Jump to content

Noua Mea Masina Vw Passat B6 (usor Modificat)


@DRI@N

Postare recomandată

Sal.,

Hai sa mai stergem nitel praful pe aici:

Ieri a ajuns RVC-ul si de ceva timp ma chinui sa montez si sirena OEM care vine sub aripa din dreapta .

Ceva poze .

Sirena post-20331-0-96834200-1408019477_thumb.j post-20331-0-74129800-1408019487_thumb.j post-20331-0-96767900-1408019496_thumb.jpost-20331-0-67778800-1408019507_thumb.j

Cablajul este realizat integral de mine .

RVC post-20331-0-72556700-1408019623_thumb.j post-20331-0-88991200-1408019636_thumb.j

Urmeaza montajul RVC-ului dar mai trebuie sa astept putin pentru ca mai am nevoie de 2 cabluri cu sectiunea de 0.5 mm .

Ce ziceti 200 Ron manopera pentru RVC este ok tinand cont ca pe camera am dat 450 Ron ?

Mie mi se pare cam mult .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu

Salut,

Nu se vede pe nicaieri capacelul de la RVC ( de la suportul RVC-ului ). Nu are? Personal nu am avut si a trebuit sa improvizez un capacel.

Succes cu montajul.

PS Frumoasa masina.

Modificat de mihai p
Link către comentariu

Sal.,

La care capacel te referi ?

Cel care se pune peste camera dupa ce este introdusa in suport ?

Daca da este si ala dar fiind camera montata gata de aceea nu se vede .

Vrei sa stii codul lui ?

O zi buna .

Link către comentariu

Salut,

Acel capacel nu-l vedeam si ma gandeam sa nu te apuci de montaj si sa descoperi ca nu se poate monta. Personal am improvizat acel capacel dintr-o bucata de plastic ajustata cu un cutter. 

Spor la treaba si asteptam camera montata. Sunt curios cat de jos bate. 

O zi buna.

Link către comentariu

Ce ziceti 200 Ron manopera pentru RVC este ok tinand cont ca pe camera am dat 450 Ron ?

Mie mi se pare cam mult .

O zi buna .

 

 

adi, se da jos bara - cel putin eu asa fac - se demonteaza cam tot prin interior sa tragi cablurile (trimuri, mochete portbagaj, praguri plastic, bancheta spate, bord - placa sub bord, trimuri jos bord, unitatea - se scoate usor la B6, etc.... se traforeaza bara... se munceste cam 4 ore... daca nu mai bine - in functie de fiecare

 

tu de ce nu te apuci de ea, avand in vedere ca ai toate informatiile necesare, te mai ajutam si noi daca nu iti iese ceva, etc ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

tu de ce nu te apuci de ea, avand in vedere ca ai toate informatiile necesare, te mai ajutam si noi daca nu iti iese ceva, etc ?

Sal.,

Pai Sambata asta o sa o montez ca vineri urmeaza sa ajunga cablurile cu care sa ma leg la becul de mers inapoi si cel de la panoul de sigurante .

Nici tinichigiul care-mi da bara jos nu poate in timpul saptamanii .

Cand dau bara jos mai am ceva de decupat pe sub bara ca sa intre suportul ?

Florin tu pe ce parte ai tras cablurile, stanga sau dreapta ? 

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu

Si azi in sfatsit am terminat cu montajul SIRENEI si a RVC-ului (camera de mers inapoi) .

Din pacate de sirena sunt cam dezamagit deoarece ma asteptam ca aceasta sa sune ceva mai tare dar ea defapt cam piuie la inchiderea masinii .

Cam asa face :

SIRENA.zip (TREBUIE SALVAT SI DEZARHIVAT FISIERUL)

Iar RVC-ul deocamdata este OK

Mie totusi mi se pare ca nu bate la o distanta asa mare precum cred eu ca bate cea din emblema .

Dar voi vedea pe parcurs .

Din pacare ea nu sa asezat chiar asa de bine acolo intre lampile de la numar deoarece nu este suficient spatiu (de fapt ea nici nu este camera pentru PASSAT ci e de SCIROCCO).

Mai jos aveti ceva poze cu RVC-ul :

post-20331-0-41865700-1408886057_thumb.j post-20331-0-65410800-1408886064_thumb.j

Iar aici cam cum se vede pe ecranul RNS-ului :

post-20331-0-67937700-1408886147_thumb.j

O zi buna .

 

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

foarte frumoasa masina si sa o stapanesti sanatos fara probleme. vroiam sa te intreb daca la becurile cu led la proiectoare HB4 ai pus anulator si ce putere au?

Link către comentariu

Multumesc de apreciere .

Da am anulatoare de 50 W parca (nu mai tin bine minte ca sunt prinse pe bara aia negra ce intareste lonjeroanele) .

De luat au fost luate de pe Ebay la acea vreme dar acum cred ca se gasesc si pe la noi prin Romania ,

Uite cam asa arata :

http://www.xenon-drive.ro/xenon-auto/eshop/2-1-Leduri-Auto-SMD/107-2-Anulatoare-eroare-Rezistori/5/875-Anulator-eroare-Led-HB3-9005-B-HB4-9006-Rezistor-50W-8-Ohm

O zi buna .

Link către comentariu

eu tot am incercat tot felul de becuri pe proiectoare si nu prea am fost multumit. deci puterea este de 50W, vezi ceva cu ele pe ceata?

Link către comentariu

Sa fiu sincer cu tine nici eu nu prea sunt multumit de ele .

Iar pe ceata nu prea am avut sansa ca merg ca sa-ti pot da un raspuns .

Link către comentariu

cumva sti codul de la pragurile laterale de R LINE pt B6? eu mi,am montat prelungirea fata si spate cu dubla evacuare si nu gasesc parguri laterale. poate ma poti ajuta si sa.mi spui de unde le.ai si luat. multumesc anticipat.

Link către comentariu

Daca cumva gasesti praguri de R-Line pe OEM la un pret decent sa ma anunti si pe mine .

Ca denalea de fibra de sticla garaie internet-ul .

Link către comentariu

te anunt. mi.a promis cineva ca mi.ar aduce praguri OEM, i.am dat codurile de la tine si a zis ca se uita sa vada daca sunt astea si imi spune.

Link către comentariu

OK

Astept vesti .

Poate face rost la un pret rezonabil .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
  • 6 months later...

camera de marsarier nu se poate lasa un pic in jos din spate,asa bate mai sus

Link către comentariu
  • 9 months later...

Sa mai stergem praful de pe aici .

PAM PAM

Volan WRC.jpg

Ne apucam de WRC - doar ca nu avem si un POLO special pentru asa ceva :biggrin:

Si chiar daca urmeaza sa vina VARA va anunt ca de la Iarna urmatoare voi avea cu ce sa dezghet / topesc zapada de pe masina .

Panou CLIMATRONIC - WEBASTO.jpg

Pentru ca avem mai nou INCALZIRE STATIONARA tip WEBASTO .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu

Foarte frumos volanul, iar webasto face toti banii crede-ma ;)

Succes in continuare !

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Super Adi. Sa inteleg ca ai finalizat operatiunea? cu tot cu bateria nr. 2??

Link către comentariu

Nu Mihai,

Bateria nr. 2 este in curs de montare, dar nu ma grabesc pentru ca vine vara si am tot timpul din lume .

 

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Corect. Oricum e un super retrofit. Cam cat te-a ajuns?

Link către comentariu

Pai sa fiu sincer nici nu mai stiu cat am adat pe piese pentru ca ma chinui de  2 ani sa-l instalez .

Dar cam asa stau scorurile:

600 Eur - Webastao (complet cu suport pompa de apa si de dozare)

100 Eur - pompa de motorina din rezervor

Furtune si Conducte - NU MAI STIU cat am dat pe ele cand erau NOI

Set conducte motorina OEM - parca am dat 100 Euro (nu mai stiu sigur)

Manopera 600 Ron

Si urmeaza bateria secundara .

Dar buba este ca e greu sa gasesti un electrician + un mecanic care sa fie buni si sa stie ce trebuie sa faca .

Amatori sunt multi dar nu se baga pentru ca ba nu au unde ba te intreba "DA PENTRU CE AI NEVOIE DOMNULE DE WEBASATO" .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Mihai.Nechifor

Cea mai rasfatata masina din Galati. Cat te-au ajuns?

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!