Jump to content

Am Lovit Cu Scutul


bogdan_cj
 Share

Postare recomandată

Salut. Avand de cateva zile masina nu sunt obisnuit inca cu garda ei la sol iar aseara am coborat un fel de panta care la terminare urca putin...nu stiu exact sa explic. Stiu ca am auzit hrrr tronc poc pe sub masina. Am oprit si m-am uitat sub ea si nu am vazut sa curga nimica de sub ea. Intrebarea mea este....cat de rezistent de acel scut de plastic? M-am bagat sub masina si nu e nimica rupt pe acolo, dar sunt putin ingrijorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scutul este din plastic de 3-5mm, deci mare protectie nu iti ofera.

Dar este foarte rezonant si chiar daca iei o creanga se aude tare. Sfatul este sa o urci pe o rampa si sa te uiti cu atentie la urmele de zgarieturi, apoi chiar sa-l dai jos si sa inspectezi zona din spatele locurilor zgariate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_antonio

inspecteaza si conductele de la aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg care conducte de la aer. Oricum daca hbogdan a zis ca suna foarte tare chiar o creanga atunci e ok ca doar am frecat foarte putin. Am fost acum si m-am uitat atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lovit masina pe dedesubt de la niste pietre .Cand am fost la revizie mi-au zis ca am noroc ca baia de ulei e din tabla si s-a indoit fara sa se rupa.Oricum scutul ala de plastic nu prea face mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu in cei doi ani de cand am masina am mai dat de cate o piatra, bordura sau pamant pe drumurile Romaniei. La ultima revizie de acum o saptamana am avut ocazia sa ajung la masina cand era ridicata pentru inspectie. Pot sa spun ca arata foarte bine, cateva julituri atata pe "scutul" de plastic cat si pe baia de ulei dar nimic important. Acel scut nu ofera o protectie buna cand vine vorba de bolovani sau borduri, nici nu cred ca asta este scopul lui. Eu cred ca este pur si simplu pentru a ferii motorul de pitericele si in timpul mersului sa nu ajunga diferite obiecte de pe sosea chiar la curea sau la motor. In general daca nu dai ca prostul cu ea nu are ce sa se intample, pentru linistea ta sufleteasca urca masina pe o rampa si uitata sa vezi ca totul e normal si nimic nu e rupt, strivit, zghiriat prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e mai grava decit pare la prima vedere...garda la sol mica combinata cu lipsa scutului de tabla fata conduce in multe cazuri ( cel putin la HTP ) la lovire baie de ulei ceea ce am si "experimentat" la viteza de 5 km/h cu "indoirea partiala" si a sorbului pompei de ulei...

Partea buna e ca fiind de tabla nu se sparge deci nu se pierde uleiul, partea proasta este ca se poate absorbii aer fals in cazul lovirii mai puternice a sorbului pompei si implicit raminerea fara presiune de ulei cu consecinte grave !

Precizez ca nu e "musai" sa mergi precum a zis un "antescriitor"...e normal sa ai grija, mai ales daca e a ta dar eu am deschis special un topic pe tema aceasta cu problema garzii mici la sol :http://vwforum.ro/index.php?showtopic=35074&hl=garda+la+sol

si atunci erau unii care spuneau ca Fabia are garda "inalta" si nu e necesar...dar traim in Ro si asta ne maninca zilele...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca in alte tari cu apa calda nu e necesara o garda la sol mare...dar la noi in Romanica...se pare ca da. Masina este a mea si am grija foarte mare de ea si incerc sa o menajez cat de mult, dar am urcat masina pe rampa si totul e ok, nu s-a indoit nimic. Mersi de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea face ca aseara m-am ghindit eu ca ar fi bine sa intru la Sf. Ion pe un drum lateral facut recent de cineva probabil pentru a-si face casa. Culmea ca am trecut peste ceva bolovan(mergeam cu 500m/ora :icon_thumright: ), sunetul a fost destul de tare dar m-am uitat azi pe dedesupt si nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

de multe ori se lovesc lonjeroanele sau bratele si nu scutul la faze de genul asta sau atunci cand cobori o bordura curba; chestia (teroson sau ce o fi) cu care sunt izolate lonjeroanele e f rezistenta la atingeri scurte (doar cand raschetezi urat ceva atunci se juleste) - deci de regula nu prea se vad urme

cat despre garda la sol cei 14 cm zic ca sunt suficienti...ideea e sa nu te lansezi in off-roaduri ca si cu dacia...daca ar fi si mai inalta ar arata masina ca o buburuza pe catalige

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

@BogdanOnet...daca esti din Cluj si te referi la Sf. Ion asta de la noi eu am lovit-o tot pe la sf ioan, mai exact la vila tusa acolo in parcarea aia.

Modificat de bogdan_cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

Pentru evitarea neplacerilor produse de lovirea/distrugerii baii de ulei si a altor componente in timpul incursiunilor off-road recomand achizitionarea unei Dacii vechi la pretul unei bari stabilizatoare de Fabia(+manopera montaj) :icon_thumright: cu care linistit se poate da cu fundul de oricate pietre, bolovani si alte neuniformitati...

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine oricum sper sa fie prima si ultima oara cand dau cu scutul pe jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

e mai bine sa ai incidente minore multiple decat un incident major singular... ;)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: culmea ironiei exact in aceasi zona am dat si eu dar eu am trecut de vila tusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru evitarea neplacerilor produse de lovirea/distrugerii baii de ulei si a altor componente in timpul incursiunilor off-road recomand achizitionarea unei Dacii vechi la pretul unei bari stabilizatoare de Fabia(+manopera montaj) :) cu care linistit se poate da cu fundul de oricate pietre, bolovani si alte neuniformitati...

Daca s-ar baga in portbagaj iar cind ai nevoie sa o scoti de acolo, ar fi fain tare :10[1]:

Dar nu am luat skoda ca sa ne intoarcem la dacieee si nici nu avem pretentii sa fie jepan ca sa mergi pe Transalpina, ( pentru cunoscatori, cel mai fain DN din RO ) dar nici sa mergem cu ea prin vest ci dorim sa putem circula cu ea si pe autostrada dar si la o cabana sau camping la munte,DJ-uri DC-uri ...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut oameni buni,

Are cineva idee cam cat ar costa un scut nou pt 1.9 TDI, sau daca se potriveste de la alta masina din grupul VAG (am auzit ca ar merge de pe Golf IV)?

Thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

acu` 3 saptamani cand mergeam spre Constanta, dupa ce am iesit de pe A2, in idea ca mi se ingusta banda pe care eram, am vrut sa intru pe banda de langa axu` drumului, numa` ca un tip nu mi-a permis, si am iesit putin de pe carosabil, cu rotile de pe dreapta. si pentru ca malu` era cam inalt, mi-a atins ceva pe dedesubt, de mi s-a crapat ceva sub masina pe partea dreapta undeva in dreptul portierei fata (aproape de portiera e o gaura in locu`unde s-a frecat cu asfaltul). dupa ce am tras pe dreapta, am observat pe acolo ca imi picura apa, si am inteles ca e apa de la condens. nu stiu ce se regaseste sub masina, in dreptul portierei fata, trebuie sa merg sa inspectez daca nu-mi face nicio problema?

De obicei nu picura nimik pe acolo, decat dupa ce merg cu masina mai bine de 30 de min cu AC deschis.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut oameni buni,

Are cineva idee cam cat ar costa un scut nou pt 1.9 TDI, sau daca se potriveste de la alta masina din grupul VAG (am auzit ca ar merge de pe Golf IV)?

Thanks!

Peste 500 ron depinde de unde il iei si nu-ti recomand de la dealer ca nu mai sunt asa cum erau odata, referitor la calitate.........parerea mea ia unul second de la firme de dezmembrari cum sunt cei de la Tg. Mures... Materom parca ....au si site , dar mai sunt si altii cu piese on-line sau fa-ti din tabla la comnanda pe 500 lei decat sa iei de plastic din asta din care se face acum. :vaidecapulmeu: De golf 4 nu merge...

Modificat de Alinrac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Scutul din plasti are doar rolul de a impiedica praful sa patrunda in compartimentul motor. Dat fiind faptul ca baia de ulei este din aluminiu *(groasa de doar 2 mm) este necesar un scut de fier sa protejeze. asta depinde si de drumurile pe care ruleaza masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care aveti scuturile crapate, incercati sa le lipiti. Eu asa am facut . Am pus niste fasii de plastic cam de aceiasi grosime peste crapaturi si le-am lipit cu picatura. Vad ca de anul trecut nu a crapat din nou decat una, unde era peste o indoitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat sub masina si nu am absolut nimic suba baia de ulei. nici macar un plastic. nu cred ca puteam sa-l pierd si s anu simt. eu cred ca a venit asa din fabrica. totusi, unde gasesc un scut serios pentru fabiutza mea ? ca parca sunt nelinistit daca stiu ca n-are niciun fel de protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum spui !!!

Esti vulnerabil la bolovani, hirtoape, asfalt umflat, sleauri, zapada,gheata...etc

Pur si simplu au fost gindite doar pentru drumuri ca-n palma... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu numai asta ! Tot prafalaul de pe drum se fixeaza in curele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!