Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

Am vrut sa va intreb, daca in Romania nu se foloseste decat banda K la radarele de politie? Daca da, cum pot sa-mi dezactivez celalalte benzi pe un Cobra 9300, pentru a scapa de alarme, care nu ma ajuta la nimik?!

Richard Nagy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radare intalnite doar in K.

recomand "cu caldura" PNI SENSORO TRAVELER il am de 2 ani si e f bun:alarme false putine si distanta detectie buna.

functioneaza si cu baterii

am mers si cu Whistler montat in bara dar nu era mai bun ca PNI doar ca avea de 3 ori mai multe alarme "false".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi voi achizitiona un Bel PRO RX 75. Am tot intrebat si se pare ca asta e cel mai performant si cu cele mai multe optiuni. Exista si varianta plus dar asta are laser jamer in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand sa montati detectoare in bara. In CE nu sunt permise aceste detectoare si riscati sa vi se sechestreze masina odata iesiti peste granita. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe la Afumati un Clio din care iesea un fir catre un disc montat pe trepied. Detectorul Cobra 6080 a tipat pe banda X (Laser) nu K si initial nu l-am bagat in seama.

Aveti idee ce este si cum functioneaza ?

Era cumva acel disc radar portabil cu Laser sau doar camera portabila de supravehgere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Clio????? S-a terminat cu noi daca isi schimba astia si masinile.

Referitor la treaba cu detectoarele in bara, inseamna ca si la noi se vor schimba regulile si le vor interzice (daca asa e in UE). Dar care ar fi logica? Ai voie cu d-astea normale si nu ai voie cu cele montate in bara? Nu toate fac acelasi lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in unele tari e interzis in altele nu. Deci e simplu, in tara in care e interzis l-ai scos si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum pt astea in bara unitatea cu displayul....si comenzile aferente se scoate foarte simplu, de fapt cand iesi din masina o iei cu tine..... e ca si cum ai un detector mobil alimentat direct fie la lampa de langa oglinda sau oriunde vreti voi. Ca si asta se scoate foarte usor. Cat despre partea cu sechestratul masinii nu stiu cat e de adevarat iti da amenda si atat sau nu te lasa sa intri. Eu am patit asta in Elvetia. Aveam detectorul in "torpedou" deci nu il foloseam si nu ne-au lasat sa intram. A trebuit sa revenim in Austria si l-am trimis prin posta.

Oricum ar trebui sa fie un site cu detalii astea legate de legalitatea detectoarelor in diferite tari si ce sanctiuni se prevad.

Daca stie careva sa posteze aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat si eu asta cu legalitatea lor si in ce tari... Ce am aflat: In RO si HU sunt legale. In Germania, Austria, Cehia, NU sunt legale. Nu stiu de Bulgaria, Franta, Italia, Spania, etc...

LE: TitvsCaivs, detectoarele Cobra 9300 (sau 9330) nu au posibilitatea dezactivarii detectiei individuale pe o anumita banda. Va da alarme in toate benzile. Numai detectoarele din gama de varf au aceasta optiune

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explicatia e clara. In RO si HU au voie sa stea cu radarele ascunse. In restul tarilor, trebuie sa fie masina la vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia asta e super tare. Nota zece.

Inca ceva. Cei de la Falcon nu vand Bel 995 ei zic ca cel mai tare (ma refer la model mobil) pe care il au e Target Euro 550. De fapt al doilea e pt Europa. Dar care e mai bun?

Modificat de Clydeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai "bun" de la Beltronics este RX65 sau noul model RX Sti Driver. Ambele folosesc aceeasi electronica de detectie ca si 995 (de asta si acesta este considerat excelent). Diferenta intre ele consta in pachetul in care vine si accesoriile livrate si cateva functii de confort al utilizarii in plus. Gasiti pe net comparatii si descrieri nu are rost sa ma lungesc. Dar din punct de vedere al detectiei 995=RX65=RX Sti Driver. As putea spune si = RX75, diferenta este ca RX75 este modular si se monteaza in bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact o firma. Eu am cautat pe Google si am gasit destule vanzari. Pretul se invartea undeva intre 12 si 14 milioane. Cel mai ieftin era pe la 10 mil in conditiile in care plateam direct in valuta (iar eu aveam un curs foarte bun). Valabil pentru RX65 (asta este ce vroiam eu)

LE: hai ca am mai cautat... Link-uri:

http://www.compari.ro/detector-radar-c4033/80.html

http://www.okazii.ro/catalog/2594594/auto-...r-Detector.html

sau Google cautare dupa "rx65 de vanzare"

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mare rugaminte : as dori un detector radar dar nu stiu exact ce model. Am citi cam tot ce scrie pe acest topic dar tot nu m-am edificat pe deplin. Am inteles care sunt cele mai performante, dar totusi parca nu as da chiar asa de multi bani pe el. Deci , dorinta mea sa-mi recomandati ceva de performante medii - eu m-am gandit la Cobra 9330 sau 9630 care ceva mai bun. Astept recomandari ... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In tarile in care este ilegal, nu ai voie nici sa-l folosesti nici sa-l detii. O varianta ar fi sa il ai bagat in portbagaj in bagaje. Justificarea este ca in tara la tine este legal si dupa ce ai iesit l-ai bagat acolo. Daca il tii in usa sau torpedou se uita urat la tine si considera ca vrei sa-i smecheresti. Daca este de inteles si nu vrea neaparat sa "ti-o traga" este OK asa...daca insa iti cauta nod in papura, atunci iei amenda cel putin. Stiu destule cazuri in Austria si Germania in care cunostiinte au fost amendate pt ca l-au avut in torpedou sau portiera. Chiar li s-a spus ca, in cazul in care era bagat in portbagaj, in interiorul bagajelor, nu era problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctul 1:

Multumesc de raspuns. Am inteles. Stiu ca vamesii cam au voie sa faca ce vrea. :D

Ma gandeam insa daca ai detectoru remote instalat in masina si dai totusi jos display-ul sa fii baiat cuminte, atunci potrivit legii tu intrii in tara lui detinand un detector de radar care nu poate fi oprit complet, care poate si utilizat in orice moment si mai este si greu de gasit de catre politie...

Ma gandeam ca intru-cat in Elvetia lui Clydeman i-au refuzat intrarea pana nu scapa de detector atunci iti poate refuza intrarea cu masina pentru ca ar contine un detector? ;)

Sper ca ma exprim inteligibil... Vreau o parere nu informatii sigure care ma gandesc ca nu le aveti. Credeti ca se poate intampla asa ceva? Sa iti refuze intrarea intr-o tara pe motiv ca ai detector de radar?

Daca stau sa ma gandesc insa, in Uniunea Europeana nu prea cred, pentru ca nu prea sunt granite si chiar si acolo unde sunt nu prea te mai controleaza nimeni.

Punctul 2:

Se poate monta un detector remote sau exista vreun detector remote care sa se vada cat mai putin in interior? Adica el sa aiba functii dar in interiorul masinii sa apara doar un display ingust, cu cateva leduri care se mai pot si dezactiva si un difuzor pentru alerta? Vreau sa spun ca nu vreau un display mare si colorat in masina... nu prea se potriveste. :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost luna asta pana in elvetia cu un bell euro 550.... parerea mea ca e super. m-a scos de trei ori la detectoare cu laser. e super ca poti seta tara in care mergi. Apropo de legalitatea folosirii lor in Ungaria.... NU ai voie sa le ai decat in bagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ducupro - te rog sa detaliezi putin cum ii cu laseru, banui ca mai sunt si altii nelamuriti ca si mine; ai timp sa franezi, ai timp sa zambesti, ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in HU aveam 150 ,urma putina panta, un passat cu nr IF lansat din spate... eu sa nu-l incurc ajung pe la 170....... inainte de a ajunge in coama dealului LASER DETECT urla scula. frana brusca si cred ca am scapat. In austria la fel pe drumuri secundare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat azi Bel 975R. Sa vedem cum se comporta. Am pus si partea de laser, ca m-am gandit ca poate ne face o surpriza Politia Romanai si se doteaza cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ducupro - poti sa estimezi cam de la ce distanta te-a avertizat de laser ?

Neavand contact cu asa ceva, si stiind ca laseru nu-i unda radio, eu ma gandeam ca la semnal laser detect zambesti repede sa te traga-n poza si gata; as vrea sa-mi fac o idee cam de la ce viteza ai putea sa o reduci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va recomand whistler xtr560 isi face treaba foarte bine ia radarul de la 3km! afisaj digital

Modificat de lucian victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!