Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

pai, ca sa fii 100% sigur, dai jos capitonajul plafonului si vezipe unde exact curge si rezolvi, cu silicon sau mastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine la Bora am gasit azi dim apa pana la glezna la pedale. Masina a stat in panta cu fata in jos si am uitat trapa foarte putin ridicat 1 treapta. Ma gandesc pe unde a intrat apa? Pe la stergatoare sau la trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la Bora am gasit azi dim apa pana la glezna la pedale. Masina a stat in panta cu fata in jos si am uitat trapa foarte putin ridicat 1 treapta. Ma gandesc pe unde a intrat apa? Pe la stergatoare sau la trapa?

este prea de tot ca sub trapa sa iti intre apa sa ai pana la glezne...acolo iti picura,eventual curge pe scaune si se umezesc..cam atat

dar jos sa iti stea apa cam ciudat si imposibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta daca nu cumva ti-s infundate scurgerile din stalpii din fata. verifica asta. parcheaza masina tot asa in panta, toarna apa tu in chederul acela si vezi daca se scurge pe la stalp.

apa pana la glezne doar daca a plouat torential cateva ore, ma gandesc.

E prima data cand se intampla?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu s-a mai intamplat. Ciudat e ca uit putin trapa ridicata si ditamai apa dimineata (a plouat toata noaptea)....pe la stergatoare nu cred ca avea cum sa intre apa atata timp cat era cu fata in jos masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal. am avut si eu aceiasi problema cu un golf 4 1.6 16 v,2002. cand deschizi trapa ai sa vezi un canal in care se straqnge apa cand ploua. in acel canal ai 4 gauri, 2 fata si 2 spate prin care se scurge apa infiltrata . acele gauri sunt infundate , poate nu toate dar treb sa verifici. este posibil sa nu fie infundate, ci sa fie furtunul iesit din mufa aceia. la mine asa a fost. furtunele prin care se scurgea apa la gaurile din spate erau iesite si aqpa intra in masina in loc sa se duca  afara. treb sa dai jos plafonul si sa verifi acele furtune. sau mai simplu toarna apa cu sticla pe acele orifici si vezi daca apa se scurge afara. pe cele 2 orifici din fata apa treb sa se scurga pe la usile din fata unde ai un furtunas mic negru. iar cele 2 orifici din spate se scurg pe undeva pe la rotile din spate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am si eu probleme cu gaurile de la trapa la golf 4 2002 ,cea din stanga a iest furtunul dar nu pot sa l bag la loc ma poate ajuta cineva .multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o problema cu apa in stanga la sofer presul e ud si mocheta aproape ca o balta dupa 2 zile de ploaie. Am verificat si pare sa intre pe undeva pe la maneta de deschidere a capotei se prelinge pe acolo pe undeva. Rog colegii care au mai avut problema asta sa ma ajute si pe mine cum au rezolvat problema. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu curatand de mizerie si frunze locul de sub plasticul stergatoarelor de parbriz, dar ca sa fii sigur ar trebui sa schimbi si burduful mic prin care trece cablul in habitaclu. eu ma gandesc sa nu fie de la capcul ala prin care trec paturile de cabluri in habitaclu, de-obicei e acolo, frana de mana intra la nivel mai mare. desfa, schimba capacul cu unul nou sau da cu silicon, dupa ce ai curatat bine caroseria in locul respectiv.

 

duminica, care furtun mai exact, de la trapa, de la stalpul usii sau haion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS frumos pentru sfat zilele aste cand am timp o sa desfac la stergatoare si sa curat apoi sa fac o analiza mai exacta sa vad daca pe acolo este cauza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , am si eu o mica problema ..saptamana trecuta cu ploaia aceea care a tinut 3 zile , m-am trezit cu scaunele din spate ude ( partea de jos de la  fund ) nu tiu pe unde exact s-a prelins apa ..dar cert este ca am scos ceva apa ! Eu chederele de la usile din spate ( stanga si dreapta sunt putin mancate dar nu cred ca asta este problema ) , am citit ca poate fii si de la antena ..dar nu cred ca pt ca am verificat si nu este mancata garnitura aceea . Si nici pana acum parca nu am scapat de ea ..arata ca un condens ...mocheta fiind umeda . Daca stie cineva vreo solutie , precizez ca nu am mai patit doar pana la ploaia aceasta mai mare  !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa nu vina apa, din usi.... vezi sub usa, daca nu ai dare albe.... de obicei intra apa si se prelinge printre fetele de usi, pe prag si mai departe in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ceva dare albe , dar nu le-am dat importanta , chederele de la usi par ok ...nu stiu ce sa zic ! 

Si cam care ar fi solutia  ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos fata de usa, desfacut un pic fata de metal, curatat de mizerie si bagat silicon intre ea si usa - deoarece masticul original de acolo, se deterioreaza in partea de jos si permite infiltrarea apei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ambele usi ? pt ca apa am avut in ambele parti ...ca sa nu desfac degeaba ! Multumesc de solutie  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai pragurile ude, de la usi e (s-a umblat la ele vreodata, ai schimbat switchuri?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele din spate nu , cele din fata da ...am verificat mai amanuntit si chederele de jos ale usilor sunt OK ..nu vad exact cam pe unde s-ar pute infiltra apa . Pot face vreun test ceva ..ca sa mha conving ? Nu vreau la fiecare ploaie sa stau sa scot scaunele afara si sa scot apa ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba chederul. Citeste topicul asta ca e si schema si intelegi imediat

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu zici ca sezutul e ud? pe la fetele de usi nu are cum sa se urce apa pe sezut, doar pe jos, pe mocheta, unde pui picioru'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sezutul si o parte din spatare , imbinarile dintre sezut si spatar si mocheta din spatele lor , de asemenea si sub sezut . Nu inteleg de unde ar putea sa vina apa , oare condens ? Ca a ramas o urma alba pana unde a fost ud . Nici nu stiu ce sa mai zic ..poate fii de la antena , dar plafonul nu este ud sau patat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur de la usa nu urca pana pe sezut, ci coboara pe mocheta. Asteptam sa ne zica unde este ud, cu exactitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca pe sus pe la cheder, mergi la o spalatorie si stai in masina cat timp se produc ostilitatile :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum doi ani cu ajutorul forumului am rezolvat problema apei ce intra pe la pedale.Acum am vazut cum intra peste prag si se prelinge pe mocheta la usa stanga fata si la cea din dreapta.

Vreau sa ma lamuriti daca trebuie sa demontez totul la usa ca la schimbarea macaralei pentru ai pune silicon la acea garnitura de pe placa metalica? Apa in golf am inceput sa am dupa ce am schimbat macaralele la usile fata. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele fete de usi, cea tapitata si cea de tabla, apoi pui silicon sau baghete de mastic.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit pe la barele trensversale de pe plafon

pe sub ele se scurgea apa in masina

le-am dat jos si am siliconat acolo

stalpii cu airbagurile de pe spate se udau

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!