Jump to content

Probleme clapeta rezervor


Barbie
 Share

Postare recomandată

pe unde se monteaza sistemu ? ca am vazut ca prin portbagaj nu se vede nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    24

  • terminatoru

    13

  • F l o r i n

    11

  • adyi

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ba da, prin portbagaj. Dai la o parte capitonajul si o sa vezi mecanismul. E prins in cele 2 suruburi ce apar si in imagine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha ... nu am vazut cand am dat ala la o parte dar o sa ma uit mai atent ca am motorasul in masina dar trebuie sa il montez ca nu stiu daca merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am alimentat de la peco, si in momemntu in care am terminat si am vrut sa inchid capacu nu se mai inchidea! Daca ma puteti ajuta va rog frumos, am cautat pe forum si nu am gasit nimic in privinta aceasta

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a blocat pe deschis tija....cred ca a inghetat sau are mizerie,curata cu wd40...asa am patit eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc admin ca mi ai mutat postul si scuze ca nu am gasit din prima, chiar am cautat o vreme pe site! am desfacut sistemul si se pare k motorasul e blokat, sau stricat! trebuie sa caut altul.. la un parc de dezmembrari mia cerut 100 ron dar nu dau atat pe el, mai bine il desfac manual cand alimentez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut cred ca de cam 3 luni ma chinui si eu sa deschid acea clapa rezevor din porbagj ... am fost astazi si am cumparat alt motoras (50ron) dar nici asta nu mergea ... surpiza a fost cand le-am pus pe direct amandoua functioneaza.

Am cautat la panoul de sigurante si parca 28 era nr in tablou dar nu e arsa , aveti vreo idee ce sa mai caut ?/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul...

Pune un tester pe masina si poate afli direct sursa problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,am patit acelasi lucru, de obicei butonul se strica,mai rar motorasul, la mine s-a rezolvat prin desfacerea si curatarea butonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam ploua, ninge pe el, cand deschizi usa - si se rezolva, deseori, prin curatarea lui..... Daca nu ai tester, cu aparatul de masura in mufa actuatorului - vezi daca primeste curent, cand apesi butonul. Daca da, e actuatorul - motorasul (il decapsezi si incerci sa-l repari - cureti colectorul), daca nu - e butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde gasesc si eu un buton de deschidere usa rezervor ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori nou la magazin, ori cauta in aria Dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a fost de vina nici motorasul nici butonul, ci s-a crapat camasa de plastic in care culiseaza tija. Am fost la dezmembrari si mi-au cerut 50 de lei doar pe tija, ceea ce mi s-a parut exagerat. Pe motoras cu tija cu tot vroiau 150... :ceuameni: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Am si eu o problema cu capacul de la rezervor care nu se mai blocheaza. Cand apas pe butonul din masina se aude zgomotul specific iar acel mic tamburus pare sa culiseze acolo la buson. Este ca o clama mica pe care pare freaca acel tamburus dar nu ma pricep bine sa imi dau seama cum functineaza si de ce nu se blocheaza sa poata ramana inchis.Plz help:)Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai... te-ai uitat macar in pagina asta? Chiar eu am pus niste poze cu mecanismul si am explicat ce se intampla daca nu se mai blocheaza.

Chiar atat de greu e?? :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin@daca e blocat pe deschis atunci e normal ca in momentul in care actionez butonul totusi ca acel cioc sa isi faca cursa?Am sa incerc sa dau jos portbagaj.

Ma poate ajuta careva cu un manual de golf4./bora?

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti trebuie nici un manual. Actuatorul ala sta in 2 suruburi prin portbagaj, dupa mocheta. E floare la ureche.

Trebuie vazut ce inseamna ca-si face cursa. Poate e rupt ciocul de plastic si face cursa degeaba.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Am verificat si nu pare rupt nimic.O sa vad dupa ce il curat sper sa fie doar mizerie blocat poate de frig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat , curatat si folosit wd40. Intrase apa&jeg , inghetase si nu mai culisa, iesea acel cioc pana la capat.Merci Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare.

La mine era rupta urechea dar am reparat-o dand 2 gauri si o bucata de sarma am facut eu ureche.

Ideea ca la mine cand apas pe buton tija se retrage dar nu ar trebui si sa sara capacul 1-2 cm???

La mine capacul ramane lipit si daca nu ajung destul de rapid sa bag unghia sa-l ridic tija revine si-l blocheaza la loc.

De obicei sunt cu cineva in masina si acel cineva apasa pe buton si eu deschid usita dar cand sunt singur trebuie sa ma misc rapid....

Banuiesc ca usita are un arc care ar tb sa o deschida si acel arc e uzat sau sarit la mine...cum s-ar putea rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine (golf) nu sare 2 cm cum ai spus tu. doar se ridica putin,de la nivel cu aripa...0.5cm cred cat sa poti apuca usita cu degetul.

rezolvarea...pune un arc sa impinga mai tare in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe jurnalul meu linkul cu ce trebuie sa fac dar lasam ptr cand vine caldura.

Deocamdata am problema cu becurile de frana care ma dispera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu problema cu clapeta rezervorului si evident din prima am suspectat si schimbat actuatorul. Dupa ce l-am montat pe cel nou care este nou-nout am observat ca nici asta nu misca, l-am asculat m-ai atent si am reusit sa aud ca in momentul actionarii butonului se misca foarte foarte putin. Am citit pe forum si unii colegi dupa ce au trecut si ei peste ce am facut eu, au suspectat si butonul, l-au curatat si chiar rezolvat problema.

Este vreun coleg care nu a rezolvat nici dupa curatarea butonului? Ca eu am verificat cu o lampa de 12v si am curent pe circuit, de aia da sa miste si motorasul dar nu stiu ce amperaj ar trebui sa ajunga la el sa il si invarta sa isi poata face cursa. Am pus chiar direct pe baterie si nici unul dintre motorase nu isi faceau cursa. La ce tensiune merg motorasele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa cureti butonul ,si eu am masurat,am constatat ca este curent pe circuit si am cumparat un motoras nou,dar m-am inselat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu lampa nu verifici decat prezenta tensiunii. N-ai de unde sti ce tensiune ai.

Cum sa nu mearga nici la baterie actuatorul?? Inseamna ca nu e bun. Eu am avut multe si niciunul nu avea probleme de genul asta.

Ca idee, merg si la curent de sub 1A. Doar ca le trage mai incet.

Ce actuator ai mai verificat pe baterie? Cumpara unul nou si ala sigur isi va face cursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!