Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

@Rapier: Trebuie sa fac acuma un drum de Cluj-Buc, o sa incerc si modul Highway, sa vad de curiozitate daca se innbuntateste ceva. Sigur o sa dau de ceva radar mobil.

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fi atent la radarele fixe intre Cluj-Turda...sigur sunt depistate de detector pt ca nu sunt cu bucla inductiva in sosea. Cand am fost pe acolo le-a depistat al meu RX65 din vreme. De asemenea, daca treci prin Sibiu, poate ar fi interesant de vazut cum reactioneaza detectorul si la radarul cu LASER (din Saliste parca). Eventual incearca sa faci o masuratoare de distanta la fiecare din ele sa stim de la cati metri le avertizeaza. Noteaza cu atentie si viteza cu care mergi si de asemenea sa specifici unde ai amplasat detectorul in masina (pe bord, la oglinda, etc)...e important pentru distanta de detectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se apeleaza la experienta lui Rapier, as intreba si eu care dintre locurile de amplasare ale detectorului in masina pare sa fie mai bun.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienata voastra spuneti-mi si mie la ce concluzie ati ajus: unde este cel mai bine a fi montat detectorul: la baza, la mijloc sau in partea de sus a parbrizului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se apeleaza la experienta lui Rapier, as intreba si eu care dintre locurile de amplasare ale detectorului in masina pare sa fie mai bun.

Multumesc anticipat.

Cat mai sus ... spre oglinda retrovizoare.

Later edit: De fapt am vrut sa zic intre oglinda retrovizoare si bord .... este ideala pozitia (chiar din teste reiese acest lucru).

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detectorul in primul rand trebuie sa fie in plan paralel cu pamantul. am vazut multi cu detectoare care bat inspre stele. se poate ajusta indoind clema de prindere pe parbriz.

pt laser pozitionarea optima este cat mai jos posibil deoarece fascicolul laser este orientat inspre numarul de inmatriculare iar latimea acestuia este foarte mica.

daca este montat sus langa oglinda retrovizoare s-ar putea ca detectorul sa rateze acel fascicol.

pt microunde adica radare in k din cate stiu nu este o pozitie ideala. undeva la mijlocul parbrizului este recomandat iar vizibilitatea detectorului sa fie cat mai putin obstructionata de stergatoare de parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit si din testele de pe net si personale, situatia sta asa. Pentru detectia radarelor LIDAR (LASER), detectorul este bine a fi amplasat cat mai jos (de preferat pe bord sau imediat deasupra lui), pe centrul masinii si sa existe vizibilitate directa (direct line of sight) in spate prin luneta. Aceasta pozitie va asigura o detectie optima atat din fata cat si din spate prin senzorii detectorului.

Pentru detectia radarelor ce lucreaza cu frecvente radar, pozitia de detectie este cu atat mai buna cu cat se afla amplasat mai sus. Teoretic, obstacolele aflate in calea detectorului (parasolare, plafonul masinii, stergatoare, zone "speciale" ale parbrizului, folie, etc), influenteaza distanta de detectie reducand-o. Practic, nu am fost deranjat de acest lucru la masina mea unde detectorul este amplasat intre plafon si oglinda. Daca este posibil, aceasta o consider pozitia cea mai buna si mai ferita, avand si avantajul ca in cursul verii detectorul nu se incinge de la soare stand pe bord si nici nu este asa vizibil incat sa atraga atentia unor eventuali cautatori de "chilipiruri".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am geamuri atermice pe toate fetele masinii. Un detector RX65 will do the job ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai probleme in acest caz. Nu stiu exact cum este la parbrizul atermic de la Audi, nu am vazut "live" nici unul dar poti face cu usurinta urmatorul experiment: intrii intr-o benzinarie, te pui cu fata masinii catre usa si dai drumul la detector. Incepi sa il plimbi in interiorul masinii, in diverse pozitii ca sa vezi daca intensitatea semnalului receptionat este la fel sau exista locuri unde este mai puternic. Fa si o proba cu detectorul scos pe geam afara, sa vezi diferenta. Daca ai noroc, se poate ca parbrizul sa nu atenueze semnalul (sau nu foarte mult)...daca esti ghinionist, nu te poate ajuta decat un detector modular (cu montare in bara...ex. RX75, RX75 Plus sau noul STi Driver cu montaj in bara asta daca vrei neeaparat Bel). Continua testul si de la distanta mai mare de benzinarie si vezi daca si cu cat scade distanta de la care esti avertizat functie de amplasarea detectorului.

Ieri seara am avut prima "intalnire de gradul III" intre noul STi Driver si un radar. Am fost FOARTE surprins (placut) de performanta. Radarul era amplasat in Pta Victoriei in parcarea de pe dreapta si "batranul" RX65-ul imi dadea de obicei alarme de la semaforul de pe Kiseleff dinainte de Victoriei (ala cu strada ce uneste statuia Aviatorilor cu Ion Mihalache)...ei bine, STi Driver a inceput sa "tipe" la nivel maxim, IMEDIAT ce am dat coltul la Arcul de Triumf si am intrat pe Kiseleff...este o distanta considerabila in plus....nu am cuvinte. Practic a depistat radarul aflat in Pta Victoriei inca de la Arcul de Triumf. Semnalul a fost constant la maxim tot timpul cat am mers pe Kiseleff. Ar fi fost interesant sa vin dinspre Pta Scanteii si sa vad de cand incepe sa ma alerteze dar nu am avut timp sa fac si acest test. Mai sus pe Calea Victoriei (la primul semafor in dreptul Cazinoului de pe dreapta), era echipajul care iti facea semn sa opresti...se facuse coloana acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier - pentru cei care nu sunt din bucuresti - poti te rog sa aproximezi distantele... sa ne facem si noi o idee :rolleyes:.

P.S. Maine ar trebui sa-mi ajunga si mie Bel Sti, am schimbat maruhama pt ca in banda Ka nu tacea nici 2 min.

Intre timp am prins radarul in actine, si am pus si maruhama W-8889 si CH-888 in paralel in actiune, si raza de detectie era aceeasi, deci ar trebui sa fie ok; daca se foloseste numai in romania, si dezactivezi la CH-888 celelalte benzi, ai alarme false putine, si raza de detectie f buna; nu are alerta vocala, asa ca trebuie sa pui detectorul in campul vizual al soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu pe ce mergi, highway sau autoscan?

eu am ramas pe highway all along...simte radarele pt celalalt sens cu sute de metri inainte sa ajung la ele....

highway la drum lung si City in oras. Toate benzile dezactivate in afara de K si de Laser.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier - pentru cei care nu sunt din bucuresti - poti te rog sa aproximezi distantele... sa ne facem si noi o idee :) .

...

Conform unei harti de pe net (www.pmb.ro), distanta intre Arcul de Triumf si Pta Victoriei este de aprox 1750m. Deci imi pare o distanta super OK pentru detectarea unui radar in oras...chiar daca e linie dreapta. Mentionez ca detectorul era setat pe Autoscan (am uitat sa spun asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super OK; ai timp sa franezi si cu un Veyron ... :lol:

Totusi intr-un post anterior se sugera ca detectia ar fi mai buna pe Highway ... :huh:

Sau trebuie sa inteleg ca in oras se seteaza Autoscan si in afara Highway ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da razdan, sensibilitatea e mai buna pe Highway, sau cel putin asa considera multe review-uri. In fapt, este influentata si viteza de reactie nu numai sensibilitatea datorita faptului ca procesorul digital de semnal intern, analizeaza in permanenta emisiile radar din zona si isi ajusteaza corespunzator sensibilitatea astfel incat sa excluda din alarmele false . Spusesem insa intr-un post anterior ca avand STi-ul de scurt timp, acum sunt in perioada "de teste" si l-am pus deocamdata pe Autoscan. O sa mai merg un timp asa si il trec pe Highway sa fac comparatie. Teoretic, producatorul recomanda folosirea Autoscan in toate situatiile (de asta a si "inventat" modul asta ca sa nu comuti intre Highway si City de fiecare data cand intri/iesi din aglomerarile urbane)...acum e si vorba de preferintele fiecaruia si de eventualele BUG-uri ce le-ar putea avea softul si ar cauza blocaje in mod Autoscan...exact asta vroiam sa vad (sper nu pe pielea mea) daca se reduc alarmele false si daca exista probleme de performanta in acest mod. Nici la RX65 nu am avut asa ceva, dar altii nu au fost asa norocosi (vezi tipul cu ML-ul de care s-a vorbit mai demult)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ rapier : nu vreau sa te contrazic in legatura cu sti stiu ca este foarte foarte bun , dar pe kisselef poti sa verifici si cand nu este radar caci au pus baietzii " ceva " nu stiu ce si alarmeaza pe tot parcursul bulevardului de multe ori 995-ul meu semnal maxim pe acolo si chiar am dat atentie sa vad unde este aparatul radar si nu a fost absolut nimik. propun sa faci o incercare sa treci pe kisseleff si sa imi confirmi tu sau altcineva acest lucru este alarma maxima in banda k dar nici urma de radar. numa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu cred acelasi lucru. Cred ca in orase sunt prea multi factori care influenteaza. Interesant ar fi si o trecere pe modul "Threat" (parca :) ). O sa incerc sa imi pun si eu detectorul pe portiunea aia sa vad ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac si proba asta si sa postez frecventa afisata in modul Tech (Threat este modul in care afisaza mai multe surse radar simultan). Doar ca azi plec din Bucuresti si probabil nu o sa pot face testul prea curand. Eventual daca mai fac si altii, pot posta rezultatul si facem comparatii (testele fiind facute cu diverse detectoare si la date/ore diferite).

De asemenea, acum pot sa mai spun cateva impresii despre STi dat fiind ca il am de ceva vreme si am facut inclusiv drumuri mai lungi in care am intalnit si radare.

Comparativ cu RX65, am fost un pic dezamgait, numarul de alarme false nu este mai mic ci chiar mi-a parut ca a crescut un pic in oras. Pun asta pe seama sensibilitatii sporite a detectorului. Tot la fel de repede insa amutesc (cele false) si nu depasesc decat foarte rar (daca sunt chiar in benzinarie de ex.) intensitatea 1 pe scala. Aici isi dovedeste utilitatea si cablul suplimentar (Smart Wire Direct Cord) care permite amplasarea la indemana a micului control cu butonul de "mute" si LED-urile de alarma...ajung repede la el sa-l "amutesc" si nu mai este chiar atat de stresant. Este relativ usor sa te obisnuiesti cu modul de alertare si dintr-o privire iti poti da seama daca e alarma falsa sau nu (dar tot ai tendinta initial sa calci frana :) ). De fiecare data cand am intalnit radar (pe A1, pe valea Oltului in curbe/localitati sau in Bucuresti), comportamentul era diferit de cel la alarme false. Incepea pt o secunda sa alerteze la intensitate 1 dupa care crestea aproape instant la 3-4, sunetul devenea mai alert si finaliza prin tonalitate aproape continua si intensitate max pe scala cu mult inainte de a vedea radarul. Pe Valea Oltului am avut un radar pe sensul celalalt si l-a alertat la maxim cu cel putin 1 Km inainte, acesta fiind dupa o curba, soseaua in panta si localitate.

Pana acum l-am folosit doar in mod Autoscan, cu toate benzile si alertele oprite cu exceptia K si LASER. O sa incerc weekend-ul asta sa fac niste "teste" cu camera fixa LASER de pe langa Sibiu dat fiind ca sunt in zona...sper sa apuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

mi-am luat un detect cobra xrs9430,va rog mult spuneti-mi cum naiba sa fac setarile ca ma dispera :wacko: ! stiu ce si cum,ca am carte la el dar nu stiu ce benzi sa las activate(x,k,ku,ka).........m-a innebunit nu alta!!! :banghead:

imi urla la ...taxiuri !!! (bineinteles la benzinarii,supermarketuri etc etc); schimb modul city cu highway atunci cand trebuie dar degeaba!am activat si faza aia cu intellimute(am setat undeva pe la2000ture-pt ca asta e stilul de condus) dar DEGEABA!

singura chestie e sa stiu ce benzi las activate!(nu vreau nici sa o fur cu detectorul in masina ca il mananc!)

astept sfaturi de la cunoscatori!

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_kt, topicul si aria in care ai postat sunt gresite. Pentru discutii legate de functionalitatea detectoarelor trebuia sa folosesti ACEST topic. Te rog sa fii mai atent pe viitor. Tot acolo, daca citesti cu atentie ai fi vazut ca in RO se foloseste deocamdata doar banda K. In concluzie, raspunsul la intrebarea ta este ca toate celelalte benzi si alerte pot fi dezactivate. Din pacate, modelul XRS9430 nu este un model de varf de la Cobra si nu permite dezactivarea independenta a tuturor benzilor ci doar a benzii Ku, K si alertelor VG2 & Spectre. Practic vei putea dezactiva doar Ku si VG2&Spectre, restul benzilor ramanand active. Vei primi in continuare alerte in aceste benzi (false)

P.S. O sa mut cele 2 posturi (al tau si acesta al meu), in topicul indicat de mine mai sus. Daca mai ai neclaritati, continua discutia acolo te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscu de a ma repeta revin cu intrebarea: nu are/ nu a avut nimeni detecotr de radar MICRO FUZION FZLZ3 ?

http://www.microfuzion.co.uk/proddetail.as...FZLZ3&cat=8

As vrea sa dau maine comanda de asa ceva, dar nu am nici o parere de pe forum. 2 soferi care fac Germania il lauda ca e foarte bun, ca prinde ca face dar pe forum observ ca nu stie nimeni nimic despre el. Help me !

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAL,

RAPIER?MULTUMESC SI SCUZE!am sa fiu mai atent.....

citesc de2ore posturile astea...mi-am luat cobra xrs9430 acum3-4sapt cu 3mil din selgros.....acum vad ca m-am intepat rau!daca aveam TIMP sa citesc inainte...asta e...

va rog spuneti-mi si mie ce altceva sa-mi iau la banii astia aproximativ..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa revin cu o remarca si sa intaresc ceea ce afirma @rapier la un moment dat, legat de sensibilitatea marita pe modul Highway fata de Autoscan.

Cel putin pe Cluj-Turda, in Martinesti, unul din cele doua radare fixe, este detectat muuult mai rapid pe modul Highway fata de Autoscan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut in weekend asa cum am promis, pe la Sacel (Sibiu) sa vad cum sta treaba cu radarul ala LASER fix si detectia lui. Pentru a nu scrie in mai multe locuri acelasi lucru si pentru a nu fi off-topic aici, gasiti impresiile legate de asta si alte detalii legate de acel radar, in topicul dedicat acestuia de AICI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi intalnire Bel Sti cu radar mobil in Jucu (Cluj) - TEC mode - frecventa indicata 24.173..... Eu stiam ca trebuie sa fie 24.150, nu ?

Astept pareri.

P.S. 4 radare a descoperit azi :lol: , distante variabile, mai testez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxu, nu neaparat...mie in Tech mode mi-a afisat 24.150/24.148 si la benzinarii. Raman la parerea mea...modul Tech nu prea este folositor la noi in tara (sau in Europa). In SUA, sunt legi foarte drastice cu privire la acordarea si folosirea frecventelor de aceea este util acest mod...la noi, in conditiile in care usile de la benzinarii folosesc aceeasi gama de frecventa, nu cred ca te ajuta la ceva. Eu cel putin nu am reusit sa identific clar o anumita frecventa care sa fie folosita doar de radar (si oricum nu am certitudinea ca asa va fi peste tot)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!