Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Poate garnitura de silicon nu e dusa complet pe partea stanga si inca mai tine. Sau masina sta un pic inclinata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ,nu sta inclinata masina , ma intreb e firesc sa intre asa multa apa prin portiera !!? "Multa " in comparatie cu cu portiera stanga unde e perfect uscat ! sa fie uzat acel cheder care calca pe geam??daca las schimba ar avea vreun efect pozitiv .?!. Nu pare sa fie uzat din contra pare ff ok . Se da jos greu fata de portiera ?! Mentionez ca am geamuri electrice fata spate, oglinzi electrice + alte fire ce o mai fi acolo boxa etc .sti ce am observat acele gauri de evacuare de sub usa sunt astupate cu acel cheder care se afla pe lungimea usi cred asa trebuie sa fie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu m-am apropiat deloc de chedere de la geam.

Pentru a da jos placa metalica e ceva de munca. Nu e usor.

Ai nevoie de timp si rabdare.

Mi-a luat cam o ora pe fiecare usa.

Trebuie deblocat geamul de pe macara a.i. sa poti scoate placa afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu ,nu sta inclinata masina , ma intreb e firesc sa intre asa multa apa prin portiera !!? "Multa " in comparatie cu cu portiera stanga unde e perfect uscat ! sa fie uzat acel cheder care calca pe geam??daca las schimba ar avea vreun efect pozitiv .?!. Nu pare sa fie uzat din contra pare ff ok . Se da jos greu fata de portiera ?! Mentionez ca am geamuri electrice fata spate, oglinzi electrice + alte fire ce o mai fi acolo boxa etc .sti ce am observat acele gauri de evacuare de sub usa sunt astupate cu acel cheder care se afla pe lungimea usi cred asa trebuie sa fie :)

Din cauza asta un coleg de-am meu de servici a scos apa cu mopul la propriu din masina, deci da, poate sa intre destula apa daca ploua destul de tare si destul de mult si din unghiul favorabil.

ti-am raspuns si pe PM, daca nu te pricepi du-te la un servis, sa-ti dea cu silicon pe acolo sau daca au cheder special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi place sa ma implic ce se poate face ( in spatele blocului ) nu dau bani la alti !! multumesc:)

Modificat de mariusbarnut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi-dimineață am fost un pic mai atent la portiera si da ... aveți dreptate de sub fata usii se prelingea apa pana pe cheder. Deci trebuie sa desfac USA si macaraua ca sa pun silicon. Cum îmi fac timp m-a apuc si revin cu rezultate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit s-au adeverit treburile, am dat fata de usa jos si ce sa vezi oxid, garnitura uzata chiar sub dufuzor am avut ceva de munca am reusit doar so dezmembrez ca noi  ne pricepem la asta :P am data si partea de interior a usi ce sustine geamu  impreuna cu macaraua geamu tot in interioru portierei era ok nu aveam mizerie, doar unde am specificat  mai sus sub boxa !! e ceva de munca si un necesar de scule ..maine ramane si dau cu silicon de calitate si sper sa gasesc ceva mastic daca gasesc si revin cu ce am rezolvat din pacate nu pot pune poze  :(( sa-i ajutam si pe alti .daca nu vreti sa va complicati eliminati acea garnitura uzata puneti silicon mastic si strangeti suruburile inapoi !

Modificat de mariusbarnut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine vam gasit , am reusit sa rezolv problema cu inundatiile prin golfu meu am gasit bari de mastic  a iesit totu ok daca pot ajuta pe cineva cu alte sfaturi in urma experientei mele cu placere ! am o alta problema  DIN CATE STIU EU INAINTE   reglajul oglinzilor le faceam separat L -R  .cu stupoare depistez dupa montajul lor inapoi ca reglajul pe oglinda stanga se face impreuna cu cel de pe dreapta    iar cel de pe dreapta se face separat  . o fi logic ?  practic nu am rupt nimc nu am cum sa inversz nimic la coneziuni !! multumesc pentru eventuale sfaturi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai pus tu mastic de ai ajuns la oglinzi ?

Modificat de mcgsoso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa  fiu sigur am dat tot jos de pe interioru portierei si pe interior e plin de fire . nu am pus mastic decat la baza unde era coapta cea veche atat  . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se misca oglinzile, e normal. Nu ai stricat nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a plouat bine azi in Buc, am mers la masina dupamasa sa o aspir/curat si cand deschis, o parte 10% din bancheta spate era uda/ o parte din portbagaj era uda, prelinsa, si mocheta din partea stanga spate pasager era imbibata destul de bine cu apa. E o cantitate semnificativa, si nici nu stiu pe unde poate sa vina, masina e un golf 5, pe partea de plafon/stalpi nu gasesc apa, trebuie sa vina undeva de la stalpul spate stanga, exista ceva aerisiri/scurgeri in zona respectiva? 

 

Ce trebuie sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, aceeasi problema am si eu tot la un golf 5 , in portbagaj in zona unde sunt garniturile de aerisire am apa si s-a prelins la bancheta din spate , am mai constat ca am in partea din dreapta la bancheta din spate (la picioare) am apa .Sincer nu imi explic cum poate sa intre apa , pe la chedare nu am picatura de apa. Singurele zone ude sunt in portbagaj unde sunt cele 2 garnituri de aerisire.

 

Un site unde pot gasi garnituri de aerisire sau o denumire ceva ??

Daca aveti aceleasi probleme ca mine si ati rezolvat cumva , va rog sa imi impartasiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg, am citit pe diferite site-uri de afara, si se plang mai multi de aceasi problema, cea mai comuna fiind pe la trapa, doar ca eu n-am trapa, am citit ca ar intra apa pe la stopuri insa nu inteleg cum naiba ajunge apa de la stopuri pe bancheta spate.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

pai, curge...cum sa ajunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la stopuri la bancheta spate? cu masina inclinata spre spate? si cu un loc imens pe post de roata de rezerva ea se duce in interior la bancheta? greu de crezut. Ar fi mai logic sa fie ceva sistem de scurgere prin zona stalpului spate, si se prelinge de acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti

De ceva timp cand cand ploua afara gasesc umed in partea stanga in portbagaj aproape de stop. Nu m-a deranjat in mod expres pana acum deoarece nu era cantitate mare de apa...repet era umed. Situatia s-a inrautatit in timp...zilele trecute chiar am gasit balta sub roata de rezerva. Bineinteles am incercat sa gasesc cauza...am bagat apa cu ajutorul unui furtun la portbagaj in timp ce eram in portbagaj prin bancheta din spate. Dupa cca 10 min de bagat apa continuu am constatat ca picura exact deasupra locului unde am gasit umed. Concluzia care am tras-o este ca chederul e problema, cu toate ca el arata foarte bine...nu e imbatranit, ciupit etc.

Am sunat la reprezentanta si la alte firme pt piese auto si nu pot gasi decat cheder original...450-500 lei. 

Ma gandeam ca apeland aici poate gasim o solutie mai ieftina.:)

Intrebarea mea  este : daca scot chederul sa vad eventual daca e tabla stramba sau sa gasesc problema, mai pot sa-l pun inapoi cum era sau mai bine?Este cumva lipit sau doar asezat pe cleme sau alte chestii?


Salut baieti

De ceva timp cand cand ploua afara gasesc umed in partea stanga in portbagaj aproape de stop. Nu m-a deranjat in mod expres pana acum deoarece nu era cantitate mare de apa...repet era umed. Situatia s-a inrautatit in timp...zilele trecute chiar am gasit balta sub roata de rezerva. Bineinteles am incercat sa gasesc cauza...am bagat apa cu ajutorul unui furtun la portbagaj in timp ce eram in portbagaj prin bancheta din spate. Dupa cca 10 min de bagat apa continuu am constatat ca picura exact deasupra locului unde am gasit umed. Concluzia care am tras-o este ca chederul e problema, cu toate ca el arata foarte bine...nu e imbatranit, ciupit etc.

Am sunat la reprezentanta si la alte firme pt piese auto si nu pot gasi decat cheder original...450-500 lei. 

Ma gandeam ca apeland aici poate gasim o solutie mai ieftina.:)

Intrebarea mea  este : daca scot chederul sa vad eventual daca e tabla stramba sau sa gasesc problema, mai pot sa-l pun inapoi cum era sau mai bine?Este cumva lipit sau doar asezat pe cleme sau alte chestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa ai stopul strans bine si sa ai chederul ala de burete ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusbarnut

bine v-am regasit de curand am achizitionat de la emag un mp 3  pioneer,  care spune producatoru are functie compatible smartphone  ! totu ok imi citeste de pe stik dar cand introduc cablu de date de la htc one xl  imi da o eroare ( error 19 ) trebuie sa folosesc ceva aplicatie ??! este vorba de un PIONEER  DEH 1600 UBB . imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie ! poate ma ajuta cineva ! ma gandesc sa-l returnez daca nu reusesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cu silicon sanitar pe mufele lui si ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Ganea daca zici ca ati intra apa in golf in portbagaj in dreapta vezi ca e pe la stop are si un prieten aceiasi problema se duce pe sub stop si chi acolo sus este o imbinare mica si pe acolo lui ai intra apa de i sa umplut la rezerva jumatate aia cu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am aceasi problema, am dat jos stopu l-am curatat, gresat cu vaselina la imbinarea aia dreptunghiulara si l-am strans cu simt. Inca nu a plouat tare sa vad daca mai intra, daca da, atunci ce soluti recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silicon....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sunt nou pe forum si am o mica problema de o luna de zile miam luat un golf 4 combi la prima ploaie serioasa am observat la stalpi din spate ,unde este airbagu, umed nu stiu de la ce sa fie ?? de unde curge ? ceva garnitura la usa sau de la geamu din spate ? 

Modificat de lorand94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!