Jump to content

Portiera blocata


stevee
 Share

Postare recomandată

motorasul se aude,am umblat in portiera pt ca aveam probleme la maner era foarte slab,problema e ca nici din interior nu se deschide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kelu

    10

  • F l o r i n

    5

  • stevee

    4

  • firemann84

    4

e posibil sa fie ceva mecanic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage de manerul exterior si cu o surubelnita subtire impinge pin-ul de la cablul mic, spre interiorul usii, ca sa detensionezi mecanismul. Dupa aia se va deschide din interior.

 

cand o deblochezi, jos butucul si pozitioneaza cablul mic asa cum vine el, nici tensionat (ca sa nu se mai blocheze), nici cu burta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara.

in urma verificarilor la switch-uri si curatatii  incuietorlori am ramas cu butucurile nemontate si de pe fata si de pe spate(cele false) ....nu le mai pot prinde cu acele jumatati de coliere.

pun semiluna pe pozitie , bag cablul scurt in maner si cand sa bag si butucul cei doi pinteni pe care vine stransa semiluna o impnge spre interior si nu mai strange :(

 

mai trebui largita?

este un sistem de prindere al semilunei sa nu mai fie impinsa de butuc?

 

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie demontat ansamblul manerului de pe portiera. Scoate manerul exterior de tot, desfsce surubul torx mascatbde maner si apoi cu ansamblul in mana fixeasa coroana pe canturile ei. Iti veinda seama care e mecanismul de fixare. Surubul la infiletare roteste coroana care nu trebuie sa iasa dupa canelurile ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat

 

a durat putin pana am gasit cum se scoate manerul exterior. a trebuit sa mai strang putin semiluna si totul este in regula.

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc florin am rezolvat problema ! m-ai scos dintr-o mare belea .


inca o chestie luminile din portierele fata nu se mai aprind si nici pe computerul de bord nu imi arata cand portierele din fata sunt deschise

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai probleme cu ambele switchuri de usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Am un golf 4 Variant. Mi s-a blocat usa soferului. nu o mai pot deschide in niciun fel. nici din exterior, nici din inchiderea centralizata, nici prin rotirea cheii in butuc, nici chiar tragand de cablul de la manerul din interior.

 

Cu chiu cu vai am reusit sa dau jos fata interioara a usii, si tabla pe care sta macaraua geamului. mai departe nu ma pot desface nimic

 

Cum se poate deschide sa pot da broasca jos?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma s-a deschis... (din noroc) dar.... sigur va mai face figura asta inca odata.

 

Va rog mult.. puteti sa-mi spuneti cum se numesc si  unde pot gasi cheile alea cu care pot da broasca jos?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o problema asemanatoare. Verifica sa nu ai tumburusul ala de la sufa rupt. Uite-te in poza. Ti-am pus o poza.

 

Edit: e partea care acopera sufa aflata sub chenarul ala verde

post-72374-0-47331100-1395597346_thumb.j

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

 

Nu, nu este rupt.... sunt sigur ca broasca e de vina... am tras cu patentul de carligul cablului, am tras si de maneul exterior, am rasucit si cheia in butuc.... nimic.... pana la urma ... s-a deschis (cum am mai spus... din noroc)

 

Ce am mai observat... cand era defecta... piesa aia de plastic alb pe care vine tija de la tzamburusul ala pe care il apesi cu degetul pentru a bloca usa din interior era deplasata mult spre fata masinii. Dupa ce usa s-a deschis, acea piesa alba era data mai in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trbuir biti M, mai exact M8 iti trebuie pt suruburile broastei. ATENTIE!! Nu folosi torx pentru ca vei strica suruburile si apoi mai bine iti bagi ceva undeva decat sa te chinui cu extractor sau daltita si ciocan. Probabil problema ta se trage de la lipituri pe placa broastei sau mai sigur colectorul motorasului este murdar. Oricum, refa lipiturile pe placa broastei, curata motorasul si schimba si switch-ul astfel incat sa nu iti mai faca probleme broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma s-a deschis... (din noroc) dar.... sigur va mai face figura asta inca odata.

 

Va rog mult.. puteti sa-mi spuneti cum se numesc si  unde pot gasi cheile alea cu care pot da broasca jos?

 

Multumesc!

mie mi s-a blocat pe safe usa dreapta spate, adica nu se mai deschidea de niciun fel, nici manual, nici electric, pana la urma s-a deschis

broasca are 3 pozitii, safe, deblocata si deschisa, si tot de pe partea electrica se trage problema, si anume lipiturile pe placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate e cosmar la golf/ bora sa umbli cand e usa blocata. Se desface dar e nevoie de multi Sfinti si Cristosi:)))). Recomandat e ca atunci cand o usa spate face figuri, sa fie pandita cand se deschida si atunci sa fie scoasa mufa din stalp si lasata "pe manual" pana este timp pentru demontat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa facusem eu, a ramas blocata vreo luna pana cand am vazut siguranta ridicata intr-o zi :))

ramanea pe safe, nu se ridica siguranta, trageai degeaba de pe interior de pe exterior, nici nu opunea rezistenta.

m-am chinuit 2 zile, mai ales ca eu desfacusem bucati si partea mecanica, nestiind unde era problema, nu stiam sa o mai asamblez inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu esti familiarizat cu ele, asa se intampla. Oricum astea sunt pistol cu apa, comparativ cu cele mai noi.... de Audi A6 4F, A3 8P, Passat B6 - acolo e jale, dar se rezolva.

 

da, nu trebuie lasate - cum incep sa faca figuri, trebuie reparate - altfel, e mult mai complicat de rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

cand mai face asa, mai rasuceste pe inchis inca o data cheia si se dezactiveaza SAFE-ul si atfel o poti deschide din interior macar, asta daca se de-SAFE-uie:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit recent cu usa dreapta spate,  nu reuseamn s-o deschid in nici un fel. A ramas blocata pe inchis. Si-a revenit singura, a mai faut figura odata si atat, vad ca merge ok de atunci. Deci ce sa fac ? Cum o repar ? Ce trebuie curatat ? Nu vrea sa ajung sa nu o mai pot deschide. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, daca o lasi asa, acolo vei ajunge in timp.

 

Trebuie demontata yala de pe masina, facuta bucati si

 

- curatat colector motoras

- refacute lipiturile de pe placa electrica

- inlocuit switch (daca tot e yala data jos de pe masina)

 

ti-am atasat poza cu lipiturile ce necesita refacere - sunt cu o yala fara, dar sunt f. asemanatoare, dif doar nr de pini din mufa

post-30007-0-47837900-1395903053_thumb.j

post-30007-0-56160100-1395903067_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie dat si panoul de pe portiera jos banuiesc...nu ? Multumesc de foto, destul de sugestiv. Deci posibil sa gasesc lipiturile slabite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai totul jos pana la broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut, 

Sper ca am postat unde trebuie.. posibil sa nu fie de la inchiderea centralizata ci de la partea mecanica a usii . 

 

Problema sta in felul urmator:

In momentul cand deschid masina din telecomanda, toate usile se deschid, exceptand usa staga spate, unde nu vrea nici in ruptul capului sa se deschida. Nici tija nu se ridica, nici deschizatoarea dinauntru nu se misca mai mult de jumatate, si nu mai stiu ce sa fac .. Asta sa fie un simptom ca s-a blocat cu child lock-ul ? Ar trebui sa fie ceva blocat.. dar problema e cum deschid usa aceea ?! 

 

In momentul cand deschid dinauntru se ridica tija, dar in momentul cand las clanta iar cade . Si nici nu am prindere buna dat fiind ca e scurta.

 

Ce imi recomandati? Sa fortez tipic romanesc ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e blocata in safe.

 

bate in usa in zona yalei si concomitent actioneaza deschiderea - cand reusesti sa o deschizi, da jos yala si fa-i o reconditionare totala - curatat colector motoras, refacut lipituri si inlocuit switch - sa fie ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!