Jump to content

Sticla De Far Pt. Golf 4


alec
 Share

Postare recomandată

Plasticul acela se va matuii si zgaria mult mai repede ca sticla. Sunt mult mai calitative farurile din sticla in comparatie cu cele din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blue_slid3r

Probabil asa este,nu am de unde sa stiu,dar nu imi fac probleme, nu cred ca le pun azi,si maine se matuiesc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mai pot spune ca farurile pe care le-ai gasit tu la 150 ron sunt pe producator si gasesti la varianta fara proiector, daca unii au proiector nu le convine sa dea 300 sau 400 ron mai bine schimba sticla.

Modificat de yustygolf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu sticla ieri la farurile mele de data asta. Mai schimbasem inainte tot la o pereche de Valeo. Tot ce va pot spune este ca NU se pot desface fara spargerea sticlei. Chiar si dupa spargerea sticlei am muncit vreo doua ore sa scot ciob cu ciob de pe canalul carcaselor. Sticlele sunt lipite cu un soi de mastic foarte rezistent care nu cedeaza la temperatura. Am incercat sa folosesc un feon de uz casnic, nici o sansa. Am si unul de uz industrial dar n-am vrut sa risc sa distrug carcasa. Voi reveni mai tarziu cu niste poze si poate fac un scurt DIY. Personal, va recomand totusi schimbarea sticlelor decat cumpararea unor faruri pe producator. Stim cu totii care e calitatea pieselor de producator. Colegul timady din timisoara sa traiasca. Are niste sticle nota 10 :D

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am intors de la magazinul Aconalex (Oradea, strada Cazaban, peste drum de piata Iosia) si am comandat 2 sticle pentru faruri. Maine le voi ridica de la ei. Codurile sunt urmatoarele in caz ca veti avea nevoie: 47-441-1130L (stanga) 47-441-1130R (dreapta). Pretul este de 61 lei / bucata (se dau separat). Hartie abraziva 1,5 lei, primer negru mat 15 lei, silicon 10 lei.

Bafta si spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce stii despre ele?Sunt din sticla sau sunt din plastic,stiu ca plasticul se matuieste mai repede.

Dupa ce le primesti maine sa imi spui,te rog.

Daca am faruri Hella, sper ca nu mai trebuie sa sparg sticla?Operatia este mai usoara:P ?Ce trebuie sa fac?

@inginerul-pata rosie de pe farul spart nu este sange,nu? :|...Oricum ai facut o treaba excelenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahahaha si eu am vrut sa intreb daca ala e sange sau nu :Driver:

La Valeo sunt din sticla veritabila (am ramas surprins cat e de groasa). La Hella nu stiu ca nu am avut. Din cate am citit pe-aici se pare ca la hella masticul acela care tine sticla este mai sensibil la caldura si daca se incalzeste cu feon-ul se poate scoate sticla. Ma intorc maine cu mai multe detalii. O zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@HOlyBoy si dan.vaida, din pacate da, a trebuit sa platesc un mic tribut pentru rezultat :rolleyes: Cer scuze pentru poza aia, ar fi trebuit sa fac alta. Mersi de aprecieri.

Cu toate ca am purtat manusi de protectie, a fost de ajuns un moment de neatentie in care am tras cu zel de un ciob. Putea fi mai rau :P Mare atentie la protectia muncii deci :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt deacord cu protectia muncii, si eu l-am schimbat de curand si sticla e foarte casanta si faptul ca trebuie indepartata toata e un lucru destul de dificil, asa ca pe langa manusi recomand si ochelari de protectie ! .

Dan te chinui degeaba, masticul e rezistent si la caldura, gandeste-te ca vara rezista la temperaturi destul de mari asa ca, mai bine faci toata operatiunea la rece.

Oricum spaniolii astia nu s-au gandit ca cineva vrea sa schimbe doar sticla asa ca au lipit-o bine :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord Lau. Astazi am terminat de curatat si vopsit cele doua faruri. Maine imi ajunge sticla. Am insa o nelamurire. Eu nu am nici un fel de cleme metalice pentru a fixa sticla cu ele... Dupa ce aplic siliconul, tin cu mana de ele ? Adica pe comprimatul cu silicon scrie ca abia dupa 13 minute prinde crusta. Aveti vreun sfat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici ale mele n-au avut cleme. Am folosit banda adeziva din hartie din aceea care se foloseste la tinichigerie-vopsitorie sau la zuvraveli prin casa. O gasesti la orice magazin sau depozit de materiale de constructii. Tii apasata sticla pe carcasa farului si infasori cu banda asta. Lasi la uscat cel putin 2 ore inainte de a misca farul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

2 ore cand ai un silicon bun care-si face treaba repede. Eu le-am tinut 6 ore si nu eram sigur; a si le poti prinde si cu banda izoler strans ca nare nimic ... se curata dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

munca foarte grea ptr schimbarea unei sticle. am schimbat la mine un geam si acum va trebuii sa schimb la un prieten, singura diferenta la el este ca are in spoiler stropitori de faruri si nu stiu cum sa procedez exact. sper sa nu-i stric nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ca sa fii sigur ca nu stici nimic, il pui sa le actioneze si cand au iesit le prinzi sa nu mai intre si au urechiuse pe 2 parti ornametele alea. Iese lejer. Dupa ce le dai drumul ele intra inapoi in bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, m-am gandit si eu ca ar fi cazul sa imi schimb sticlele din far dupa ce le-am achizitinat de mai bine de 2 saptamani de la colegul nostru adytm, si cu aceasta ocazia ii transmit salutari.Doresc sa va impartasesc si voua sau celor care o sa doreasca sa faca aceasta modificare chiar daca este un DIY dar presupun ca nu este o problema daca mai arata si cineva cum a facut, poate sunt operatii asemanatoare dar cu situatii diferite intalnite in calea schimbarii sau inlocuiri.Asa ca am inceput sa sparg sticla farurilor care drept sa va spun foarte foarte foarte greu s-a spart.Am dat cu ciocanul bine de tot si tot nimik, doar niste ciobituri minore.Dupa care am pus surubelnita pe cantul farului si i-am tras una de o sarit toata sticla afara.O puscat ca si un bec :somnmare:.Dupa asta am inceput sa curat farul de cioburile ramasa cu surubelnite, cu cuttere, cu spacluri.Drept sa va spun este o operatiune de Sisif sa cureti cioburile prinse in masticul ala problematic.Eu m-am taiat de vreo 3 ori si m-am taiat adanc din cauza ca fuge surubelnita in toate directiile iar degetele se destind direct pe cioburile de sticla ramase pe o parte sau alta.Eu nu am folosit manusi, de aceia va recomand cu caldura o pereche de manusi cu partea palmei cauciucata pentru o protectie sporita dar si niste ochelari pentru cioburile saltarete.Pana la urma 3 oameni au curatat cele 2 plasticuri de la far cam in 3 ore si jumatate cu destule taieturi si nervi intinsi la maxim.Am sa expun si niste poze care le-am facut pe parcursul operatiunii daca nu cumva se supara un moderator si o iau in barba :blink:.Ca si solutii de lipit am folosit un degresant un Autover PRimer si un tub U SEAS 207PLUS pe care le-am achizitionat de la un mester ce monteaza parbrize totul m-a costat 50RON. Stiu sigur ca aceasta operatiune este una grea in sensul ca curatarea plasticelor de sticla dureaza mult si daca nu o faci migalos risti sa faci totul in zadar.Dupa cum spuneam am sa revin spre seara cu poze cand totul este gata si pus la loc si se poate vedea si produsul final.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Felicitari pentru operatiunea reusita.

Ti-au iesit super!

Intrebare: am vazut un G4 care in loc de proiector de ceata avea tot semnalizare, e complicat de pus?

Eu nu am proiector si ma gandeam ca ar da bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Intrebare: am vazut un G4 care in loc de proiector de ceata avea tot semnalizare, e complicat de pus?

Nu e pus, acela e far OEM cu xenon. Masina mea are xenon din fabrica, poti vedea aici cateva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu se poate monta?

Modificat de Crissul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta. Prinderea e aceeasi, 3 suruburi ca si la proiector. Asta daca sunt Valeo. La Hella capacul e corp comun cu oglinda farului. Succesuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut eu aceasta operatiune

dar pe faruri aftermarket, cu semnalizatoarele luate de pe farurile originale care au avut de suferit si nu au mai putut fi recuperate

desfaci suruburile si dai jos proiectoarele false

in locul lor montezi semnalizatoarele

acuma nu stiu daca pe farurile originale potrivesc sa le prinzi cu suruburi, la mine nu a potrivit

dar am folosit poxipol si le-am lipit

am facul legaturile electrice prin legarea in paralel a becurilor

si merg bine mersi, nici nu iti dai seama daca sunt originale sau aftermarket

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfaturi.

O sa imi fac un cadou de sarbatori si o sa imi reconditionez farurile, schimbandu-le sticla, interiorul negru, semnalizatoare duble si poate angel-eyes.

Se gaseste vreun DIY cu montaj de angel-eyes?

Numa' bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tine...spuneai ca sunt faruri OEM dar sunt persoane care si-au montat. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!