Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

doctorul - nu am avut alt RX 65 sa fac comparatie, asa ca nu ma pot pronunta.

mario75 - trebuie facuta o mica diferenta, eu stau in Bistrita, oras cu putine "alarme false", pe cand in constanta..... (trebuie sa iei in calcul si aspectul asta) sa nu intelegi gresit, si ala suna la benzinarii, la usi automate, etc; nu ar trebui sa sara direct la 9, doar daca e "veioza", de aia are barele pt intensitatea semnalului.

adishor26 - maruhama meu l-am luat de la Altshop......, care per total au fost de treaba, si l-au schimbat chiar si dupa 30 de zile; l-am tinut sa il testez cum trebuie, si dupa ce am depasit termenul l-am trimis la ei, am vb cu ei, au zis ca nu-i nici o problema daca aparatul nu prezinta urme de folosire, si au acceptat sa mi-l schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: vreau sa-mi iau un STI, si am vazut ca sunt doua tipuri, STI si STI-XR. Care-i deiferenta dintre cele doua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare, poate un pic off topic dar tot are legatura cu detectorul:

Am un Beltronics V995 (de care sunt multumit) - problema e ca ocazional circul si cu alta masina decat a mea - si ma intereseaza sa iau si detectoru' cu mine.

Are cineva idee de unde pot sa cumpar separat doar sistemul de prindere pe parbriz? (adica cele 2 ventuze+suportul - "quick release windshield mount" ) - in ideea de a monta pe fiecare masina sistemul de prindere pe parbriz - si sa pot pune apoi usor detectorul in oricare din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: vreau sa-mi iau un STI, si am vazut ca sunt doua tipuri, STI si STI-XR. Care-i deiferenta dintre cele doua?

Nu am vazut sa existe STi-XR ci doar STi-R (de la Remote). STi simplu este detector normal cu montare pe parbriz, bord, etc si STi-R este modelul modular (cu montare in bara) al lui STi. Asta e diferenta intre ele. Aaaa...si evident PRETUL: STi normal este vreo 450$ si STi-R este aprox 1000$. Preturi in SUA, la noi sunt mai scumpe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot de la Atshop am luat CH-888-ul meu (black). De cand am dezactivat banda Ka este chiar tacut, tipa atunci cand trebuie. Se intampla rar sa dea alarme false si in K, asa cum am mai spus la benzinariile Lukoil de ex.

Pe ansamblu sunt multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...nu stiu ce sa zic...nici la Bel pe site nu apare modelul asta. Si vad ca e identic in afara de faptul ca srie XR pe el. O fi tot cum e RX65e, un model scos pt o anumita piata. Iar in testul ala scria ca sunt identice ca performanta...in concluzie, eu zic sa iei STi normal...ala-i sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Dupa multe studii referitoare la detectoare, mi-am luat un Maruhama CH-888, am considerat ca pentru mine este suficient. Ma intereseaza sa fie eficient in afara orasului, in oras oricum n-o sa-l folosesc pt ca nu merg cu mai mult de 80, ca nici n-ai unde in Bucurestiul asta sufocat. Bun... ce ma intereseaza sa aflu este cum i-ati facut formatarea acumulatorului cei care mai aveti modelele similare (am vazut ca toate maruhamele fara fir au acelasi procedeu recomandat, si anume 10 zile sa fie alimentat de la bricheta in timp ce este folosit). Acum, il tin 10 zile consecutive "in priza", chiar si cand nu merg cu masina, sau doar cat circul? Pentru ca de circulat nu merg foarte mult in oras, sa zic 1 ora - 2 pe zi...doar in week-end mai ies la plimbare 4-5-6 ore de condus. Asa ca...il tin 10 zile conectat DOAR cat conduc ? Ca recomandarea aia e foarte vaga? Sau sa-i fac o formatare ca la telefonul mobil? In frec pana se descarca de tot si apoi il tin la curent 12 ore nonstop (eventual repet treaba asta de 2-3 ori) ? As dori sa procedez cat mai corect in vederea mentinerii performantelor acumulatorului cat mai mult timp...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acumulatorul e tot ala indiferent ca e in mobil sau in detector.

deci cel mai bine a fi sa il descarci de tot si dupa aia sa il tii la incarcat continuu cat scrie in carte(inmod ideal)

am un prieten care are i nu a facut decat 1/2 din formatare dar merge f bine si acum la app. 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi e o formatare mai atipica...10 zile tinut la incarcat nonstop...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de 10H nu de 10 zile cred ca s-a tradus gresit de cei care au avut aceasta treaba.Eu l-am incarcat 14 h si ma tot tine de 2 saptamani iar daca nu era formatat calumea se descarca deja.Oricum cand o sa se descarce complet am sa-l mai las 10H la incarcat ca si cum ar fi a 2-a formatare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa da, pare mai normala formatarea...10 ore

Care e metoda recomandata de descarcare completa initiala ? Pun acumulatorul la un bec de lanterna? sau il butonez pana moare singur ? Cred ca butonatul ar dura cam mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il folosesti normal pana se descarca. Apoi il inchizi si il lasi la incarcat 12 ore. Cu telefonul nu asa faci? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am plimbat in weekend cu Rx 65 in Bucuresti. Da alarme scurte in K la benzinarii si ceva usi de hoteluri. Dar in general le-a dat fix in fata benzinariilor, nu de la 500 m. Radarul ala fix de pe Kiseleff spre Pta Victoriei l-a vazut de la Arcul de Triumf, in secunda in care am virat pe Kiseleff.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa-mi explice cineva care este rolul functiei "POP" ???

O nota buna pentru RX65e - mi-a detectat un radar de la mare distanta si dupa 2 curbe :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu mie mi se pare suficienta explicatia din manual: post-3245-1216066926_thumb.jpg

Inteleg insa ca la noi radarele existente nu folosesc acest mod si deci ca modul POP poate fi inactivat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, multumesc Razdan dar tot nu am inteles.

De ce imi da mie alarme in modulul POP ? Conform manualului, imi indica ca o masina circula cu viteza ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles ca in modul POP un radar emite intai o perioada foarte scurta, pentru a identifica o potentiala tinta, fara insa a da timp suficient pentru depistare unui detector fara functia POP si fara ca detectia sa aiba mare acuratete. Apoi emisia radar se intrerupe pana cand "tinta" se apropie suficient pentru ca sa poata fi detectata radar si fotografiata, sau pana cand "tinta" intra in zona cu limitare de viteza si posibilitate de "interceptare" indiscutabila.

Nu stiu de ce ai alarme in modul POP; eu nu l-am incercat.

Poate ne lamureste Rapier sau altcineva mai experimentat.

LE:

Uite ce am gasit acum cu google: http://www.radarbusters.com/popradartestarticle.cfm

sau: http://www.whistler-radar.com/pop.php

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca au fost si altii care au avut alarme in modul POP. Chiar ieri am primit 2 atentionari POP la iesirea din Oradea spre Cluj. Nu era nici urma de radar in jur ....

P.S. multumesc, acum am inteles. Dar din ce zici tu,ar trebui sa tin mereu functia POP activata.Dar daca radarele noi nu mai aceasta functie ...

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POP nu se foloseste pe nici unul din radarele omologate la noi in tara (sunt unele certificate pentru "instant-on" dar nu POP). Exact cum a explicat si razdan, functionarea in acest mod, presupune emiterea de catre aparatul radar a unor foarte scurte fascicole radar, de intensitate scazuta, menite sa masoare cu aproximatie viteza vehicolului ce se apropie. Dupa identificarea unei tinte posibile, radarul se comuta pe modul de lucru "normal" care va citi si inregistra cu acuratete viteza. Modul este folosit deoarece multe din detectoarele mai vechi nu erau capabile sa depisteze aceasta scurta "scanare" a vitezei, iar in momentul in care radarul era comutat pe modul normal de functionare era de cele mai multe ori prea tarziu. In prezent, tot mai multe detectoare sunt capabile sa identifice un astfel de mod si previne conducatorul auto inainte ca radarul sa fie folosit in modul normal.

Alertele false, la fel ca si in alte situatii, sunt datorate interferentelor diverselor unde prezente prin jur. Cand faceam teste, am avut si eu 2 astfel de alerte, dupa care am dezactivat acesasta functie. Merita activata daca se circula in afara tarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, POP nu e utilizat (omologat) la noi in tara. Cei care primiti POP consideratile ca alarme false. Eu am mers o peroada cu POP activat tocmai pentru a vedea cum e treaba cu alarmele false. Am observat ca nu sunt multe POP false, dar acolo unde le-am primit erau ceva linii de inalta tensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

de azi posesorul unui Bell 940 :lol: Revin cu impresii. pret 470ron de pe comenzi.ro

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am avut un drum De Cluj, nu am prins nici un radar, si Bel Sti a fost foarte linistit; la intoarcere, s-a apucat de dat alarme false in Banda X, da alarme, nu gluma; singurele explicatii plauzibile - persoana noua in masina - nu l-au rapit extraterestri, dar rezista la socuri la 220V; sau faptul ca am mancat ciorba de fasole cu salata de ceapa, si nu i-a priit aroma, fiind montat la parasolar, deasupra mea; azi dimineatza, efectul cepei fiind disparut, nici o alarma falsa. :lol: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha,ha se pare ca Bel Sti are preferinte culinare ... :(

Am inteles in sfarsit ce e cu functia POP. O dezactivez !

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!