Jump to content

Modul Confort


refuz
 Share

Postare recomandată

Imi poate spune cineva va rog frumos unde se afla modulul confort la un golf 3 1.6 TD ? nu imi ajunge tensiune la geamurile din spate, si vreau sa vad de unde pleaca si daca e cumva defect modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, pe ce fire ale mufei ai verificat tensiunea? (nr pinului sau culoarea firului) Cand ai verificat tensiunea era circuitul inchis pe geamuri (butonul de inchidere actionat) ?

Te intreb ca si eu am o problema cu un geam pe spate, dar la mine e mai mult ca sigur din mufa aia mare din stalpul usii stiu ca de cand am umblat la ea nu se mai alimenteaza geamul... dar oricum vreau sa verific mai intai tensiunile la mufa motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul era actionat si am verificat pe firele groase, rosu si negru parca sau maro era, oricum am luat ficare fir in parte :)

eu vreu sa verific la modul, daca imi puteti spune unde e, sa vad daca e tensiune acolo si sa stiu ce sa fac mai departe :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot legat de modulul confort dar o alta problema: daca inchid masina cu cheia si tin cheia intoarsa in pozitia de inchidere se ridica si geamurile respectiv daca deshid si tin in pozitia deschis se coboara (mentionez ca se coboara/ridica atata timp cat tin cheia rotita). daca folosesc telecomanda de la inchiderae centralizata de serie si tin butonul de inchidere apasat (oricat l-as tine apasat) geamurile se ridica aproximativ 10-15 cm si dupaia se opresc indiferent daca au ajuns sus sau nu. acelasi lucru se intampla si la operatiunea de deschidere. am incercat o scanare cu vag-comu si nu am putut intra pe modulul confort. stie cineva ce poate sa aiba sau daca asa e normal sa reactioneze?

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare dubios si greu de lucrat cu geamurile electrice si mai ales cu modulul confort, pacat ca sunt facute prost la golf 3.La mine modulul confort merge cand vrea el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci unde se afla nu stie nimeni asta e bun.

azi, fara sa vreau am actionat geamul de pe partea dreapta spate, si a inceput sa se auda motorasul, dar geamul sa se miste nu prea vroia :icon_thumright: pe partea stanga spate nu se aude nimic, butoanele de la geamuri nu se aprind pe spate chiar daca cuplez butonul pentru geamuri spate ....

aveti vro idee ?:) pe stanga sa fie vrun fir rupt (am masurat toate firele, nu am tensiune pe nici unul) si pe dreapta sa fie macaraua ?:| ^^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la geamul tau de pe partea dreapta spate s-ar putea sa fie desfacute suruburile care "tin" geamul de macara iar cand l-ai actionat se misca doar culisantul pe sina, iar geamul a ramas blocat sus in cherere.Daca este asa trebuie sa dai fata de la usa jos si sa il pui la loc, simplu si usor.

butoanele la geamuri nu se aprind daca mufa care intra in butonul de pe manerul usii este scoasa, daca beculetul este ars.Becurile se aprind si daca sunt decuplate geamurile spate.Verifica tensiunea la contactele care intra in butonul geamului si apoi o sa vezi daca este becul de vina sau tensiunea(daca este sau nu)

pe partea stanga incearca sa verifici firele care intra in stalp si daca nici acolo nu ai tensiune cred ca este de undeva de sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult, maine cand plec de la munca asta fac, o sa revin cu ce am gasit si daca am rezolvat si cum (daca rezolv :))):P

ah am uitat sa spun, de la butoanele din fata din bord care actioneaza geamurile din spate nu functioneaza :) ele se aprind :D dar nu se aude nici macar motorasul cum se aude cand actionez butonul spate dreapta :| oricum o sa iau iar toate firele la masurat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca butoanele din fata sunt lumina si pe spate nu actioneaza este problema pe traseu pana la motorasul electric.Poate chiar sa nu fie cuplat motorasul la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit problema :| sunt firele care ajung la usi :D am demontat cu ajutorul lui luluro :D macaraua din spate, am pus-o la masina lui si merge, la a mea cred ca sunt incurcate firele sau sunt intrerupte, pana nu gasesc unde se afla MODULUL CONFORT nu am ce sa fac, cand il gasesc o sa trag alte fire pana la usi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur cum arata, dar verifica daca ai ceva in spatele blocului de lumini, o cutiuta metalica. Aceea pare a fi. O instalatie pentru usa spate cred ca am eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ma duc la un electrician :D o sa se ia dupa fire si vad unde ajung se uita la mufe si pune firele pe numere, le descurc eu pana la urma, multumesc mult de ajutor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

a mai cautat cineva modulul de confort? sau unde este pozitionat, ca eu am incercat in spatele blocului de lumini si nu am gasit nimic acolo.Iar geamurile care merg aiurea cred ca este de la modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The control unit for central locking remote control J276 is located under the rear seat from driver's perspective, on right. Da' n-are treaba cu geamurile.

Am impresia ca fiecare geam electric are un control unit propiu in usa langa motoras si sunt independente, nu exista un modul confort central.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu geamul de la sofer,pentru al ridica sau cobora,trebuie sa apas de mai multe ori pe butonul de comanda,daca apas o singura data,urca sau coboara cativa cm apoi se opreste,iau degetul de pe buton si apas inca odata si inca odata pana face cursa completa,am observat ca atunci cand masina sta mai mult la soare pe partea soferului.geamul face cursa completa la o singura apasare pe buton,ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa patesc si eu la geamul din dreapta.Cred ca este din control unit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La problema cu actionatul geamului de mai multe ori pt o inchidere completa cred ca este de vina motorasul de la usa respectiva, zic asta pentru ca am verificat la mine motorasul cu problema, la alta o usa care merge bine si se comporta la fel.

Din cate am citit fiecare motoras are o siguranta care decupleaza in suprasarcina si mai este o siguranta centrala care la fel decupleaza inaintea sigurantelor independente ale geamurilor, deci singura solutie este schimbarea motorasului la usa cu problema. Pentru a preveni problema sa apara si la alte geamuri verificati siguranta centrala (siguranta verde de deasupra releelor, are o capsula de metal...) Siguranta mea centrala nu mai decupleaza, dar nu gasesc sa cumpar, daca gaseste cineva sa ma anunte si pe mine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa veririf modulul confort deoarece cand inchid masina din cheie nu intotdeauna mi se inchide si trapa

Wizard, stii unde se afla siguranta de la motoras? sau cum arata? Ca eu am verificat tot ce se putea verifica.Am verificat si siguranta aia de sub bord

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus(pe spate) o macara care functioneaza in locul celei care nu merge(merge doar cand vrea).Cand am conectat-o nici cea care merge nu a mai mers.Deci eu nu am curent in spate din oarecare cauza.Nici geamul de la sofer nu mai misca deloc.Am verificat siguranta de sub bord,dar cred ca de altundeva este problema.Ma gandeam pentru a remedia problemele sa trag fire pe langa instalatia originala a masinii pentru a functiona geamurile, deoarece nu stiu care este si unde este problema.Eu zic ca este o solutie.Voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v@sy: http://www.pana-mea.ro/Golf3/46.pdf pagina 33 si 34 este schema de la geamrui. trb sa masori si tu firele sa vezi care este problema este posibil sa gasesti fire "crapate". Te mai tzin la curent cu geamurile pt ca mine am de facut si eu la un golf 3 aceas operatie :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spor la lucru sa reusesti sa ti le refaci.Mie mia masurat un electrician la o usa firele si nu venea curent.Saptamana viitoare o sa verifice un electrician toata instalatia din cap in picioare si apoi o sa revin cu amanunte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o problema asemanatoare cu ce se intampla la unele golfuri am gasit si la bmw-uri :

"famous window problem:

many people have window problems with e36 when their windows roll up or down by half an inch at one time.

the window motor has motion sensor inside which takes info from magnetic ring that is on motor shaft. for some reason this ring dislocates and sensor gets no info so motor drive circuit thinks its stuck.

all you have to do is to open motor and relocate this ring. "

fiind germane amandoua, poate si la golf este vorba de acest "inel"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema geamurilor celor care nu mergeau.Sunt happy ca acum merg toate(la 2 din ele trebuie apasat de mai multe ori pentru a efectua cilcul complet), iar la celelalte am rezolvat problema prin schimbarea modulului electronic http://vwforum.ro/index.php?act=at...t&id=108139 care nu mai mergea ca lumea.La mine aceasta a fost problema cred ca si la altii carora nu le merge tot de aici se trage.Eu am inlocuit modulele respective si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pe mine ma intereseaza cum se rezolva problema geamului care se ridica sau coboara doar daca apesi de mai multe ori pe buton.

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce mi-a spus electricianu, tot din modulul electronic se poate trage si chestia cu urcatul geamului daca apesi de mai multe ori.Modulul are un senzor care citeste cate rotatii face motorasul pana ajunge geamul sus si cand da de o ''preiune' mare il opreste pe motoras.Incearca sa schimbi modulul electronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!