Jump to content

Probleme clapeta rezervor


Barbie
 Share

Postare recomandată

Pe scurt mi a intrat apa la calculatorul de confort si nu mi mai merg cateva chestii printre care si deschiderea capacului de la rezervor. Ca sa rezolv problema trebuia sa merg cu masina... ca sa merg cu masina trebuia sa bag benzina.

Daca stie cineva cum se face fara sa stric tot mecanismul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    24

  • terminatoru

    13

  • F l o r i n

    11

  • adyi

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

In cartea tehnica a masinii procedura este descrisa in amanunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Barbie, in completarea lui SHARANEL, gasesti AICI manualul. Poate iti este de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult, daca aveam cartea tehnica nu mai intrebam...

aveti idee daca se poate salva acel calculator de confort sau trebuie cumparat altul? am inteles ca si ala e destul de scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit absolut nimic legat de deschiderea manuala a capacului gen sa bag undeva surubelnita ca butonu stiu unde e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-aveai cum sa gasesti asa ceva in manualu de intretinere.

Ideea e ca sa deschizi ala trebuie data trebuie sa desfaci panoul ala de mocheta si sa bagi mana si sa tragi de tija care actioneaza motorasul si siguranta de la capacul ala.

Provizoriu ai putea sa-ti faci un circuit propriu care sa actioneze motorasul. Daca vrei poti sa tragi de la bricheta din portbagaj + si - la motoras si sa intercalezi un intrerupator pe circuit care atunci cand vrei sa desfaci capacul il apesi si se deschide (ceva pe principiul unei veioze).

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma despre CE MASINA este vorba? Aria este de Passat B5, iar la profil ai trecute un Golf si un BMW... De obicei, la masinile grupului VAG, exista o posibilitate de deschidere "de urgenta", asa cum a indicat liviu_petrasc. In portbagaj, pe laterala de pe partea cu capacul de la rezervor, trebuie sa ai un compartiment sau un capac din mocheta ce se da la o parte (la mine de ex este capacul ce acopera surubul ce prinde stopul). Acolo ar trebui sa gasesti un inel (de culoare rosie de obicei) de care tragi pentru a deschide capacul la rezervor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Passatul meu B5.5 nu am inelul acela de care specifici si din cate stiu nici Golf-ul nu este prevazut asa ceva .

Ideea de baza e ca trebuie desfacuta mocheta aia ca sa ai acces la mecanismul ce deschide capacul de la rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e contul unui prieten... io am passat 3BG din 2003 1.8T

o sa incerc maine, momentam mi am facut o mie de draci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Of ce ma dispera marketingul asta!

Cablul de pentru deschiderea de urgenta e disponibil la mai multe modele Audi din 2001 incoace, iar la VW e disponibil doar la Touareg, de ce?

Aruncand o privire in ETKA am gasit respectivul cablu, iar luni am sa merg sa il comand. Audi A4 si Passat B5 impart multe chestii deci cred ca nu ar fi probleme cu montajul trebuie doar sa vad cum e prins sa nu atarne acolo.

Nu preconizez sa am probleme cu motorasul acela, dar nu se stie niciodata.

Pentru cei interesati codul cablului este : 8E0 862 165 si costa cam 1 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa l deschid din portbagaj destul de usor

sa vad ce fac cu calculatoru ala ca nu si mai revine deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Dai jos tapiteria din portbagaj si o sa vezi motorasul in partea dreapta. Bagi mana si tragi de axul actuatorului in spate cu forta, ca nu nu se rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Astazi am intampinat si eu acceiasi problema,insa nu am altele,sa fie si la mine de la modulul confort,tin a mentiona ca a mers din ce in ce mai greu avea nevoie de apasari repetate pana azi cand...nu am reusit sa fac nimic in privinta asta

Ma voi duce la cineva sa incercam sa deschidem compartimentul cu butonul,eu suspectez butonul...voi ce parere aveti?

Daca este modulul confort,apare vreo eroare la scanare?

Off...maine sper sa am totusi surpriza placuta cu inelul rosu in spate...de fapt cred ca ma duc chiar acum sa vad daca gasesc ceva fara sa scot mocheta din spate eventual la becuri...

Let me know what's with this ?

Multumesc in avans

LE>...nu nu am nimic acolo de tras,:) off ce m-a suparat treaba asta,o sa ma apuc maine de demontat si oi vedea ce si cum ;)

Modificat de mrq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a inceput din ce in ce mai greu sa acctioneze si la incercari repetate e motorasu de vina, si la mine la fel s-a intamplat si e motorasu. Cred ca de 5 luni tot cu mana il desfac :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasiti motorase dinalea la gramada pe la dezmembrari si la pret de nimic. Nu se vand pentru ca se defecteaza foarte rar si nu sunt cereri pentru ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze ca revin asa tarziu cu un raspuns insa am avut multa treaba pe la birou.

In nervii de a doua zi am reusit sa imi stric motorasul bun...incep povestea...

A doua zi am fugit la un prieten si ne-am apucat de descompus,am scos agregatul din spate,l-am desfacut insa in graba si cu dracii pe care eu ii aveam,am omis sa testam motorul la 12v,am dat niste telefoane am gasit altul de la dezmembrari 50RON m-am deplasat eu,am ajuns acolo,dau sa fac proba NIMIC,motorul nou era mort...i-am zis lu nenea ala,bre adu-ne altul ca acesta nu merge,a adus altul la fel...porma am avut noroc ca si el avea un b5 si am reusit sa il testez pe masina lui...MERGEA...

Superrrr...l-am luat,ne-am intors la treaba,am citit pe ici pe colo cate ceva,cum ca ar fi legata functia de MODULUL CONFORT...PANICA,zic s-a stricat ala...dar noroc cu o idee de geniu...

Am inceput sa masuram ampreajul la cablu si voltajul,primea cat curent trebuia insa nu si amperaj...intr-un final am zis eu,ma daca era de CONFORT nu mai mergeau,geamurile si altele...deci soto e de la buton sau fire...am ajuns cu greu la buton,demontat consola de mijloc,scos butonul,dezmebrat...

Am ramas socat de CAT DE COMPLICAT AU PUTUT SA PRODUCA UN BUTON,este ceva cu un sistem de pargii inauntru,cu o biluta ce face contact pe o lamela ft subtire,ei bine l-am curat cu rabdare si l-am pus la loc ...si GATA...

Deci cam asta e povestea so...daca se strica clapeta recomand urmatorii pasi:

*scos motorasul si testat (daca merge e clar de la buton)

*apoi scos butonul cu mare atentie la clemele de riguare si in zona contacturilor veti observa o zona mai negricioasa,acolo trebuie curatat,langa biluta ce cobora pe lamela

Imi pare rau ca nu am facut poze insa ...nu prea iti vine in astfel de situatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic si facand o gluma: mergeti si voi mai des cu rezervorul plin...sa numai utilizati asa de mult butonasu ala :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am si eu o problema .. nu imi merge motorasul care deschide automat capacul de la rezervor...e f usor sa imi umble cineva la rezervor,nu k ar avea ce sa imi ia din el dar o zgarie :Driver: .. in fine ! deci unde pot sa gasesc acel motoras care deschizi capacul de pe usa de la masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dezmembrari. Si la Golf4 e la fel.

Cum sa-ti umble cineva acolo daca nu merge motorasul? Cand acesta e nealimentat, usa nu poate fi deschisa. Sau motorasul e bun, dar e rupta parghia de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usita se poate deschide oricand cu mana fara mari eforturi...nu o tine nimic blocata.cred ca e rupt ala care o tine

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau a ramas blocat actuatorul, pe deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo e o parghie de metal cu un "cioc" de plastic in capat (partea care agata in usita). E posibil sa se fi rupt ciocul sau e rupt opritorul din usita.

Am unul acasa, o sa fac o poza dupa-masa sa vezi despre ce e vorba.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...de unde trebuia sa iasa ciocu ala e gaura,nu iese nimic. astept pozele tale.Merci mult!

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt prea calitative, dar vezi tu despre ce e vorba. In poza cu mana se vede cum se apasa ciocul pe tija (are un arc in el).

post-8441-1282654418_thumb.jpg

post-8441-1282654426_thumb.jpg

post-8441-1282654442_thumb.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!