Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

La mine in portbagaj partea dreapta am ajuns la concluzia ca doar prin condens mi se uda laterala unde este si busonul de motorina si curge sub carpeta in jos apoi..ce e ciudat ..e ca nu apare fenomenul si in stanga ... acolo e uscat . M am uitat la chederul pe care cade capacul portbagajului ..e totul oke .. altfel nu mi explic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mam uitat dar nu am vazut nici o scurgere sub chederul de sub usa si totusi daca ar fi sa se scurga apa pe la acea fata din tabla nu ar trebui sa fie pragul din plastic ud?si mocheta ?la mine e ud acolo unde tin picioarele atit.Nici in fata la pedale nici in spate si nici in lateral nu este uda mocheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! M-am tot interesat pe forum despre problema cu apa in masina si cred ca la mine este ceva diferit.Intr-adevar mocheta de la sofer e umeda si dimineata gasesc condens in masina(ceea ce e frustrant) pe langa mirosul de balta.Azi am vrut sa desfac stergatoarele si sa vad daca acolo este problema, insa am observat faptul ca la usa soferului si pe capacul de la sigurante(sub volan in stanga) este umed.Oare problema mea este in spatele plasticului de pe usa.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.De fapt ce sa desfac pentru ca si asa nu ma pricep extraordinar.Va multumesc!

PS. Intr-o zi ploioasa acum ceva vreme am descoperit ca pe stalpul fata de pe partea soferului cam in dreptul privirii se udase materialul si picura cate putin.Are legatura?

Eu zic sa verifici chederul daca e pus bine, daca mai are acel mastic sau daca nu e rupt din el, se mai rupe din el daca iarna e inghetat si tragi de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a revenit iar apa la sofer ,acum 3 luni am pus silicon la cutia aia de la parbriz,o sa verific si usa si cutia aia iar,o situatie foarte neplacuta mai ales ca afara e f frig,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa imi ziceti daca exista un alt loc pe unde poate intra apa in afara de usa si de cutia de la stergatoare? am scos si pamantu de la aripi din capatu pragului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la trapa sau parbriz prost lipit, calorifer incalzire, teava stropitor luneta..sunt multe posibilitati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In portbagaj catre dreapta si eu am umezeala ..presupun ca de la condens iarna..ce e ciudat..e ca si cand ploua apare .. daca cineva ne ar putea lamuri ar fi superb. Banuiesc ca skoda sau vw golf tot treaba aia o fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fie ai intra in apa mai sus de genunchi fie ai furtun ce stropeste luneta spart/iesit de undeva si apa se scurge si colecteaza in oala rotii de rezerva.

poti verifica si stopurile sa fie bine stranse in piulite,am patit de 2 ori sa le vad ca se slabesc (intre stop si caroserie este o garnitura de burete)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am stergator la luneta , stopurile sunt stranse :) , chederele din jurul portbagajului sunt intacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am si eu la Octavia o problema asemanatoare: imi intra apa pe la usa din dreapta fata,sub forma unui firicel care trece peste mocheta si se aduna pe covorasul din cauciuc.Nu am reusit sa imi dau seama daca apa trece de cheder in zona balamalelor si se prelinge pe usa pana sub ea si apoi se scurge pe covoras sau trece de gaqrnitura de cauciuc a geamului si se prelinge cumva prin usa si iese printre fata interioara din plasic a usii si tabla, pare ca e ud peste tot.M-am gandit ca o fi  chederul tasat insa pare in stare foarte buna si pretul unuia la Avia e 175 Ron,parca as mai cauta solutii inainte sa dau atatia bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai usor verifici daca iti intra apa prin usa turnand apa cu o sticla pe geam(cu usa deschisa)si verifici daca iese pe jos intre fata de usa si tabla

Daca iti iese apa pe acolo,trebuie data fata de usa jos,si pus silicon intre tabla ce tine macaraua si geamul,si usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.buna ideea cu sticla cu apa.Octavia nu are tabla ce tine macaraua ca la Golf,deci nici garnitura de pe marginea tablei,asa ca apa se poate prelinge pe unde vrea ea si nu prea am unde sa pun silicon. Daca ma gandesc bine,problema pare sa fi aparut dupa conversia de la manual la electric a geamurilor si oglinzilor,dar am avut grija sa lipesc cu Tesa toate rupturile membranei din poliuretan ce tine locul tablei de la Golf. O sa verific maine,sa vad cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am citit tot topicul si nu am gasit nimic despre problema mea.La prima ploaie, dupa ce am cumparat masina, am gasit apa in partea fata chiar linga schimbatorul de viteze.Am cautat locul prin care ar fi putut intra apa si am gasit umed plafonul exact unde sint luminile ptr. interior.Am gasit si siguranta ptr. lumini arsa si am inlocuit-o.De atunci nu am mai avut probleme, chiar si cind spalam masina cu jet de apa, nu mai intra pe nicaieri.Astazi ,surpriza, dupa 30 min de mers prin ploaie mocaneasca a inceput sa curga prin partea dreapta, tot plafon spre stilpul dreapta.Se poate sa fie pe linga parbriz vreo gaurica ?Daca dau cu silicon incolor in zona de sus a parbrizului?Aveti idee cam ce as putea face ? Nu am trapa si nu stiu pe unde ar ajunge apa pe plafon decit pe linga parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cum a venit ploaia a venit si apa la mine in golf,mai bine zis in spatele stopurilor,in interior,dupa capitonaj(sau cum ii spune).Astazi am vazut si pe unde intra:putin mai jos de stopuri este un fel de rama de plastic si pe acolo imi picura.Nu aveti idee cum sa remediez problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu ma gandeam ca o sa scriu vreodata in acest toipic :))

Sambata pe la cumnatul meu pe service, "am spalat" masina cu apa scursa de pe streasina, aruncata din galeata direct pe masina.

Toata bune si frumoase, cand la ultima galeata aruncata, am aruncat apa pe aripa stanga-fata si parpriz. Aici a aparut problema cand am vazut ca in masina s-a prelins apa, pe partea aceea de plastic pe care sta rezemat piciorul stanga, aflata intre pedala de ambreiaj si usa.

 

Am desfacut, suportul de plastic de la stergatoare, stergatoarele, am curat pe acolo car era plin de pini de brad si alte mizerii, gaura de la aripa era desfundata si am pus iar apa cu galeata pe parbriz, iar cu cumnatul meu se uita in masina pe sub bord.

 

Niciodata la ploi nu am avut problema ca sa imi ploua in masina sau sa se scurga apa in ea, desi m-am gandit ca si la spalatorie apa vine cu presiune mai mare decat ploaia.

 

Probabil ca apa pusa in volum mare pe parbriz, nu are unde sa se duca toata sa de repede si ramane un pic de volum pana sa apuce sa se scurga.

 

Am observat ca apa intra pe la capacul din stanga, cel prin in doua suruburi, in care intra manunchiul acela de cabluri legate care ies din calculator.

Membrana de cauciuc care acopera acel manunchi se prezenta in stare excelenta, probabil pe sub capac. Se pare ca neamtul nu s-a gandit sa-l etanseze cumva sau sa ii puna veo garnitura din fabrica.

 

Oricum m-am lasat pagubas, deoarece fiind si frig, umezeala multa, m-am gadit ca o las pentru la vara. O sa dau capacul acela jos, sau cel putin sa apuc sa trag de el dupa ce ii desfac suruburile si o sa ii put niste silicon pe marginea inferioara pentru a etasa cat de cat pe viitor :)

 

Deci atentie mare cand va spalati masina ca la tara, aruncand apa cu galeata ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu probleme cu apa in masina...in fata si spate dreapta plin de apa(masiana are trapa).initial am crezut ca sunt dopurile de pe punte,le-am scos,le-am izolat cu silicon,dar tot degeaba.dupa aia am scos stergatoarele,plasticul de la stergatoare,am scos capacul de la filtrul de polen,l-am izolat cu silicon,am curatat evacuarile de la aripi....tot curgea apa.se infiltra pe la stalp...era desprins furtunasul care evacueaza apa de la trapa.are in stalp un cauciuc care evacueaza apa,ala era desprins de furtunas si toata apa mi-o baga prin stalp in masina!  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti fi te rog mai explicit ? am si eu aceeasi problema si nu ii dau de capat. si eu am trapa si am curatat totul. exact pe care stalp ai probleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In ultima vreme m-am trezit si eu ca dupa o ploaie , sa gasesc apa in masina...mai precis am gasit bancheta din spate ( la pasager) uda... in plus in spatele scaunului pasager (unde e presul mic) am gasit o balta de apa...vreo 1,5 litri...practic toata mocheta era imbibata in apa...si acum cred ca mai este putin...

 

Oare pe unde se infiltreaza apa ca nu ii dau de capat ? Mentionez ca masina e in 2 usi cu trapa...

 

Ieri am gasit plafonierea(stanga portabagaj) uda da nu inteleg cum a ajuns apa acolo...

Am verificat la trapa da nu am gasit nimic suspect...

 

post-29452-0-51417000-1365919428_thumb.j

post-29452-0-33896800-1365919443_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut dragi colegi, am un passat b6 si imi intra si mie apa! ma scuzati daca sunt un pic offtopic dar nu pot sa deschid un topic inca.

sambata dupa un drum prin ploaie m-am trezit ca in sertarul acela din partea soferului de sub butonul de faruri era jumatate cu apa, si dupa ce am examinat mai atent problema am observat ca si jumatate din stalpul acela dintre parbriz si usa (partea inferioara a stalpului) este ud si mocheta era uda din partea mea.
masina am luat-o la mana a doua nu imi aduc aminte ca propietarul sa fii schimbat vrodata parbrizul.
 toata iarna si toamna trecuta nu am avut nici o surpriza de genul acesta si imi este frica sa nu ajunga apa la sigurante. daca a patit cineva poate sa imi zica si mie ce a facut ca sa remedieze problema.

tin sa mentionez ca am turnat apa pe parbriz si se scurge, presupun ca numai la  cantitati mari imi intra apa(intrucat sambata a plouat mult si bine).

aveti idee pe unde sunt canalele acestea de scurgere??

si am observat ca si la baterie am un pic de apa, inca nu am apucat sa desfac plasticele acelea de la baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cred ca era infundata scurgerea dreapta pasager de la trapa...am testat cu apa si nu functiona...am incercat sa curat cu ceva sarma .... sper sa fie ok acum...o sa vad la urmatoarea ploaie torentiala...oricum pentru identificare scurgeri am gasit un link http://forums.vwvortex.com/showthread.php?1909676

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi.

Ieri dupa o ploaie mai repezita , mergand cu masina (am trapa) constat ca imi curge apa in cap. dau parasolarul in jos si vad ca imi curge apa pe la becul de acolo.

Ajung acasa si nu ma lasa inima sa plec si sa las masina asa si incep sa analizez si ajung la scurgerile de pe stalpi.

Apas pe ele putin si incepe sa iasa pamant ud pana cand a inceput sa curga apa.

Sper ca le-am desfundat si sa nu mai am probleme, si o sa am grija sa fie tot timpul curate.

Pentru cei cu masinile cu trapa , curatati-va scurgerile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

regulat trebuie facut acest lucru....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se pot curata mai exact scurgerile astea(cu ce scule si cum)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu trebuie nici o scula. Introduci pe orificiul stutului ala de guma din stalpii din fata o sarma otelita si te joci cu ea pana icepe sa curga, apoi pui masina in asa fel incat scurgerea aia sa fie cel mai jos, si torni apa in tavita aia de la trapa si tot dai pana vezi ca iese apa curata(evident cu trapa deschisa).

Pe spate e putin mai complicat in sensul ca nu ai acces la ele decat dupa ce dai jos bara, sau scoti scurgerea afara din caroserie prin portbagaj si curatarea o faci tot  acolo, de preferabil sa scoti absolut tot din portbagaj, apa creeata va curge prin gaurile din spatele rotii de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!