Jump to content

Consum Real Audi A4


golfeanu
 Share

Postare recomandată

1. model=a4

2. motor=1,9 tdi

3. putere=96 kw

4. transmisie=6+1

5. urban=7-8 cel mult

6. extraurban=5,5

7. Bucuresti=?

8. stil de condus=normal, schimb treptele la peste 2500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bestie

    7

  • Leo

    4

  • Fritz

    4

  • golfeanu

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 11 months later...

La RAR, in normativul de consum, zice ca un motor 1.8T consuma urban in trafic aglomerat 17%, cu aerul conditionat oprit... Mie mi se pare ca e o norma maximala (vazand ca la cifra asta se ajunge daca mergi super-sport, sau in super-trafic de cosmar).

Vad ca se poate ajunge totusi (greu, dar realizabil) la 12% in Bucuresti, cu un mers decent, fara "sportivitate", depasiri in tromba, accelerari in forta, franari sacadate.

Evident, daca mergi numai pe Stefan cel Mare, pe Turda sau prin Razoare in aglomeratie, ajungi la consumuri maximale.

Este unul dintre topicurile care pot fi urmarite decent, cu cifre realiste. M-ati decis sa imi iau un A6 1.8T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 avant 1,9tdi AVF 6+1 cu jante pe 18(masina cantareste 1640kg) am consum in oras intre 8,6 si 11,in functie de trafic,temp ext si distantele parcurse.

Am facut un mic experiment,cu motorul cald,pe o distanta de 10km,am mers normal,accelerari usoare 2600-2800rpm,consum 8,6 pe BC;a 2-a oara condus numai sportiv pe aceeasi distanta,schimbat in general la 4000rpm,consum 11,8(dupa ce am terminat al 2-lea experiment nici nu puteam pune mana pe janta :) ).

Am observat ca la mine consumul dat de BC este destul de exact; nu am un feedback clar cat consuma inafara,masina fiind achizitionata de curand si am mers preponderent in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.audi a4

2.motor 2.0 tdi 140 de cai

3.urban 8

4.extra 5/6

5.schimbat treptele de viteza la 2500/2700

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

a4 , 1,9 - 5 trepte . 2006

8,5% media pe ultimii 4400 km din care cam 400 inafara.

viteza medie 19 km/h.

acesti km sunt facuti de la jumatatea lunii noiembrie incoace .

mi se pare cam mare... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A4 1.9 TDI 2003 , AWX, manuala 5 trepte

bucuresti 7-10% (depinde de ora la care merg)

afara localitatii: 4-5%

in mers lejer, sub 120, consmul e cam 4%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

a4 2.0 fsi

oras 11-12%

afara 7-8%

ma duc destul de tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare;

Stie cineva ce consum real are un Audi A4 B8 varianta all road an 2011 cel de 211 Cp ?

Pe hartie se spune de 8,2 insa in Bucuresti in conditii de trafic aglomerat sper sa nu sara de 12...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti ia nici in ruptul capului 8.2 mai ales in Bucuresti si cu traficul de acolo. Daca mai pui si benzian "de calitate" de la noi, sigur nu scoti atat. Valorile alea sunt testate in conditi ideale de drum atat urban cat si extraurban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A4 1.8T 163 BFB consume urban (Bucuresti 12-14 ) , Brasov 11-12 ,extraurban 7-8, Cel mai bun consum 5.9 extraurban Brasov-bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

1. model=Audi A4 B7

2. motor=1,9 TDi (BRB)

3. putere=116 Cp

4. transmisie=Manuala 5

5. urban=9

6. extraurban=6

7. Bucuresti=nu (Craiova)

8. stil de condus=moderat-sportiv (schimb 2500-3000 )

nu stiu cat de relevant este consumul in oraas la mine...6 km pana la munca si inapoi...

cel mai mic consum a fost pe un drum de 130 km (4 pers si bagaje) unde nu am depasit 90 km, mers destul de constanat..cu ccs (drumul destul de liber) si cam subturat - 4,5 %

 

Modificat de popeflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!