Jump to content

Far Stricat


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

Dupa cum spuneam aseara am incercat sa imi regelz farurile, de fapt sa le ridic putin, am luat un imbus le-am ridicat, toate bune si frumoase pana cand am incercat sa le reglez din interior cand farul dreapta s-a lasat brusc si nu mai pot sa il ridic din imbus ci numai din interior dar nu este de ajuns pt ca tot in pamant lumineaza. Am bagat mana in spatele farului am prins de montura becului de la lupa si tot monatjul se misca foarte usor... este normal? ce este de facut?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A scapat din locul ei tija de la motorasul care ridica-coboara farurile. Trebuie sa scoti motorasul si sa bagi tija la loc. O sa fie cam greu daca nu sti cum e facut sistemul........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu motorasul e devina ci ca a scapat oglinda din far.Am patit-o si cand cand mia scapat din ambele reglaje si mai statea doar in motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa o pui inapo trebuie dat farul jos, iar ca sa dai farul fos tre sa dai bara jos, deci o "caruta"de treaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o de mult timp. Am fost la service si mi l-au facut baietii... au dat bara jos, farul si dintr-un electrod l-au indoit putin la capat ca un carlig si au facut ei ce au facut acolo si l-au pus la loc.

CAUZA: nu va jucati la reglaje!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare. mi-am cumparat acum cateva zile o pereche de faruri fk pe fundal negru. Dupa ce au fost montate ..m-am pus sa le reglez ...farul din stanga l-am reglat ..... iar pe cel din dreapta dupa ce am invartit odata de chestia aia de reglat a cazut tot interiorul farului..... ce este de facut ?? mai merge reparat?:icon_thumright:((((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie sa repozitionezi miezul farului pe canelurile de la roata care le regleaza. Daca nu te pricepi da o fuga la un atelier priceput si ti-l pot face baietii in cateva minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fi fost la capat de cursa deja, si sa se fi rupt parghia de plastic din far, ce trage farul pe verticala. In acest caz, singura posibilitate e inlocuirea respectivei piese (daca poti). Eu am patit cu un far al unui prieten, si din fericire am reusit inlocuirea piesei cu una din farul vechi. Recomand ca inainte de a monta un far nou, sa-l reglati pe maxim inainte de a-l monta la loc, si sa urmariti reglajul vizual, dupa ce ati scos capacul de cauciuc din spatele farului, sa nu dati in nestire in sus. Apoi, odata montat pe masina, se poate cobora cat doriti.

Informatii in acet sens gasesti si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

din accindent am rupt si clemele la un far , si am vazut in etka ca acestea se vand separat , in poza arata doar clemele si nu imi dau seama cum se pot inlocui ca ele sunt prinse de far

stie cineva?

pozitia 23 din poza

post-4578-1262862913_thumb.png

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate suruburile de sub ele, sau cel putin asa se vede din poza, ca sunt prinse cu suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in realitate ele sunt prinse de masca farului nu ai cum sa le scoti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca cele vechi de decupeaza de pe far si se monteaza astea noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!