Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

kimdiesel - l-am luat de aici aici - dar parca era 820, ma uit luni pe factura si confirm.

maruhama w8889 era bun, dar cam multe alarme false; dupa cum am mai spus, eram in teste cu un RX 65, si la o veioza maruhama lu nasumi-o suna de 200 m, si RX-u a sunat doar in curba, si acolo putin, so....; la ch 888 poti sa-i selectezi benzile, si s-a linistit atmosfera din masina; in banda Ka suna aproape non stop in oras, am vb cu niste amici si mi-au zis ca astia de la UPC au montat nu sti ce cum nu trebuia, si si alte detectoare suna pe acolo, o sa verific si in afara oraselor, si in alte orase; oricum, am lasat doar K si Laser on, si e liniste tare; o sa revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

review RX55:

- 750 km parcursi in Brasov si pe ruta Brasov-Bacau-Piatra Neamt-Bucuresti

- nu am gasit decat 3 radare intre Bacau si Bucuresti

- primul putin dupa Bacau, dupa o linie foarte lunga dreapta in camp... urmeaza un deal si o localitatea imediat dupa deal pe partea cealalta, dar care nu se vede... nu am retinut numele din pacate... primul semn in K a fost la 6 km si ceva... apoi liniste... dupa 1 km iarasi un semn in K... iar liniste si la aproximativ 3 km a inceput din nou, 1 [cenzurat]... 2....3 si nu s.a mai oprit pana la radar... am ramas fara cuvinte :)

- celelalte 2, am fost depistate de la 2.1 KM si 0.8(dar era orientat in directia opusa)

- in schimb alarmele false ma termina... destul de multe si partea proasta e ca majoritatea sunt in K iar restul in POP ;)

- inca o chestie interesanta... la cativa km de Urziceni, in plin camp, a inebunit pur si simplu... suna non-stop, ba POP... ba K semnal full, a mers asa vreo 2 km... zici ca suna telefonu... eram ofticat la maxim... si dupa putin timp, vad o coada lunga de masini si un accident de toata "frumusestea", 3 salvari, descarcerarea etc (motorul unui Clio era la vreo 100 de metri de masina :( )... acum nu stiu daca a fost vreo coincidenta sau nu...

- inconcluzie pana acum sunt foarte multumit de distanta de la care le prinde dar nemultumit de alarmele false in K

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super multumit de Beltronics Euro Target 550...si distanta mare de detectare...alarme false putine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia uitati ce am gasit pe youtube -

- despre Maruhama Ch 888, si sa discutam putin.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 sec mai tarziu la japonez.

destul de bine avand in vedere dif de pret.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nae calinescu

sunteti siguri ca nu valentine one a declansat alertele japonezului? majoritatea detectoarelor se influenteaza reciproc, mai ales daca sunt asa de apropiate. orice disturbare a unuia dintre ele provoaca reactia celuilalt.

Modificat de nae calinescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am si modelul anterior de maruhama W8889, si raza de detectie era f mare; dar nu avea benzi selectabile, si era mai galagios prin oras; CH-888 il am de cateva zile, si inca nu pot sa ma pronunt, dar pe site la importator zice ca ar avea aceleasi perforrmante; o sa-l mai testez, si revin cu info; despre flmulet, l-am pus pt ca posesorii de V1 sa ne poata spune ce inseamna U ala, raza de detectie daca e ok in filmulet, etc; sa discutam; eu am fost f multumit si de w889, dar am vrut modelul nou, care are benzile selectabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nae calinescu

Pentru V1

U - euro mode on K si Ka active

u - euro mode on numai Ka activa

detalii aici si aici

Modificat de nae calinescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Vreau sa imi iau si eu un detector radar...unul ieftin, sub 200Ron. Eventual mai pot pune pana la 250Ron. Nu vreau sa bag bani in el, sa fie cel mai tare. Doar sa ma scape de amenzi si sa imi permita sa merg lipsit de stres "de ce merge ala asa incet. are passat...ar fi trebuit sa merga mai repede, sa nu il depasesc sau sa il depasesc? poate stii el ceva. o fi avand detector de radar..." .

Ce ma sfatuiti sa imi iau? As putea lua unul bunicel in banii astia? Sa bata departe, sa evite ma anunte de cat mai multe ipuri de radare...(fixe, mobile, camere).

Stiu ca cele bune sunt scumpe, dar totusi, fac si astea ieftine ceva nu? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A propos de detector ieftin, uite un post interesant.

Stim cu totii ca un detector bun costa mai putin decat suspendarea permisului, sau altfel spus, ca diferenta intre un detector bun si unul slab poate insemna o amenda versus o suspendare de carnet.

Eu am testat mai multe categorii de detectoare incepand cu cele mai ieftine.

Cu aceasta experienta si cu experienta unui om care nu a fost detectat de radar de peste 50.000 km (peste 3,5 ani) as avea cateva remarci in aceasta privinta.

- Stilul de mers conteaza cel mai mult si acesta este cel mai important aspect. Cu o anume prudenta aplicata cand si unde trebuie, cu ochii atintiti dupa masini "detectoare" si folosind de multe ori tactica de urmarire a iepurelui se poate merge foarte vioi si fara detector.

- Cu detectoare ieftine (da, fac si ele ceva) se poate merge daca nu se depasesc mult limitele admisibile, si daca nu suntem genul care se nevrozeaza la o multime de alarme false. Exista totusi riscul destul de mare ca si in aceste conditii sa se depisteze prea tarziu un radar, dar in conditiile descrise aici nu se risca de obicei decat o amenda mica.

- Cu detectoare bune se poate merge mult mai vioi (daca avem si o masina mai performanta evident), numarul alertelor false fiind neglijabil si riscul de a ne alege cu o amenda inlocuieste de obicei riscul de a ramane pieton.

Chiar si cu astfel de detectoare insa conduita preventiva, din toate punctele de vedere, este indispensabila pentru a scapa si de amenzi si a merge si cat mai sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razdan, merci! Ai dreptate.

Eu m-am tot uitat pe la niste Cobra de 170 ron, si de 250 ron...dar nu am vazut distanta la care bate scrisa pe cutii.

Ce e pana la urma cel mai important...Inteleg ca de detectat detecteaza toate. Unele prea mult chiar si de aia dau alarme false.

1. E importanta distanta la care bate cred in primul rand.

2. In al doilea sa detecteze (chiar si cu alame false), numai sa nu omita exact radarul.

Si cam atat ar fi ideal sa faca un detector, dar sa le faca. Ce as putea gasi mai ieftin si care sa faca astea 2 lucruri. Eu nu am mers niciodata cu unul si nici nu am testat unul. Alarmele falese nu cred ca m-ar deranja prea tare.

Astea ieftine detecteaza si radarele fixe? camerele?

PS: as vrea data mai de actualitate ca sunt unele posturi destul de vechiute cu ce ma intereseaza pe mine, atat ca modele si aptitudini cat si din punct de vedere al preturilor :)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de 170 nu merita sub nici o forma dupa parerea mea... mergi pe cele de peste 2 milioane, entry-level 9330 sau 9430 cu voce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand un detector bel, minim 940.

distanta la care bate detectorul este relativa , nu cred ca ai sa gasesti asa ceva scris pe cutie.

detectoarele ieftine nu iti detecteaza radarele de tip gatso sau speedophot sau daca le detecteaza atunci e prea tarziu.

radarele de tip phyton ar trebui sa le detecteze orice prastie de detector in condiitiile in care radarul este folosit corect si in linie dreapta. detectia in curba sau dupa un deal creste cu cat detectorul este mai performant si automat mai scump.

eu nu iti recomand in nici un caz detectorul de 170 ron. o sa ai un adevarat concert de alarme false in masina, prinde chiar si antenele digi.

oricum detectorul nu iti va garanta imunitate contra radarelor atat timp cat la phytoane se foloseste veioza(instant on) indiferent de detector iar la traffipax speedophot/gatso distanta de detectie este foarte mica si chiar inexistenta in cazul detectoarelor ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: pana acum am supravietuit fara insa am inceput sa merg sacadat...de teama radarelor si a amenzilor sau alte penalitati...

Nu vreau sa dau si nici nu am de bani de investit in detector de peste 300 roni. Insa ma gandesc ca o sa merg tot mai crispat, in special pe drumurile pe care nu am mai umblat (vine vremea vacantelor si plimbarilor). De fapt si prin zona jud Arges s-au cam indesit "radaristii" :)

Mersul in spatele cuiva care se grabeste e o solutie buna pentru toate tipurile de radar? :unsure: Daca da... care ar fi distantele optime, dar astfel incat sa nu ma urc pe el daca franeaza brusc ...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distanta optima este de cel putin 200m (poate ar merge si 100m dar e cam riscant)...nu doar pentru a "nu te urca pe el" ci pentru a nu fi prins si tu de radar in acelasi timp cu persoana din fata care se grabeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ies OFF TOPIC, dar care explicatia? radarul te ia la ce intervale de timp sau distanta...? il ia pe el si apoi pana refocalizeaza ar trece echivalentul in timp a 200m sau cum...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut un experiment, dar din discutii si ce am mai citit pe net, radarul se "focalizeaza" la un moment dat doar pe o singura "tinta". Cum in marea majoritate, radarele sunt reglate sa "te ia" de la 400-500 m (cam cat e limita camerei ce te filmeaza, radarul citind viteza de la distanta mai mare), daca pastrezi aceasta distanta, el se va focaliza pe primul vehicol si detectorul tau te va avertiza chiar daca se foloseste tehnica "instant on" (pe buton sau alta metoda folosita pe la noi), iar tu vei fi cumva in afara "razei de actiune". Vei avea in acest caz timp sa franezi inainte ca radarul sau operatorul sa comute pe tine.

Evident, distanta de "siguranta" depinde si de viteza cu care circuli, daca mergi cu viteza mai mica vei avea timp sa reduci viteza si poti sta eventual mai aproape. Ideea e sa nu fii in vizorul aparatului in momentul in care te avertizeaza detectorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o mica intrebare: folia ce se monteaza pe geamuri poate impiedica detectarea radarului ce te ia din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Eu am asa ceva (folie pe luneta) si nu am avut nici o problema cu detectia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se pare ca influenteaza... am folie LLUMAR, opacitate 95% certificata RAR pe spate, si am facut ieri un drum cluj-sighisoara unde am ramas surprins ca toate camerele de pe tronsonul cluj turda care ma luau din spate imi dadeau semnal de o linie, maxim 2 in banda K, pe cand cele de pe sensul opus le vedea in mod normal... 5-6 linii, sau maxim (scuze ca nu stiu exact cate linii am). Initial am crezut ca au micsorat cei ce sunt raspunzatori de camere intensitatea undei radar, dar la intoarcere mi-am dat seama ca foliile par a fi de vina. Mentionez ca am un Bel 995.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...interesanta ipoteza lui golfaholic, si eu am pe Passat LLUMAR 95% opacitate (de fapt sa da Transparenta, nu Opacitatea :)) ) si am detector de la Cobra... problema e ca sapt. trecuta, mergand spre Sinaia, pe partea stanga, dupa intrarea catre Breaza, era un radar indreptat cu fatza spre Sinaia si ...ORI ERA OPRIT, ORI NU L-A DETECTAT DETECTORUL MEU prin folie! :|

EXPLICATII ???

Ps: in alta ordine de idei... STIE CINEVA DACA DETECTOARELE DE RADAR ADUSE DE AFARA, MERG LA NOI IN TARA?

De ce intreb asta, pentru ca a vrut sa imi aduca unul, un prieten din Italia si tipul de la magazin a intrebat unde il foloseste...amicul meu i a raspuns ca in Ro si tipul l a sfatuit sa nu il ia, ci sa cumpere unul din tara pe motiv ca nu va functiona corespunzator in toate benzile de la noi.

EXPLICATII ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golfaholic: pe acelasi tronson am si eu cam aceelasi comportament. Eu am un Cobra 9330 si nu am folii la masina. Din fata am semnal 4-5, iar din spate intre 1,2,3 sau 4 depinde de situatie. sunt situatii cand din spate nu am deloc. eu cred ca sunt momente in care acele camere nu functioneaza sau nu au acelasi semnal (nu stiu daca se poate asa ceva, nu ma pricep la cum functioneaza camerele astea). cel mai simplu fa un drum pana la prima camera, vezi cat iti detecteaza din spate si intoarce-te (unde poti pe sectorul ala de drum) si vezi in intervalul scrut de timp cum se comporta. si nici asa nu ai certitudine 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Va rog frumos daca puteti sa-mi dati si mie un sfat de cumparare intre 2 modele:

Beltronics RX65

si

Beltronics STI Driver.

Stiu ca este diferenta de pret destul de mare,dar in afara de asta la altceva nu ma pricep.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe topic sunt multe explicatii privind diferentele intre cele doua detectoare, daca ai putina rabdare sa citesti.

Cateva exemple aici, aici sau aici, dar mai poti citi si in alte locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat recent un detector Maruhama CH-888, din pacate manualul de utilizare care este inclus in pachet este in japoneza :D .

Nu stiti de unde as putea face rost de un manual in engleza sau romana??, ms anticipat

Modificat de adisor26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!