Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

radarele cu senzorii in asfalt merg pe inductie magentica..s-a mai vorbit pe aici....deci nu emit nimic=> nu ai ce semnale sa prinzi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ideea de baz

Modificat de Mavone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact..sunt in balotesti,ciolpani(parca),barcanesti,comarnic si sinaia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mavone deocamdata, interzierea detectoarelor de radar (hai sa folosim termenul corect...anti-radar inseamna altceva si este ilegal), ramane la stadiul de zvon. Au aparut in Monitorul Oficial niste modificari la Legea Circulatiei dar nici una din aceste modificari nu vizeaza statutul detectoarelor radar.

:lol: DA, camerele GATSO instalate pe DN1 (si in alte zone), te pot "prinde". Atentie, nu TOATE camerele de pe DN1 au si radar...numai acelea care au si cutia aia mare montata pe un stalp. Mai sunt unele asemenatoare ca aspect (in Pitesti) si care functioneaza pe principiul radar "clasic"...alea sunt detectate dar doar de detectoare foarte bune si de la distante destul de mici. Cele de pe DN1 functioneaza pe baza buclelor inductoare din asfalt (cand treci pe langa una, uita-te atent si vei vedea pe fiecare banda de mers niste linii subtiri paralele cam de 2-3 cm, ca si cum asfaltul a fost turnat ulterior acolo pentru a astupa niste mici santulete - ceeace de fapt s-a si facut)

Ma gandesc ca in viitorul scurt, situatia sa devina putin mai "nasoala" pentru soferi. Conform modificarilor la lege de care am amintit mai sus, se autorizeaza folosirea camerelor si imaginilor filmate de acestea ca probe pentru stabilirea vinovatiei (viteza, accident, etc). Asta inseamna ca nu mai trebuie ca Politia sa investeasca foarte mult (doar sa bage niste bucle din alea inductoare) pentru a transforma TOATE camerele de pe DN1 (sau alte parti) in camere ce pot inregistra viteza... Adica nu trebuie sa achizitioneze alte camere tip GATSO, cele care sunt acum autorizate sa inregistreze viteza...

Nu as vrea sa continuam discutia aici despre astea pentru ca suntem off-topic. exista topic dedicat camerelor fixe AICI

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un cobra 6060 si nu cred ca e prea eficient...Am fost anul trecut in Serbia si m-au prins cu un radar portabil si detectorul nu a piuit nici cand eram langa ei...Oricum nici la noi nu cred ca e prea eficient.Cred ca raza de actiune a radarului e mult mai mare decat a detectorului.Nu cred ca poate depista radarul de la mai mult de 500 de metri si ei cred ca te pot lua si de la 1 km...Stie careva care e raza de actiune a radarelor de a noi?

Si eu tot cobra am, seria6, am primit cadou 2 bucati prin 2000, insa atunci nu prea detecta radarele si ma omora cu falsele. Am si renuntat la a-l mai folosi. Insa cand am fost la F3 in Bucuresti am gasit in apartament al doilea exemplar al detectorului (primul l-am facut cadou unui coleg de forum), nou nout in cutie, si l-am pus pe masina, pe principiul "nu am ce sa pierd", constient ca este un model depasit. INSA surpriza, detectorul se comporta nesperat de bine, se pare ca ii prieste noua tehnologie a politiei, imi da foarte foarte putine false, si toate in banda X, care le ignor, prinde radarele in banda K, insa distanta variaza, a fost cam am prins pe drum drept de la 300 m, altadata am prins DUPA CURBA, de la 600 m. False in banda K imi da doar cand trec pe langa benzinarii, in rest, cum am mai spus, cateva false in banda X.

Saptamana trecuta am avut de facut un drum mai lung, si chiar la mine in judet gasesc un radar, insa ii prindea pe cei care veneau din sens opus, deci nu avea treaba cu mine. A bipait putin detectorul (deja m-am obisnuit: led rosu = falsa, led galben = radar), am mers mai departe in coloana, in fata avand un TIR care mergea cu 40 km la ora. Dupa prima curba, dupa 300 m, imi bipaie iarasi detectorul, pe banda K, deci radar. "O fi ceva reflectii", imi spun, mai ales ca eram puternic ecranat de tir. Ies in depasire, in momentul in care ies din spatele tirului, detectorul incepe sa bipaie puternic, si ledurile care masoara intensitatea semnalului indicau semnal maxim, deja am zarit pe contrasens loganul indigo care statea la panda, de data asta pe sensul meu. Pot sa jur ca politistul cand m-a vazut ca ies din spatele tirului, statea cu o mana pe clanta usii si cu una pe baston, insa eu mi-am continuat depasirea, si incet-incet, cu 55km/h am depasit tirul, iar cand am trecut prin dreptul radarului, l-am salutat pe politistul dezamagit :rolleyes:

E prima oara cand intalnesc doua radare in acelasi sat, la cateva sute de metri intre ele, despartite de o singura curba.

Singurul lucru care il pot reprosa detectorului este distanta cam mica de detectie (niciodata la fel), in rest jos palaria. Mentionez ca intotdeauna il folosesc pe modul Highway, deoarece atat de putine false da, incat nu are sens sa-l pun vreodata pe City. De altfel, in oras nu il folosesc deloc, doar cand ies din oras.

Detectorul il pun la jumatatea parbrizului, pe inaltime, si usor spre partea dreapta, cat sa nu ma incomodeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanielE, unul din motivele principale pentru care nu exista aceea eticheta, este ca detectorul tau nu este unul original ci o copie (chinezeasca sau nu). Nu iti pot spune ce performante are in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yaca si explicatia sellerului de la care cred ca am cumparat....

"1. How do you sell these below MSRP?

Beltronics has inflated the price of its Pro Series to entice the small car boutiques that like very high margins. They add way to little value to the product to justify such a large profit margin. We are simply providing the market with the goods they want at a reasonable price.

2. Are these units used, defective, rebuilt, refurbished?

No, they are new and come directly from the factory in Canada.

3. Why do you remove serial numbers?

In order to sell you the unit with a serial number, we need to follow Beltronics silly rules that state: "Pro Series are NOT to be sold on eBay, internet or below MSRP. Pro Series are to be sold at MSRP (ie RX65 = $329.99)." Therefore to not break the rules, we need to remove the serial numbers. If you want the serial numbers, we will gladly sell one to you with the serials for $329.99. "

hai sa il cred:) pina la proba contrarie:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un Black Spiderzz BZZ 900 PRO. Stie careva ceva despre el? Ceva pareri? Nu mai are nimeni asa ceva?

Tocmai ce am achizitionat eu un BZZ-800 PRO, care are aceleasi functii ca si BZZ-900... doar ca nu e cordless. Prima impresie... foarte foarte putine alarme false! Inca n-am intalnit radar, ca sa vad si acolo cum se descurca... joi o sa fac un test si la radarele fixe din Pitesti, ca trec pe acolo...

Si alt lucru ce-mi place... e primul detector care nu-mi urla in Ka la Carrefour Militari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wistler xtr560 sau Cobra 9930 marea mea dilema.Poate ma ajuta cineva cu un sfat.Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wistler xtr560 sau Cobra 9930 marea mea dilema.Poate ma ajuta cineva cu un sfat.Merci

New entry Yupiteru sv 66r.PLs helllllllllppppppp

Modificat de juristul2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt satul de Cobra pana peste cap. Am prins un lot de 9300 cu defectiuni la modulul de antena. Primul nu a mers, mi-a fost schimbat dupa 5 saptamani :lol: urmatorul era din acelasi lot, am vrut pe urma 9930 dar nu aveau in oferta decat 9700. Am platit diferenta si acum sunt cu asta.

Daca eram baiat calculat si gandeam un pic vector 995 luam. :beerchug: Am actionat dupa prima recomandare, fara sa studiez un pic problema, pe ideea "tre sa mearga fiindca si alea de 1.5 mil sunt bune".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce tipuri de radare au in Bulgaria? tot aud ca au pistoale...au laser?

Tocmai am facut traversat Bulgaria si am gasit niste radare bulgaresti in banda X ( de astea m-a salvat detectorul). Au pistoale radar ( nu stiu cu ce ), dar de astea m-au salvat participantii in trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am mers pe traseul Cluj-Turda, dus-intors. Pe bord Cobra 9700. Comportament in apropierea radarelor fixe:

- cele de care te apropii din fata sunt sesizate cu suficient timp inainte (300-500 m) insa doar K1, intrerupt daca se interpune vreo masina. Doar in zona lui de filmare (20-30m) creste intensitatea semnalului.

- cele de care te apropii din spate nu le sesizeaza decat atunci cand esti langa ele. Apropo, doua din ele nu le-a sesizat deloc, in aceasta situatie.

Concluzie: pentru cei care nu stiu amplasarea camerelor, detectorul nu te scapa.

Intrebare: comportamentul detectorului meu e normal? La voi cum se comporta in apropierea acestor camere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un Cobra 9430 adus din SUA.Problema e ca nu semnalizeaza nimic.E adevarat ca inca nu am dat de un radar,dar ma asteptam macar la alarme false de la banci,supermarketuri,benzinarii...

o fi oare faptul ca e din State?m-am uitat in cartea tehnica si prezinta aceleasi frecvente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc si eu 9430 si da alarme false, dar m-am obisnuit si fac diferenta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adigu_Bv S-ar putea sa ai parbriz atermic. Asta implica reducerea cu ~75% a tuturor radiatiilor care trec prin el. Si eu am aceeasi problema la Passat. Incearca la o benzinarie, cu fata la usa automata, sa compari semnalul avand detectorul in masina, apoi scoate-l in afara. Asa iti poti da seama de diferenta de semnal receptionat. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Juristul2000 ia-ti gandul de la yupiter !!! Am avut unul in test pe distanta Cluj-Mamaia-Cluj si vreau sa-ti spun ca se comporta foarte slab in trafic. Detectia radarelor se face sub 200m, practic reusesti sa vezi masina de politie si pe urma te atentioneaza. Si pe traseu am gasit peste 10 radare, la toate comportamentul a fost similar. :blink: :blink: :vaidecapulmeu:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial am vrut sa comand seara asta un detector pt. ca l-as testa vineri (am un drum in afara). Dar m-am gandit sa mai intreb incoace.. incolo ;)

M-am oprit bine pe Cobra XRS 9330 ? avand in vedere si bugetul mai limitat. Cat de mult merita diferenta fata de Cobra ESD 7000. cu 7000 am mers un drum si ma cam deranjeaza alarmele destul de multe pe banda X. XRS 9330 cum se comporta cu alarmele false? Puteti estima si distanta de detectie?

In zona asta nu prea sunt radare fixe, puteti sa-mi explicati va rog cum functioneaza in aceasta arie, ca sigur voi trece si pe langa astea in curand ;)

Modificat de GIZMO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu seria de detectoare de la Cobra... Mi s-a parut destul de interesant Cobra 9630 ca fiind cel mai ieftin din gama lor care ofera "Extended range" si uitandu-ma pe chart-ul de features de aici: http://www.cobra.com/index.php?page=shop/f...id=448&id=1 vad ca cele mai scumpe nu mai au in plus decat display-ul si voice alert-ul, care nu ma intereseaza.

Credeti ca acest 9630 ar putea sa fie un best buy de la Cobra? Sau pentru modelele de mai sus (9730, 9830, etc.) mai difera si altceva (ca de ex. sensibilitatea).

Pentru cei care au folosit (@Rapier?) merita aproape dublu pe un RX65 fata de un 9630? Practic vede ceva in plus sau difera doar range-ul pe care detecteaza?

Mersi frumos!

Later edit: Uitandu-ma pe testul de acum cateva pagini ( http://www.guysoflidar.com/march-2007/rada...ector-test.html ) vad ca modelul de la Cobra (9830) si RX65 au performante comparabile (avantaj RX65 dar nu foarte detasat). Asa ca trebuie sa ma intreb :-) stie cineva pentru ce este diferenta de aprox 400RON?

Modificat de ubik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu impresii despre al meu BZZ-800, cam tarziu... dar acum mi-am adus aminte de topic... :D

Duminica trecuta, am venit de la Curtea de Arges si pt. a evita nebunia de pe A1, din Pitesti am venit pe "drumul vechi" adica Topoloveni, Gaesti, etc.

Tin sa va zic ca in acesti 100km mi-am scos banii pe detector... :lol: In absolut fiecare localitate a fost cel putin un echipaj de politie, iar dintre astea, 4 radare.

Detectia a fost buna... n-am stat sa calculez distanta in metri, dar ideea e ca am putut reduce de la 80-100 la 50-60 inainte sa am contact vizual cu masina de politie...

Ce sa zic.. la 400ron, avand in vedere ca detecteaza tot ce detecteaza si un Bel... chiar ma declar multumit...

later edit: un alt lucru ce-mi place la el... foarte foarte putin alarme false! Am avut inainte un cobra 9210 si un Bzz-150... ma innebuneau cu alarmele false... la asta chiar ma uit uneori sa vad daca e "ON" sau nu, ca trec prin zone unde primeam alarme false inainte si detectorul nu zice nimic.. si asa cum am mai zis si mai sus, e primul detector care nu tipa ca disperatu` in banda Ka, la carrefour militari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am mers pe traseul Cluj-Turda, dus-intors. Pe bord Cobra 9700. Comportament in apropierea radarelor fixe:

- cele de care te apropii din fata sunt sesizate cu suficient timp inainte (300-500 m) insa doar K1, intrerupt daca se interpune vreo masina. Doar in zona lui de filmare (20-30m) creste intensitatea semnalului.

- cele de care te apropii din spate nu le sesizeaza decat atunci cand esti langa ele. Apropo, doua din ele nu le-a sesizat deloc, in aceasta situatie.

Concluzie: pentru cei care nu stiu amplasarea camerelor, detectorul nu te scapa.

Intrebare: comportamentul detectorului meu e normal? La voi cum se comporta in apropierea acestor camere?

Am Beltronics RX65Pro si reactioneza cam la fel. La cele din fata de la cam 500m iar la cele din spate ma atentioneaza de la 100-200m si la 20-30m semnalul e maxim.

Partea tare e ca 99% din alarme=radar !!!

Sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti cumva idee daca banda Ku este folosita in Romania?

Daca nu, beltronics 955 pare o alegere foarte buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ubik, banda Ku nu este folosita in Romania. Singura banda folosita deocamdata la noi este K. Intr-adevar Bel 955 este un detector bun si are un pret bun comparativ cu cel din gama de varf (995). Daca nu circuli si prin Europa cu detectorul (unde este oricum ilegal), nu ai nevoie de Ku.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!