Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Va salut !

Va rog sa-mi ziceti cum rezolv urmatoarea problema:

Intra apa in Golf 4 ( 4/5 usi fara turela ) ... mai precis se uda mocheta de la sofer si ajunge la mocheta din spatele soferului.

Am facut urmatoare verificari:

- grila din fata este curata si canalele respective sunt curatate

- semiaripa pe interior....nu are pamant strans

- filtru de polen... nu este spart suportul de plastic

- am verificat chederele... sunt ok

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am un golf 4 1.4 16V benzina din 2002 si am urmatoarea problema: in ultima perioada au fost ploi mai abundente si am avut urmatoarea surpriza, am gasit podeaua umeda la pasager si in spatele pasagerului. Din cate am inteles ar putea fi o gaura de scurgere a apei undeva la capota de la motor. As vrea sa stiu si eu unde as putea sa gasesc acea gaura de evacuare a apei cand se scurge sa vad daca nu ar fi infundata. Va multumesc si daca ma ajutati as fi foarte recunoscator. O zi cat mai placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un golf 4 1.4 16V benzina din 2002 si am urmatoarea problema: in ultima perioada au fost ploi mai abundente si am avut urmatoarea surpriza, am gasit podeaua umeda la pasager si in spatele pasagerului. Din cate am inteles ar putea fi o gaura de scurgere a apei undeva la capota de la motor. As vrea sa stiu si eu unde as putea sa gasesc acea gaura de evacuare a apei cand se scurge sa vad daca nu ar fi infundata. Va multumesc si daca ma ajutati as fi foarte recunoscator. O zi cat mai placuta.

problema cu apa in masina am avut-o si eu, numai ca pe partea soferului. problema mea: cand scoti partea de plastic dintre motor si parbriz(cea cu rosu) vai gasi un fir negru care intra spre bordul masinii. acel fir are o garnitura. la mine era garnitura rupta din cauza fostului proprietar care a inghesuit inca 1 fir de la linia audio pe acolo. solutia: am acoperit cu mastic toata zona din jurul firului(firelor) si nu a mai intrat pic de apa in masina.

referitor la gaurile de scurgere, pentru ca sunt 2: sunt situate pe lateral(cele cu galben), dar va trebui sa demontezi partea de plastic, cu tot cu stergatoare :icon_thumleft:. fa si tu un test cu apa si vezi daca se prelinge apa pe la roti. daca nu este posibil sa fie infundate.

bafta si sper ca am fost de ajutor :ceuameni:

post-26335-1267531885_thumb.jpg

Modificat de crasshman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi si mi de multumiri. In seara asta ma apuc la desfacut. Sa vedem daca pot rezolva. Am sa revin cu noutati. Numai bine si mi de multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cu grija cand iei jos bratele la stergatoare, nu forta, le slabesti miscandu-le pe ax pana se slabesc putin. Sa nu-ti zgarii maisna cand scoti plasticul ala mare si grija mare cand il pui la loc, sa intre bine in canalul de pa parbriz, poti sa si dai buza cu sapun sau veselina siliconica(nu normala) sa intre mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Stie cineva daca exista orificii de scurgere in podea la Golf IV? Eventual localizarea acestora.

2. Pe unde se evacueaza apa produsa din condensul de la instalatia de aer conditionat? (scuze ca repet intrebarea pusa de un coleg, mai sus, dar nu i s-a raspuns satisfacator pana acum).

Mii de multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt: IMI PLOUA IN GOLF. Aseara cand ploua rau de tot, am avut treaba vreo 3-4 ore prin Aviatiei. Eram cu un prieten. Eu m-am dus la treaba si el a ramas in masina. Dupa vreo 2 ore constat ca mi-am uitat tigarile in masina. Ma duc la masina, deschid usa si mare surpriza: prietenul meu era cu niste pungi in mana si se chinuia sa prinda apa in ele.

Il intreb: Ce faci ma, ai innebunit?

El raspunde: Frate, ploua in Golf.

Va dati seama ce reactie am avut. :(

Din cate am vazut, ploua pe la usa soferului, chiar unde stalpul se uneste cu plafonul. Apa se prelinge usor pe stalp, curge, curge si tot curge pana la manerul de unde se deschide capota. Rezulta ca: JOS E BALTA. :blah:

Faza este ca, pana acum nu mi s-a mai intamplat chestia asta. :huh:

salut

mai bine te duci la un service ca poate sa nu fie usa reglata bine

daca se aude vantul in mers inseamna ca nu este usa reglata k-lumea

degeaba schimbi chederul

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

laur_24GOE din Sep 2005 pana acum cred ca omul si-a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, am avut si eu 2 zile enervante saptamana asta. Cand sa imi scutur si eu ca tot omu' presul de la sofer, constat cu stupoare ca balteste apa sub mocheta, dupa ce am consumat un bax de ziare care sa sugativeze apa de acolo am inceput sa demontez sistematic pragul de plastic si mochete, atat cat sa vad ce se petrece sub ea si am constatat ca apa care se scurge de pe parbriz mi se prelinge in masina. Unde tre' sa caut ca rezolv problema ????????? :question: :scratch:

Am curatat eu putin molozul de su plasticul de la stergatoare si de sub aparatoarea rotii si nu am mai vazut sa curga, cred ca de nervi, frig :biggrin: si oboseala.

Am incercat sa desfac si stergatoarele, ca sa am acces la canalele alea de scurgere, dar era sa imi produc singur tripla fractura de antebrat, asa ca am renuntat.

S.O.S. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Va salut !

Va rog sa-mi ziceti cum rezolv urmatoarea problema:

Intra apa in Golf 4 ( 4/5 usi fara turela ) ... mai precis se uda mocheta de la sofer si ajunge la mocheta din spatele soferului.

Am facut urmatoare verificari:

- grila din fata este curata si canalele respective sunt curatate

- semiaripa pe interior....nu are pamant strans

- filtru de polen... nu este spart suportul de plastic

- am verificat chederele... sunt ok

Multumesc anticipat !

Va rog sa-mi ziceti ce trebuie sa mai verific.

Modificat de salgado76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
laur_24GOE din Sep 2005 pana acum cred ca omul si-a rezolvat problema.

mersi frumos.

atunci nu stiam si eu cum e treaba cu forumul. intelegi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, am avut si eu 2 zile enervante saptamana asta. Cand sa imi scutur si eu ca tot omu' presul de la sofer, constat cu stupoare ca balteste apa sub mocheta, dupa ce am consumat un bax de ziare care sa sugativeze apa de acolo am inceput sa demontez sistematic pragul de plastic si mochete, atat cat sa vad ce se petrece sub ea si am constatat ca apa care se scurge de pe parbriz mi se prelinge in masina. Unde tre' sa caut ca rezolv problema ????????? :question: :scratch:

Am curatat eu putin molozul de su plasticul de la stergatoare si de sub aparatoarea rotii si nu am mai vazut sa curga, cred ca de nervi, frig :) si oboseala.

Am incercat sa desfac si stergatoarele, ca sa am acces la canalele alea de scurgere, dar era sa imi produc singur tripla fractura de antebrat, asa ca am renuntat.

S.O.S. :(

salut

zimi si mie cum dau stergatoarele jos de pe fata ca sa verific si eu sub plasticul acela.

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laur_24GOE

Stergatoarele se dau jos in urmatorul mod: scoti capacelele lor de plastic, apoi cu o tubulara de 13 desfaci piulitzele de prindere. In cazul in care nu sunt gripate tragi de ele in sus si ies, in situatia in care nu ies iti trebuie o presa pentru stergatoare.

Modificat de dragos2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laur_24GOE

Stergatoarele se dau jos in urmatorul mod: scoti capacelele lor de plastic, apoi cu o tubulara de 13 desfaci piulitzele de prindere. In cazul in care nu sunt gripate tragi de ele in sus si ies, in situatia in care nu ies iti trebuie o presa pentru stergatoare.

mersi frumos ptr ajutor. incercai sa le scot si nu merge, iar presa din aceea nu am. stii pe cineva care ma poate ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O pb am si eu. Cand ploua torential,eu gasesc apa in dreapta fata,si se vede urma de unde se scurge inuntru,aproape de jumatea usii,pe la chedere,am scos chederul de la podeaua masinii,si am bagat silicon pe unde se vedea urma ca se prelingea apa inauntru,dar din cate tin eu minte,tot mai intra un pic,nu stiu exact de unde poate veni,cred ca se scurge dupa undeva dupa usa,ajunge pe la balamale,se duce in jos,apoi de acolo se prelinge pe sub usa pe cheder (cred) si aproape de jumatea usii intra in masina,Am observat ca sub usa,chederul are e bucati de cauciuc,nu stiu cum sa le numesc,cum pleaca chederul pe sub usa,astea 2 sunt puse pe invers,ca 2 lini,una pe la inceputul usii si cealalta pe la sfarsitul ei,si cred ca apa venind pe la cheder,se prelinge pe acea linie de cauciuc,dar nu stiu sigur daca asta e cauza.Aveti si voi idee? am citit mai demult ,sa incerc cu un bidon de apa,sa ii dau drumu la apa ,pe la usa pe sus,sa vd pe unde se scurge in jos,si sa vad traseul pe unde intra inauntru,dar din pacate nu a mers rezultatul.Sa intre prin alta parte? Dar va asigur,ca apa intra pe unde am specificat,deoarece se vede mici picaturi pe mocheta,si se scurge pe covorasul de cauciuc,si se face acolo baltoaca,si mocheta e un pic umeda. Va rog,lamuriti-ma si pe mine,Va multumesc frumos

scz pt mancatul literelor,dar am scris la graba :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai scris aici dar n uai citit cu atentie. multi au avut/au aceasta problema, si este de la garnitura de cauciuc dintre usa si tabla pe care sunt instalate echipamentele usii.

http://image.eurotuner.com/f/29727216/eurp...oor_removal.jpg

in linkul asta se vede fata de usa demontata si tabla aceea de care ti-am spus. trebuie desfacute suruburile de la acea tabla, si pus silicon sau alta garnitura de cauciuc in partea de jos a tablei, caci garnitura originala se strica in timp si pe acolo si infiltreaza apa.

mai intai in fata de usa, de unde ti se prelinge pe prag, si de acolo in masina

bafta. eu azi am rezolvat aceasta problema , la ambele usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garnitura aia se poate scoate doar daca dai fata (plasticul) de la usa jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mihai20 - mersi pt sfat,dar imi cer scz,nu prea am inteles despre ce tabla este vb :blink: ,eu am pb la usa de pe drepata,dar ma pot ghida dupa aceasta poza,doar ca te rog,daca imi poti incercui unde anume este problema,multumesc frumos :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garnitura aia se poate scoate doar daca dai fata (plasticul) de la usa jos?

NU. dupa ce dai fata de usa jos, trebuie sa desfaci suruburile de la tabla aia de pe usa. cele de jos desfaci complet, cele de sus slabite la jumatate, ca sa poti baga mana in partea de jos, intre tabla si usa.

acolo se duce garnitura, pe laterale chiar nu ai de ce sa umbli la ea.

@magnatu ... am incadrat zona unde e garnitura aceea problematica. si am mai pus o poza in care poate intelegi mai bine de ce tabla e vorba. tabla care e aproape cat usa, si la care ai acces doar dupa ce dai fata de usa jos. pe acea tabla e fixat motorasul de geam , cabluri,tot pe ea se prinde fata de usa.

post-64712-1269972803_thumb.jpg

post-64712-1269972984_thumb.jpg

Modificat de mihai20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai20 ai mare dreptate...nu stiam pe unde intra apa la un golf 4 si am rezolvat acum. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scris mai amanuntit pe sectiunea seat leon. eu am avut aceeasi problema si la un bmw seria 3, dar acolo erau mult mai putine suruburi de desfacut. http://vwforum.ro/index.php?showto...t&p=1256857

pe topicul de la seat sunt si mai multe poze exact cu zona de jos a usii unde se duce garnitura aceea.....e sezon de ploi si e pacat sa ne intre apa in masini, iar rezolvarea e simpla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pt ajutor mihai20. Vineri daca am timp,ma voi acupa de pb,dac nu,dupa paste,si apropo..... PASTE FERICIT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sant posesor de golf 4 in 4 usi si am o problema,nu sant sigur ca intra apa in masina dar bancheta din spate este uda mai mereu chiar daca ploua sau nu si mocheta de de sub scaune la fel parca ar face condens,mai mereu o gasesc umeda si a inceput sa c-am miroasa,dupa paste o sa demontez scaunele,bancheta si mocheta o sa le spal cu biocarpet si o sa le las la uscat.Stie careva care ar fi problema sa nu se mai ude.astept orice ajutor din partea voastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ce parte ai bancheta uda in spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!