista asa ceva?:)

unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detalii: unde anume este localizata? cum a fost rezultatul? am vazut ca e spalatorie fara perii dar au pistol cu presiune. ai si sampon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hoho ce noutate, vreau si eu sa imi spal masina singur cu fise :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unele OMV mai ai jet cu fise. La LUK e recenta treaba.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

E de cand lumea la OMV, cel putin in TM, mai nou au si pistol, deci ai control asupra jetului.

Mai nasol ca mai fura la detergent si din cand in cand pompele nu au presiunea prea mare, dar overall e ok, de 10lei (2 fise) o faci ca noua.

Aviz amatorilor cu vap personal, si la spalatoriile astea si la cele unde sunt angajati daca nu stergi masina cu laveta la sfarsit nu va iesi perfect curata, ci ca cum ar fi un strat f fin de praf.

Am constatat asta dupa ce i-am zis la un angajat sa nu o mai stearga, pt ca avea o carpa mizerabila spalata cu jetul pe beton..si s-a uscat masina, era aproape ca si inainte de spalare, de atunci am zis ca nu mai apelez la spalatorii de astea, doar la jet wash cu laveta personala, mai fac si economie la bacsis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stratul fin de praf (sau road-film) nu se duce la prespalare (spalarea cu spuma/jet). tocmai de aia este necesar sa o speli dupa aia cu sampon, manusa si galeata.

eu nu cred ca o faci ca noua doar cu jet (presiune ok dar nu f mare, detergenti f diluati) dar o cureti incat sa nu iti fie rusine cu ea pe strada.

azi m-am uitat putin la masina dimineata si arata decent dupa spalarea de ieri; masina era f prafuita dupa un drum pietruit.

 

cred ca spalarea la LUK oil + Sonax brilliant shine sunt o combinatie castigatoare pt mine :)

sunt curios daca fac ceva gat cand vin cu pulverizator de acasa cu ceva degresant/spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Normal, insa nu pot sa merg dupa mine sa o spal cu buretele, mai ales daca e coada. daca e f murdara dupa ploaie, dau rapid pe la praguri si partea de jos in jurul masinii cu buretele imbibat cu sampon, dar cam atat.

Insa daca o sterg cu laveta, ramane fara urme de praf, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...prespalarea o faci cu fise si apoi daca vrei totul ca la carte, cu galeata undeva ok.

Daca nu, te poti opri la prespalare( cum fac si eu de multe ori) dar atentie cand stergi sa nu zgarii vopseaua (daca mai ai mizerie pe masina)

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am descoperit azi LuK langa mine la 50 de m :)) .. in weekend direct pe fise ma bag .. am vazut ca nu e nici coada aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intreb ce bacsis trebuie lasat baietilor "colorati"? si aici v-as ruga sa mi spuneti in procente din pretul unei spalari.

pentru ca din cate vad exista spalatorii cu 50 ron, dar cunosc una in Doamna Ghica cu 10 ron int+exterior.

Eu am patit odata la o spalatorie abia deschisa cu pret promo 5 ron exteriorul. Eram in trecere cu masina si zic sa vad cum o spala baietii de aici. Bineintele ca nu aveam mari pretentii la suma de 5 ron,dar totusi....avem in buzunar 106 ron(din care era o bancnota de 100). Il intreb pe baiatul care o spala daca are sa schimbe, zice ca nu si ma trimite la caserie, merg acolo, nici acolo nu au. Am achitat 5 lei si ramasesem cu 101...Desi nu a sters o bine, imi era jena sa nu i las si lui ceva...si i am intins 1 leu...ei ce credeti?coloratul l-a luat si l-a aruncat pe jos....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil acolo se câștigă foarte bine și își permite. Nu mi s-a întâmplat așa ceva până acum deși lipsa de mărunt (de fapt de cash) e acută la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lol eu ii indesam pe gat aia un 1 leu.. in general las la spalatorie pana la 10 lei , maxim, asta daca sunt eu extrem de multumit de operatiune.. sau in cazul in care ii zic eu ce cum/unde sa mai dea odata.. in general ma invart intre 3-5 lei. si sa fie sanatos si sa zica si merci , ca el este platit sa imi spele masina nu este platit sa stranga spaga. dar asta este romania, pe unde te duci e vorba de spaga, ca e la spalatorie, sau la doctor, sau la service sau la scoala , liceu.. munca , s.a.m.d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare la toate LUK s-a / se va baga self service-ul? ar fi misto, am una mai aproape de casa decat cea de la fundeni dar nu am trecut niciodata pe acolo.

am dat mail sa intreb :)

 

L.E. raspunsul a venit prompt: Astfel de servicii mai gasitii in statiile LUKOIL din Blvd.Timisoarei, Chitila 1, Pitesti 1, Craiova 3.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseamna self service? ai la indemana scule, rampa etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

servicii pe care le utilizezi singur.

fiind vorba de spalatorie ai la indemana o lance si dupa introducerea fisei selectezi ce sa curga pe lance: apa, apa cu spuma, ceara lichida sau altele dupa caz.

in acest caz ti-o speli singur.

 

timingul pentru o fisa (un program) la omv este de 3 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A&A wash solution in spate la Sp. Colentina pe Str. Turnatorilor. Spal masina de 7 ani acolo.

Exterior:

Prespalare

Degresare (de 2 ori daca este cazul -pe alb cam este nevoie de 2)

Clatire

Spuma din vermorel nu "zapada"

Solutie jante + aplicata si in contra-aripi

Clatire

Ceara

Eu le dau prosoapele mele din microfibra cu care o sterg.

Interior:

Periute pt guri ventilatie

Solutii bord mate, nimic siliconat

Curatare presuri mocheta cu "vuvuzela"

Geamuri

Odorizant

Toate produsele pe care am vazut ca le folosesc sunt MA-FRA.

La sfarsit "inspectia patronului" si "ok-ul"

28lei int-ext. si las spaga 10lei. Daca fac doar ext. 5 lei

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

eu merg la concorso si nu e nevoie sa las nimic. daca am marunt 5-10 lei ii las de obicei celui care-mi da cheile, daca nu am, nu e nicio suparare.

daca n-am timp si merg langa, la omv la perii ca sa-i fac in ciuda uber-vopselei mele pearl-effect-defect, nu las nimic ca n-am cui :) si cat sta masina in tunel dau cu o laveta de microfibra si cu spray pe bord si pe la usi, consola, iar apoi cand ma dau jos sa dau o tura de masina si s-o mai sterg la portbagaj, oglinzi, praguri, scutur si presurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am spalat masina singur la LUK... geniall , exact ce vroiam sa o bibilesc eu singur.. daca ai putin praf pe ea.. sau putin murdara.. cu 2 fise iti speli masina.. adica 6 lei.. spaga o bagi la tine in buzunar si iti iei un suc daca sti ca ai spalat masina bine lol .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 

In Titan avem un tunel spalatorie fara perii. A incercat cineva ? Stiam ca nu e foarte bine sa-ti puna jetul de inalta presiune pe anvelope.

am mai spus ca spalatoria nu o recomand, in schimb e foarte ok spatiul self-service.

aspirator,spalator de presuri...daca ai mana formata, cu o fisa aspiri atent toata masina. e 2 lei o fisa. eu am luat 3 prima data dar am ramas cu 2.

aspiratorul are timer 5 sau 7 minute, trage f bine,are furtun destul de lung sa ajungi peste tot.

 

cum orice minune...de fapt nu e minune, la spalatoria de mai sus nu mai este valabil serviciul self-service la aspirare.

cum spalatoria este praf (desi automata si moderna) nu mai am motiv sa trec pe acolo. pacat, ma duceam si aspiram interiorul la pret ok, aproape de casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Best carwash, e aia din curte. Recunosc ca-mi ia minim 2 ore sa-mi spal singur masina insa e ca la carte cu prespalare, 2bm, suflanta cu aer, uscare prin tamponare, QD si periodic ceara. Ma costa mult daca e sa-mi calculez ca timp si produse insa merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. O stratagema deja stiuta.

Ce fac amaratii ca mine care stau la bloc si nu au curte?

Tot la mila selfservice-urilor apelam daca vrem sa nu frece dorel ca la soricu de porc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mie imi ia juma' de zi, cand ajung si eu in curte la SM :D. Inclusiv interior + motor si full ceara. daca ai curte non stop e cam mult 2 ore, pe saptamana, pe luna?

Toti suntem constienti ca asta e cea mai bun solutie, insa nu toti o avem la indemana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!