Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

eu cred ca-i dau foc....m-a disperat, am curatat teava aia pe unde se scurge condensul, si acum nu se mai uda in fata in partea dreapta ci gasesc balta, BALTA mare in spate(dreapta) ...sunt aproape sigur ca apa provine de la condensul climei ...dar cum rezolv problema chederele sunt ok, stalpul este perfect uscat si curat,deci nu cred ca intra apa in masina de la ploaie

daca stie cineva cum sa o rezolv ? cinstesc bine!

sau si mai bine, daca -mi recomanda cineva un service profi pe undeva ...chiar si pe la satu mare sa fie ...macar sa rezolv problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

:) crede-ma ca nu vrei sa mergi pana-n satu-mare :icon_cool:

Esti sigur ca ai desfundat scurgerea climei, ai o poza eventual cu locatia scurgerii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut la toti....am avut un amic care tot gasea apa pe sub presurile din fata....sa dovedit ca erau gurile de scurgere de pe langa capota/aripi infundate si apa se prelingea si ajungea inauntru...vedeti sa nu fie infundate acele gauri de scurgere de sub grila capota/stergatoare cu frunze sau alte mizerii sa blocheze scurgerea....sper sa va ajute:)

Modificat de mita_lw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar aveti idee cat costa plasticul acela de inlocuit?deocamdata cred ca am rezolvat problema.capacelele de la pedalier erau sparte si se prelingea pe akolo si ajungea direct sub mocheta.o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o problema zilele trecute dupa ploile acestea si am gasit apa sub pedale . Dupa ce am luat 2 extraverale , am luat la rasfoit forumul si apoi am facut ce au zis unii altii , mentionez ca am trapa din fabrica. Am observat ca la curatirea gurii de scurgere de pe stanga fata a trapei a iesit mal si frunzulite, dar mirarea mare a fost la curatarea gurilor de evacuare din aripi/capota de la stergatoare . Nu imi venea sa cred cat nisip si noroi am putut sa scot de pe interiorul aripii . Asa ca acuma dupa ce am curatat astept sa se usuce mocheta .

In schimb va intreb exista vre-un mod stiut de voi de uscare mai rapida a mochetei fara a o scoate ?!

Si in final am atasat si niste poze ca sa vedeti despre ce vorbeam cu aripile :)Evident inainte si dupa . deci va invit sa verificati mai intai zonele astea si apoi sa desfaceti tapiterii :rolleyes:

post-57951-1277652083_thumb.jpg

post-57951-1277652178_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maaaama ce aveai acolo! cum ai desfacut,doar suruburile vizibile,in spatele rotii?as verifica si eu sa vad poate imi creste vreun copac la ploile din toamna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@muale sunt patru surubele usor de desfacut daca dai roata intr-o parte ..si ai sa ramai uimit ... :)) eu cel putin am ramas..8 ani de strans nisip :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 pe fiecare parte sau in total? am vz doar 2 gaurele in pozele tale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fiecare parte ...ideea este ca sunt 3 jos cum brachezi roata , sunt grupate nu ai cum sa nu le vezi , dar eu am mai desfacut si unul de la mijlocul rotii in sus cum te uiti ca sa am loc sa nu ma stranga aripa aia. ai sa vezi ca nu e cinestie ce...mergi si uitat-te in parcare acuma si ai sa vezi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

furtunul de condens pe unde se situeaza ? mersi baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand cu ploile astea observ pe materialul ala ce acopera portbagajul (golf variant) o mica pata,de parca a curs ceva si s-a uscat.

este undeva spre mijloc,am pus mana pe plafon si nu e ud.

din apta parte nu imi explic de unde curge (doar la ploile torentiale,lungi. la 2-3 stropi ,nu).

e posibil sa intre pe la antena,garnitura nu e in cea mai buna stare dar nici rupta nu e)- dar atunci de ce plafonul nu e ud?

explicatia/cauza -din ce m-am gandit- ar fi ori infiltrare pe la antena sau undeva de la stropitoarea stergatorului de luneta( desi furtunul nu pare sarit pt ca stropeste lichid pe geam f bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica chederele ca poate sa se prelinga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine intra apa in porbagaj,de unde reglez porbagaju,ca poate nu etanseaza bine??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zek chederele sunt ok dar le verific atent maine (la cele de la portbagaj te referi,nu?)

dar totusi...de ce apa/urmele de apa mai exact, se gasesc undeva in centul "prelatei" aleia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cele de la portbagaj.vezi cumva atunci pe dedesubt ca sunt niste doape.iti baga in mers sau si cand stai pe loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar cand stau pe loc si o ploua bine. la picaturi sau carwash nu apuca sa se infiltreze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine intra apa in porbagaj,de unde reglez porbagaju,ca poate nu etanseaza bine??

din cremaliera. dai jos finitia la porbagaj... si trebuie sa fie 2 suruburi cu M8 parca... in cazul in care nu etanseaza bine ar trebui sa o dai mai la interior... dar lucrul acesta e poate vedea si cu lufturile cu aripile, triplele... in cazul in care nu ai fost lovit in spate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
furtunul de condens pe unde se situeaza ? mersi baieti

Furtunul de condes de la clima te referi nu?

La mine este in compartimentul motor (in spatele motorlui) chir pe mijlocul masinii sub parbriz (in mijlocul si in josul peretelui ignifug - chiar pe unde intra sub masina teava de evacuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin iar cu problema cu apa.am crezut k am scapat dar nu i asa a plouat iar tare si iar am apa in fata la sofer.cand am fost cu ea la service mi a spus k sunt niste capacele sparte la pedalier si ca pe akolo baga,mi le au schimbat am crzt k gata am scapat dar uite ca nu.aveti vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Salutare, din pacate am reusit sa vars in masina in zona scaunelor spate vro 2 litri jumate de lichid de curatare parbriz.

Aveti idee pe unde ar putea sa balteasca apa aia si cum sa curat pe acolo mai bine?

Se poate scoate mocheta aia de la locurile spate sau macar sa o ridic ca sa sterg/curat usuc pe acolo?

Sper sa nu fie considerat off-topic, dar pana la urma tot apa in masina este nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca se poate scoate mocheta. "fundul" scaunelor se scoate foarte usor.la baza lor ai un capac plastic cu un surub curuce,il scoti. dupa aia o sa vezi un cui care are rol si de balama. le scoti pe ambele (doar daca vrei sa scoti mocheta) altfel doar le rabatezi spre fata si vezi daca e ud si sub ele. daca nu,cel mai probabil ala sa fie in zona picioarelor,fiind cea mai joasa zona.

zi mersi ca nu ai varsat ceva sa miroasa urat... :lol:

pe caldurile astea ridici mocheta,tamponezi/absorbi cat poti si restul se va usca in cateva ore. lasi usile deschise (daca ai unde,gen curte) si bate soarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scapat de probleme :)

nu mai am apa in masina deloc !

pfu cat mi-a mancat nervii apa aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si totusi.....solutia? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar mirarea mare a fost la curatarea gurilor de evacuare din aripi/capota de la stergatoare . Nu imi venea sa cred cat nisip si noroi am putut sa scot de pe interiorul aripii .

Citind azi prin topicul asta am vazut pozele lui Mr VW.... azi nu am rezistat si am vrut sa vad la mine.... nu am facut poze ca ar fi fost identice cu cele ale lui Mr VW doar ca masina e gri nu albastra :( ..... eu tot ma intreb de unde naiba se aduna atata mizerie acolo eu n-am avut scurgerile infundate si totusi a fost mizerie..... problema nu e ca se aduna mizeria ci ca sta si tine umezeala si daca apare o fisura cat de mica la caroserie... ala esti :) incepe ca la golf 3 sa rugineasca pragul.

Folosesc poza lui Mr VW sa incercuiesc locul suruburilor ce trebuie desfacute sa curatati zona. Un surub poate nu o sa-l vedeti de praf si noroi... credeti-ma ca e acolo :P e vb de cel dinspre dreapta.

Fac pariu ca fiecare are asa mizerie acolo.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Cam asa e... doar ca mi-a mirosit a spirt in masina...intr-adevar am tamponat bine pe acolo peste tot si am circulat cu geamurile deschise cat s-a putut si incet incet pare sa dispara mirosul de spirt...acuma sper sa nu-mi raman patate spatarele de la bancheta care inca nu s-au uscat.

N-am scos mocheta de la picioare spate, sper sa nu fi ajuns spirt si pe acolo.

Asta e, o sa fie de invatatura de minte pe viitor.

In legatura cu aparatorile de la roti, sa inteleg ca se desfac acele 3 suruburi dinspre habitaclu se trage aparatoarea si se curata noroiul de acolo?

Cam la cat timp se face aceasta operatiune?

Eu parchez masina cateodata sub niste copaci din care cad o gramada de frunze...cred ca ar trebui sa desfund scurgerile de la parbriz cand am timp aveti idee cum se face operatiunea asta cat mai eficient?

Ultima intrebare...cand au fost ploile alea nesfarsite mi se parea cand trageam dimineata centura ca ar fi putin umeda, este posibil sa se prelinga pe undeva apa in locul unde se retrage centura? Si daca da pe unde?

Eu am pus acesta chestie pe seama faptului ca masina sta tot timpul urcata pe bordura cu rotile din stanga asadar scurgerea de apa nu e eficienta pe partea soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!