Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

eu mi-am luat ieri un Beltronics Vector 965, pana acum, doar prin oras vad ca e relativ rezervat cu alarmele false, doar pe la statiile peco mai bipaie putin, in rest inca nu m-am intalnit cu radarul militiei.

Singurul lucru dupa care m-am luat a fost gradul de sensibilitate care cica ar fi maxim, la fel ca la 995 si RX 65, adica de 10x, in rest vom trai si vom vedea. Asa ca si "lucratura" imi place, e ingrijit lucrat si pare a fi un lucru serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca o sa am boscoroditi si o sa imi ziceti ca sa caut prin tot topicul, dar tot va intreb despre "Whistler DE 3500", aveti idee este bun??? si ce ma mai intereseaza este daca ia 360grade daca se monteaza in bara! Imi recomandati altceva (dorec sa il bag in bara sa nu se vada)?

Multumesc ptr intelegere! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanTra, nu cunosc modelul de care spui, dar iti pot spune ca, nici un detector conceput la baza sa fie utilizat in interiorul masinii, nu va avea detectie 360 grade montat in bara. Explicatia e simpla...in spate va fi ecranat de corpul masinii si chiar si in laterale sau in fata va fi influentat (bine, asta depinde si cat de bun e aparatul). Detectoarele modulare (cu montare in bara) au antene separate si de asta au detectie 360 grade. Mai tine cont si de altceva...ce faci cu el, il bagi intr-o punga? Pt ca nu e conceput sa lucreze in mediu umed...si in bara intra apa de la ploaie, balti, spalatorii auto...iarna cu zapata. Mai gandeste-te cu montatul in bara sau ia un detector facut petru asa ceva daca ai nevoie de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai baieti... am citit aproape tot topicul asta... insa tot nu m-am putut hotari, asa ca va intreb...

ce imi recomandati intre:

1. Cobra XRS 9330 - detalii

2. Black Spiderzz BZZ-800 - detalii

3. Maruhama CX660 - detalii

4. Eurostar RDV-100 - detalii

mentionez ca nu ma intereseaza daca detectorul da mai multe sau mai putine alarme false...

de asemenea, nu sunt un mare vitezoman, dar nici cu 50 nu pot sa merg in fiecare localitate (ma mananca talpa.. :D ). undeva la 30-40km/h peste limita (deci 80-90km/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine... pot cu un raspuns sa lamuresc ultimele 2 posturi.

COBRA 9330, am eu si sunt foarte multumit... alarme false mai da... dar eu merg tot timpul pe HIGHWAY, asa ca pe City nu ar da aproape deloc.

Si pretul este de 260 RON pe okazii... deci daca sunteti din Bucuresti la pretul asta il luati. Un prieten de-al meu a luat de la ei, dar a mai platit 31 Ron transportul.

Oricum... sunt foarte multumit, cam de la 1.5 - 2 km ia de obicei afara din oras sau cam 1 km in oras :D

Si garantie 2 ani :D

Eu sunt multumit.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

ieri mi-am cumparat si eu un bell v 995 si astazi m-am dat putin cu el prin brasov.eu am inteles ca toate usile automate sunt in banda X dar la fiecare imi dadea alarma in K, 2 liniute, iar pe podul de la darste imi arata semnal full desi nu era nici o masina de politie.poate vreu brasovean sa ma ajute sa-mi dau seama cum sta treaba pe la noi prin oras?

usile automate sunt in K sau nu e detectorul meu in regula.

numai bine

Salut Silviu,

Am si io un bel vector 955 si patesc acelasi lucru la pod in Darste.....din cate imi spunea un prieten, pe acolo l-a luat radaru...i-a venit poza la firma (era cu masina de la munca) si nu vazuse nici o masina cu radar .....de obicei pe acolo casti ochii mari....tare ma tem sa nu fi bagat astia un radar fix.

Eu sunt multumit de 955-u meu....pe brasov - bucuresti si-a facut treaba exemplar.....da destule alarme false pe k in dreptul benzinariilor dar radarele le "vede" cam bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica a avut detector ,a avut alarma maxima si tot a luat amenda?...pai de ce mai are detectorul? nu trebuie ignorate alarmele chiar daca nu vedem nici o masina de politie, niciodata nu se stie unde sunt ascunsi

Ceea ce spui tu nu sunt alarme false, ci alarme reale, usile benzinariilor functioneaza la fel ca un radar, tot in banda K dar cu o intensitate mai mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica a avut detector ,a avut alarma maxima si tot a luat amenda?...pai de ce mai are detectorul? nu trebuie ignorate alarmele chiar daca nu vedem nici o masina de politie, niciodata nu se stie unde sunt ascunsi

Ceea ce spui tu nu sunt alarme false, ci alarme reale, usile benzinariilor functioneaza la fel ca un radar, tot in banda K dar cu o intensitate mai mica

Eu vorbesc de cu totul altceva, daca ai fi din Brasov ai avea idee si nu avea detector....in zona aceea daca era vr-un radar mobil daca il luai stiai de el.....ca te opreau militienii mai incolo si au cateva locuri numai...nu ai cum sa-i ratezi....dar el a primit poza la munca.....detectorul meu face in zona aia ca toti dracii...nu are cum sa faca asa numai de la doua camere montate pe stalp....corect?

Astept pareri, de mentionat ca incepe sa faca urat cam de la 6-700m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe un stalp inainte de podul de la Darste sunt 2 camere puse sus, la nivelul becului,

Si eu am avut indicatie maxima acolo si intr-un sens si altul cu bel 965. Ceva e acolo.

In alta ordine de idei am avut doua alarme laser consecutive cind mergeam in spatele unei masini de gunoi. Altfel de alarma laser nu auzi . A mai patit cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum laser nu dar mai primesc POP in oras, si deaia am si scos POP mode-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ma scuzati daca s-a mai spus.

Imi poate spune cineva ce setari trebuie facute pentru mersul inafara orasului (localitati mai mici, comune sate - drum lung in general)?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi pe highway... e cel mai sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Black Spiderzz BZZ-800 are cineva? Ma tot uit pe lista de specificatii si pare foarte interesant modelul... e totusi din gama PRO, chiar daca firma nu e chiar asa cunoscuta...

M-am mai gandit intre timp... raman doar Cobra XRS 9330 si BZZ-800 in "versus" ... ce spuneti? Cel putin pe hartie, BZZ-800 e mult mai "smecher" decat Cobra...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu un raspuns cred cel putin la beltronics 995-ul meu am versiunea de firmware 6.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu un raspuns cred cel putin la beltronics 995-ul meu am versiunea de firmware 6.3

io stiam ca la 995 ultima versiune e 4.5, iar 6.3 e la rx65.

poate ma insel :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut treaba cu resetul cu brt si city si asa mi-a aparut versiunea 6.3 si bel 995 ;) !!! poate am aceeasi versiune cu rx 65 ... am un prieten care are modelul mai vechi de 995 cel cu fete care se schimba si al meu da mai putine alrme false un ex al meu nu urla cand trec prin dreptul benzinariei decat cand intru in ea pe cand al lui urla de la vreo 50 m d aceasta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Black Spiderzz BZZ-800 are cineva? Ma tot uit pe lista de specificatii si pare foarte interesant modelul... e totusi din gama PRO, chiar daca firma nu e chiar asa cunoscuta...

M-am mai gandit intre timp... raman doar Cobra XRS 9330 si BZZ-800 in "versus" ... ce spuneti? Cel putin pe hartie, BZZ-800 e mult mai "smecher" decat Cobra...

am eu bzz 700 pro,sunt mai mult decat multumit de el,si-a facut treaba pana acuma,smecheria e ca daca se aproba legea cu detectoarele,musai a fi sa il dosesc prin cine stie ce locuri,acuma sta mandru sub oglinda,maine...cine stie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana aku numai o recomandare???? Altele??

Sincer, nu stiu daca vei gasi ceva bun la 300. Eu as mai astepta putin pana as strange un 5-600 si atunci ai mai multe optiuni. Ideea este ca daca iti iei ceva ieftin.....poti avea nesansa sa nu-ti amortizezi investitia ba din contra.....sa ai incredere ca isi face treaba si sa nu si-o faca cum trebuie (mai bagi un ban in buzunarul hienelor in albastru)

pana acum laser nu dar mai primesc POP in oras, si deaia am si scos POP mode-ul.

Alarma LASER primesc pe Sacele de vreo saptamana...in doua locatii..........nu stiu care-i treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A propos de detectoare de detectoare de radar ...

Stie cineva ceva concret despre existenta unor asemenea dispozitive ?

Eu am inteles ca din punct de vedere tehnic ar fi foarte dificil de facut asa ceva pentru ca semnalul care ar trebui detectat este situat foarte aproape de zgomotul de fond ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invitatia pentru test ramane valabila :D

Pot sa va pun la dispozitie pt test urmatoarele detectoare:

1. Maruhama W-8889

2. CObra XRS 9930

3. Radical Samurai

4. Eurostar Tracker

5. Eurostar RDV-100 (avem un filmulet cu 1.9 km vs. Vento pe Alexandria - Bucuresti)

Si daca soseste in tara la timp - un VALENTINE 1 :D

cand vrei tu ne vedem si facem un test de reactie si de distanta de detectie

iar ca informatie suplimentara

acum 2 saptamani am facut un test intre v1 si bel 995

la distanta de detectie - ambele au detectat un radar python de la 2.9km (din pacate nu mai era soseaua dreapta)

iar la camera gatso de la cosereni - imediat ce ai intrat in linie dreapta incepe si anunta = aprox 600metrii

Modificat de alexpreda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A propos de detectoare de detectoare de radar ...

Stie cineva ceva concret despre existenta unor asemenea dispozitive ?

Eu am inteles ca din punct de vedere tehnic ar fi foarte dificil de facut asa ceva pentru ca semnalul care ar trebui detectat este situat foarte aproape de zgomotul de fond ...

Am observat totusi ca daca este doar banda K deschisa nu reactioneaza asa ca e un lucru bun :D

Apropos daca prin absurd va exista legea si detectoarele vor fi ilegale, politia are voie sa perchezitioneze ? daca detectez radarul si pana ajung in dreptul masinii ascund detectorul au voie sa caute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Apropos daca prin absurd va exista legea si detectoarele vor fi ilegale, politia are voie sa perchezitioneze ? daca detectez radarul si pana ajung in dreptul masinii ascund detectorul au voie sa caute?

Scuze pt. :D dar uite ce am gasit pe internet in legatura cu intrebarea ta:

"Referitor la controlul autovehiculului, trebuie precizat ca in legislatia internationala, la care si Romania este parte, se prevede expres posibilitatea executarii controlul vehiculelor si fara autorizare speciala.

In acest sens, Comisia Europeana pentru Drepturile Omului, prin Hotararea nr. 5488/1972 si Recomandarea nr. 45/1972, arata ca in perchezitionarea vehiculelor, politia actioneaza in cadrul obligatiilor sale, care au ca obiect descoperirea delictelor si culegerea datelor (elementelor) doveditoare, neputand fi extinsa, in mod arbitrar, notiunea de domiciliu si asupra vehiculelor"

Nu e prea roza situatia.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EXACT asta este ideea...asa cum spune Godoroja si alti colegi. Sunt de acord sa interzica detectoarele (bine, nu ma intreaba nimeni pe mine), dar sa faca si indicatoarele de limitare, adecvate drumului...si drumuri care sa fie "drumuri" nu numai sa poarte numele asta. Pe langa limitarile aberante in unele zone (50 a spus Godoroja dar sunt unele de 30 pe drumuri ca in palma, in afara localitatilor), uita sa scoata semnele puse cu nu stiu cat timp in urma la o lucrare, fac marcaje in unele locuri (de depasire interzisa/banda continua) care nu se "pupa" cu indicatoarele de pe marginea drumului (adica unul spune ca poti depasi, iar pe jos ai banda continua...sau invers), dupa care domniile lor stau la panda si te sanctioneaza dupa cum le vine.

Ma apuca dracii numai cand ii aud pe unii ca Fatuloiu, care toata viata lor au mers numai in coloana cu girofare iar daca o calca sau fac o depasire...sa-l vad si eu pe politistul care-l opreste (cred ca au consemn sa nu opreasca masina aia si daca merge cu motoare de racheta) si le vin idei din astea sa compare Romania cu restul Europei...la regulamentul de circulatie. Uita probabil distinsii domni cum se merge pe autostrazi in Germania (unde nu exista limita de viteza pe autostrada decat in anumite situatii normale pentru oricine), uita cum se merge in Austria sau Ungaria unde este limita de 130 da e plin de autostrazi si chiar poti circula pe ele...si lista e lunga. Sa ne dea si noua infrastructura rutiera de nivelul ala, indicatoare rutiere care sa fie puse acolo unde intr-adevar sunt necesare si dupa aia nu au decat sa taie detectoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca detectoarele sa fie legale dar.... sa fim cinstiti:

1. Nu avem drumuri...... deci nu se poate pune problema sa mergem mai tare

2. Cand depasesti limita de viteza legala situatia devine nesigura....si asta o spun tari ca Austria care desi au autostrazi limita pe ele este tot 130, in Germania majoritatea zonelor sunt limitate.

3. Romanii au un complex.....viteza. Nu stiu de ce u incercam sa respectam legea, cred ca doar asa o societate poate evolua ca doar exista exemple multe.

Dar asta e doar parerea mea, desi si eu am detector si incalc frecvent "reglementarile"! :angry: :angry:

Modificat de Clydeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare dreptate are Rapier in cele scrise mai sus.

Si cum nici pe mine nu o sa ma intrebe nimeni cu privire la interzicerea detectoarelor imi dau aici pe forum cu parerea:

Nu ,acum nu sunt de acord cu interzicerea lor.

Da,sunt de acord,atunci cind vom avea minim 3,000 km de autostrada in Romania .

Pentru ca acum din cauza conditiilor, sunt convins ca 95% din soferi depasesc cel putin odata viteza legala la un drum de minim 200 km !

Circulatia este infernala in orice zona din tara -si merg destul de mult in fiecare luna-drumuri care acum 3 ani le faceam in "n"ore acum le fac in "n+30%n" ore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!