Jump to content

Golfuletul Meu Silver


MariusAP

Postare recomandată

Tot uitandu-ma prin aria de ingrijire auto si pe unele forumuri de detailing, mi-am zis ca e momentul sa ma pun si eu pe treaba, sa am grija de masinuta mea :)

M-am dotat cu:

-prosop pentru uscare "Sonus"

-microfibra buffing "Chemical Guys"

-argila pentru decontaminare "Optimum"

-un flacon de 250 ml "ONR" (pentru a-l folosi ca si clay lube)

-ceara auto solida "Sonax" Xtreme

-burete microfibra pentru spalat "Sonax"

-2 lavete pentru exterior "Sonax"

-un aplicator pentru ceara "Sonus", (buretele cu care a venit in cutie ceara Sonax Xtreme parca nu ma multumea, eu cel putin aveam senzatia ca ar zgaria)

-un flacon 2 litri sampon "Sonax" rosu

Operatiunile trebuind facute la umbra (altfel spus, nu in bataia soarelui :) ), si cum la mine in curte era soare undeva pana la ora 18:30, intr-o sambata, dupa ora mentionata, m-am apucat si am inlaturat punctele de bitum cu WD40 (care in cazul meu si-a facut treaba), apoi spalat foarte bine masina prin metoda doua galeti folosind manusa de microfibre si samponul Sonax, stergere/tamponare cu prosopul pentru uscare, decontaminare vopsea cu argila Optimum... si cam atat in ziua respectiva, ca s-a cam intunecat si nu am mai apucat sa-i dau si ceara.

Mai jos aveti pozele de dupa operatiunea de decontaminare (dupa cum spuneam, m-a prins putin intunericul si nu se vede prea bine rezultatul, dar va asigur ca am mangaiat cateva minute masina, asa placuta era la atingere vopseaua curata ca... sticla, nu-mi venea sa cred ca "o bucata de lut" poate face asa minuni :)

img5366i.th.jpg img5365a.th.jpg img5363h.th.jpg

img5364l.th.jpg img5362x.th.jpg

In urmatoarea zi am spalat masina inca o data, pentru a inlatura eventualul praf depus peste noapte, am sters masina si m-am apucat de aplicat ceara in strat cat mai subtire si mai uniform. Trebuie sa fi foarte atent la timpul cat lasi ceara pe masina, nu e bine nici prea mult, nici prea putin. Am inlaturat rezidurile de ceara ramase dupa uscarea acesteia cu niste lavete de polisat/ceruit cumparate de prin Baumax parca, apoi am luat prosopul de microfibra Chemical Guys pentru o finisare mai buna.

Rezultatul final, in pozele de mai jos. Efectul vizual si aspectul de umed poate ca nu sunt asa spectaculoase ca la o masina inchisa la culoare, dar va asigur ca a iesit super :)

img5394u.th.jpg img5393v.th.jpg img5392q.th.jpg

img5391i.th.jpg img5390f.th.jpg img5389z.th.jpg

img5388h.th.jpg img5387fb.th.jpg img5386g.th.jpg

Pozele nu au fost facute in bataia soarelui...

Link către comentariu
  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MariusAP

    55

  • Muale

    7

  • H0lyBoy

    5

  • bbogdanmircea

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa o luna de la ceruire si doua spalari cu Sonax rosu (despre care lumea spune ca nu e prea prietenos cu ceara), masina (capota) arata asa:

img5449w.th.jpg img5451yy.th.jpg

Link către comentariu
bbogdanmircea

Imi place jurnalul tau mai ales la faza cu spalatul si ceruitul...

Din pacate al meu Golf e zgariat ca vai de el de la spalatorii si nici un polish nu-l mai salveaza.

Probabil o vopsire completa cand vor fi fonduri mai bune.

Deocamdata ma limitez l a avea grija maxima de motor si restul trenului de rulare...

Ai putea pune si niste preturi ptr produsele de curatare pe care le folosesti?

Link către comentariu

Produsele enumerate le-am cumparat de la colin de pe site...

Link către comentariu

Arata din ce in ce mai bine masina, chiar mai bine de cand ai adus-o (am admirat-o atunci)...Cu Sonax ai dreptate, cel rosu nu e ok deloc zic eu, eu folosesc Dodo SourPower si e foarte bun, lubrefiaza bine de tot si in plus contine si ceva ceara, astfel o sa ai protectia mai mult timp pe masina !

Incearca si tu, sigur nu o sa fii dezamagit :) !

Link către comentariu

Merci inca o data pentru aprecieri Razvan, o sa incerc si Dodo daca zici ca e bun. Ca si pret, rata de dilutie, e OK ? Spune-mi te rog si de unde l-ai cumparat....

Modificat de MariusAP
Link către comentariu

Nu as putea spune ca este foarte ok din pct de vedere al pretului (costa cam 36 RON - 250 ml , dar vad ca nu este pe stoc).Eu l-am cumparat participand la un Group-buy pe un forum de detailing, dar il vad si pe site-ul de unde ti-ai cumparat si restul articolelor de detailing ! Ca si rata de dilutie este de 1:800, deci este ok zic eu, oricum este un sampon premium,te vei indragosti de el !

Link către comentariu

De vreo saptamana masina a primit faruri noi, cele vechi erau tare batute de pietre si crapate. Parca arata mai bine acum :blah:

Link către comentariu
bbogdanmircea

Si cat fu halatul???

Ale mele sunt foliate...rezista foarte bine la pietre si ciobituri pana acuma...

Link către comentariu

O sa revin si cu poze, farurile au fost 150 lei bucata, sunt replica OEM. Le-am luat de vreo 2-3 ani in momentul in care mi s-a ciobit destul de sanatos unul din faruri (adica in mijlocul "stelutei" de la crapatura era gaura de trecere cat sa intre un bat de chibrit) dar le-am montat doar acum. Trebuie sa-mi pun si eu niste folie de protectie, sa nu patesc asa si cu astea. Cat te-a costat Bogdane ?... ai pus-o tu ?

Link către comentariu
bbogdanmircea

Eu nu ma pricep la asa ceva mi-a pus-o un foliator din asta...am dat parca 50 ron pentru amandoua, acu vreun an, dar sta destul de bine si e grosuta folia, chiar m-am uitat la ea si are o gramada de ciobituri deci a amortizat ceva pietricele pana acuma.

Iar ca si luminozitate nu afecteaza cu nimic deci zic eu ca merita.

Link către comentariu

Merci pentru info, Bogdan. Ramane sa gasesc si eu pe cineva in Turda sau Cluj care sa-mi faca operatiunea asta, ca altfel in cateva luni le fac praf si pe astea.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Asteptam un filmulet in care sa ne prezinti procesul de spalare al masinii si de detailing, daca nu este nimic secret in asta normal.

Eu m-am sacrificat si am facut, dar dupa cum ai vazut si pe topicul meu nu sunt foarte multumit de rezultate.

Link către comentariu

Nu prea am posibilitatea sa fac un filmulet cu operatiunea, nici aparatura necesara, nici cine sa filmeze si in plus nu estimez sa refac operatiunea decat prin toamna, cel putin decontaminarea, poate ceruirea si mai repede, dar, te ajut cu placere si iti raspund la orice intrebare/nelamurire :), nu e niciun secret.

Link către comentariu
  • 8 months later...

Am o ciobitura destul de sanatoasa in masca din fata radiatorului (cea cu emblema), de la un "firicel de nisip" din materialul antiderapant aruncat pe drumurile patriei noastre dragi. As vrea sa repar si sa revopsesc. Astept pareri, ar merge mai bine in alta culoare decat culoarea masinii, sau sa o las in culoarea masinii ?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Fratilor golfisti... si ceilalti, va rog sa ma ajutati in problema din postul anterior :)

Astazi ma duc sa montez si tempomatul (de vreo luna il port prin portbagaj) impreuna cu un prieten, sper sa ne descurcam.

Link către comentariu
cristi_eftimie

Am o ciobitura destul de sanatoasa in masca din fata radiatorului (cea cu emblema), de la un "firicel de nisip" din materialul antiderapant aruncat pe drumurile patriei noastre dragi. As vrea sa repar si sa revopsesc. Astept pareri, ar merge mai bine in alta culoare decat culoarea masinii, sau sa o las in culoarea masinii ?

Daca iti place,o poti vopsi neagra,daca nu,o faci culoarea masinii

Link către comentariu

Dar culoare nichel/crom (ca si emblema) cum ar arata ?... ar fi... tiganesc ?

Link către comentariu

S-a amanat pe maine montarea tempomatului... nu mai am rabdare :)...

Inca o... problema: volanul meu s-a cam uzat, mai ales pe... dos, e galben... cel mai probabil din cauza ca imi transpira palmele destul de tare. Ce solutii imi recomandati ?. Am acum volan in 4 spite.

- sa il imbrac in piele ? (am inteles ca ar costa vreo 200 lei)

- sa pun o husa, este ceva care ar arata si s-ar comporta cat de cat bine ? (parca nici nu ma incanta ideea)

- sa caut un volan in 3 spite din dezmembrari ? (cam cat m-ar costa)

Modificat de MariusAP
Link către comentariu

grila vopsita negru sau gri. crom/nichel pare cam tiganesc.

volanul...fie imbraci in piele pe cel actual (150 lei) fie cauti cel sport,3 spite (dezmembrari-nu stiu pret dar e mai mult ca vine cu airbag) fie daca e defectul mai mic,dai cu Vopel si il vopsesti. husa...nici gand

Link către comentariu

Vali, tu de asta zici http://vopel.3x.ro/oferta.html ? Asta nu se ia pe maini pe urma ?

Merge si daca volanul nu e din piele ?

Cred ca o sa merg pe solutia asta... sau imbracarea in piele, volanul in 3 spite m-ar ajunge cam scump... nu m-am gandit si la airbag :(

Link către comentariu

ala e produsul. nu se ia pe mana,am dat eu pe schimbatorul de viteze.

e doar pt piele (vopsea+fixator).

acum am realizat ,tu ai volan de plastic si partea galbena este buretele/spuma din care e facut. singura solutie ar fi imbracarea in piele (vezi pe aria de prestari servicii)

Link către comentariu

Mi se pare normal sa nu se poata, eu nu scap niciodata ieftin :) , de ce ar fi altfel acum ? :P

Acum serios, asta din plastic nu merge vopsit cu nimic ? :(

Modificat de MariusAP
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!