Jump to content

Vw Passat 1.9 TDI


ady09

Postare recomandată

Mihai Dobrescu

Baga cel putin 2.2 pe fata si 2.1-2.2 pe spate.

Link către comentariu
  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ady09

    45

  • rio

    8

  • @DRI@N

    5

  • FLorin D

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

La Mondeo in cartea tehnica aveam un tabel cu cifre exacte in care imi zicea producatorul sa bag mai mult pe rotile fata in diverse cazuri gen: viteze constante peste 160 km/h, 5 pasageri grasi + bagaje etc. Nu ma puneau niciodata sa bag presiune suplimentar si pe spate.

Link către comentariu

luni merg sa-mi fac RAR`u si identificarea...ziceti-mi care stiti daca se poate sa-mi trec jantele pe 18 in talon ?! :)) (Dar sigur,adica unul care a mai facut-o si chiar se poate)

mc

multa bafta tuturor

Link către comentariu

am facut rar`u si indentificarea azi...si dupa cum ma asteptam nu mi-au trecut jantele pe 18. maxim mi le-au bagat pe 17. asta e:((

multa bafta tuturor !

Link către comentariu

Tocmai discutam cu GL-81-NYK pe tema asta. Fii multumit ca nu ai dat peste vreun tafnos care mai mult de 16 inci nu vroia sa treaca nici in ruptul capului.

noroc !

Link către comentariu

mare noroc ! Nici mie nu o vrut sa-mi treaca jante pe 17 :)

Ady: la mine scrie 2.4 atm. pe fata si 2.2 atm. pe spate, in cazul in care sunt 2 pers + bagaje, iar daca sunt 5 persoane + bagaje trebuie bagat 2.6 atm pe fata si 3.2 pe spate ;)

Deschide usita de la rezervor si o sa vezi ce-ti scrie acolo

Link către comentariu
mare noroc ! Nici mie nu o vrut sa-mi treaca jante pe 17 :angry:

Ady: la mine scrie 2.4 atm. pe fata si 2.2 atm. pe spate, in cazul in care sunt 2 pers + bagaje, iar daca sunt 5 persoane + bagaje trebuie bagat 2.6 atm pe fata si 3.2 pe spate ;)

Deschide usita de la rezervor si o sa vezi ce-ti scrie acolo

da domnu 50rio, dar pe usita aia imi e specificat pt 15'', eu am 18. :icon_cool:

multa bafta tuturor

Link către comentariu

la mine e pentru roti pe 16. In cazu asta baga si tu 2.2 pe fata si 2.0 pe spate si vezi cum sta masina..ce-i asa greu ?:rolleyes:

P.S.: Atat am bagat si eu pe vechiu RIO cand avea roti pe 17.

Modificat de 50rio
Link către comentariu

cam asa am si eu 2.1 cu 2.0 si e ok. ideea e ca m-au speriat multi cu presiunea asta in roti :)

multa bafta tuturor

Link către comentariu

am fost la un service cu ea sa ma lamureasca ce trebuie sa schimb la ea si au zis in felul urmator:

1)kit distributie

2)kit transmisie

transmisia fiind mai scumpa decat distributia :) . care-i treaba cu cele 2?!?!?!?!

omul asta la care am fost nu mi-a zis nimic de pompa de apa, din cate stiu eu nu e inclusa in kitul de distributie. trebuie schimbata si aia ?

kitul de distributie nu inseamna cureaua si rola ?! iar kitul de transmisie ? atunci cand merg sa fac "distributia" trebuie sa le fac pe amandoua ?!

rog niste sfaturi exacte si precizez ca nu cred ca i-a mai fost facuta distributie si trebuie urgent sa o fac. multumesc

multa bafta tuturor !

Link către comentariu

Pompa de apa, role curea, intinzatoare, toate sunt incluse in kitul original, repet original. Daca nu exista asa ceva in kit inseamna ca nu e original. Asta la distributie. La transmisie mi-e greu sa cred ca dupa 130000 de km s-a dus kitul, adica placa rulment si disc de ambreiaj. Daca sunt duse, ori au fost dati km inapoi, ori ala carea avut masina inainte a mers cu ambreajul apasat.

sincer iti recomand un mecanic sa-ti schimbe distributia, dar cauta un meserias, nu unu din ala de colt de strada. Am inteles ca la diesel e mai complicat sa o schimbi ca daca strici timingul la pompa de motorina salut, greu o aduci la loc.

deci distributia trebuie schimbata la un anumit nr de km. Kitul ambreiaj se schimba cand incepe sa patineze.

Recomandarea mea din suflet, daca tii la masina ia-ti lucruri originale chiar daca costa mai scump. Vezi sa ai in kitul de distributie si pompa de apa si rolele si intinzatorul, Schimba-i si filtrele (aer, polen, benzina si ulei) si uleiul. Acum tu stii ce faci, asta as face eu din prima. A mea a avut schimbata distributia deci au ramas doar filtrele.

In legatura cu presiunea. Baga peste 2 dar cat sa simti tu ca nu sare, inaltimea fiind mica la pneuri risti la o groapa mai mare sa indoi janta daca ai presiune mica. Probabil cea mai buna presiune este de 2,2 pe toate 4 rotile. Baga-ti asa si vezi cum simti micile denivelari.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu

ce inseamna intinzatoare? cate curele..??!

mecanicul asta la care am fost cand mi-a zis de kit de transmisie s-a referit la alte curele si cand a zis de kit de distributie a zis de o singura curea si o rola !!!

Link către comentariu

Uite aici. Magazin auto din Germania: http://www.atu.de/pages/shop/ekat/artikel_...;hauptartikel=1

http://www.atu.de/pages/shop/ekat/subawst.html?awst=awst_200

Vezi ca pe siteuri nu sunt kituri, sunt doar la bucata, se pot lua si la bucata, dar cand spui KIT inseamna mai multe parti.

Aici gasesti tot, doar informativ sau daca mai ai drum, poti sa-ti iei de acolo. In general preturile din Ro sunt cu 10 pana la 50 de euro mai scumpe.

Intinzatoarea este o rola care preseaza cureaua de distributie astfel incat sa nu sara de la locul ei. Daca mecanicul zice ca kitul de transmisie trebuie schimbat e putin cam dus de acasa. Kit de transmisie sau kit de ambreiaj este tot una. Trebuia sa-ti spuna ca trebuie schimbate curelele de la alternator si compresorul de aer conditionat.

Bafta

PS: Passatul tau e B6, nu B5 :vaidecapulmeu:

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Pompa de apa, role curea, intinzatoare, toate sunt incluse in kitul original, repet original. Daca nu exista asa ceva in kit inseamna ca nu e original. Asta la distributie. La transmisie mi-e greu sa cred ca dupa 130000 de km s-a dus kitul, adica placa rulment si disc de ambreiaj. Daca sunt duse, ori au fost dati km inapoi, ori ala carea avut masina inainte a mers cu ambreajul apasat.

sincer iti recomand un mecanic sa-ti schimbe distributia, dar cauta un meserias, nu unu din ala de colt de strada. Am inteles ca la diesel e mai complicat sa o schimbi ca daca strici timingul la pompa de motorina salut, greu o aduci la loc.

deci distributia trebuie schimbata la un anumit nr de km. Kitul ambreiaj se schimba cand incepe sa patineze.

Recomandarea mea din suflet, daca tii la masina ia-ti lucruri originale chiar daca costa mai scump. Vezi sa ai in kitul de distributie si pompa de apa si rolele si intinzatorul, Schimba-i si filtrele (aer, polen, benzina si ulei) si uleiul. Acum tu stii ce faci, asta as face eu din prima. A mea a avut schimbata distributia deci au ramas doar filtrele.

In legatura cu presiunea. Baga peste 2 dar cat sa simti tu ca nu sare, inaltimea fiind mica la pneuri risti la o groapa mai mare sa indoi janta daca ai presiune mica. Probabil cea mai buna presiune este de 2,2 pe toate 4 rotile. Baga-ti asa si vezi cum simti micile denivelari.

De ce ti-e asa de greu sa crezi ca s-a dus ambreajul?Am vazut si masini cu mai putini km,deci nu trebuie sa fie dati inapoi,iar ambreajul nu se strica doar daca il tii apasat,mai conteaza si felul cum ii dai drumul(sa nu-l bruschezi).

Iar in legatura cu distributia asa e,trebuie schimbate toate(pompa apa,intinzator,etc) si nu te juca mai ales cu distributia:)....

Link către comentariu

cand a zis de kit de transmisie se referea la curelele alea de aer conditionat sau ceva de genu asta..

intrebarea mea e urmatoare : trebuie sa le schimb si pe astea?

multumesc de informatii

multa bafta tuturor :beerchug:

Link către comentariu

Ar fi recomandat sa le schimbi si pe alea. Daca tot schimbi curelele. Daca se rupe cea de la alternator nu-ti mai incarca bateria, daca se rupe cea de la aer conditionat nu-ti mai merge clima. Asa ca recomandarea mea este sa le schimbi.

@H0lyBoy normal ambreajul ar trbui sa tina mai mult, de aceea sunt mirat. Stiu cazuri care au 200000 km cu masina si inca nu au probleme cu ambreajul :icon_thumright:

Link către comentariu
Adrian care-i logica ? Daca tie-ti place o masina ridicata de fund, e problema ta. Ia deschide tu usita de la rezervor si vezi ce-ti zice producatoru. Oare-ti zice sa bagi mai mult pe spate ?

Gandeste-te logic, daca bagi 2 pe fata si tot 2 pe spate, nu o sa fie mai aplecat botul masinii ? fiind greutatea mai mare !?!!?

Ady: du-te la un service de echilibrat roti..etc si o sa-ti bage ei cat trebuie

Mai frate acuma ca sa inteleaga si cel care il intereseaza presiunea in roti :

La mine pe capacul de la rezervor scrie destul de clar :

- 2 persoane fara bagaje 2.3 pe fata si tot 2.3 pe spate.

- 5 persoane plus bagaje 2.5 pe fata si 3.0 pe spate.

Am sa fac o poza cu capacul de la rezervor si o sa o postez ca sa te comvingi si sa nu mai te iei dupa toti expertii !

Asta daca chiar te doare de masina proprie daca nu fa cum spun altii si ai sa vazi ca ajungi cu masina in cel mult 1 an in service pentru bucse, pivoti, etc .

Link către comentariu

Adrian daca ai uitat, iti reamintesc ca aici este vorba de un passat B5.5, nu passat B6 !!!

Sunt la al 3-lea b5 si crede-ma ca stiu prea bine ce scrie pe capacul de la rezervor, asa ca nu vorbesc fara sa stiu. Si la actualul 3bg imi scrie 2.4 pe fata si 2.2 pe spate in cazul in care sunt 2 persoane + bagaje, iar daca sunt 5 persoane + bagaje, normal ca situatia se schimba si se baga mai mult pe spate !

Link către comentariu
Mai frate acuma ca sa inteleaga si cel care il intereseaza presiunea in roti :

La mine pe capacul de la rezervor scrie destul de clar :

- 2 persoane fara bagaje 2.3 pe fata si tot 2.3 pe spate.

- 5 persoane plus bagaje 2.5 pe fata si 3.0 pe spate.

Am sa fac o poza cu capacul de la rezervor si o sa o postez ca sa te comvingi si sa nu mai te iei dupa toti expertii !

Asta daca chiar te doare de masina proprie daca nu fa cum spun altii si ai sa vazi ca ajungi cu masina in cel mult 1 an in service pentru bucse, pivoti, etc .

mi-ar fi de folos poza aia. mc.

normal ca imi pasa de masina doar nu am bani sa-i arunc pe geam :)

apropo ce imi zici e pt jante pe 18 nu ?! :o

multa bafta tuturor!

apropo .. poate sunt eu mai prost si nu stiu unde sa ma uit.. dar cum imi dau eu seama ca al meu e B6 si nu B5.5 ??!?!?!

multa bafta tuturor

Link către comentariu

Sal ,

Al tau daca e cel din semnatura este B 5,5 !

Dar daca vrei pot sa intreb la mine la reprezentanta cat este presiunea pentru un model B 5,5 care are roti pe 18" sau eventual cauta si tu un posesor de B 5,5 care are roti pe 18 din fabrica .

Al meu este B 6 si am roti de 17" dar cred ca nu este mare diferenta intre 17" si 18" si nici la rotile de la B 5,5 si B 6 .

Oricum o sa ma interesez si o sa te anunt numai ca eu de saptamana viitoare si va trebui sa-mi mai aminteste cam in 2 saptamani sa nu uit sa ma interesez !

Link către comentariu

@dri@n:

- B5.5 cu jante pe 18" din fabrica, nu stiu sa fi existat ;)

- nu trebuie sa fie diferente intre jante la b6 fata de b5.5, ci este diferenta de gabarit si de felul cum este distribuit !

Ady: modelul tau de passat este b5.5 sau 3bg ;)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
- B5.5 cu jante pe 18" din fabrica, nu stiu sa fi existat :D

Daca luam in considerare si W8-ul ca B5.5, jante de 18" se puteau comanda ca optionale cu cauciucuri 225/40/18. :coffee_lol:))

Modificat de mircea1380
Link către comentariu
  • 6 months later...

jantele s-au scos la vanzare cu tot cu cauciucuri la anunturi online/jante .. pret 500 e negociabil

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

S-o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea. Ii sta foarte bine in alb si cum jicea si WNS-eu aplica-i o folie neagra pe tavan si o sa arate mai criminal. Cat despre jante faci o mare gresala ca vrei sa le schimbi, multi vor sa treaca de la jante mici la jante mari si tu vrei sa scapi de ele? De ce? Intradevar pierzi din comfort pt ca devine mai rigida un pic, dar gandestete cum o sa stea pe viraj si ce impact vizual are cu o roata mare mai ales daca o sa ii scazi un pic si garda la sol. Eu am jante pe 17' si ii bag 2,2 fata/spate.

Cat despre model este o mare dilema, pt ca de cate ori merg la Alex la magazin si ei intreaba ce model de masina am si eu evident zic ca am 3bg adica B5.5 ei imi atrag atentia si zic ca am 3bg B6; pt ca este fabricate 2001 si cele din 2003 parca la noul facelift acelea cu semnalul pe oglinda le zice 3bg B6.5.

Nici eu nu mai inteleg ce model este pana la urma, cert este ca tipul de caroserie este 3bg.

Bafta in continuare.

Link către comentariu

sincer nu e facuta masina pt jante pe 18 .. si mai ales in bucuresti..le-am schimbat si am pus originale pe 16..si e se simte chiar super :X

ma durea la inima la fiecare trecere peste linia de tramvai..ce sa mai zic de gropi si alte cratere,acum e ok sunt super multumit acum :lol:

si la mine tot 3bg scrie ca e masina desi este tot din 2001 ca si a d-lui barisake

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!