Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

salut baieti, ieri la o mica ploaie torentiala, am avut surpriza sa gasesc apa baltind pe pragul de la usa. intrebarea mea e : cum a ramas acolo ? sau de acolo e posibil sa mi se scurga in masina?  ciudat e ca dupa ploaia de ieri, apa nu am mai gasit in masina, ci doar pe prag ( acum o luna am desfundat scurgerile trapei din stalpii usii, aceia din cauciuc ) . atasez si o poza, poate cineva sa ma lamureasca ( un amic mi-a spus ca apa imi trece prin usa, E ADEVARAT???!!! )

 

Apa In masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

E adevarat, o parte din apa trece prin usa, daca ti coapta garnitura de pe fata de usa mai intra si in masina o parte din ea.

Legat de poza, e normal sa ai acolo apa nu te speria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RazvanBlade

salut,

am si eu o problema cu apa in masina...

am verificat peste tot, se pare ca intra pe la manerul de unde se deschide capota...se prelinge pe fire inauntru...

a mai patit cineva asa ceva??

ma dispera la culme si chiar nu am idee cum sa rezolv problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa plasticul de la stergatoare ,curata gaurile de scurgere si verifica etansarea capacului care face trecerea firelor in habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Eu nu am apa in Golf  :icon_thumleft:  Insa am facut "curatenie" pentru ca au fost ceva depuneri in apropierea filtrului de polen, in locul indicat de  darin  mai sus.

 

As vrea sa curat si eventualele frunze uscate care s-au adunat si la aripi, in spatele acelui plastic. Are rost, ce ziceti? Este suficient sa desfac cele doua suruburi vizibile, si in spatele plasticului ar trebui sa fie depunerile?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ar trebui sa fie suficient, sunt 3 suruburi. Nu pot sa-ti descriu ce vei gasi acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar,in spate sub plastice a curatat cineva?Se aduna si acolo mizerie ca si in fata?ma refer in partea de langa prag.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate nu se aduna. Decat daca ai carenajul ala spart si iti arunca roata.

Mizerie e cel mai mult in fata pe partea soferului.

Operatiunea ar trebui facuta odata pe an.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am un golf 4 in 2 usi, fara trapa, la fiecare ploaie mi se uda izolatia plafonului in partea din spate, initial am zis ca am haionul deplasat si intra apa pe langa el , intr-un final am descoperic ca e dusa garnitura dintre plafon si antena , am dat-o jos am pus gasgket sealant in locul garniturii si nu mai am probleme. Sper sa ajute pe cineva cu aceeasi problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit multă mizerie la aripi (kilograme!), și asta într-adevăr ar fi putut deveni un motiv pentru ”apă în Golf”  :icon_thumleft:  :lol:

post-107964-0-82267800-1370707119_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred...apa se scurge pe langa mizerie.

Oricum,bine ca ai curatat.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu apa din masina,la mine problema era la scurgerea de la trapa(undeva intre balamalele de la usile din fata).Am curatat furtunul ala din cauciuc si era numai namol.Incercati si asta pana sa desfaceti alte parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia ghiciti,ieir veneam acasa si m-a prins o ploaie pe drum de nu vedeai la 5 metri inainte,veneam pe drum cu avariile ca altfel nu vedeai masina si surpriza,m-am trezit ca imi pica apa in masina de sub parasolar.Tapiteria plafonului de sub parasolar uda si apa picura tot pe picioarele mele.Eram ''Bagami-as sa-mi bag!!!!'' si cand am ajuns acasa am deschis trapa si ma uit,si nu vad nimic ud,dar sub sticla de la trapa este un sant facut pentru apa daca se aduna prea multa si ma gandesc sa nu cumva sa fi fost prea multa de la ploaia torentiala si pe langa santu ala sa fi dat afara printr-o fanta si direct pe tapiteria plafonului. Am zis ca urmatoarea masina nu o mai iau cu trapa  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

dar totusi, scurgerile isi fac treaba? ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna, sa va povestesc si eu patania mea. Acu vreo doua luni era tot asa o perioada ploiasa si am sesizat ca mocheta de la sofer este uda, am zis ca s-o fi udat de la apa carata pe picioare. La o verificare mai amanuntita  , aceasta varianta a cazut, se adunase acolo in spatiul respectiv multa apa. Am intrat in panica va dati seama , nu ma dumiream ce se intampla, de unde atata apa.

Am desfacut mocheta de pe toata latura usii de sub plasticurile de mascare, am inceput cu carpa sa scot tot ce puteam de pe acolo, dar fara mare randament. Sub mocheta principala, mai exista un strat de pasla, burete presat ce-o fi ala, am decis sa o scot afara , chiar daca pe o portiune a trebuit sa o rup, asta e , si am pus-o la uscat in balcon.

Apoi am inceput investigatia amanuntita, posibile surse pe unde ar fi putut intra apa, nu am gasit nimic concret. Am fost la cineva si a dat cu turbojetul la acele locuri pe unde se scurge apa colectata de pe parbriz, cica se infunda acolo cu mizerie si posibil sa dea apa in masina. Impacat cu ideea ca am facut-o si pe asta, acu nu mi-a mai ramas sa vad ce se intampla la urmatoarea ploaie.

A venit si ploaia mult asteptata, doar ca a fost una urata rau cu debit mare de apa. Am intrat in masina , echipat cu lanterna si am inceput sa verific locul pe unde putea sa intre apa, se putea vedea clar in partea stanga jos laga pedale cum ajungea apa scursa din bord. Dupa ce s-a mai linistit ploile am inceput din nou sa verific sa rezolv problema. Am deschis capota , am incercat sa scot plasticul ala de la stergatoare , dar nu am reusit, erau piulitele prea intepenite, am reusit performanta sa rup putin acel platic, dar am zis ca tot raul spre bine.In parte stg a masinii, in dreptul soferului , in acel jgheab de colectare a apei, exista o cutiuta din plastic , care mascheaza niste cabluri care intra in habitaclu. Acea cutie are fixat pe ea un cheder, ce ar trebui sa etanseze sa nu intre apa sub ea. Fiind cu putin joc si chederul uzat , nu mai presa bine, iar apa se infiltra in habitaclu.

Cu un efort considerabil, nu prea am mainile asa subtirele sa imi poarta intra fara probleme prin acele parghii de la stergatoare, am pus pasta siliconica de jur imprejur acelei cutii. Am lasat sa se usuce bine , apoi proba , am astupat gurile de scurgere la jgheab , am ridicat mai intai masina  cu fata pe un delusor, sa poata sta apa , si am turnat acolo cam 5L de apa, am verificat in masina , nimic. UFFF,  am scapat in sfarsit de chin.

Modificat de Iuly71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema cu "apa"

 

Astazi dupa o ploaie mai zdravana am zarit ca curge un mic sir de apa la usa din dreapta.

Se poate vedea in poze cum s-a prelins. Ce pot face?!

post-89752-0-04645600-1373477007_thumb.j

post-89752-0-01052100-1373477011_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Desfaci fata de usa, apoi fata interioara, metalica. Vei vedea ca jos e coapta etansarea, fie pui silicon fie pui bare de alea de mastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, asta inseamna ca apa intra prin usa?

Daca omul sigileaza fata interioara metalica, apa ramane in usa, la macara, geam, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu, ai gauri de scurgere in usa pentru asta, verifica-le si pe alea, sunt pe tocul de jos al usii. Apa ajunge in tocul usi, dar pana acolo se prelinge pe tabla aia, care nefiind etansa cu portiera, se intampla asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, mersi de info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci fata de usa, apoi fata interioara, metalica. Vei vedea ca jos e coapta etansarea, fie pui silicon fie pui bare de alea de mastic.

 

Deci practic trebuie sa izolez cu silicon fata interioara de metal pe care sta macaraua de la geam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Am si eu o problema cu apa in Golf. Ieri a plouat mai toata ziua si am gasit apa pe stalpi din fata si la becurile din plafon (fata). Am controlat pe la chedere si acolo era uscat.Cand spal masina acasa sau la spalatorie nu am probleme, numai cand ploua mocaneste ma trezesc cu apa in masina.Sa se infiltreze pe langa parbriz in partea de sus ? Nu am trapa si nu inteleg pe unde ajunge apa pe plafon.A mai avut cineva problema asta?Cum pot s-o rezolv?....un sfat ...ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la parbriz, la antena sau daca ai bare pe plafon

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la antena, nu cred ...ca este pe spate si nu ajungea apa pana in fata,. iar bare nu am....si eu zic ca tot pe langa parbriz trebuie sa fie, dar nu stiu ce sa fac sa dau cu silicon sau exista alta solutie pentru parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!