Jump to content

Cutie De Viteze Leon 1,6 16 V 2001


tup83
 Share

Postare recomandată

poate sa-mi spuna si mie cineva ce cod are cutia de pe leon 1M. nr de identificare: VSSZZZ1MZ1R024346. motor AUS. am avut niste probleme, au cedat niste nituri in cutie si am reparat-o, dar cica la "grupul conic" niste dinti sunt putin atinsi si acum se aude un fluierat atunci cind masina nu e accelerata(nu e in sarcina). mecanicul spune ca e posibil ca zgomotul sa dispara in timp " sa se pasuiasca angrenajul ala". e posibil sau baga de-aiurea? a mai patit cineva asa ceva?

se potrivesc cutii de la orice vw 1,6 benzina sau neaparat de 1,6 16V? as vrea sa iau o cutie sh si poate ma ajuta cineva sa-mi spuna ce s-ar potrivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uitai putin la cutie vedeai ca scrie: ERT - asta e codul (mai sunt inca 2 variante dar pt 2001 asta e 99%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-as fi uitat eu dar n-am stiut unde si mecanicul mi-a zis ca nu era nicio eticheta cu acest cod. deci se potrivesc cutii si de pe alte modele din grupul vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, toate cutiile ERT precum si celelalte dar cu adaptari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

da intradevar se rup niturile de la grupul conic (la fel am patit si eu acu 3 zile ) numai mie mi-a si iesit un nit prin carcasa cutiei de viteze .

a costat toata distractia 350 de euro diferentialul second hand si vreo 100 de euro manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acum merge bine? nu se nimic din cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fan_volkswagen

Pentru a nu mai deschide inca un topic intreb si eu aici (sper ca nu se supara tup83 pe mine):

-am observat de multe ori ca daca o turez bine in a 1 a dupa care vreau sa trec repede in a 2 a, undeva dupa punctul mort, exista ca un fel de colt pe traiectoria dreapta din 1 in 2, in care simt ca parca imi agata. La voi e la fel ?

-am mai observat ca daca nu trag bine de maneta in a 2 a ea ramane inclinata spre a doua, dar nu a intrat calumea in viteza. Mai are cineva problema asta ?

este vorba de acelasi seat ca al lui tup83, doar ca are cod motor AZD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca cutiile ERT au o "chestie" verde (nu stiu cum ii zice dar e in forma de trunchi de con) pe partea planetarei de pe partea pasagerului.

Cel putin la mine asa este :icon_thumright:.

Oricum codul este inscris si pe cutie (cel putin asa cred ...).

Modificat de Kovari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

caut o cutie ERt si nu gasesc decit la preturi nesimtite. am gasit un DUW dar are alte rapoarte la vitezele 3,4 si 5. este acelasi tip 02K. s-ar potrivi? care ar fi efectele?

DUW 5-Gang 05/99 - 04/01 3,455 1,944 1,286 0,969 0,805 ---- 4,467

ERT 5-Gang 09/00 - 04/01 3,455 1,944 1,370 1,032 0,850 ---- 4,250

"left and right flange shaft" asta inseamna planetare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine mai are motor 1,6 imi poate spune ce cod are cutia de viteze la masina lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

sal, ma puteti ajuta cu niste preturi (un link) la o cutie de viteze seat leon 2001 1.6 16v cod mot AUS ? ERT cred ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pentru a nu mai deschide inca un topic intreb si eu aici (sper ca nu se supara tup83 pe mine):

-am observat de multe ori ca daca o turez bine in a 1 a dupa care vreau sa trec repede in a 2 a, undeva dupa punctul mort, exista ca un fel de colt pe traiectoria dreapta din 1 in 2, in care simt ca parca imi agata. La voi e la fel ?

-am mai observat ca daca nu trag bine de maneta in a 2 a ea ramane inclinata spre a doua, dar nu a intrat calumea in viteza. Mai are cineva problema asta ?

este vorba de acelasi seat ca al lui tup83, doar ca are cod motor AZD

aceiasi problema am si eu.Ai rezolvat o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ,la cutii de viteze din pacate sunt 'expert' .Prima oara am patit si eu la fel ,nit rupt ,prins la grupul conic si proiectat prin carcasa de la ambreiaj a costat vreo 400 de euro niturile,grupul si sudat carcasa .Am mers cam 3 ani si intr-o dimineata am ramas in mijlocul drumului cu cutia varza(de data asta s-a spart carcasa pe aprox 10cm si grupul si satelitii nu aratau ff bine .Am cumparat o cutie second ,14 mil, e cod DUU ,singura diferenta intre DUU si ERT e prinderea de la planetare la ERT e mai mare prinderea(le-am folosit cele de la cutia defecta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
FlorentinPavel

La mine, 1,6 16v, cod motor BCB, cutia de viteze are cod ERT.

Masina e foarte economica, dar lenesa in primele trepte de viteza, abia dupa a treia isi da drumul, impune benzina de 98 altfel sunt mortaciune in trafic.

Nu-mi placea cum intra in 1 si 2, am inlocuit uleiul si s-a imbunatatit, dar tot nu se poate conduce sportiv, ma cam obliga sa supraturez motorul, la reprezentanta mi-au spus ca e buna cutia, dar sa o las cum vrea ea, altfel o voi sparge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!