Jump to content

Monitorizare Parametrii In Timp Real Prin Obd


BoZo
 Share

Postare recomandată

Am urmatoarele: 1 bucata laptop+1 bucata cablu de diagnoza(albastru, vag-com 409 care se gaseste peste tot la aproximativ 100 Ron).

proiect: sa il montez pe masina si sa gasesc un program care sa arate cam ca in imaginile atasate, prin care sa monitorizez unii senzori in timp real si sa pot modifica parametrii.

probleme pana la ora actuala(pe care sper sa le solutionam impreuna):

-nu am gasit un supurt pentru laptop(pe care as vrea sa il montez in dreptul gurilor centrale de la clima)

-nu am gasit nici un alt program in afara de vag-com(versiuni pana la 409) care sa functioneze pe interfata

Astept sugestii utile, cu caracter informativ atat pentru mine cat si pentru cei care vor sa faca acest lucru atat pe un laptop cat si pe un carpc(varianta mai costisitoare)

post-18674-1210618680_thumb.jpg

post-18674-1210618687_thumb.png

post-18674-1210618696_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar poti face asta si cu diferite aparate care au rolul de vagcom.

adica de genul:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=44813

sau o varianta mai superioara a acestuia:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=44127&hl=

si exista si pe bluetooth, il legi la mufa, si ai in timp reali multe date.

stiu ca parca el avea asa ceva:

http://vwforum.ro/index.php?showto...0735&hl=r32

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nici o legatura cu proiectul meu. Eu vreau sa folosesc un laptop, avantajele fiidn evidente:ai un computer in masina pe care pui la un pret mic si un receptor gps...iar aparatepe de care zici tu nu au nici un fel de interfata grafica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mdas, cam aceiasi poveste...respectati partea cu laptopul, sau macar cu un carpc.Topicul e vechi si despre alta treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, eu incercam sa dau o solutie, ce mi se pare mai usor de realizat si mai sigura. poate unii curiosi vor vrea sa ia acasa ce vad in masina. si un apart din ala mic poate fi purtat peste tot.

acum...tu decizi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok e foarte buna solutia, doar ca nu are legatura cu broiectul de baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

in graba o captura de ecran de azi ->post-1-1210862152_thumb.jpg

Astfel de ceasuri poti avea si in Vag-com cu diversi parametrii gen cuplu, rpm, presiune turbo, debit aer, detonatii pe fiecare cilindru, avans etc etc (in functie de ce masina ai)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e prea util pentru proiectul meu.Trebuie sa configurez de fiecare data Vag-gomul, si nu cred ca arata si consumul instant.era bun un program special pentru treaba asta dar am inteles ca nu funcrioneaza decat daca interfata asta ar avea un chip ELM.Oare nu exista un program altul decat vag-com care sa mearga pe interfata mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e prea util pentru proiectul meu.Trebuie sa configurez de fiecare data Vag-gomul, si nu cred ca arata si consumul instant.era bun un program special pentru treaba asta dar am inteles ca nu funcrioneaza decat daca interfata asta ar avea un chip ELM.Oare nu exista un program altul decat vag-com care sa mearga pe interfata mea?

PCMSCAN si PROSCAN merg la interfete echipate cu ELM 327

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar exista si un mare dezavantaj la interfetele cu chip ELM: nu citesc decat senzori de la motor... spre deosebire de cele kkl, care citesc cam toti senzorii. Multumesc deocamdata tuturor pentru sugestii, iar subiectul ramane deschis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva care sa arate consumul instantaneu, mediu si alte lucruri care sa suplineasca lipsa unui BC m-ar interesa si pe mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar e foarte limitat si pretul foarte mare...de banii astia iei un laptop+interfata vag-com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin cu noutati: Am vandut interfata-clona de vag-com pentru ca nu functioneaza decat cu vag-com, si o sa imi achizitionez una cu chip elm 327 pe care merg multe programe free cu grafica asemanatoare cu cea din poze, si pe deasupra merge la aproape toate masinile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti iei laptop Bozo??? cu 650 ron? plus interfata???

@mihai - super chestia aia dar cam scumpa... Chiar e faina! :D dar repet cam scumpa pt portofelul meu ciuruit :)

Asa un laptop deja il am in dotare... VAG-com nu arat consumul instantatneu si mediu in mers??? Vreau si eu un raspun s concret ca poate mai de garapa imi iau o interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laptop am...de care interfata?vag-comul arata consumul instant si mediu, dar e foarte greu de configurat sa iti arate grafic, si trebuie sa il configurezi de fiecare data...in schimb sunt multe programe care arata ca in pozele pe care le-am atasat mai sus, insa cu merg pe clone de interfete vag-com, ci pe interfete cu chip elm, majoritatea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e tare de tot...nu am vazut pretul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pricing

Provisional price list - subject to change before launch

UK Pricing EU Pricing - approx US Pricing - approx

liquidTT - self assembly kit 170 GBP 212 EUR 335 USD

liquidTT - exchange air vent 200 GBP 250 EUR 395 USD

liquidTT - replacement air vent 270 GBP 337 EUR 533 USD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe un forum francez cum cineva facuse cu o interfata sa aiba toate masurile din vag-com direct pe FIS, inclusiv pilotat un lector mp3 gen archos.

Il pune la punct tot timpul si spera sa-l comercializeze cat mai repede.

post-25244-1212786250_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!