Jump to content

Cine Are?


Negresa
 Share

Postare recomandată

Cine are golg 3 1,6 benzina model din 93, 55kw/75 cp cu 2 sonde de ulei in chiulasa este rugat sa-mi dea detalii despre acele sonde (bulbi). Mai exact ce scrie pe acele sonde,scrisul se vede dupa ce se desurubeaza de la locul lor (nu se intampla nimic,nu curge ulei,nu intra aer,nu dauneaza in nici un fel scoaterea lor si apoi bagarea lor la loc). Vreau sa schimb acele sonde si nu sunt sigur ca acele sonde sunt exact ptr acest tip de motor (mi se aprinde becu rosu la ulei si tiuie atunci cand il fugaresc un pic). Sondele mele au urmatoarele indicative:

0,15-0,35 bar si 1,6-2 bar(cea alba)

Multumesc anticipat

Scuze ptr mainile murdare,tocmai il curatasem putin.

TEL 0741240067,DATI BIP SI VA SUN EU sau id mess hmcristi

post-26926-1212647166_thumb.jpg

post-26926-1212647174_thumb.jpg

Modificat de Negresa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca mi-ai dat msg si pe mess insa nu te-am regasit in lista ca sa iti pot raspunde

val sondelor pentru motorul 1.6 AEA an 95 ::

1. 0.15-0.35 cod 028919081D - albastra

2. 0.15-0.9 cod 068919081A - gri-alb

datele astea le am scrise pe un carnetel - daca ma suni dupa ora 14 posibil sa fie acasa si iti pot spune mai exact pentru ca atunci o sa le am in fata .

numarul de tel este in profil.

Am atasat si o poza cu detalii insa ceea ce srie acolo nu corespunde cu ce am eu pe masina (in cazul meu )

cert este ca dupa multe luni de incercari i-am dat de cap si nu imi mai face .

post-6376-1212737519_thumb.jpg

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc si mai astept si alte valori ale sondelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti pot confirma sigur valorile de mai sus , au asa am pe masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are golf 3 1,6 benzina model din 93, 55kw/75 cp cu 2 sonde de ulei in chiulasa este rugat sa-mi dea detalii despre acele sonde (bulbi). Mai exact ce scrie pe acele sonde,scrisul se vede dupa ce se desurubeaza de la locul lor (nu se intampla nimic,nu curge ulei,nu intra aer,nu dauneaza in nici un fel scoaterea lor si apoi bagarea lor la loc). Vreau sa schimb acele sonde si nu sunt sigur ca acele sonde sunt exact ptr acest tip de motor (mi se aprinde becu rosu la ulei si tiuie atunci cand il fugaresc un pic). Sondele mele au urmatoarele indicative:

0,15-0,35 bar si 1,6-2 bar(cea alba)

Multumesc anticipat

Scuze ptr mainile murdare,tocmai il curatasem putin.

TEL 0741240067,DATI BIP SI VA SUN EU sau id mess hmcristi

Modificat de Negresa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CALCULATORUL MASINII URMARESTE DIFERENTA DE PRESIUNE DINTRE CELE 2 SONDE DACA NU SE INCADREAZA IN PLAJA CORECTA DE VALORI TE ATENTIONEAZA,DEOBICEI E ULEIUL PREA SUBTIRE/SLAB CALITATIV,PENTRU REMEDIERE SE VERIFICA PRESIUNEA CU UN MANOMETRU CU CEAS,DACA E OK ESTE SONDA DACA NU E ULEIUL SUBTIRE COMBINAT CU UZURA MOTORULUI,SOLUTIA UN ULEI MAI DE FIRMA+CONDITIONER MOTOR/CERAMIC.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul este schimbat de vreo 300 km,este mobil 1 10w40,filtru mann,una dintre sonde este ptr alt tip de motor,motorul merge si trage foarte bine,asi avea nevoie de codul acelor sonde si de valorile trecute pe ele strict pentru acel motor de 1,6 din 93 cu 2 sonde pe chiulasa,daca dupa ce schimb sondele,problema persista,am sa umblu si la motor.calculatorul citeste ce-i da sonda,dar daca sonda nu are valoarea specifica acestui tip de motor atunci informatia va fi falsa si apar probleme.

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema,am schimbat sondele pentru ulei,una este 0,15-0,35 albastra iar cealalta este 0,75-1,05 gri,au costat 30 ron amundoua.Dupa un drum Iasi-Bacau cu viteza de 100-145km /h,nu a mai tiuit si nu s-a mai aprins becul de la ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva chestia aia de metal care se rupe la trapa ?E pe partea stanga,deasupra soferului. A schimbat cineva,e greu? Am vazut poze cu manopera respectiva dar daca e cineva care a facut efectiv acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva chestia aia de metal care se rupe la trapa ?E pe partea stanga,deasupra soferului. A schimbat cineva,e greu? Am vazut poze cu manopera respectiva dar daca e cineva care a facut efectiv acest lucru.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!