Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Acea garnitura e pe o parte si de alta a muchiei. Ca tu o vezi doar pe o parte asta e alta treaba.

Insa nu e neaparat necesar sa dai tot panoul jos, poti slabi suruburile atat cat sa distantezi umpic panoul si sa introduci silicon.

Din proprie experienta, tot pe deasupra garniturii trebuie sa dai, pt ca prea putin silicon iti va sta in zona unde calca panoul pe usa.

Important e sa fie zona curata si degresata si sa dai din abundenta, urcand si in sus, nu doar muchia de jos.

Eu am efectuat operatia acum 2 ani, aproape 3 si ma tinut pana acum o saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit macar cateva posturi in urma?

Vedeai ca vinovata e garnitura panoului metalic ce se afla pe usa, panou ce il vezi daca dai fata usii jos.

Are o garnitura de jur imprejur, care in timp se duce si astfel apa ce se scurge in interiorul usii ( pe la geam intra si e normal) se va scurge in masina.

In postul 352 ai chiar un desen unde se arata sursa problemei.

Da fata usii jos si trebuie sa vezi urme pe unde s-a scurs apa.

Cureti f bine ziona, dai cu silicon sanitar si cativa ani nu o sa ai pbme.

mersi frumos , am citit aproape tot postul azi dimineata pana la 300Reply ..dupa a trebuit sa plec , imi cer scuze ... o sa ma uit sa vad daca e de acolo desi nu prea sunt asa convins ca e mult prea multa apa care s.a dus si in spate in spate la sofer ...daca apas pe podea se aude cum baltacaie ...o sa verific treaba asta maine ..multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca iti poate curge foarte multa apa de-ti se uda tare mochetele.

Apa in loc sa se scurga prin gaurile de scurgere, iti curge pe deasupra chederului de la usa, care fiind etans, apa nu are unde sa se duca decat peste pragul de plastic in interior.

E un "defect" comun al masinilor vw din perioada respectiva si precum am spus, se rezolva simplu cu silicon.

PS:

uneori e bine sa citesti topicurile de la coada la cap :)

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi nu pot sa inteleg cum ajunge apa in spatele portierei...cred acu ca o fi pe acolo ca problema asta o am de cand am pus folia pe geamurile fata...maine desfac usa si ma uit exact sa vad...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce o sa desfaci usa o sa te lamuresti mai bine.

Daca te intrebi pe unde intra apa in usa, ea intra in spatiul dintre geam si usa, chiar daca exista acel cheder ce vine pe geam.

El nu poate sa inlature intreaga cantitate de apa ce se scurge de pe geam si automat iti intra in usa. Insa acesta e un lucru normal.

De obicei, precum s-a spus si in alte posturi anterioare, respectiva garnitura a panoului imbatraneste si nu mai etanseaza bine, ducand la scurgeri.

Mai ales daca s-a si umblat la respectivul panou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, maine desfac si fac ceva poze dupa care o sa le postez , va multumesc si sper ca asta sa fie problema la mine, ce am observat azi...dupa ce am mers cu Ac.ul e ca nu am gasit deloc apa sub masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut astazi, la mine problema era de sub stergatoare in partea soferului ...este o cutie de plastic cu un manson pe mijloc care duce firele in masina , acea cutie nu mai era etans , am dat jos tot,am pus silicondupa care am pus cutia la loc,am turnat din nou silicon si sper ca acum sa nu imi mai intre apa in masina , cand ridicam cutia aceeaa...curgea apa ca la ea acasa ca la robinet , salut o zi buna va doresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor.

Am un vw passat b5 '99,am observat azi ca la picioarele pasagerilor spate este uda mocheta bine.Am verificat toata masina si este uscata toata in rest.Am observat ca este putina apa prin gaurile unde vine aerul la picioarele pasagerilor,iar in fatza,sub baterie mi se strange apa de vreo 3-4 cm inaltime si nu se scurge numai dupa ce incep sa ma duc cu masina din loc.M-am gandit ca vine apa din fatza prin filtru in tzeava care duce aerul la picioare!!!!!Sau se poate ca,condensul care normal sa se scurga sub masina sa imi intre in masina? Mentionez ca pana acuma ( cu ploile astea torentiale) nu am mai avut apa in masina( o am de 3 luni)

Va rog sa imi dati niste sfaturi despre modul in care as putea remedia aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,poate sa-mi spuna cineva la scurgerile din spate de sub stopuri care vin de la trapa,cred,de ce nu trec prin doapele de acolo in exterior?Ca mie cand a plouat mi s-a facut balta la roata de rezerva,putem sa pun pesti acolo.Am scos acum doapele afara si ma gandesc sa prelungesc furtunasele alea prin doape.Totusi pana acum nu am avut apa acolo e ceva dubios acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai prelinge apa pe la stopuri au o garnitura care in timp o sa iti curga.dao jos pune silicon.ale mele arau cam desfiletate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

povestea mea este urmatoarea : am gasit apa de o palma in masina parta pasager fata si spate, asta acum vreo 2 ani, am scos scaunul desfacut toate cele am ridicat mocheta iar stratul gros de sub mocheta cel de burete presat l-am taiat pana la nivelul bordului ca sa il pot usca, s-a dovedit ca aveam gurile de scurge de la trapa infundate pt ca nu stiam ca exista asa ceva,acum cateva zile a plouat iar scurgerile erau desfundate dar ce sa vezi mi-ai iesit furtunasele din ele cum s-a intamplat asta nu am stiut si am gasit iar ud in partea aceea iar am desfacut , am bagat inapoi furtunele toate bune si frumoase problema este alta si aici am nevoie de ajutor de la cei care au trapa : Mie imi intra apa in zona de scurge a apei cu trapa inchisa deci daca ploua afara sau spal masina (asta am testat eu si se vede cum se duce apa in interior) tot intra apa printre plafon si garnitura, nu ii cantitati mari dar intra. Asa trebuie sau a imbatranit garnitura(cheder) aceea? Se poate schimba, daca daca ce cod are? Am gasit gurile de evacuare a apei din spate dar nu stiu de unde pleaca din zona trapei. Multumesc astept rasp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

azi am pus si eu silicon la toate usile,intre usa si acea tabla...sper ca am scapat de umezeala.. :))

post-56207-0-27556700-1344978003_thumb.jpost-56207-0-42961700-1344977996_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Am si eu o problema cu mocheta soferului in stanga, se uda cand folosesc stergatorul de pe spate. Cum fac sa demontez mocheta de la picioarele soferului, si de unde cumpar sau gasesc un kit pentru furtunasul de lichid. Pe vremuri s-a spart acolo furtunul si mi l-au inlocuit sau reparat cei de la Midocar. Acum m-as risca eu sa incerc. Scuze daca nu am postat unde trebuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontate ornamentele de plastic de pe praguri si pillar stanga sofer - scoti manerul de la cablul de deschidere a capotei - are o clema pe interior, restul - pillar-ul si ornamentul de pe prag - fiind prinse in cleme - tragi incet de ele.

furtunasul - in refaci - bagi o teava de legatura, unde ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca ai trapa, deschide-o si baga o sarma lunga prin orificiile laterale de scurgere a apei din santul trapei si eventual sufla cu un compresor. nu va mai ploua in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, e posibil sa intre apa pe langa antena? plasticul acela s-a rupt si acum a disparut, iar la ultimele ploi a picurat din plafon 2-3 stropi pe bancheta spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil,schimba garnitura de la baza antenei!

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

azi dimineata cand am deschis usa la sofer am vazut chederu de pe prag(partea de jos) plin de apa,am verificat mocheta sa nu fie uda si nu era,am tras putin de cheder si avea apa intre plasticu de pe prag si el,am verificat si in dreapta dar acolo era uscat.pe unde vine apa??? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la fata de usa de metal. Baga silicon intre ea si usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa cum spune Florin. am avut si eu problema asta si am rezolvat cu silicon. aparea un firicel de apa peste prag pana pe mocheta, doar in zilele in care ploua torential sau foarte mult timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei asta se intampla cand se desface fata de usa( tabla de metal ) ca la tara uneori si se rupe partea de silicon sau ce-o fi acolo :bom:

Modificat de misulikkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa dau de jur imprejur?? da am o curiozitate,intra apa in usa sau cum vine asta ca nu inteleg neam.sa imi explice cineva fenomenu.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa de pe chederul de la tocul unde intra geamul se scurge, o parte, in usa. Din usa ar trebui sa iasa printr-o gaura, intentionat facuta in acest scop. De-obicei gaura aia e plina de vaselina anticoroziva, si la mine de-obicei e umed pragul, ca si cum ar fi roua, insa nu si in masina si in nici un caz de la etansarea de care se vorbeste mai sus, fiindca e buna, si nu pare ca ar avea scurgeri.

Daca nu ti uda mocheta inauntru nu ai de ce sa umbli, dar poti verifica, daca de manca tare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu dai de jur imprejur. dai pe partea de jos si urci vreo 10-15 cm pe laterale.

desfaci suruburile,cureti tabla,dai silicon si strangi suruburile. panoul il departezi 1cm de usa,nu il detasezi...are macaraua de la geam.

apa intra in usa...pe langa chederul exterior al geamului. este normal sa se prelinga pe langa el si sa curga pe jos prin acele gauri de care a scris si marius mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!