Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Buna.

Dupa ce a plouat ore bune am gasit stalpul din fata ud. Cred ca scurgerile de la trapa sunt infundate, Ma poate cineva ajuta din Mures sau sa mi recomande vreun mecanic cu garaj  care sa ma ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

acum 4 zile, cu ocazia demontarii motorasului V71 de la clapeta de recirculare, am gasit buretele clapetei de recirculare destul de ud. Scosesem ventilatorul, ca sa vad daca motorul clapetei functioneaza sau nu si asa am putut observa clapeta. Este adevarat ca scosesem si filtrul de polen, ca sa pot vedea si clapeta de sub el si afara era o vreme cu lapovita. Ma gândeam ca a patruns lapovita câta vremea fost filtrul de polen indepartat, insa parca totusi nu asa de multa.

Aceasta operatiune se desfasura in parcarea de la servici. Azi, am montat la loc motorasul V71 reparat, iar aseara pe intuneric montasem ventilatorul. Azi, inainte sa plec spre casa cu masina, am spalat parbrizul cu apa din abundenta si acasa când am controlat, am gasit putin apa in buretele acela taricel de sub ventilator. Am scos capacul ventilatorului, acela de sub ventilator, si nu am gasit apa in el (are o forma de caus) ci doar in canalul lui de imbinare cu corpul aerotermei. Inauntru parea uscat, cu execeptia clapetei de recirculare ce oricum era uda de dinainte.

Nici pe palele ventilatorului, nu am gasit deloc umezeala !

Asta ma face sa ma gândesc daca nu cunva apa nu vine prin aeroterma ci pe lânga ea , insa pe unde naiba ?

Mâine as vrea impreuna cu un ajutor sa arunc cu apa in zona pasagerului, pe parbriz si sa incerc sa observ pe unde s-ar putea infiltra.

Va intreb aveti vreo idee, exista vreun anume loc pe unde ar putea intra apa, in partea drepata ?

Vreun sfat, vreo indicatie ce sa urmaresc ? Sau vreo procedura anume prin care sa pot descoperi cauza ? N-as vrea sa montez torpedoul la loc, inainte de rezolva problema !

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!Luni cand am facut curat in masina am vazut ca in partea din stanga spate am gasit presul ud dar doar pe partea care vine pe mocheta,lafel si mocheta am gasito uda.Am lasat sa se usuce am pus presul la loc,iar azi cand m-am uitat sa vad daca s-a mai udat am gasit iaras ud.Oare dela ce sa fie si cum as putea sa scap de aceasta problema.Ma gandesc ca pe partea aia trese traseu de evacuare si ar putea sa faca condens?Masina este o bora variant.

Modificat de ionut.alex63
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pragul si tocul usii pe interior nu e ud? ma gandesc la masticul de la fata de usa interioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nue este.Ieri am lasat masina toata ziua fara pres pe partea stanga spate si acum vad ca nu mai este uda mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare si scuze ca ma bag asa dar nu stiu ce sa fac pentru ca si mie imi intra apa in masina. Este vorba despre un golf 4 variant din 2005 si mereu cand ploua mai tare am apa in spate pe partea soferului sub scaun. Am cautat pe la usi si geamuri dar habar nu am pe unde intra apa. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu iti intre apa pe la usa - printre placa de aluminiu - macara si usa.

 

da jos fata de usa (cea de plastic) si vezi daca gasesti urme de apa - cand se usuca, raman niste dare albe... aceelasi lucru e posibil sa il vezi si pe pragul interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!Eu am gasit apa in coltul din stanga jos al portbagajului,exact sub stop.Acolo am vazut ca e un dop de cauciuc exact ca alea 3 de sub roata de rezerva.Era cam mancat cauciucul ala asa ca l-am inlocuit cu un alt dop de acolo de sub rezerva care arata mai bine.Acum astept sa mai ploua sa vad daca aia e cauza.

A mai avut cineva aceeasi problema?

Unde naiba gasesc un cod in ETKA pentru garnitura aia de cauciuc de la baza stopului? Am si eu apa acolo pe partea dreapta. Am observat dupa ce am scos masina de la spalatorie. Nu cred ca e de la garnitura de la stop. O sa verific si daca nu s-a destrans vreo piulita de la stop ca si asa trancane ceva in portbagaj pe partea dreapta si am schimbat 2 amortizoare deja :) sper sa sa nu fie nenorocitul de stop de vina si pentru asta.

Modificat de negrufabian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am aceeasi problema cu apa pe bancheta  stanga spate , sezutul e imbibat cu apa , iar jos pe mocheta sub scaunul soferului in spate am apa la greu , nush pe unde ar putea sa intre ca in portbagaj nu am apa , iar masina e coupe , pe la geamuri nu curge ca ar trebui sa fie si fetele de pe aripa spate sa fie ude , dar sunt uscate ...nush ce sa ma fac , am tot vazut aici ca ar fi pb la usi , dar in cazul meu eu nu am usa spate , posibil sa intre pe la geamu din spate si sa coboare sub bancheta si apoi jos  :icon_cry:  Daca mai aveti ceva idei va rog sa mai postati ... oricum voi mai citi in continuare aici poate gasesc ceva ce ar putea coincide cu pb mea 

:scratch:  Mc ... ast pareri  :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

trapa ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

in spate, dupa mocheta din stanga, sub stop nu ai apa? a 2-a poza unde e incercuit cu toru, doar ca pe partea stanga poate sa intre http://www.detailingworld.co.uk/forum/showpost.php?s=8307b7e061b844201f3ed92bd99cf4de&p=3122458&postcount=9

daca nu, nu ai altceva de facut decat sa dai jos fata de "usa" din spate si din fata sa vezi daca se scurge de undeva de dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca e umed si in coltul din stanga in portbagaj gen cum zici u sub stop ... dar mi se pare ciudat cum ajunge pe bancheta in spate si jos ... adica in pasaju de la roata de rezerva nu prea era apa , iar sub scaunu soferului era full pe mocheta jos baltea apa  :(  se vede ca si cum apa ar veni din coltul banchetei din spate , sau undeva pe mijlocul banchetei , ma refer ca era f ud sub sezut in partile alea , acum nush care ar fi circuitul apei si cum face sa ajunga de la stop pana jos sub scaun , dar ma dispera ca zilele astea sunt si mai ploioase si fac piscina in masina   :icon_cry:   precizez ca mi se pare parca a fi luftul putin cam mare intre haion si caroserie pe ambele parti , parca ar fi putin cam in exterior haionul cand se imbina cu restul caroseriei , daca ar baga pe acolo ma gandesc ca ar trebui sa bage in ambele parti , acum nush ce sa zic .... asa condens am mai vazut la roata de rezerva destul de frecvent , dar apa in halu asta nu ... daca mai ai ceva sfaturi pt mine sunt binevenite , evetual daca ai idee cum se regleaza haionu sa il apropii mai mult , desi nu cred ca e de acolo dar sa incerc si var asta ... mc frumos ... ast pareri   :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am constatat astazi o chestie ciudata...Am schimbat niste becuri in stopul din stanga spate, iar dupa ce am terminat am vrut sa-mi pun triunghiul reflectorizant in locasul special din partea stanga a portbagajului. Incercand sa vad cat de lung e spatiul acela in care urma sa intre triunghiul, am bagat mana prin portbagaj printr-o fantă spre portiera din partea stanga-spate a masinii...si ce-am constat...aripa din stanga spate era uda pe interior...cum de la roata nu avea cum sa fie antrenata apa pana acolo datorita aparatorii ..ma intreb cum putea sa ajunga apa pe interiorul aripii din stanga - spate ? Geamul din stanga-spate al hayonului era uscat, asa ca nu avea cum sa se prelinga apa de pe geam, in caz ca, sa zicem, s-ar prelinge prima data in portbagaj...Ce parere aveti ? Sa fie vorba doar de condens ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta proprie (aveam apa si-n f**d):

 *Apa la pasajul pasagerului din spatele soferului poate sa fie si de la un capac de plastic de pe pasaj rupt sau fisurat. Dupa ploaie gaseam mereu mocheta uda desi pragul era uscat.

* Apa in partea stanga a portbagajului spre bancheta si chiar bancheta spate uda poate sa intre pe la burduful prin care trec firele de la hayon la cupola daca nu este pus corect (in cazul modelului hatchback). Eu gaseam apa in partea stanga spre bancheta.

* Aripile umede pe interior pot fi de la diferenta de temperatura dintre exterior si interior. Se face condens. Si se face mai ales cand avem in portbagaj un pet cu lichid de parbriz sau un alt lichid. Se comporta ca berea la halba, vara. Cand se incalzeste in masina respectiv in portbagaj, lichidul de parbriz ramane rece si pet-ul "transpira", lichidul rezultat se depune in timp unde altundeva decat pe aripile spate.Eu am lasat in garaj lichidul de parbriz si am grija sa nu uit nici in masina nicio sticla cu lichide..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian, cand spui ”capac de plastic” te referi la aparatoarea de noroi de la roata stanga-spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Demontezi sezutul din spate si tragi mocheta si dublura si acolo unde pasagerul tine picioarele ai cateva dopuri rotunde din plastic.

Codul piesei este N 906 571 01

post-101671-0-50603600-1394189907_thumb.

post-101671-0-84378900-1394189921_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmarit si eu traseul apei care imi intra in masina ....si am constatat ca apa intra pe la ventilatia aceea din bara care da in portbagaj , pe la ventilatie se prelinge apa , intra in portbagaj si mai departe se duce pe bancheta din spate .... trebuie data bara spate jos si vazut ce e acolo ...m-ar ajuta un tutorial de demontat bara la golf 5 .... mc ... ast pareri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la un Golf 4. Cand ma duc la spalatorie am obiceiul sa stau in masina pana o spala, mai ales iarna (e spalare rapida, de 3 minute, de la petrom). Incepand din iarna asta am observat ca atunci cand imi da nenea ala cu jetul de apa pe usa de la sofer imi face dus in masina, Intra foarte multa apa prin partea de sus a usii, aproape de coltul unde usa intalneste stalpul central al masinii. Pe la care cheder poate intra apa? Cel de pe rama usii arata foarte bine, nu e rupt, nu pare uzat deloc. Cel de deasupra lui (cheder de plafon parca se numeste) pare foarte obosit. Ala sa fie de vina?

Plus ca la viteze mai mare am in masina un zgomot deranjant, un vajait de geam deschis. Sa fie vreo legatura intre cele doua probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

tu ce crezi? sau nu e reglata bine usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chederul pufos nu izoleaza usa dar are legatura cu suieratul la viteza.

Chederul interior, cel de cauciuc moale e vinovat. Totodata verifica sa ai balamalele in stare buna, sa ai usa aliniata.

Alexct88, sub acele gauri de ventilatie sunt niste scurgeri, vezi sa nu le ai infundate. In mod normal apa ce se prelinge acolo trebuie sa curga sub bara. Poate la tine a crescut nivelul si ajunge in masina. Bara jos, grilele alea jos si vezi cata apa ai in spatiul ala.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Demontezi sezutul din spate si tragi mocheta si dublura si acolo unde pasagerul tine picioarele ai cateva dopuri rotunde din plastic.

Codul piesei este N 906 571 01

Piesa asta nu este și jos sub stop partea dreapta? Parca seamănă...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

sunt in mai multe locuri pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chederul pufos nu izoleaza usa dar are legatura cu suieratul la viteza.

Chederul interior, cel de cauciuc moale e vinovat. Totodata verifica sa ai balamalele in stare buna, sa ai usa aliniata.

 

Mersi mult! :D Eu eram convins ca e ala pufos si planuiam sa incep de maine sa caut altul. Bine ca am intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am sa fac pana la urma ... am sa dau bara jos pt ca alta optiune de a vedea ce este in neregula cu acea ventilatie nu am , iar apa 100% pe acolo vine pt ca am urmarit si intra cumva pe deasupra ventilatiei si prin gurile de ventilatie din bara ... asta am vazut din portbagaj ca am dat capitobaju acela la o parte si se vede f bine ventilatia si acolo este singurul loc care se umezeste si baga apa in masina ... am gasit si o poza cu pozitionarea suruburilor care tin bara , de acum doar spor la munca si multa rabdare la dat jos ... m-ar fi ajutat mai mult un tutorial video , dar nu am gasit pe net ... daca stiti ceva m-ar ajuta mai mult ...mc mult   :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!