Jump to content

Bieletele de bara stabilizatoare


trabi
 Share

Postare recomandată

Despre bielete s-a mai discutat si aici:

Votez in continuare Lemforder de atunci nu le-am schimbat. Scoate din cand in cand cate un sunet mai slabut, dar nu cred ca a sosit inca timpul de schimbare. Aprox. 70 kkm cu ele.

Cred ca se poate uni cu topicul "mama" mentionat.

Recomand in continuare functia SEARCH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • saboteur

    8

  • Akebono

    5

  • jagoman

    5

  • dany@TuningCars

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

liviu242006

de tinut minte:si eu le-am schimbat si ce m-am gandit ,ia sa vad daca au vaselina si surpriza una nu avea vaselina deloc la un capat.deci scoateti burdufurile si bagati vaselina chiar daca au nu strica daca ai mai bagati putina.eu asa o sa fac si cu pivotii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany@TuningCars

n-am inteles, ce legatura are faptul ca le-am montat eu cu faptul ca au tinut 6 luni?

Sau ce vrei sa zici, ca nu inteleg. Montarea lor e o operatiune simpla, se prind cu doua piulite, una de bara stabilizatoare si una de amortizor, nu iti trebuie facultatea de mecanica ca sa le schimbi.

poi in primul rand faptul ca te-ai zgarcit la 30 de lei cat era operatiunea intr-un service si atunci daca iti picau dupa 6 luni de zile iti luai si tu altele noi.

si in al doilea rand daca producatorul da garantie 1 an si ele pica toate dupa 6 luni, atunci cum de aceasta firma nu e in faliment? si pe langa asta ca si costuri sunt dupa lemforder?

pana si alea de 40 leu bucata au garantie 1 an iar tu vi si spui ca sunt cele mai scumpe si cele mai proaste.

mi se pare total aiurea ce spui si pe langa asta se observa cum e romanu.

Modificat de BOGY26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule, eu imi repar singur masina pt ca ma pricep, am scule, si o fac si din pasiune, spre deosebire de altii care merg la service sa le schimbe stergatoarele. Posibil sa fi fost contrafacute,nu stiu ce sa zic, desi au fost luate dintr-un magazin f. mare de piese auto de aici, CICLOP. Si daca le schimbam la service si aveam garantie si ma tineau 6 luni, tot proaste se cheama ca erau. Stiu si eu ca FEBI e firma buna, insa in cazul de fata asta s-a intamplat, poate a fost un lot prost, sau poate au fost contrafacute, nu stiu. Insa cu replica "mi se pare total aiurea ce spui si pe langa asta se observa cum e romanu" am senzatia ca te crezi din romanii "destepti", ceea ce nu e cazul, ori n-am prins ideea?

Uite inca un patit cu FEBI

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany@TuningCars

Omule, eu imi repar singur masina pt ca ma pricep, am scule, si o fac si din pasiune, spre deosebire de altii care merg la service sa le schimbe stergatoarele. Posibil sa fi fost contrafacute,nu stiu ce sa zic, desi au fost luate dintr-un magazin f. mare de piese auto de aici, CICLOP. Si daca le schimbam la service si aveam garantie si ma tineau 6 luni, tot proaste se cheama ca erau. Stiu si eu ca FEBI e firma buna, insa in cazul de fata asta s-a intamplat, poate a fost un lot prost, sau poate au fost contrafacute, nu stiu. Insa cu replica "mi se pare total aiurea ce spui si pe langa asta se observa cum e romanu" am senzatia ca te crezi din romanii "destepti", ceea ce nu e cazul, ori n-am prins ideea?

Uite inca un patit cu FEBI

ok atunci pasiunea te costa. nu ma cred un roman destept dar daca iau ceva de la magazin si la pret de magazin ma duc si la un service sa beneficiez de toate facilitatile ca sa zic asa.

inchei aici fiindca din pasiune oamenii ca tine mai scot din buzunar inca 100 de lei minim...

Modificat de BOGY26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am senzatia ca tu tii cu zmeul :lol:

intotdeauna mi-am reparat singur masinile si asta e, imi asum riscurile

Dupa patania cu febi de acum 3 ani, am pus bieletele originale inapoi si tin inca f bine.

Le schimbasem pt ca am schimbat si bucsele de la bara, si am zis ca daca tot desfac, sa pun si bielete noi. Se pare ca proverbul "daca nu e stricat, nu repara" e valabil.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult de recomandari, am comandat Lemforder, maine ar trebui sa vina si o sa le schimb, revin cu detalii.

Jagoman, chiar am cautat daca mai exista un astfel de topic, nu ma consider un as in ale masinilor, nu stiam ca bieletele antiruliu sunt unul si acelasi lucru cu bieletele bara stabilizatoare.

Modificat de Tetica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vroiam sa o iei in nume de rau, dar sunt multi care nu cauta si deschid topic nou. In acest caz imi cer scuze, totusi ar trebui ca moderatorul sa uneasca cele doua topic-uri,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) asa am facut!

Legat de bieletele antiruliu, nu stiu cum vine treaba dar daca alea originale le mai am inca pe masina (117k km si 6 ani in iunie), inclin sa cred ca sunt cele mai bune.

Cu rabat pentru segmentul 2 una oringinala costa 116RON. Deci eu as lua in calcul si varianta originala.

Defapt am si luat-o :) . Umblu cu ea in portbagaj de 3 ani de zile. Am constatat-o prost, am crezut ca are joc in una din articulatii, cand colo vibratia se transmitea de la bucse. Dar, daca am apucat de am luat-o, n-am mai dat-o inapoi dar nici pe aia veche nu m-am indurat sa o schimb ca era pacat; si bine-am facut ca merge si-acu.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radudorurus

Eu am schimbat primavara trecuta bucse brate fata si bara stab., + bieleta antiruliu stanga.

In vara pe la Praid am auzit-o si pe cea dreapta avand joc. Am schimbat-o.

De 2 saptamani aud iar acelasi sunet si cred ca e cea din stanga. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu pozele promise, bieletele care le aveam ajunsesera sub orice critica.

dsc00532j.th.jpgdsc00533qv.th.jpg

Modificat de Tetica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

dupa circa 7000 de km bieletele ocap dau semne de oboseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am masina din 2006(fabricatie 2005)si nici in ziua de astazi nu am schimbat bieletele.

si nu dau semne de oboseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa circa 7000 de km bieletele ocap dau semne de oboseala.

Masina mea este din 2007 cu 50 000km si nu au fost schimbate. Inca mai merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat bieletele la 110.000 km la ibiza si doar una imi batea. Daca ma tin astea noi Lemforder 50.000 sunt multumit. Am platit 100 lei pe o bieleta ca idee la service-ul mult iubit de vwforum "La service" imi cereau pe aceeasi bieleta Lemforder 140 lei si manopera bielete+bucse 150 lei. Am ales sa cumpar eu piesele si sa le schimb la alt service cu 80 lei astfel economisind 150 lei. Ca sa nu mai zic ca "La service" daca te duci si ii spui sa-ti faca o verificare iti baga pe gat o lista maaare cu piese care trebuie schimbate si te mai si obliga prin vorbe de genul vezi ca daca nu schimbi aia si aia si aia o sa cada caseta de directie si nu mai stiu eu ce. Dupa ce am sch bieletele si buscile am scapat de orice zgomot sub masina. Dupa ei trebuia sa bag peste 10 mil pe articulatii. Si nu e prima oara cand fac asa am mai fost si cu alta masina si tot asa lista ca un carnat cu ce am de schimbat pe la motor si cand am fost la alt service mi-au zis ca motorul este perfect am doar o scurgere de ulei care s-a prelins pe motor de la buson.

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@ vw golf 2001

Nu te-a obligat nimeni sa iei nimic de la noi asa cum nu am obligat pe nimeni niciodata. Stii ce e ciudat in schimb? Ca toate masinile reparate la noi merg mult si bine dupa aia si de la service-uri din astea de cartier vin din ce in ce mai multi clienti satui sa platesca incercarile altora de a invata meserie gen schimbam senzorul ala - ooops - tot nu merge dar iti luam banii pe senzor si asa mai departe. La noi a functionat, functioneaza si va functiona intotdeauan regula: nu rezolvam nu taxam pe nimeni nimic. ;) Nu vrem sa fim cei mai ieftini si nici nu o sa fim vreodata. Nu ne intereseaza sa fim o alternativa ci ne intereseaza sa fim o optiune demna de luat in calcul atunci cand situtia o impune ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw golf 2001

Nu te cunosc nici pe tine nici service-ul La Service, nici pe packard. Dar daca nu esti multumit de serviciile lor sau vrei sa faci observatii, te rog sa le faci in topicurile dedicate feedback-ului si nu aici. Aici discutam aspectele tehnice.

Nu o sa sterg discutia de mai sus ca sa nu ziceti ca tin partea lui LaService/packard. Dar sper din tot sufletul ca discutia sa se incheie aici pe acest topic si in aceasta arie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce bielete sa achizitionez:originale de la reprezentanta sau lemforder.am avut ocap si dupa 7000 de km am pus pe cea originala la loc si acum ma lasat si cealalta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Lemforder de peste 70kkm si abia acum incep sa aud ceva sunete din cand in cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Saboteur are dreptate .schimbat personal bieleta fara a demonta roata , operatiune foarte simpla ( nu cred ca schimbarea intrun service ar afecta mai mult sau mai putin durabilitatea ) , referitor la bieletele febi nu se compara ca si calitate si rezistenta cu cele lemforder. avut bieleta lemforder curbat axul dintre cele 2 capete cand am lovit masina indreptat ax bieleta montat pe masina bieleta momentan ok dupa 1 an si 20 mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
barbulescu marius

Salut.Eu am optat pt bilete antirului MOOG... si sunt multumit de el...le am pe masina de aproape 50k km si parca abia acum au inceput sa bata un pic la gropi micute... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna tuturor. Am o problema cu bucsele bara de torsiune. Am cumparat bucse lemforder care m-au tinut 3 luni de zile iar dupa au inceput sa bata din nou. Am cumparat bucsa originala si dupa 2 luni au inceput sa bata din nou. Aveti idee dece incep sa bata asa de repede, a mai patit cineva asa? Poate sa fie din cauza bridelor de prindere?

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e greu să cred că e uzura atât de mare încât să bată bara în acele bucșe. Ai niște poze cu bucșele vechi? Bieletele anti-ruliu în ce stare sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am o poza din pacate. Bielete antiruliu sunt bune dupa spusele mecanicului, am tras si eu de ele ca ma gandeam ca poate de la ele este. Ideea e ca dupa ce le-am schimbat, vreo 2 luni a fost ok, ma gandesc ca daca erau bieletele bateau din prima 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!