Jump to content

Este Posibila Modificare


snack
 Share

Postare recomandată

Am si eu o nelamurire .....am auzit ca e posibil sa se potriveasca chiulasa de la motorul de 1.6 de 101 cai la motorul de 1.6 de 75 de cai si cu ceva modificari la aprindere motorul de 75 de cai sa ajunga la 101.Este posibil sau mai sunt necesare si alte modificari?Aici nu ma refer la motor schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm.... greu de spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt motoare de 1.6 de 1595 si 1598.Motorul de 1.6 de 101 cai are 1598 si la aceeasi capacitate cilindrica are si 75 de cai si 101 dar difera codul de motor.Eu am cod de motor Aee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si celalalt, ce cod are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de 100 CP ( AEK, AKS, AFT, ) au 1595 cm si cele de 75 CP ( ABU , AEA , AEE ) au 1598 cm , ar mai fi diferente la raportul de compresie , cursa pitonului si alezaj ( diametru cilindrului ) si injectia multipunct Simos / Motronic la motoarele de 100 cp . Daca sar potrivi din oky , cand ajungi sa le montezi iti dai seama ca nu intra de 1 mm sau mai putin , sa nu mai vb de distributie si alte detalii . Mai bine il cumperi cu totul si scapi de batai de cap :icon_thumright: Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca sunt si de 75 de cai si 1598...dar se pare ca gresesc.Deci sa inteleg ca nu ii posibil asa ceva sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa te dezamagesc dar mai mult ca sigur ca sand diferente , chiar si intre cele de 100 cp , sa mearga intre ele piesele de la unu la altul . Daca ai avea posibilitatea sa le poti studia pe amandoua sa poti face cateva masuratori ... . Sau poate gasesti pe vwvortex ceva despre subiectul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 16v difera si cursa si pistoanele... posibil si vibrochenul

Vezi intr-un program gen etka codurile pieselor din motorul tau si compara cu celalalt motor (codurile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe G III nu sant decat motoare de 2.0 in 16 valve , cele de 1.6 16V au aparut pe G 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!