Jump to content

Sticla De Far Pt. Golf 4


alec
 Share

Postare recomandată

Intrucat am cautat pe forum si nu am gasit nimic, am sa pun aici intrebarea si poate orice tovaras de aici imi poate da o sugestie...

Farul din dreapta, sticla mai exact are o buba...e ciobit si as vrea sa il repar..NU as vrea sa ma coste foarte mult si ma gandesc ca as putea sa schimb doar sticla...Il bag la caldurica in cuptor de exemplu sa se inmoaie masticul ala si il dezlipesc, curat si lipesc la loc o sticla noua cu un mastic corespunzator...

Are cineva vreo sugestie unde se poate gasi de vanzare un geam pentru un far de golf 4?

Multam si astept sugestii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura idee care i-mi trece prin cap este sa cumperi un far nou facut de firme no name( Depo e una dintre ele--nu vreau sa fac reclama :( ) si folosesti sticla acestuia. Insa mare grija la desprins sticla! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste. Eu am luat cu 50 ron. Nu mai retin firma, insa arata destul de bine. Mare grija la scosul sticlei, intrucat la caldura f mare se inmoaie si partea de vopsea a lentilei, si daca pui degetul pe ea se poate lua.

Daca nu gasesti, ma ai pe YM si iti iau din Focsani daca e, eu aici am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam cu un foen sa inmoi masticul pe margine

si sa fie caldura aplicata cat mai local ...

Eu mai caut aici in bucuresti si daca nu gasesc facem cum ai zis tu, imi iei de la tinee....Multam anticipat!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti in Bucuresti sa ne zici si noua. Eu sunt f. interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hei alec, salutare. ceva noutati cu schimbarea sticlei pe far? ca mie mi-o plesnit sticla si acum trebie sa gasesc si eu o solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipsius ,gasesti si in cluj sticla de far , incearca in marasti pe strada fabricii nr 4 , e un magazin de piese auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sticlele care le vand sunt turcisme sau de calitate buna? pentru ca pana acum tot ce am vazut, doar sticla fare restul farului, erau din turcia si cam slabe ca si calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eram intamplator in magazin cand au vandut o sticla pt golf , nu stiu daca sunt turcisme , dar daca stai prin zona merita intrebat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe original nu vine doar sticla farului, vine cu totul. Deci sigur sunt aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut rost de un far care avea urechile de prindere rupte si am luat sticla de pe el. A fost foarte greu sa dau sticla jos. A trebuit sa distrug plasticul. L-am incalzit cu aer cald pana s-a topit plasticul, pe care ulterior l-am rupt. Dupa ce, cu greu am dat sticla jos, mai greu a fost sa scot geamul de pe farul meu care era crapat. Aici trebuia sa-mi ramana plasticul intact. Vrau sa zic ca lipiciul ala cu care este prins geamul de far este incredibil de rezistent. Am spart geamul meu crapat, in bucati ca sa-l pot scoate bucata cu bucata si vreu sa zic ca marginea sticlei care era prinsa in adeziv, pur si simpu nu vroia sa iasa de acolo. A trebuit sa bag tot felul de ustensle, cutter (am rupt vreo doua), surubelnite, ca sa pot desface toate cioburile care ramasesera prinse in adeziv. Dupa ce am reusit sa curat toate cioburile de pe farul meu am pus pur si simplu adeziv din ala cu care se lipesc parbrizele, am pus sticla, am lasat pana a doua zi sa se intareasca adezivul, dupa ce s-a intarit am taiat cu un cutter surplusul de adeziv (atentie cand se pune adeziv, sa se puna cu grija astfel incat cand se lipeste sticla surplusul de adeziv sa nu iasa in interiorul farului) si gata am montat farul.

Parerea mea este ca a iesit bine cu o mica diferenta fata de farul celalalt, in sensul ca acesta reparat pare mai curat.

Modificat de a_r_i_e_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi a_r_i_e_s, o sa vad cum o sa reusesc sa repar farul. o sa va tin la curent care o sa fie rezultatl final :banghead: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai cumparat sticla pentru far ? ... sau urmeaza ? Ma intereseaza ca si pret !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de :icon_thumright: dar te rog sa ma anunti si pe mine cum decurge operatia, nu de alta dar si eu am un far cu sticla crapata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am gasit nimic si am sa comand alt far la Hella. Nu e bai, ca pentru 200 lei rezolv fara bataie de cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alt far la Hella...ca pentru 200 lei...

200 RON doar HELLA :) ?Spune-mi,te rog de unde,ma intereseaza si pe mine o bucata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc joky...dar eu caut (fara graba sau disperare) un singur far (cel din dreapta a carui sticla s-a crapat) productie Hella...(nu vreau altceva,cel din stanga este tot hella si lumineaza foarte bine)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e nicio diferenta intre Hella si Valeo de exemplu :) Este diferenta intre nou si folosit :lol: !

Singura diferenta ar fi ca adezivuld ela Hella este mai sensibil si se poate desface sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update: pana acum am tot cautat doar sticla (sticla separata de far) dar din pacate toate cele gasite de mine sunt "turcisme" (cum le zic eu), adica caliatea/transparenta sticlei este jalnica comparativ cu sticla de pe farul din fabrica. singura varianta care a mai ramas acum este sa gasesc un far ieftin, cu sticla buna pe el si sa ma apuc sa o dau jos si sa o lipesc pe vechiul far. sau sa schimb farul pe casco, ceea ce pare din ce in ce mai mult solutia cea mai rapida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai casco chiar nu stiu de ce cauti sticla , e mult mai simplu sa il schimbi si de obicei se misca repede cei de la asigurari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul se da jos doar desfacand cele doua suruburi de sus in care este prins sau mai are ceva si jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farul are doua suruburi si in parea de jos , trebuie data jos bara ca sa poti desface farul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci in principiu nu exista sticla ca lumea separat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau o cale mai simpla (zic eu). Cauti la dezmembrari un far Hella (nu cred sa fie o avere). Iar daca arata bine poti sa-l pui direct pe masina, iar cel cu sticla crapata il pastrezi in caz de orice eventualitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!