Jump to content

Terminalul 30 G


FABIAn RuSu
 Share

Postare recomandată

FABIAn RuSu

Ce este acest terminal 30 G a carui functionare se poate seta din modulul 09 - central electronics ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

asta am gasit pentru Touareg, mare diferenta cred ca nu e.

The interior lighting is actuated by the onboard power supply control unit. The voltage supply comes from terminal 30G.

To prevent discharge of the vehicle battery when the interior lights are switched on, power supply from terminal 30G is interrupted in the following

circumstances:

- the ignition is switched off,

- the vehicle is locked from the outside and all doors are locked.

Terminal 30G is activated under the following

circumstances:

- the interior light switch is actuated,

- the ignition is switched on,

- the vehicle is unlocked, a door, the bonnet or the tailgate is opened,

- the bonnet contact switch.

If a crash is detected, the interior light is switched on immediately. After the ignition is switched on and off and after is has been switched on again, the cut-off function from terminal 30G is reactivated.

Citat de la www.billswebspace.com/Touaregelectricalsystem.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu
Publicat (modificat)

adica clema (terminalul 30G) asta taie lumina din habitaclu cand usa e deschisa mai mult de x minute ? unde x se poate regla cu VAG-Com ??

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabian, sunt arii generale de tehnica unde poti afla raspunsuri mai in detaliu. Hai sa limitam aici discuriile la Fabii, totusi.

Marog, mai lasam aici, poate apar lucruri interesante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

poate n-am cautat destul....

deci pana la urma ce face 30 G ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reiese si din descrierea data de colegul B1ade mai sus. Chiar trebuie sa intrebi inca o data? Ce nu e clar in descriere? De unde ai tras tu concluzia ca taie curentul dupa "x" min (care sunt setabile cu VAG-COM)? Reiese asta de undeva ca eu nu am inteles. Spune clar acolo in ce conditii se "taie" iluminarea de interior si in ce conditii se activeaza.

Cred ca discutam de dragul discutiilor :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu
Publicat (modificat)

Am tras concluzia pentru ca stiu ca pe Fabia terminalul 30 G are un interval de reglaj (deduc ca asta inseamna dezactivare) intre 0.66 si 173 minute (standardul fiind 30 minute).

Tocmai pentru ca postul colegului b1ade se referea la Touareg (care e probabil sa nu aiba posibilitati de setare identice), am intrebat asteptand parerea unui posesor de Fabie (de asta am si postat aici si nu intr-o arie de discutii generale) - o confirmare privind modul de setare/functionare

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. In acest caz imi cer scuze daca tonul postului meu iti pare "agresiv". Totusi, daca postai aceasta explicatie de la inceput nu mai consideram postul tau o intrebare "de dragul intrebarii"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!