Jump to content

Probleme clapeta rezervor


Barbie
 Share

Postare recomandată

Actuatorul cumparat este nou-nout. Dupa schimbare in momentul in care actionam butonul se auzea doar un pic cum da sa miste. L-am demontat si l-am pus direct la baterie si la fel facea, un click si atat, nici vorba sa traga tija. M-am gandit ca bateria mea este slaba si l-am pus si pe bateria altei masini, nimic.

Actuatorul vechi de pe masina chiar l-am demontat si i-am scos motorasul cand era doar motorasul cuplat pe circuit se invartea direct din buton cand il motam cu arculetul si tija respectiva nu mai zicea nimic decat click. Asa ca am ajuns l-a concluzia ca ambele actuatoare sunt bune, unul este nou, si am ajuns sa cred ca este de la masina ceva inexplicabil pentru un necunoscator in ale electricii. Am dat comanda la actuator si fara butonul de actionare si nimic.

Curios este ca in rest celelalte motoarase electrice de prin masina functioneaza. Care sa fie cauza? E posibil ca aceste actuatoare sa aibe pe circuitul masinii condensatoare sau ceva care sa le ridice tensiunea? Unde pot gasi o schema electrica a acestiu circuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    24

  • terminatoru

    13

  • F l o r i n

    11

  • adyi

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu ai niciun ridicator de tensiune. Direct 12v. Monteaza actuatorul pe masina si fa punte in mufa butonului - sa ii dai comanda pe direct.

E319 e butonul de pe usa, iar V155 este actuatorul

Verifica bine cablajul sa nu ai contact imperfect sau fire intrerupte ... sau pe cale.

Actuatorul daca e bun, si il pui pe direct la 12v, trebuie sa mearga.

post-30007-0-11601200-1330697336_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut. Din moment ce nu merge nici direct pe baterie... ai o problema. Actuatorul ala E DEFECT. Sau n-ai facut tu contact calumea la baterie sau in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, astazi mi-a facut si mie figura, capacul de la rezervor, pur si simplu nu a vrut sa se desfaca, am masurat am 12v totul in regula, dau fata de usa jos curat butonul, tot degeaba! dau motorasul jos il pun pe 12v si merge destul de bine adica se trage si cand elibereaz firele de 12v sare inapoi! insa daca il montez la locul sau numai sare inapoi pentru a putea inchide capacul decat daca pun 12v pe el inversand firele si invarte motorasul invers!

Acum am si eu niste nelamuriri!

motorasul odata actionat din buton sa deschida capacul, revine singur? sau primeste 12v invers pentru a invartii in sens opus si sa impinga acea tija(dar nu prea cred ca are)

se poate sa fi pozitionat eu gresit motorasul astfel incat sa obstructionez parghia sa revina inapoi?

Oare sa fie prea slab acel "arc" din motoras de impinge tija inapoi?

Modificat de Sor1neL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primeste impuls - dupa care revine singur - cu ajutorul resortului, la vreo 1-2 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema asemanatoare la clapeta de la rezervor,se deschide cand vrea ea si nush de unde problema,acuma in ultimele dati cand am alimentat n-a mai facut dar cine stie,odata am deshis clapeta din portbagaj,ca nu aveam ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva cu o problema ? de ceva timp nu mi se mai deschide capacul de la rezervor si nici haionul de la butoanele de pe usa . sigurantele sunt ok verificate , motrasele merg .. verificate cablurile nu par a fi uzate oxidate .. etc . passat b5.5 break 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica ce apare in blocurile de masura, cu VCDS-ul - pe 46 convenienta. In functie de asta, vedem unde-i problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi s-a intamplat si mie sa-mi faca figuri deschiderea clapetei rezervor dar in cele din urma s-a deschis. La mine nu se auzea deloc motorasul in timp ce incercam doar in momentul in care s-a deschis, (acel sunet normal la deschidere) de aceea tind sa cred ca problema e la buton.

Intrebarea mea este: pot sa desfac doar acel capacel unde sunt situate cele doua butoane rezervor+haion, sa vad daca acolo e problema? Am reusit sa-l misc putin spre spate si in sus dar nu vreau sa fortez daca nu stiu exact cum se scoate.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi capacelul in spate si iese cu tot cu butoane.

Daca nu...trebuie sa dai jos tapiteria de pe usa. Butoanele ies in jos, sunt fixate in cleme accesibile doar pe dinauntru.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cosmin.

Astazi am desfacut "actuatorul" si l-am testat direct pe baterie de 6V respectiv 12V si functioneaza perfect se misca foarte repede.

Am rugat pe cineva sa apese butonul de actionare al actuatorului iar in acelasi timp am masurat tensiunea si exista 12V in momentul apasarii butonului, dar montat inapoi actuatorul, nu mai fuctioneaza, nici macar nu se aude ceva la motoras. :huh:

Maine voi incerca sa desfac tapiteria la usa din nou ca astazi nu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masoara tensiunea cu motorasul mufat. E posibil ca in sarcina sa nu mai ai acei 12V pe motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema era butonul din usa defect. Cod piesa:1J0 959 833 A, >PA6-GF30<

Pretul unui nou la magazin e destul de piperat 96 ron, am sa incerc la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie achizitia unui nou buton, se poate reconditiona cu putina rabdare si hartie abraziva de 600, si va functiona ca si cel nou. L-am curatat in locurile indicate si functioneaza foarte bine. Se desface relativ foarte usor cu ajutorul unei surubelnite mici.

http://tinypic.com/r/3146kqp/6

http://tinypic.com/r/w0qaeb/6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu o mica problemuta legata de deschiderea capacului de la rezervor...nu sare in afara, motorasul merge, si ca sa pot deschide cineva in timp ce apeasa pe buton eu trag capacul cu mana si se deschide..

dupa o analiza vizuala am obs ca este putin inclinata partea de sus a capacului spre exterior..

aveti idee cum as putea sa rezolv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cea mai buna varianta e cum zice prichindelu,doar ce am terminat si eu reparatia butonului si merge perfect,asa ca incercati inainte de toate si chestia asta pt ca in cele mai multe cazuri butonul e de vina.ms prichindelu! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tre sa iau un nr si sa apelez un ''prieten'' cu vag com sa vad ce si cum, nici bine nu scap de una si dau de alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut...intampin si eu aceiasi problema...nu mi se mai deschide capacul la rezervor...am schimbat buton, motoras.....verificate amndoua..functioneaza....am verificat am curent pe fir.....am pus vag si singura eroare care mi-o da e pe canalul 19 can gateway  01044 control module incorrectly coded 35-00....aveti vreo idee care ar putea fi cauza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura....

 

deci, ai butonul, cablajul si actuatorul - daca toate sunt OK, functioneaza... deci, ceva nu ai verificat cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amice vezi ca e posibil sa se fi indoit clapeta de la rezervor....asa am patit si eu..cand cineva apasa butonul pt deschidere eu tre sa imping usor clapeta in partea de jos stanga si se deschide..

 

aceeasi pb o am si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos motorasul si am pus mufa asa....nici asa nu functioneaza....o sa incerc sa verific cablaju...multumesc

Modificat de alexsanducu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alimenteaza motorasul cu 12v direct.... merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal...am si eu problema aproximativ la fel ca cei ce au postat anterior....nu se mai blocheaza clapeta ce acopera rezervorul...butonul de pe usa soferului se pare ca isi face treaba, pt ca se aude acel zgomot...nush cum ar trebui sa arate la rezervor, vad doar ca e iesita in exterior o tablita cu un cioc...in mom in care incerc sa inchid clapeta nu se blocheaza ramanand practic mereu deschisa...va rog ajutati-ma daca va pricepeti!multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Fa si tu niste poze la elementele alea, sa vedem ce nu e in ordine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ma confrunt si eu cu o probema cu acest capac de la rezervor,nu se mai deschide din buton.Am verificat motorasul legat pe direct 12v, merge,curent nu vine in spate, am desfacut butonul bucati,nu e oxidat sau alte probleme,siguranta e buna si nu stiu ce are.Mufa la fel e ok,are cele 4 fire si doar pe cel albastru/gri am curent dar nici aia nu tot timpul.Cand aprind pozitia,ledul se lumineaza , deci vine curent la mufa.Ar trebui sa mai am plus si pe celelalte fire?Maine probez cu un alt buton ca am unul acasa  la parinti  si daca nici cu ala nu merge nu stiu ce sa-i mai fac.Erori nu am , masina e cea din semnatura.post-58309-0-35354600-1378485539_thumb.j

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!