Jump to content

Golfuletul Meu Silver


MariusAP

Postare recomandată

Salutari tuturor. Am deja un an de cand sunt inscris pe forum si cred ca a venit vremea sa-mi prezint si eu masinuta, ca si orice membru respectabil al forumului :) Un forum de nota zece, cu oameni care nu se dau la o parte cand e vorba sa-ti sara in ajutor cu informatii, si nu numai. Ii multumesc pe aceasta cale lui @aryes13 prin intermediul caruia am gasit acest forum si care mi-a indrumat primii pasi.

Dar... sa va spun despre masina:

Golf IV AXR, Hatchbach, an de fabricatie 2003 (1,9 TDI 101 CP)

Culoare gri metalizat

Dotari:

-6 airbaguri

-4 geamuri electrice

-oglinzi electrice si incalzite

-incalzire in scaune

-volan reglabil pe inaltime si adancime (asta o fi echiparea standard ;) )

-spalator faruri

-A/C manual

-inchidere centralizata din cheie

-radio casetofon Alpha

si... cam atat... restul cred ca "are toate"

Km la cumparare din Germania 96800 (anul trecut prin februarie) - acum are 114000 :). Schimbat distributia la 98700.... schimbat anul asta kit ambreiaj + volant, prietenii stiu de ce :)

Ce am pus eu... aftermarket:

-jante aliaj pe 15' (probabil ma grabeam la momentul respectiv si nici nu mai aveam bani sa cumpar si alte cauciucuri :) )

-xenon headlights 6000K

... urmeaza si altele... dupa posibilitati

O sa pun azi si poze

Pret cumparare 8500 euro. Scump ?

flori001mv8.th.jpg flori002uw4.th.jpg flori003fg0.th.jpg

flori009tw0.th.jpg flori004ki8.th.jpg flori010sc2.th.jpg

flori005tf9.th.jpg flori006xc5.th.jpg flori008lt9.th.jpg

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MariusAP

    55

  • Muale

    7

  • H0lyBoy

    5

  • bbogdanmircea

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am mai gasit niste poze... de anul trecut

poza002yz5.th.jpg 27hw4.th.jpg 28zv7.th.jpg 32cm1.th.jpg

Modificat de MariusAP
Link către comentariu

Frumos,frumos :)....se vede dupa vopsea ca a fost ingrijita in tara ei mama...iar in legatura cu pretul cred ca a fost unul real nici scump,nici ieftin(dupa parerea mea).Dar ambreiajul patina?Putin cam repede a cedat,dar asta e.Felicitari inca o data pentru masinutza si sa ai grija de ea.

P.S-poti incerca sa schimbi pozitiile cu unele alb xenon cred ca s-ar vedea criminal impreuna cu xenonul:P.

Link către comentariu

Merci @H0lyBoy. Ambreiajul patina in treptele superioare (mai mult a 5-a, la deal). dar problema mare era trepidatul excesiv la plecarea de pe loc + ca pe ultima suta nu mai intra nici in viteza. Am in vedere si schimbarea pozitiilor. De fapt am vrut sa le comand impreuna cu xenonul, dar am renuntat pentru ca se plangea lumea ca se cam ard. Daca o sa gasesc ceva bun, le schimb si pe alea.

Link către comentariu

Ceva sugestii ?... ce ar mai da bine sa pun pe masina ?...

Cred ca e pe lista si un chip tuning... unul mai usor, ca am inteles ca la AXR e problema cu patinatul ambreiajului

Link către comentariu

Am uitat ceva important pe lista de dotari... si anume:

- modul confort

-ESP... cu tot ce tine de el... cred ca nici astea nu sunt dotari standard

... si, inca o poza dupa o tentativa mai offroad, in care si-a facut simtita prezenta si ESP-ul... mai exact subsistemul ASR :))

poza053tf7.th.jpg

Link către comentariu
RobertG4TDI19

hehe sa-ti traiasca, Ocean am si eu, nu am apucat sa-i fac fotografii mai artistice, dar cand am sa-i fac am sa le postez si eu.

Problema cu trepidatul la porinire o am si eu, dar accelerez putin si nu mai face. Eu o am din august adusa din germania cu 120.000 Km. Am facut aproape 5000 km in ultimele 3 luni ( de cand am carnetul nu m-am mai dat jos din masina )

Cat au costat kit-ul ambreiaj + volant ?

Link către comentariu

Merci mult @Robert :Driver: Nu stiu ce echipare e, pe praguri scrie CHAMP. Observ ca ai acelasi motor ca al meu... pretentiose PD-urile astea d-le (dar si merg :icon_thumright:) . Dar, ca de obicei, aflu mai multe despre un lucru dupa ce il cumpar, ca de'... asa e romanul :angry:. La fel am aflat si preturi de piese cu mult mai bune dupa ce le-am cumparat o data. M-a costat volant + kit ambreiaj (Sachs) vreo 21 mil si ceva, fara manopera. La Sachs vine rulmentul de presiune separat. Zilele astea am vazut pe net preturi de 14 mil. si ceva Valeo, 15 mil. si ceva Sachs. M-au luat nervii. Daca te intereseaza trimite-mi un PM si-ti spun unde si ce am gasit mai ieftin.

Link către comentariu
  • 1 year later...
bbogdanmircea

N-ai mai scris de mult tare pe acest topic.

Ce mai face AXR-ul mai merge?

Link către comentariu
  • 3 months later...

Da, intradevar n-am mai scris de multa vreme pe acest topic, cu toate ca am mai facut cateva modificari la masina :) . Urmeaza sa pun o lista cu ce am mai pus si eventual niste poze, la partile care se pot fotografia :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Desi am mai facut cateva modificari intre timp, mi-a fost... lene sa le mai postez :banghead:

Prima si prima data, mansonul din piele pentru schimbator, made by tibi ;). Nu se vede bine in poze, da am pus si o banda cromata in jurul suportului de la schimbator, care cel putin mie imi place mult cum arata si a rezistat bine peste timp.

img2320u.th.jpg img2319wu.th.jpg

Apoi, covorasele din mocheta, made by inginerul, cand inca se mai ocupa cu asa ceva (printre ultimele seturi facute) :)

img4192nt.th.jpg img4197k.th.jpg

A urmat un radio/cd/mp3 Clarion DB288RUSB

img2322f.th.jpg img2321fc.th.jpg

Apoi multe altele, dar astea in episodul urmator :)

Link către comentariu
  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Da, deci mi-am pus in locul Clarion-ului un navi 2DIN, China made :). Sunt multumit de aparat.

Plusuri:

-partea de DVD functioneaza foarte bine, se vede si se aude bine

-suporta o groaza de formate video: DVD, VCD, SVCD, avi etc., merg pana si subtitrarile la avi.

-partea de GPS functioneaza foarte bine, receptia satelit e foarte buna si viteza de conectare la sateliti la fel de buna, de obicei se conecteaza la 9 sateliti (cu verde) in iGO8

-navigatia e pe card SD nu pe CD/DVD ca si la OEM. Se poate schimba softul si hartile oricand

Minusuri:

-calitatea sunetului e sub Clarion, mi se pare si logic sa fie asa. Exista si un mic zgomot de fond (sesizabil la volum mic) cu care m-am obisnuit pana la urma.

-receptia radio e destul de slabuta, dar asta nici la Clarion nu era tocmai buna (pe radio nu o sa mearga niciun aparat la fel de bine ca si cel OEM). O sa revin maine cu poze.

LE:

Am gasit o poza:

poza4b.th.jpg

Modificat de MariusAP
Link către comentariu

Merci pentru aprecieri Ionut.

In toamna trecuta i-am facut si o curatare interioara (era cam murdara tapiteria) si a motorului.

poza3g.th.jpg img4207c.th.jpg img4206m.th.jpg

img4205j.th.jpg img4203y.th.jpg img4202w.th.jpg

de asemenea, tot in toamna i-am facut si un chiptuning la TCM prin Mihai Nistor de la CLuj. Nu mi-a venit sa cred ce mult inseamna 25 CP in plus, diferenta e enorma fata de stock, parca e alta masina. In plus de asta, daca inainte mai scotea putin fum la cate-o accelerare mai puternica si aveam teama ca dupa chipuire va scoate mai mult fum, vreau sa va spun ca acum nu mai scoate deloc. Deja am vreo 10000 de km cu chipul si ma declar super multumit.

Modificat de MariusAP
Link către comentariu

Arata oglinda... dar acum ? Care au fost pasii de curatare si ce materiale ai folosit?

Link către comentariu

Ti-as spune ce pasi am urmat, dar nu stiu. Masina a fost dusa la un mini salon de detailing pentru curatare interior cu aparat/aspirator cu injectie-extractie si pentru motor. Nu am stat langa ei pana au facut masina si nu stiu ce pasi au urmat si ce solutii au folosit.

Link către comentariu

A durat...pana s-a pus praful... adica pana s-a ales praful de acel aspect :lol:

Nici macar n-am mai deschis capota dupa aceea sa mai intretin putin, asa ca rezultatul...

Probabil o sa merg iar in acest an si o sa incerc sa mai sterg si eu praful de pe-acolo, macar o data la luna, ca sa se mentina acel aspect.

Link către comentariu

Pe navigatie am dat in jur de 1600 ron, am luat-o de la o firma din Iasi parca. Daca te intereseaza ma uit exact si iti zic de unde. Sunt si pe forum persoane care vand asa ceva, sau cel putin erau...

Link către comentariu

Frumoasa masinuta mai ai,mai ales cu navigatia,fie ea si China Made,care umple spatiul acela din bord.La o folie pe spate nu te-ai gandit?Cat mai multi km si drumuri sigure.

Link către comentariu

Merci mult pentru aprecieri. Chiar am in plan si folia pe luneta si geamuri spate, pe fata desi spun ei ca e omologata, nu vreau sa-mi spun si sa am probleme cu politia pe urma. Deci urmeaza folie spate si colantare stalpi daca tot pun folie.

Link către comentariu

Chiar da bine folia pe masinile argintii,am un prieten care recent si-a pus folie si e super,mai ales cu stalpii colantati.Spor la modificat.

Link către comentariu

Masina a primit intre timp si iluminare interior led (plafoniera centrala fata si plafoniere spate). Imi place tare mult cum se vede si arata mult mai viu fata de "lumanarile" pe care le aveam si care dadeau interiorului un aer tare monoton. Trebuie sa montez zilele astea si noile faruri pe care le am de vreo 2 ani si inca nu le-am pus.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!