Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

ms. CT 10 VWP & razdan

am reusit sa fac rost de manual :( , i-am contactat pe cei de la www.hyper.ro , care au fost destul de amabili ca sa imi trimita manualul.

Modificat de adisor26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia nu afecteaza receptia detectorului pentru ca nu contine o pelicula metalica. In schimb geamurile ionizate sunt mai ale naiba decat alea atermice. Treaba e usor verificabila la o benzinarie cu un geam lateral foliat coborat ceva, si detectorul intai pus sub folie, apoi deasupra.

Pentru mers fara detector se poate merge la iepure, dar e F periculos. Pentru succes trebuie sa fii aproape, si asta pentru ca masuratoarea e invalida daca apare mai mult de o tinta in cadru, si apoi pentru ca ai numarul mascat de masina din fata.

Cel mai important e sa faci asta in spatele unei masini care franeaza mai prost ca a ta, altfel te duci buluc peste cel din fata. Atentia se intelege de la sine. Deci trebuie unul mai inconstient dupa care sa te tii :D

Pentru cine poate discerne in ce conditii are un avantaj un detector f sensibil e ok si un detector mediocru si mai ieftin, cu rezerva ca varfurile de deal si curbele fara vizibilitate le abordezi un pic mai cu grija.

Edit: Camerele alea se receptioneaza diferit fata/spate pentru ca masoara in lungul drumului, si nu exista obiecte metalice importante care sa reflecte undele radar inapoi si/sau antena e una eficienta si nu are scapari semnificative spre inapoi.

Modificat de fx_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"La iepure" se circula tot cu detector insa la o distanta de 200 de metri aproximativ. Asa daca stai in curu lui, ala se va da la o parte sa te lase sa treci! Si,.. ce ai facut? Plus ca e periculos cum ziceai. Poti folosi ca iepure in exemplul tau un prieten care sa mearga in tandem cu tine si, aparand doua masini in cadru sa scapati amandoi,... dar s-a mai discutat tot ce am scris noi acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt benzile radar folosite la ora actuala in romania???

Ce benzi ar trebui sa dezactivam si care le putem lasa active pt. a circula linistiti si fara alarme false(e posibil sa se mai fi discutat acest lucru dar e cam lung acest topic si nu am avut timp sa il citesc in intregime :) )???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci fa-ti ceva timp si citeste-l. De asta au pierdut altii atata timp ca sa explice...de ce crezi ca acum altcineva va pierde din timpul sau, pentru ca tie iti pare lung topicul? Nu e interesul tau?

OK. Gata cu morala. Sa te scutesc de "chinuri"... NUMAI banda K este folosita in RO la ora actuala pe cinemometrele (aparate radar) omologate. Orice altceva, in alta banda este ori alarma falsa ori un radar neomologat. Exista o singura exceptie, radarul FIX LASER din zona Sibiului de care se vorbeste intr-un topic separat. Pe undeva pe la pag 13 (sper ca nu ma insel) sunt ceva posturi cu descrierea fiecarui aparat radar mobil omologat in RO si modurile in care el functioneaza...sunt posturi ale lui alexpreda. Citeste-le, sunt interesante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. mult Rapier, am inceput sa citesc (pt. ca se discuta lucruri interesante) dar sunt numai la primele pagini si avem nevoie urgent de aceasta "informatie"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva ore sunt si in posesia noului meu detector Bel STi Driver. O sa postez cateva impresii in zilele urmatoare pentru ca deocamdata nu am multe de spus. Am apucat totusi sa merg cu ambele detectoare in masina, cel vechi (Bel RX65) si cel nou (STi Driver) si cat de cat am observat o diferenta...STi este mai sensibil clar. De avertizat ma avertizau ambele (la alarme false doar, pana acum), dar de fiecare data STI Driver avertiza primul si dupa cateva zeci de metri urma si RX65-ul. De asemenea, era mai "calm" la alarmele false. Am primit alarma falsa la usa de la La Fourmi-ul de la Dristor de la ambele detectoare...totusi, in timp ce RX65-ul urca cu avertizarea pana pe la jumatatea scalei de intensitate, la STi ramanea cuminte si constant la 1, semn ca e alarma falsa...asa cred ca poti face mai rapid diferenta intre o alarma reala si un falsa.

Sa nu ma intelegeti gresit...RX65 este un detector FOARTE bun...nu m-a nemultumit absolut de loc. Singurul motiv pt care l-am schimbat, era ca vroiam sa am varful de gama de la Bel. Multi puteti considera ca diferenta de bani (aproape dublu) nu merita, comparativ cu cresterea performantelor si sunt de acord cu voi. STi este pentru cei care vor sa aiba ultima "gaselnita" sau circula cu el si in tarile unde detectoarele sunt interzise (STi a fost singurul detector testat si dovedit a fi invizibil la detectoarele de detectoare radar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu alarma falsa: rx 65 ul era tot pe highway?

sti ul cum are , tot asa, highway, autoscan, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele erau pe Highway. Am comutat acum si pe Autoscan sa vad cum merge asa...dar nu mai am RX65-ul sa fac comparatie. Si DA, STi are 4 moduri: Autoscan, Highway, City NO X si City (simplu). La RX65 mai exista un mod City - LOW X dar ca toate celelalte moduri City, acestea sunt inutile, banda X oricum fiind dezactivata pt ca nu e folosita la noi. AM mai observat o diferenta, in modul de programare, STi Driver nu are 3 variante pentru banda Ka (USA, International si OFF), ci are doar 2 (ON, OFF). De asemenea, nu exista banda Ku dar acest lucru se stia.

In principiu, modul pe care o sa il setez pentru folosirea de zi cu zi o sa fie: Autoscan (sau Highway...ma mai gandesc), si toate benzile/alertele dezactivate cu exceptia benzii K si LASER (daca a aparut un radar LASER fix, e posibil sa mai apara si altele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai mi-am dat seama ca habar n-am pe ce a ramas setat detectorul de vreun an de zile. simte benzinariile si radarele destul de bine :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inceput sa ma obisnuiesc si eu cu RX 65-ul. Luna asta am avut vreo 4-5 drumuri de peste 400 km si am avut timp sa il mai studiez.

Sunt foarte multumit de el. Am observat ca la majoritatea alarmelor false (cel putin la drum lung) nu urca in intensitate si imi dau seama ca sunt false. Daca urca in intensitate "ciulesc urechile si ochii" si pana acum am avut de fiecare data timp sa ma conformez vitezei limite legale :D Oricum merg in asa fel incat acest lucru sa nu fie o problema.

Oricum la raportul bolid/detector de radar sunt cu mult peste Rapier :D

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu pe ce mergi, highway sau autoscan?

eu am ramas pe highway all along...simte radarele pt celalalt sens cu sute de metri inainte sa ajung la ele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva detector de radat japonez?

Mara... sau ceva in genul , nu mai tin minte exact , stiu daoar ca l-am vazut intr-o revista de specialitate ca fiind best-buy !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maruhama, cumva? Vezi ca erau ceva posesori si au scris si pe aici pe topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact : Maruhama . Nu stiu ce sa-mi iau . Clar trebuie sa imi iau unul , dar dupa ce am citit pe aici cateva pagini cred ca tot la ultimul model de Bel ma opresc . Voi ce imi recomandati ?

Astept parerile voastre !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...ce sa-ti recomandam? Bel, evident :) Acum lasand gluma la o parte, cred ca parerea cea mai buna tot tu ti-o faci citind posturile acestui topic. Nu ma pot pronunta privitor la performanta detectoarelor Maruhama pentru ca nu am avut/testat nici unul. Totusi am avut o experienta in weekend-ul ce a trecut, care mi-a mai schimbat putin impresia despre marcile mai "no name".

Acum as putea sa recomand cuiva Bitrex (parca asa ii spune), desi nu am vazut/gasit nici un site cu el. Am aflat ca este "gandit" de un roman care comanda piesele si montajul in China (cel putin asa am inteles). Ce m-a surprins (placut) la acest detector a fost numarul de alarme false aproape zero. Am mers in masina cu STiDriver si cu un model de Bitrex...STI-ul a dat 4 sau 5 alarme false, Bitrex-ul doar 2 si asta pt ca am intrat cu masina chiar in benzinarie. Probabil daca treceam pe langa, nu "sughita" nimic. Ambele setate pe highway. Nu am intalnit nici un radar real ca sa vad o diferenta la distanta de detectie dar cred ca va detecta si el la timp un radar chiar daca, poate, STI va fi mai rapid si va alerta mai din timp. Am inteles ca detectorul Bitrex testat de mine era cam varful de gama de la ei, poate cele mai slabe nu sunt la fel de bune. Nu arata ca design cine stie ce, nu stiu un numar de model dar cu prima ocazie o sa intreb mai multe detalii. Oricum sunt convins ca la pret este mult sub STi Driver

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puff: maruhama da ff multe alarme false si este si destul de fragil construit.

ca detectie e de 9, aproape 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier , am citit posturile de pe aici , multe la numar insa nu prea am inteles mare lucru . Cam toata lumea isi lauda scula actuala ..... Astept daca poate sa-mi spuna si mie careva cam care ar fi best-buy-ul la momentul actual .

Multumesc mult de tot !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ti-am spus si cum ai observat si singur...toata lumea isi lauda scula actuala. Ai putea incerca review-uri, teste comparative pe net ca sa vezi o clasificare.

Parerea mea personala ar fi ca Bel este cam cel mai bun ca marca. Daca ar fi sa iti recomand ceva ar fi (in ordinea asta): RX65 (sau Vector 995 e cam acelasi lucru), STi Driver. Motivul este pretul aproape dublu la STi chiar daca este considerat mai bun ca RX65...nu stiu daca esti dispus sa dai banii astia, eu am fost dar am avut motivele mele. In afara de aceste 2 detectoare, dupa cum am spus si in postul anterior, as recomanda si modelul cel mai de varf de la Bytrex (sper ca asa se scrie) datorita alarmelor false putine...nu stiu insa cum sta la capitolul detectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rapier: Pana la urma, la Bel RX65 care dintre moduri se recomanda (care ar fi mai eficient) in Romania, AutoScan sau Highway? ...

Personal, eventual din experienta ta, care crezi ca s-ar impune?

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta prea mare nu am remarcat intre ele...nici macar la reducerea alarmelor false. Din acest motiv, ultimele luni eu l-am tinut pe Highway, tinand cont si de patania colegului (a povestit pe aici dar nu mai stiu exact unde) care era cu Autoscan si nici macar nu a sughitat o data detectorul cand a trecut pe langa radar...si l-au prins pe radar... De atunci am trecut pe mod Highway si in oras si in afara. Autoscan, practic reduce sensibilitatea in banda K si poate cauza un timp de reactie mai indelungat datorita continuei analize a semnalelor receptionate (face asta pentru a reduce alarmele false, etc). Am zis ca voi suporta mai multe alarme false daca in schimb voi avea sensibilitatea maxima. Acum STi-ul il tin de test pe Autoscan sa vad cum merge si dupa aia il trec pe Highway...in functie de asta o sa vad pe care raman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!