Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

Are cineva vreun model de Black Spiderzz, ca pana acum nu am auzit nimic de ei...apropo de distanta de detectie si alarme false...se poate compara cu Beltronics?

am eu. modelu 700.

de o saptamana. n-am avut noroc de radar, dar cel putin alarmele false sint destul de putine. revin cu pareri.

cel putin scriptic, detecteaza o gramada de frecvente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se discuta mai devreme: eu am avut bel pus la parasolar. era montat cam asa: scos din carcasa de plastic a devenit super slim, iar cablul l-am tras prin lampa de la parasolar-montant-sub bord-mufa obd (unde stateau firele cand nu il foloseam)-bricheta. iar de parasolar era prins cu scotch dublu adeziv. display-ul se vedea perfect, fix cat era el prin zona de unde tragi de parasolar in jos. parasolarul nu s-a curbat deloc iar el nu mai era atat de greu si statea absolut perfect.

aceasta este o solutie pentru cei care folosesc detectorul intr-o singura masina, mai ales prin prisma comoditatii si a infractorilor.

acum din cauza ca am posibilitatea sa folosesc mai multe masini, l-am asamblat la loc dar imi lipseste aspectul practic ca nu trebuie sa il scot de pe bord. daca il lasi pe bord este extrem de tentant si poate sa dispara in max 10 secunde si mai ramai si cu geamul spart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu l-am pus pe bord, dar am folosit 3 cm de banda velcro (formata din doua parti adezive pe spate si cu scai intre ele). Cand ma dau jos din masina in vreo zona cu risc mai ridicat il scot de pe bord si-l bag, de exemplu, in buzunarul de la usa, iar cand ma intorc la masina il pun la loc. E o metoda de compromis destul de usoara. Nici mie nu prea-mi place sa il tot frec asa, dar asta e situatia. Si cand o sa-mi iau PDA cu GPS o sa fie aceeasi poveste. Oricum, daca parchez undeva prin centru sau in zone mai populate nu il mai scot. Pana acum a fost OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Daca zici tu . Eu am un Viper si te asigur ca-si face treaba beton in Europa. Verificat .

Whistler am vrut sa scriu si uite ce-a iesit . :( :(

Mea culpa . :P

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva vreun model de Black Spiderzz, ca pana acum nu am auzit nimic de ei...apropo de distanta de detectie si alarme false...se poate compara cu Beltronics?

Am eu... ma chinui de vreo luna sa-l testez, dar nu reusesc... n-am dat peste nici un radar de cand l-am luat... :(

Legat de alarmele false... sunt cam aceleasi ca si la cel pe care l-am avut inainte (Cobra 9210). Majoritatea alarmelor false sunt in benzile X si Ka... benzi ce pot fi dezactivate daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Al meu sta intre parasolare relativ in dreapta oglinzii cu alimentarea trasa pe sub keder - am constatat ca "prinde " mai bine acolo...

Si inca ceva: luni mergeam la Sibiu si am gasit potera cu radar in banda X (la urcarea spre Fantanita Haiducului) asa ca mai bine sa dea alarme false...

Numai drumuri bune! :(

Modificat de catap
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Al meu sta intre parasolare relativ in dreapta oglinzii cu alimentarea trasa pe sub keder - am constatat ca "prinde " mai bine acolo...

Si inca ceva: luni mergeam la Sibiu si am gasit potera cu radar in banda X (la urcarea spre Fantanita Haiducului) asa ca mai bine sa dea alarme false...

Numai drumuri bune! :D

Parca banda X nu este folosita de radarele romanesti...esti sigur ca era X?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am prins radar in X. Asa ca...la cat mai multe alarme false...E interesant ca la al meu, alarmele false bipaie o data si atat, in rest clipeste beculetul pe frecventa respectiva.

Pe cand la radar bipaie in continuu si ma avertizeaza si beculetele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radar in banda x? ciudat, eu stiu x salvari, ka taxiuri si k radar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la timisoara la baia mare am avut parte de 2 avertizari in banda X,adevarul e ca era noapte si am vazut masini multe oprite pe marginea drumului care se poate sa fi fost cu radare.<<<<oaspetele>>>,detectorul ce il folosesc de 5 luni e BZZ-700,super mutumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot vorbim de banda X, stim pe ce frecventa?

Asa mainreducem din alarme false, la mine cu bell 550, in setari pot activa/dezactiva 3 frecvente pe banda X.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

azi am intrat in posesia unui bel vector 995. Inca nu prea stiu cum sa il programez ca in oras are multe alarme false.

daca are cineva, cum il setez?(nu mi-a dat carte in limba romana)

mersi :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa intri in meniul "service" si sa faci on/off la ce iti convine acolo. atentie la ce faci off :)) ai AICI (pag. 12) manualul unde scrie cum sa intri in service mode.

"How to use Programming 1 To enter Program Mode, press and hold both the CITY and BRT buttons down for 2 seconds. (The unit will beep twice, and will display the word Program)."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca nu mai exista de mult timp radare in X...cel putin cele cu butoias de la MPH Industries(phyton II) sunt doar in K...ciudat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...si eu am activat banda x, si la un moment dat pe stirbei voda a inceput sa urle detectorul ca dementul cum ca ar fi radar banda x...era la nivel 5 din 9...aiureli, n-am vazut nici un radar...eu crec ca lumea se inseala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portile automate, de la curti sau garaje lucra tot pe banda X. Eu nici nu am auzit niciodata, si nici nu am intalnit niciodata radar pe banda X, si sincer sper ca va inselati. Pe Banda X sunt cele mai multe alarme false, daca ma apuc de fiecare data sa franez cand sare ceva pe banda x, eu ii dau foc la detector...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul cand aud X ALERT nu imi bat capul si dau gaz :)). Deja stiu ca la unirii imi zbiara X 5 din 5 pe la razoare langa reclama pe leduri tot X si printr-o gramada de alte puncte. Ce sunt curios este cum de la iesirea din Bucuresti spre Pitesti zbiara pe 1 km KA cu intensitate 5 din 5 ? :lol: Mentionez ca am xrs 9430

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acelasi model de radar ca si Baracuda.Alerg destul de mult in tara.Nu am intilnit niciodata(pina acum) vreo masina cu radar cind am avut alerta X pe detector.Tinind cont de multele 'alarme'false pe banda X nici nu imi doresc sa foloseascaca "prietenii"aceasta frecventa.Iar daca X sau Ka este prea enervant apesi pe butonul, MUTE si gata.

Si poate colegul nostru a confundat pe ecran X cu K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa fie doar o confuzie.

@calin bm, cel putin referitor la ce ai scris: 1In sate am mai intalnit banda X, sincer nu stiu de unde o fi venit semnalul dar oricum a fost.

2. Am o intrebare la toate lumea, puteti s-o considerati un poll. Cine(daca) a/ti intalnit vreodata in Romania radar in afara localitatii, si nu pe autostrada ... astept rasp...

Eu unul NU

1(nu)-0(da)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intilnit asa ceva.

Cea mai tare grupare e de 2...unu in centrul comunei si altul in afara ei..logica de politist: te bucuri ca scapi de ei si cind vezi panoul cu iesirea din localitate dai talpa...si al2lea te frige aici....Morala: traiasca detectorul.

Probabil ca e o agerime a politiei din Racaciuni BC pt ca de 2 ori am vazut asta acolo :)

LE: Erori care sint exact ca cele de radar sint undeva dupa Pitesti spre Craiova, cind esti in cimp si ai in fata numa turnuri GSM. Cine stie ce interferente sint intre abonati de sint asemenea semnale la detector... :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit eu radare ce emit pe banda X: in Bulgaria. Emit si de la distanta, dar au si instant-on.

In RO am vazut nenumarate radare in afara localitatilor-banda K (Pe drumul Arad-Deva, in jud Mehedinti etc). Ieri in Movilita (drumul Buc-Urziceni) era radar si nu ca de obicei in dreptul politiei ci pe o straduta. Evident ca fosforescentul era cu mana pe el si-l rotea "la nevoie", astfel incat cand am trecut prin dreptul stradutei, brusc detectorul a inceput sa urle si a tacut la fel de brusc. Noroc ca aveam fix 60km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul cand aud X ALERT nu imi bat capul si dau gaz ;). Deja stiu ca la unirii imi zbiara X 5 din 5 pe la razoare langa reclama pe leduri tot X si printr-o gramada de alte puncte. Ce sunt curios este cum de la iesirea din Bucuresti spre Pitesti zbiara pe 1 km KA cu intensitate 5 din 5 ? ;) Mentionez ca am xrs 9430

Revin cu un pot mai vechi.

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=343238

Aveti grija ca si-au luat si radare in banda X. Cel putin in afara localitatilor ar fi bine sa nu le ignorati mai ales daca vedeti masini parcate pe margine.

Cel mai des (farfurii zburatoare montate pe trepiede) vazute in drum spre buzau sau brasov (inclusiv pe varianta cu paraul rece)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe la Afumati un Clio din care iesea un fir catre un disc montat pe trepied. Detectorul Cobra 6080 a tipat pe banda X (Laser) nu K si initial nu l-am bagat in seama.

Aveti idee ce este si cum functioneaza ?

Era cumva acel disc radar portabil cu Laser sau doar camera portabila de supravehgere ?

din descrierea ta e doar un GPS folosit la reteaua de triangulatie :) ori alte aplicatii geodezice si de ce nu, hartile care lipsesc la navigatiile de pe masini:

http://www.cadsolutions.ro/echipamente_gps-magellan.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tsorin, radarele in banda X si cele ce merg pe "laser" (de fapt se cheama LIDAR Radar - LIght Detection And Ranging Radar) sunt doua chestii complet diferite. Daca pe Cobra ai avut alarma in banda X nu putea fi si in cea "laser" (care la Cobra este indicata cu L/Vs, separat de banda X). Nu am vazut pana acum radar in RO in alta banda decat K...si nici nu am detectat asa ceva...alrme false da, dar radare nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!