Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Eu tot nu inteleg... :) Pai si cum ar ajunge apa in masina direct din gaura de dedesupt din usa ?

Usile mele mai au un cheder lipit dedesuptul fiecarei usi. Acela ar trebui sa impiedice intrarea apei in interior, dar normal acea apa s-ar scurge pe prag, unde scrie de ex. GOLF :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius si unde sunt gaurile alea pe care ar trebui sa se scurga apa, ca sigur sunt astupate.???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa intra in masina chiar pe sub fata de usa,chederul ala e mult mai jos

gaurile sunt sub chederul de cauciuc de la baza usii

Modificat de cristi_eftimie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi bagati silicon si scapati de probleme.

Daca vreti fac o schema cu traseul apei... :)

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai copii apa care se prelinge pe prag este de fapt din cauza neetanseitatii de la oglinda, acolo e buba, nu are nici o treaba siliconul de la fata de usa sau alte balarii, apa se prelinge pe langa firul ce actioneaza oglinda si apoi se prelinge pe la boxa in masina.

Spor la treaba, mi-a intrat si mie un firicel de apa cand a plouat mai tare , aveam si masina in panta,,,fata mai sus.

am si eu din nou aceeasi problema, imi curge aapa prin oglina prin usa si trece prin burlanu de la cabluri si ajunge prin prag jos sub pedale...ce ai facut la oglinda???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut.o si am pus silicon..dar daca iti ploua deasuprea pedalierului poate fi de la capacul cutiei cu relee care se afla sub grila de la stergatoare, are o garnitura mai vai de mama ei...siliconeaza si pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PRima data imi ploua pe la pedale, si am pus silicon unde e capacu ala de la relee care zici u , a trebuit sa desfac stergatoarele tot mecanismul etc , am schimbat si pabrizul ca era spart vai mama lui si nu mai etansa siliconul in partea aia,si ce am sesizat dupa... cand deschid usa am apa pe prag,dupa care am dat iar jos fata de usa am turnat cu furtunul apa pe oglinda ...am apa jos sub boxa cand apas pe tabla aia...am siliconat si acolo pe o portiune mai mare, iar prin mansonul in care trec firele din usa spre masina cand l.am desfacut a curs apa din el...deci imi trece apa prin oglinda...prin masnonul ala si ajunge sub pres...cred...alta explicatie n.am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am mai intalnit problema asta.... si la cele cu trapa, sar furtunasele si baga apa in masina, pe la pillar picior - pe unde trec firele spre usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema asemenatoare si nu dau de cap

cand am apa in partea soferului la mocheta

cand in spatele soferului la pasager

sau chiar si vad uneori sub bancheta pana in partea stanga spate a masinii(in portbagaj)

am incercat sa curat canalele de la scurgerea trapei,am urmarit de desubt daca sunt ceva probleme dar nu vad nimic...

pe unde o fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam si eu apa in spatele soferului la pasager si problema era de la chederul din partea de jos de la portiera soferului (acela care vine prins cu niste "picioruse" de portiera). deocamdata nu-mi mai ploua ca am dat cu niste silicon dar imi trebuie un nou cheder ca de pe cel vechi cad piciorusele. vezi poate acolo e problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa te rog o poza daca se poate la care te referi exact ca nu imi dau seama...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chederul ala nu cred ca are treaba cu ploaia.

soosy deschide usa si vezi cauciuciucul din partea de jos a portierei,cel mai din margine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dau o fuga la masina sa vad...dar cel mai mult m-ar ajuta ceva imagini,explicative etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

muale are dreptate e cauciucul din partea de jos a portierei...

muale are dreptate e cauciucul din partea de jos a portierei...

muale are dreptate e cauciucul din partea de jos a portierei...poze nu stiu sa pun.am incercat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e unul singur, n-ai cu ce sa-l confunzi, vine de-alungul portierei si la un moment dat ,undeva pe la mijloc are si un fel de dop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot studiat si dealungul portierei este intradevar o guma,ca si un fel de buza

dar este acolo,este intreaga...

ma gandesc ca ala ii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca n am golf si e skoda, dar poate imi dati o idee cum ajunge apa in dreapta portbagajului catre stopului de pe spate. M am uitat si chederul care vine pe marginea masinii cand e deschis portbagajul e ciupit in 2 locuri , insa totusi e un sant destul de mare care nu ar lasa apa din cheder sa mearga inauntru, a mai patit careva..ma gandesc ca nu trebuie sa fie neaparat skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine am observat foarte multa apa sub covorasul la sofer mocheta este inbicsita cu apa ,,pe la usa nu curge ca am stat in masina in timp ce ploua nu stiu de unde o fi ..cum e cu plasticul acela de la stergatoare?ce este sub el?este vreo scurgere ceva?cine la demontat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub plastic este un capac al unei cutii ce comunica, cu interiorul. Daca ai mizerie multa,frunze e posibil ca apa sa nu curga rapid de acolo, sa se infiltreze pe la capac si...in masina.

Mie imi curgea pe la fata de usa cand ploua mult sau torential; nu mereu,nu cand punea jetul la spalatorie

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum naiba scot bratele stergatoarelor ca mau disperat....ma chinui de 2 zile si nu reusesc am dat cu degripant si tot nu merg....treaba este ca sint in franta si ploua aproape zilnic iar apa imi intra in masina.....presa nu gasesc .........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara presa nu o sa reusesti sa le scoti......

stiu ca o sa ma injure toti cei care citesc asta,dar eu dupa ce am vazut ca degripantul nu actioneaza deloc,am pus lichid de frana cu o seringa,l-am lasat acolo peste noapte,si a doua zi am reusit sa scot bratele :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si fara presa , apesi pe brat cativa cm inainte de surub la cel de la sofer ... dupa care la ala de la pasager inchizi capota il ridici si apesi la fel pe el si iti iese , referitor la apa in spate la sofer ...nu cred ca intra pe la cheder pe acolo ...nu stiu ... momentan nu mai ploua la mn , va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! M-am tot interesat pe forum despre problema cu apa in masina si cred ca la mine este ceva diferit.Intr-adevar mocheta de la sofer e umeda si dimineata gasesc condens in masina(ceea ce e frustrant) pe langa mirosul de balta.Azi am vrut sa desfac stergatoarele si sa vad daca acolo este problema, insa am observat faptul ca la usa soferului si pe capacul de la sigurante(sub volan in stanga) este umed.Oare problema mea este in spatele plasticului de pe usa.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.De fapt ce sa desfac pentru ca si asa nu ma pricep extraordinar.Va multumesc!

PS. Intr-o zi ploioasa acum ceva vreme am descoperit ca pe stalpul fata de pe partea soferului cam in dreptul privirii se udase materialul si picura cate putin.Are legatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,vreau sa va intreb daca pe la tabla care acopera usa si apoi vine fata usii poate sa intre apa in masina.......am demontat fata \de usa sa schimb ceva si am vazut ca este umed acolo jos in dreptul tabloului cu sigurante....am apa la mocheta de la sofer si iniatial crezusem ca vine de la ansamblu stergatoarelor,dar cind am demontat fata de usa am vazut urme de apa si totusi cum ajunge apa sub mocheta la sofer ?care este traseul ei?pe unde se infiltreaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,vreau sa va intreb daca pe la tabla care acopera usa si apoi vine fata usii poate sa intre apa in masina.......am demontat fata \de usa sa schimb ceva si am vazut ca este umed acolo jos in dreptul tabloului cu sigurante....am apa la mocheta de la sofer si iniatial crezusem ca vine de la ansamblu stergatoarelor,dar cind am demontat fata de usa am vazut urme de apa si totusi cum ajunge apa sub mocheta la sofer ?care este traseul ei?pe unde se infiltreaza?

Ti-ai cam raspuns singur,apa se infiltreaza printre tabla aceea si usa,se prelinge pe pragul de plastic,si ajunge pe mocheta

Rezolvarea se face cu niste silicon,desfaci suruburile ce tin taba aceea,o departezi,cureti bine ,aplici silicon,si strangi suruburile la loc

PS verifica sa nu ai scurgerile de sub usa infundate,sunt niste gauri aflate sub chederul de sub usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!