Jump to content

Noua Mea Masina Vw Passat B6 (usor Modificat)


@DRI@N

Postare recomandată

Is curios si eu de un eleron, pe viitor poate o sa vreau si eu, astept pretul pe PM.

 

Astept poza sa vad cum da pe masina :)

Modificat de xDaniel
Link către comentariu

Deoarece va mai dura ceva timp pana voi vopsi eleronul meu o sa atasez o poza luata de pe net cu unul identic montat gata .

post-20331-0-72316200-1377177540_thumb.j

Ca sa vada viitorii doritori cum vine asezat pe masina .

Link către comentariu

Am observat ca ti-ai eliminat toba finala. M-a intereseaza daca  sunetu este mai pronuntat si daca atunci cand accelerezi nu iti iese mai mult fum?

Link către comentariu

Apropo eu in conversatiile mele cu cei de la Pilot tuning cat si cu cei de la Long Life am inteles ca prin eliminarea tobei finale pierzi cuplu la turatii joase ... e adevarat ? ai simtit ceva dupa ce ai pus toba?

Link către comentariu

Am observat ca ti-ai eliminat toba finala. M-a intereseaza daca  sunetu este mai pronuntat si daca atunci cand accelerezi nu iti iese mai mult fum?

Sal.,

Nu e mai pronuntal sunetul ci se aude un suieret la schimbarea vitezelor .

De scos fum scotea ceva dar doar cand ma dadeam la ea .

Oricim acel fum il dadea si cand aveam toba .

Momentan de cand am schimbat injectoarele pe circulara 23H9 nu mai scoate fum neam, dar sa vedem dupa vreo 10-15000 Km cum o sa se manifeste .

 

Apropo eu in conversatiile mele cu cei de la Pilot tuning cat si cu cei de la Long Life am inteles ca prin eliminarea tobei finale pierzi cuplu la turatii joase ... e adevarat ? ai simtit ceva dupa ce ai pus toba?

Pai din ce stiu eu cuplul maxim este disponibil de la 2000 Rpm in sus (dar poate ma insel) asa ca nu-ti pot da un sfat in acest sens .

Dupa ce am scos toba am observat un singur lucru URCA MAI REPDE SI USOR IN TURE .

Link către comentariu

Ma gandeam si eu sa renunt la toba finala, dar sper sa nu fiu locomotiva pe sosea :D. Iar accel suieret il am si eu la schimbarea vitezelor. Si daca il face mai pronuntat si mai multe motive sa elimin. Masina a ajuns la 220.000km si vreau sa zic ca nu scoate pic de fum si nu am schimbat niciodata nici turbina nici nimica. Am facut toate revizile cu 3000km mai devreme si vreau sa iti zic ca nu am avut fum negru niciodata. Oricum ai una din cele mai frumoase passaturi modificate. Cu bun gust

Modificat de TrIcK
Link către comentariu

Multumesc de apreciere .

Spor la modificat si tie .

Si ca un sfat ai putea sa faci evacuarea ca la GOLF R32 numai ca vei avea nevoie si de fusta / bara spate .

Link către comentariu

multi inainte!

de ce se vede marginea neagra la display-ul dintre ceasuri? nu e tot de passat instrument-cluster-ul?

Modificat de mike.
Link către comentariu

La care margine neagra te referi ?

Cea dintre ceasurile rotunde unde se afla TUROMETRUL respectiv VITEZOMETRUL ?

Din jur imprejur-ul MAXIDOTULUI ?

Link către comentariu

Asa este trimul de la IC-urile cu BC COLOR .

IC-ul este tot de Passat si probabil ca acel trim este de CC dar nu sunt sigur .

Eu asa le-am luat din Polonia .

Link către comentariu

Da asa este .

Acum am vazut si eu ca nu mai au IC-uri de nici un fel .

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si am lipit si eleronul de R-Line .

Se vede ca e o piesa OEM dedicata acestui model de Passat .

post-20331-0-06846300-1378725457_thumb.jpost-20331-0-56881700-1378725465_thumb.jpost-20331-0-20022000-1378725471_thumb.j

Cu fata si spatele am cam terminat .

Mai urmeaza sa caut niste praguri de R-Line dar tot asa 100 % OEM, nu panaramile aste de fibra care la prima atingere se sparg .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu

Ca sa sarim din offtopic smile.gif masina ta e primul B6 pe care il vad cu pleoape , arata 'incruntat' rau.

 

 

Mai degraba "morocanos" :)

Modificat de alex_agape94
Link către comentariu

Mai degraba "morocanos" :)

Asa este cam morocanos VW .

Dar asta a fost primul upgrade pe care l-am facut la masina PARCA .

Acu nu mai tin minte daca asta sau arcurile KW dar unul din ele e sigur primul upgrade .

 

Asa cum am zis si pe celalat forum : foarte frumoasa si tine-o tot asa :)

Multumesc de apreciere .

Pai nu prea mai am ce sa-i mai fac .

Doar pragurile de R-Line ca fata si spatele sunt facute .

Numai ca pragurile de R-line tare greu se mai gasesc si de la noi nu iau ca sunt EXORBITANT DE SCUMPE .

Pai cum mama masii sa ceri pe un prag 1800 Ron .

Link către comentariu
  • 1 month later...

Cum ti-am scris si pe PM azi - foarte frumoasa masina!

 

Am luat iar toate paginile de la inceput si am citit aproape tot... :screwy:

 

O.F.: - abia astept sa fac si eu evacuarea dubla...numai ca eu am cumparat spoilerul cu dubla evacuare cel OEM, dar nu de R-Line sau Votex.

 

Din nou - super masina!

Link către comentariu

acum am dat de topicul tau si am stat azi noapte si l-am citit tot, foarte educativ :), imi place si cred ca e unul dintre cele mai reusite topic-uri de Passat cu modificari de bun gust, felicitari pentru realizare :icon_thumleft: . Acum ma tot sacaie ideea de-a face si eu upgrade-urile astea, deocamadata vreau sa incep cu IC, imi poti spune te rog daca cel de Passat CC sau de B7 color se potriveste pe al meu care este din 2010? banuiesc ca cel de B7 se potriveste, nu sunt sigur si daca cel de CC, din poze pare a fi putin diferit, nu stiu daca fizic s-ar ptorivi...

Link către comentariu

Nu mai banui..... ca nu merge asa.... :winter:

 

cel de CC - merge fara probleme, cel de B6 - merge fara probleme - cel de B7 - nu o sa ai meniul suplimentar - de unde sa faci setarile.

 

fizic - carcasa, din punct de vedere am dimensiunilor, etc, nu difera cu nimic la B6, CC sau B7.

Link către comentariu

Din nou - super masina!

Desi este un raspuns intarziat dar asta e ce sa fac daca nu am primit nici o notificare pe mail .

Multumesc de apreciere .

 

acum am dat de topicul tau si am stat azi noapte si l-am citit tot, foarte educativ :), imi place si cred ca e unul dintre cele mai reusite topic-uri de Passat cu modificari de bun gust, felicitari pentru realizare :icon_thumleft: . Acum ma tot sacaie ideea de-a face si eu upgrade-urile astea, deocamadata vreau sa incep cu IC, imi poti spune te rog daca cel de Passat CC sau de B7 color se potriveste pe al meu care este din 2010? banuiesc ca cel de B7 se potriveste, nu sunt sigur si daca cel de CC, din poze pare a fi putin diferit, nu stiu daca fizic s-ar ptorivi...

Sal.,

Tia-a raspuns deja colegul Florin cum sta treaba cu IC-ul.,

O zi buna .

 

Noul upgrade care urmeaza sa-l fac in cateva saptamani este :

WEBASTO

Am toate piesele doar ca m-am inpotmolit la faza de alimentare cu motorina .

Si anume la conducta care este pe sub masina cea care pleca din fata puntii spate si ajunge in compartimentul motor .

Si cele 2 bucatele de conducta care vin din rezervor si intra in pompa dozatoare + cea care iese din pompa dozatoare si intra in conducata ce duce la compartimentul motor .

Daca stie cineva de unde pot achizitiona conducata din materialul PA12-GF30 la dimensiunea de 2/4mm (2mm gaura prin care trece carburantul cu 4mm conducat masurata cu tot cu pereti) si cuple ca cele din pozele de mai jos care sunt tot din acelasi material PA12-GF30 cu dimensiunea de 3mm in zonaacea striata unde vine conducta ai rog sa ma anunte .

post-20331-0-51476900-1384349102_thumb.jpost-20331-0-37039500-1384349106_thumb.j

post-20331-0-23439500-1384349110_thumb.jpost-20331-0-51975000-1384349115_thumb.j

Multumesc,

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
  • 5 months later...

felicitari pentru modificari arata super :D poate ne întâlnim la vara sa bem o cafea :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am citit tot topicul si am ramas impresionat de modificarile facute. Sper sa pot ajunge si eu la intalniri sa o vad live. Felicitari!

Ai facut un calcul sa vezi cat te-au costat pana acum aceste modificari?

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

@cornel4575

Nu mai stiu cat am mai bagat in ea dupa dar cred ca-mi luam un Golf V SH lejer .

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!