Jump to content

2.0tdi 140cp 8v Vs 2.0 Tdi 140cp 16v


Acidutzul
 Share

Postare recomandată

Bkd are probleme cu:

- chiulasa

- injectoare uneori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca merita upgradate injectoarele de pe BKD?

Ele trebuie inlocuite si de aceea intreb daca are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

AM gasit un golf 5 cu motor BKD 2.0 TDi 140CP, si as vrea sa va intreb daca este ok acest motor de 2.0 cu acest cod, sau mai bine ma orientez catre un alt cod tot de 2L. Are probleme cu injectoarele sau alte chestii la care as putea sa fiu atent?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf V nu sunt probleme cu injectoarele. Singurele care au fost afectate au fost Passat-urile de 2.0 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, alte probleme comune daca stiti, la notez cu placere. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot se vorbeste de probleme la chiulasa la bkd,ca s-ar fisura,un caz concret cu aceasta pb,ie cineva care a avut?sau numai vorbe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multi care au avut problema, dar apare doar la anumite masini (maxim revizia B de chiulasa daca nu ma insel). Cum identifici revizia chiuloasei, poate ne spune altcineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am mers cu 2 ltr cu 8 valve,dar sunt foarte multumit de al meu bkd cu 16 v,la mers linistit in oras ,fara accelerari bruste consum 6.5,raspunde bine la mers subturat,adica nu trepideaza.dar cind apesi brusc pedala incepe nebunia,adica devine o racheta.un feeling extraordinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multi care au avut problema, dar apare doar la anumite masini (maxim revizia B de chiulasa daca nu ma insel). Cum identifici revizia chiuloasei, poate ne spune altcineva.

03G 103 308 A years 2003 to 2005.55 almost all cracked

03G 103 308 B years 2005.5 to 2006.6 only a few cracked

03G 103 308 C years 2006.5 to 2007.5 none cracked cracked

Codul este stantat sub tevile din poza atasata. Trebuie scos capacul si se vede. Daca imi amintesc bine seria este cu capul in jos.

post-1861-0-91771800-1333378122_thumb.jp

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificat pe masina - Touran BKD iesit din Wolfsburg la 22.09.2004, vanduta la 04.10.2004 prima data - model 2005, chiulasa varianta C pe masina. Nu stiu daca e originala, insa am carte service, certificate garantie si acte cu reparatii si nu apare schimbata - dar e posibil. Ma bucur oricum ca nu am fost nevoit eu s-o schimb din motivele amintite mai sus. Dan M.

Modificat de moose
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am BMM cu DSG, nu am completat niciodata ulei, si fac service-uri la 2 ani sau 30.000km.

@Acidutzul

Cati km ai acuma cu softul? Functioneaza bine masina?

Eu am 98.000km acuma si ma bate gandul sa-i fac o resoftare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aproape 100.000 cu soft. Absolut nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal.,

Am si eu o intrebare .

Se pot monta injectoare de 170 Cp - 16 valve pe un motor de 140 Cp - 16 valve ?

Pe motorul de 140 BKP sa pun injectoare de 170 BMR .

Multumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu dar de ce ai dorii injectoare de 170cp oricum pentru 200+ cp sunt proaste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am 2.0 Bkd si pierd apa, cred ca chiulasa este din spusele necamicului, deoarece nu se vad pierderile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nivelul uleiului parca este crescut, dar nu este emulsie,este curat. nu stiu pe unde se pierde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De lierde printre cilindrii cel mai probabil trb schimbata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si al meu Touran are cod motor BMM, aproape 200.000 km si merge super motorul.Intre schimburi(la 15000) am mai completat cu aprox 200 ml ulei.(din ce am reusit sa inteleg pe servisarile din Germania nu au fost interventii asupra motorului-gen injectoare,turbina s.a)

Concluzia mea pana acum : cred ca este o motorizare bunisoara! - ma rog sa fie si de acum inainte la +200. 000.Doamne -ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare foarte grea

passat fabricat 22 12 2005 2.0 tdi 140 cv cod motor BKP are 16v sau 8v?dpf?

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKP-ul nu are DPF si este cu 16V.

post-21426-0-15123100-1356279220_thumb.j

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu e prea tarziu insa confirm si eu chestia cu chiulasa de pe 2.0 BKD am avut modelu de serie ce se termina cu A si s-a crapat - acuma am modelu de chiulasa cu sfarsit de serie B si nu am avut probleme. Ce mai pot confrima e mancatu de ulei cam 0.5l - 1l intre schimburi. In rest motor reusit fara alte probleme (cel putin eu nu am mai avut) trage frumos si consumu e foarte bun. Ca o chestie personala nu as fi luat 1.9 doar din simplu motiv ca upgrade`uri se fac mult mai bine si fara probleme pe cele de 2.0

Modificat de _Alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI mai are probleme cu urmatoarele:

- clapeta admisie, incidenta mare

- pompa ulei, incidenta redusa

- turbina, daca masina a fost tunata, incidenta mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare detin un Seat Altea 2.0 tdi azv 100kw 136 cp.Ceea ce ma intereseaza pe mine sunt diferentele dintre azv si bkd ...adica urmatoarele au aceleasi injectoare?turbo difera pe mine ma intereseaza debitul la injectoare daca este la fel ca acela de la bkd vrea sa ii fac un upgrade de turbo si un soft si nu a reusit sa ma lamureasca nimeni care sunt diferentele dintre azv si bkd multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!