Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Ai bare longitudinale pe ea? 

Modificat de dani 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am aceasi problema, am dat jos stopu l-am curatat, gresat cu vaselina la imbinarea aia dreptunghiulara si l-am strans cu simt. Inca nu a plouat tare sa vad daca mai intra, daca da, atunci ce soluti recomandati?

Am postat mai în spate o poza cu o grila de aerisire care este atașată pe caroserie, sub stop. Acea grila are o garnitura care se coace și se rupe. Eu azi am dat stopurile și bara spate jos și am încărcat bine cu silicon în loc de garnitură și dupăia am fost la spălătorie, nicio problema. Plus am rezolvat o problema de trancanit care am crezut ca vine din telescop sau bucșe spate... Era rahatul acela de grila.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, problema mea ca sa stie si altii, este aceea ca imi lipseste acea garnitura la stop (ma rog, a ramas ceva din ea, dar e toasted):

 

La minutul 0:55 se vede pe unde intra apa, si la minutul 1:06 se vede garnitura aia care previne apa sa intre. Ms.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e locul prin care imi intra si mie apa in portbagaj. Deoarece nu dispun de abilitati tehnice  avansate (montat/demontat stop si bara spate) am gasit o solutie tipic romaneasca. Am gasit in partea de jos a caroseriei, imediat sub stop, in spatele mochetei, un dop de cauciuc negu cu diametrul de aprox 4 cm pe care l-am scos si astfel apa ce intra pe la grila de aerisire are pe unde sa sa scurga afara, fara sa mai curga in portbagaj. Prin acea gaura e foarte probabil ca in timp sa-mi intre mizerie de pe drum, avand in vedere ca e undeva in spatele rotii, dar macar nu mai am apa in portbagaj si oricum ocazional ma mai uit in spatele mochetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers și eu aproximativ o luna fără acel capac, nu a intrat nimic. Ca sa dai bara jos nu iti trebuie nu știu ce scule. Ai nevoie de un prelungitor cu cap hexagonal cred ca de 8 și încă un torx de 25 și 20, din câte țin minte. Găsești seturi torx pe la supermarket și pentru ce îți trebuie sunt bune. Cauta un tutorial pe YouTube despre cum sa dai bara jos, sau pe google sunt câteva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NastaseAdrian

Salut. Sunt nou pe forum pentru ca de o ;luna de zile mi-am achizitionat un vw bora din 2002 si a aparut prima problema, am observat ca imi intra apa in dreapta fata, am descoperit si o posibila cauza. In partea de de jos pe chederul interior am vazut ca ramane apa stransa si trece de cheder. Astfel intra in masina si am taiat un santulet in cheder ca sa se scurga apa, sper sa fie eficient, dar o sa aflu cand o mai ploua,am verificat si pe la filtru de polen si nu pare sa intre pe acolo apa. Plus ca in interior mocheta se uda doar pe unde se strange apa la cheder. Daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum pot sa pun si poze as fi recunoscator. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, incearca sa citesti cateva posturi anterioare (pagina 19). Acolo e descrisa problema si solutia. Apa curge prin usa. Garnitura dintre usa si tabla prinsa pe usa se coace si nu mai etanseaza. Inlocuieste garnitura sau adauga silicon si ai scapat. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

Eu va intreb daca apa poate patrunde de jos in masina?Am observat ca are niste gauri in podea care se vad pe sub masina si care sunt acoperite cu niste cauciuc.De ce intreb asta pt.ca am parcat pe o strada unde s-a adunat foarte multa apa dupa o ploaie torentiala, canalul de scurgere fiind infundat  m-am trezit cu multa apa la pasager.Am trapa iar scurgerile nu sunt infundate si nici urme ca s-ar fi scurs din usa nu sunt(de altfel nu se vad urme ca s-ar fi prelins pe nicaieri). Precizez ca a doua zii dupa o ploaie similara nu am mai gasit apa in masina de aceasta data fiind parcata in alta locatie.Ba mai mult m-am dus in masina pe timpul ploii si nimic, singura concluzie fiind ca a intrat pe sub masina pe la acele gauri.

Deci intrebarea este daca se poate sa fi intrat apa pe la gaurile acelea?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu probleme cu apa in Golf, mai exact in portbagaj.

 

Dupa lungi cautari, mi-am dat seama de unde vine problema: chederul nu era bine prins.

 

Vina tot eu o port, pentru ca am scos chdereul cand am umblat la antena si nu l-am pus cum trebuie la loc. :(

 

Deci verificati si chederul daca aveti probleme cu apa in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Apa in masini pe la gaurile de jos de sub masina intra doar cand nu mai acele doape si masina ruleaza, deci in mers.Alfel nu intra.

 

La mine am avut apa in masina pentru ca scurgerea din fata de la parbriz sa infundat in timp de la praf si mizerie si apa intra la sofer.Nu iti poti da seama in mod normal cand se infunda, dar curatirea am inteles de la mecanic ca nu e mare branza.

Ideea este ca sa verfici la ceva vreme daca sub presuri ai umezeala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare de noob, pe unde trebuie sa se scurga apa de pe parbriz pe sub plasticul , grila aceea nu stiu exact cum se numeste sau peste ea ? Mie imi curge vad printre parbriz si grila nici decum peste ea si mi se duce apa acolo la motorasele de invart stergatoarele si banuiesc ca a rugint unul de imi scartaie , iar apa se scurge pe undeva prin spatele rotilor asta fiind normal din ce am citit in paginile anterioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema asemanatoare cand ploua imi intra apa in masina mai exact in spatele pe partea stanga si pe bancheta din spate in mijloc .. balteste apa in spate  ca o scot cu buretele.. chederele nu sunt rupte si nici sparte .. si centura de siguranta e plina de mucegai .. Stie cineva care ar putea fi problema? Pe unde ar putea intra apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Scuze ca re-invii un topic vechi, dar si eu am o problema cu apa in golf.. 

 

Va scriu in speranta ca o sa-mi dati un sfat pentru ca eu personal nu stiu ce sa mai fac.

Detin un Volkswagen Golf IV 1.9 TDI cod motor ALH 90 CP si de fiecare data cand ploua mi se uda podeaua de la sofer, sub pres.

Am observat ca pe podea este ca o - umflatura - daca pot sa-i zic asa, care merge longitudinal din fata in spate, mai exact ca un pat cablu si acolo e in permanenta ud cand ploua...


Am fost la tinichigiu, am dat jos stergatoare si toate cele si am pus silicon peste tot pe acolo ( am atasat poze )


Acum, la urmatoarea ploaie a durat ceva mai mult, ce e drept, pana sa se ude, insa este balta din nou la sofer. Stau cu prosoape sa absoarba apa din masina.

La pasager fata dreapta am observat, la fel, ca se aduna un pic de apa.

Pe unde poate sa mai intre apa in masina ?! Chedere exclus..

PS: Am curatat tot cauciucul ala care a ramas acolo, am sters zona cu alcool, am lasat sa se usuce, am aplicat doua linii de silicon rosu destinat auto am prins inapoi CPU cu suruburi… langa, mai era un cablu care intra in masina si l-am imbaiat efectiv in silicon..post-144450-0-61212100-1416585472_thumb.

Modificat de stefteo21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stefteo21, aceeasi problema am avut-o si eu cu apa la sofer. Dupa ce-am uscat mi-am pus o folie in dreptul soferului pe parbriz cand ploua si nu mi-a mai intrat apa insa nu am solutionat problema. La vremea respectiva din cate imi amintesc am citit ca apa se scurge pe la contra aripi, loc unde se poate aduna foarte mult pamant, acesta impedicand apa sa se mai scurga, asa ca balteste deasupra si probabil se infiltreaza in masina. Uita-te putin aici, poate te ajuta: http://vwforum.ro/topic/81098-curatati-va-contra-aripile/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am si eu o problema.astazi cand a plouat am observat k la sofer aveam mocheta uda iar in spate era o "balta" de apa.nu stiu pe unde ar putea sa intre apa?are cineva vreo idee sau i s.a mai intamplat cuiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si ei aceeasi problema apa intra pe la cablul care deschide capota acolo unde intre in interior e un manson de cauciuc verifica daca nu apa mai intra pe unde sunt toate firele care intra in masina

am pus silicon acolo ca era mansonul rupt dar tot imi intra apa maine o sa desfac plasticul de la stergatoare si o sa vad ce gasesc o sa va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!!nu stiu ce sa mai fac imi intra apa in masina pe partea dreapta!!mentionez ca am efectuat o serie de operatii necesare pt inlaturarea acestei probleme:scurgerile de la trapa sunt desfundate,usa dreapta a fost data cu mastic dupa ce a fost indepartata fata de usua,garnitura de la filtrul de polen a fost si ea data cu mastic,scurgerile laterale au fost desfundate,iar namolul din semiaripa a fost indepartat!!chiar nu stiu ce sa mai fac imi vine sa-i dau foc!!am o luna jumatate decand incerc sa-i dau de cap si nu reusesc!am fost pe la toti meseriasii si tot imi intra apa!mentionez ca atunci cand pun turbo jetul pe ea sau torn apa nu imi indica nici un loc pe unde ar putea patrunde!va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este spart decat o bucata  mica(cea dupa colt)  care nu are nici o legatura cu jgheabul pe care se prelinge apa!!!apa nu se vede pe unde intra.singura solutie cred ca este sa dau mocheta deoparte si sa ma uit cu atentie!dar o sa ma duc sa caut si capacul respectiv!!alte cauze nu stiu care ar mai putea fi!nu stiu ce posibilitati sa mai iau in calcul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

am intrat si eu in clubul colegilor carora le intra apa in masina.

Se da masina din semnatura, mai precis VW Golf 4 variant astfel :

- nu are trapa,

- are bare longitudinale pe plafon,

- scurgerile fata sunt desfundate.

 

Azi dupa-masa când am plecat de la serviciu, am constatat ca pe stânga, este ud plafonul, pe o latime de cca. 20-25 mm., de la cheder catre interiorul masinii, cu precadere in dreptul mânerelor de viraj, spate si fata, iar stâlpul A, cel de la parbriz este ud bine de tot. Pe mocheta spate si fata nu am sesizat urme de apa, insa pe plafon, in zonele mentionate, daca apasam cu mâna, se formau pe degete picaturi serioase de apa. Pe bancheta spate era o mica pata umeda, exact in dreptul mânerului de viraj spate ca si cum apa in exces, ce a curs prin plafon, a picurat pe bancheta.

Catre spate / hayon, dupa usa spate, in lungul geamului fix, era deja uscat, chiar si stâlpul C, era uscat, avea doar sus, o foarte mica pata umeda.

Apa s-a prelins in fata pe capacul cutiei de sigurante, insa nu foarte mult.

La actionarea stropitorii spate, nu se vede umezeala excesiva, jetul spate este la fel de puternic ca si inainte si nici nu miroase plafonul a lichid de parbriz. Apa din plafon nu miroase a nimic. Ieri masina era inca in regula, nu am observat umezeala la plafon.

Pâna acum nu am avut niciodata probleme cu infiltratii de apa in masina. Au trecut ierni, in care masina a stat cu zapada pe ea, si nu s-a infiltrat apa deloc iar acum deodata, de pe o zi pe alta mi-a facut pocinogul !

 

Fiindca umezeala este sus pe plafon, de fapt nu depaseste cu mult ca intindere catre centrul masinii, zona mânerelor de viraj, as tinde sa cred ca apa intra pe undeva pe sus insa mi-e greu sa intuiesc pe unde. Zona umeda este in dreptul usilor stânga si apoi in jos pe stâlpul stânga al parbrizului.

 

Inainte de a scrie acest post, am citit tot topicul insa nu am gasit decât 2-3 postari care enuntau o problema foarte asemanatoare, dar nu s-a dat solutie la ea, daca totusi cineva a gasit rezolvarea.

 

Va rog frumos, daca cineva a gasit rezolvarea strict la problema enuntata as dori sa-mi spuna si mie ce a facut pentru a o rezolva.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Stiu ca la unele modele variant apa putea sa curga prin gaurile de fixare a barelor longitudinale de pe plafon.

Nu am gasit postul exact dar aceeasi problema este si la unele modele passat : http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=383786

Sper sa te ajute sa rezolvi problema. Mare belea cu apa.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata , am si eu o intrebare ?! 

Am un golf 5 , care este problema cand la bord la afisajul specific apei , in mers el fluctueaza , ba creste , ba scade ! 

Si de cand problema asta , am observat ca miroase si a incins cand opresc masina ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, puteti sa îmi spuneti de unde am apă pe podea in fata si spate in partea stanga???? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cutia cu mufele intermediare de sub motorasul stergatoarelor.... si fetele de usi de metal - daca nu intra apa pe langa ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!