Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

am facut o comparatie intre modelele noi de la cobra si pana la urma, dupa parerea mea, 9630 iese invingator. modelul de top nu isi justifica diferenta de pret doar pentru busola si ecranul color prea mic. am gasit 9630 cu 500 si ceva de lei ceea ce mi se pare extrem de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un BELTRONICS RX65 Professional si sunt super incantat de el, ma plictisesc cu cat timp inainte imi anunta radarele . Vede si pistolul radar, si chiar il poti programa in trei feluri de afisare,poti programa frequentele care le vrei tu si multe altele....intradevar este PROFI. Singurul "dezavantaj", daca pot spune asa este pretul : aproximativ 12 500 000 lei cu tot cu taxele curierului. Nu cred ca se poate compara cu nici un alt detector Whistler sau CObra....si asta nu este doar parerea mea!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua intrebari am si eu:

1. Merge si cu acumulatori, sau doar alimentat de la bateria masinii?

2. De unde l-ai luat?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat "bate" un Cobra de asta ? Sau daca stie careva cat bate in general fiecare model ? Cum sta cu alarmele false ?

Cred ca ajung si eu la intalnirea de duminica poate prind pe careva pe acolo care stie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar,cum aflam de la ce distanta bat detectoarele noastre?nu ca e 100% eficient raspunsul,ca te poti afla la 200 m de politai si apoi sa vezi ca te anunta detectorul de prezenta radarului-motivul fiind "instant-on"-ul politiei.dar oricum,este ceva site sau ceva din care sa aflam aceste date?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un BELTRONICS RX65 Professional si sunt super incantat de el, ma plictisesc cu cat timp inainte imi anunta radarele . Vede si pistolul radar, si chiar il poti programa in trei feluri de afisare,poti programa frequentele care le vrei tu si multe altele....intradevar este PROFI. Singurul "dezavantaj", daca pot spune asa este pretul : aproximativ 12 500 000 lei cu tot cu taxele curierului. Nu cred ca se poate compara cu nici un alt detector Whistler sau CObra....si asta nu este doar parerea mea!!! :)

f adevarat. eu am bel 995...numai de bine despre el....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa imi dau si eu cu parerea. Zilele astea mi-am luat si eu un Cobra 9430. In ciuda faptului ca fusesem anuntat ca Bel-urile sunt mult mai bune , dar si pt ca nu imi permiteam sa dau 9-10 milioane pe un detector l-am cumparat pe acesta la oferta despre care vb dragos voinea. Am reusit sa ii trag alimentarea din bord (panoul de sigurante), defapt l-a tras si montat cipos in totalitate :angry:, iar acum este montat exact ca la rapier.

Acum despre performante: tocmai am facut un drum dus intors Bucursti-Galati, mi-a prins un radar de la mai bine de un km , asta la drum drept; pe drum serpuit prmisem niste flashuri asa ca am mers mai carefull dar tot peste limita legala cu 20-40 de km si dintr-o data a detectat radarul iar intensitatea semnalului i-a crescut brusc in mai putin de 35 secudne de la K1 la K5, presupun ca era cu tunul intors si cand m-a vazut m-a "tintit" dar tot nu m-a luat.

La intoarcere am fost avertizat cu K1 pe camp asa ca am franat si am trecut pasiv pe langa politisti(ghinionistul cu peugeot din fata mea l-a muscat urat de tot). DEci in concluzie sunt ff multumit de el, cel putin deocamdata.

P.S.: Am avut surpriza sa ma anunte ca vine trenul cand eram la alimentat in benzinarie.... eu am asteptat dar nu a venit nimic :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu explicatii... Cobra ESD 7000 e 237 RON.... XRS 9400 e mai scump....dupa cum se vede in poza atasata....Tipic Metro

post-8760-1166621794_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiunea pe care o am eu XRS 9430 am inteles ca este o updatare a versiunii 9400 pe anul 2006(am impresia ca updatarea inseamna adaugarea benzii Ku la lista de benzi detectabile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu un Whistler 1743 luat cu 5 mil acum un an. M-a scos din multe necazuri singurul radar intr-un an de zile l-am luat in Lacu Sarat din cauza unui instan-on :P . Era 4 dimineata , aveam ceva vit :P si deodata mi-a dat P (PANIC), am redus ceva viteza, pana la 96 km/h dar am zis ca e peco ala mic din sat (care nu mai exista) si m-au agatat . Dar partea buna e ca am ramas cu carnetul in buzunar. Are si + si - dar per total am facut ceva economie cu el :P

are: protectie 360

VG-2 Cloaking

3 moduri city (cu mai putine alarme false in oras)

mod Stay-Alert (asta cica sa nu adormi la volan :P)

All Bands (inclusiv l.a.s.e.r.) .. si alte nebunii

Partea nasoala ca atarna cam urat firul dar am sa il trec cumva prin spatele bordului.

Bft si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere avet despre Cobra 9300, are 11 benzi de detectie, protectie laser 360 grade +alte nebunii. Daca a avut sau a folosit cineva pe o perioada mai mare(incat sa cunoasca aparatul), rog sa posteze experienta facut cu acesta.

+

_

Richard Nagy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu Cobra 9930. Sunt foarte multumit de el. Mi-a detectat deja 2 radare de la aproximativ 1,5 -2 km. Mai urla aiurea si pe DN dar destul de rar. Are busola si indica voltajul bateriei, pe un afisaj color destul de dragutz. Eu zic ca e super OK daca nu te uiti la pretz cind il iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Performantele sint de top. Acum nu stiu care ar fi fost mai bun, 9930 sau BELTRONICS VECTOR 955. Tare curios sint daca cineva a facut o comparatie inte aceste 2 modele. Oricum pe mine m-a influentat si aspectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai folosesc acel cablu de alimentare care atarna urat si il pot pozitiona mai usor oriunde vreau eu.

Daca vreau, de exemplu, sa mi-l pun pe bord in partea stanga si eu am bricheta la mijloc, in partea de jos a bordului, e cam compl;icat cu cablul respectiv. Tre' sa fac o gramada de artificii ca sa il maschez cumva, ceea ce nu-mi convine. Plus ca tre' sa umblu mereu cu scrumiera deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai folosesc acel cablu de alimentare care atarna urat si il pot pozitiona mai usor oriunde vreau eu.

Daca vreau, de exemplu, sa mi-l pun pe bord in partea stanga si eu am bricheta la mijloc, in partea de jos a bordului, e cam compl;icat cu cablul respectiv. Tre' sa fac o gramada de artificii ca sa il maschez cumva, ceea ce nu-mi convine. Plus ca tre' sa umblu mereu cu scrumiera deschisa.

Eu mi-am tras cablu prin spatele bordului si nu se vede decit 2 cm care fac legatura cu detectorul. L-am montat sus in stiga. Pozitia e super OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie trase niste fire suplimentare prin bord, daca vrei sa nu se vada nici un cablu suplimentar (ex: detector, navigatie palm, statie, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt a scapa de problema alimentarii detectorului va recomand sa montati aparatul in partea din mijloc sus a parbrizului,deasupra oglinzii retrovizoare intrioara,iar acolo un electrician bun poate taia cablul de alimentare original si il va lega la plafoniera lasand lungimea acestuia doar cat este necesar. In ceea ce priveste pozitia detectorului nu este alta mai optima, credeti-ma ca stiu ce spun,cunosc foarte bine aparatele radar si cum functioneaza acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu si eu la ce s-a scris cu un post in urma,asa imi e montat si mie si asa l-am montat celor care au venit la mine,oricum e cea mai optima orientare a detectorului,sper ca va detalia WRS ce si cum despre aparatele radar de se pricepe asa de bine,sa stim si noi una alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiunea pe care o am eu XRS 9430 am inteles ca este o updatare a versiunii 9400 pe anul 2006(am impresia ca updatarea inseamna adaugarea benzii Ku la lista de benzi detectabile).

Este bun tinind cont de cele 6 benzi ale lui. Raza de actiune cam mica. Eu am Cobra 9380 cu 11 benzi si cu sensibilitate la camerele video digitale(depinde de orientarea echipamentului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere avet despre Cobra 9300, are 11 benzi de detectie, protectie laser 360 grade +alte nebunii. Daca a avut sau a folosit cineva pe o perioada mai mare(incat sa cunoasca aparatul), rog sa posteze experienta facut cu acesta.

+

_

Richard Nagy

E OK. Simte si unele camere video de traseu. de asemenea antene de satelit, usi, semzori antiefractie si alte nebunii care functioneaza in gama lui de receptie. Eu l-am cumparat anul trecut si inca nu am platit nimic. poti sa cumperi si varianta 9400, daca doresti sa si auzi "Uite un radar....cu peronul pe partea dreapta"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Cobra 9400 (eu si inca vreo 4 prieteni).E super OK si chiar merita investitia.Pretul (cu factura) este de 99 euro

Am schimbat vechiul Whistler, pe care l-am facut cadou unui prieten :rolleyes: , cu un Cobra XRS 9400. Sunt nedumerit si nemultumit in acelasi timp pentru faptul ca pare mult mai insensibil (mai nesimtit) decat cel anterior... Mai exact, nivelul maxim al semnalului receptionat: "5", in loc de "9", shiar daca isi face autotestul pana la 9. L-am testat cu masina politiei care era fata in fata cu a mea. Nivelul maxim al semnalului: "5". Problema la detectorul asta este ca "vede" tarziu radarul. Trebuie sa existe vreun reglaj ceva... Vreun sfat? La voi depaseste pragul nivelului "5"?

Manny thanks'!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!