Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am rezolvat problema care am postat-o mai sus si intradevar era de la acea tabla care nu mai etansa de usa si de aceea aveam apa pe pragul din interior.

Deci cei care aveti apa pe pragul din interior sa stiti ca este de la acea garnitura de la fata de tabla care nu mai etanseaza perfect de usa.

Multumesc lui Florin ca a avut dreptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
F l o r i n

Tare.... cineva nu a avut ce face, de a facut asemenea topografiere a usii....

Oricum, fenomenul asta este....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...la mine am zis ca ploua pe la oglinda, stiam asta ca am un prieten care a etansat fata de usa prima data si tot ploua, apoi a obs ca ploua pe la oglinda, si se prelinge pe la fata asta de usa .

Am schimbat clemele de la geam si........

Daca masina e pe suprafata dreapta sau cu spatele in panta nu ploua, daca e cu fata in panta ploua.

Cand am timp ma apuc de treaba.

a inca ceva

V-as recomanda sa inlocuiti acel mastic cu un altul decat varianta siliconului...daca mai aveti probleme la usa respectiva e un chin sa desfaci siliconul

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zilele astea observ un miros de picioare,balta nici nush ce sa zic.miros prin masina nimic.aseara scot covorasele(de cauciuc) si transpirate pe spate.si putin umed pe spate si miroase nasol... mocheta care urca pana la prag nu mi s-ar parea umeda.ce este de facut si de verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Trebuie vazut pe unde iti baga apa. Ori te uiti imediat dupa ce ploua si gasesti unde iti baga apa, ori la spalatorie dupa ce-si face omu' talentu', pui mana pe mocheta si vezi pe unde s-a umezit. Cu spalatoria e mai greu de observat ca e apa cu presiune si nu prea se prelinge ca atunci cand ploua sau daca pui furtunul pe ea...Pana una-alta, scoate covorasele, incalzeste motorul si da drumul la aeroterma la maxim pe caldura pe treapta 3-4 si ventilatia sa bata la picioare ca sa usuci mocheta si sa nu mai puta a ciorapi de boschetar in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri ma apuc de treaba.pus silicon pe la panou de portiera.am scos din portbagaj tot.apa in stanga sub lampa destul de multa.suruburile de la lampa le desfaceai cu mana asa de bn erau prinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

aceeasi problema o am si eu de cateva zile bune. Cum ploua mai bine sau aia de la spalatorie stau cu jetul mai mult pe partea din spate a masinii, in portbagaj, in partea staga, am un mic paraias de la stopul stang, care-si continua cursul pana la bancheta din spate.

Ieri, dupa ploile care au fost in Bucuresti, surpriza! Porbagajul si TOATA bancheta din spate erau imbibate in apa :(

Dupa cate am vazut, cred ca se scurge pe langa stop (chederele le am bune se pare). Am dus-o astazi la service ca aveam de schimbat discurile si placutele si le-am pus si problema asta in brate. Cand a desfacut stopul pe interior, erau urme de apa, ca si cum s-ar fi scurs de prin el.

Dupa ce primesc feedback de la service, o sa va spun exact prin ce colturi se mai strecoara apa pe la noi prin masini.

O zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor dupa ploile din zilele trecut am gasit sub pres in dreapta mocheta uda mam uitat la toate chederele si sunt bune si la locul lor.intro zi cand ploua am stat in ea sa vad pe unde intra apa si am observat chear sub boxa se scurgea pe prag in intrerior si apoi pe mocheta.pe unde oate intra?

astept o sugestie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Sugestia mea e sa dai cu o pagina in urma acest topic, sa citesti de la primul post de pe pagina aia si pana la post-ul tau si ai sa vezi ca raspunsul s-a dat deja de cateva ori in doar 2 pagini. Nu sunt rautacios, insa chiar nu ai citit ca altfel deja stiai!

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am luat masina din service si se pare ca intradevar pe langa lampa de stop stg spate imi intra apa. garnitura stopului era pe o portiune de vreo cativa cm data deoparte, in consecinta apa intra necontenita in portbagaj. din cate am inteles nu se poate schimba doar garnitura respectiva ca vine cu tot cu stop, asa ca mi-am etansat-o cu silicon. sunt foarte curios daca oi mai avea vreo problema.

O zi excelenta va urez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa mai ai probleme.si eu am pus silicon. si pe la panourile de la portiere mai intra apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acolo, solutia e tot silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi bine sa nu mai am. Acum incerc s-o usc cat mai bine. e destul de naspa ca nu am unde s-o las cu usile deschise sa se zvante bine. Astept sa se mai incalzeasca nitel si s-o duc s-o curat ca din masina imi mai lipsesc pestii. miroase a balta 100%. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu azi am avut un soc dupa ce am pus silicon la portierele spate la lampi.era uda mocheta la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga silicon si la tabla de la usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu curga din fata de sub stergatoare/comp motor

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ca sub pedale e uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi ce silicon folositi? Sanitar sau silicon pt garnituri ( rosu, negru)?

Azi mi-am gasit si eu din nou apa pe pragul de la sofer, asta duca ce in urma cu 2 ani am dat acolo cu silicon sanitar.

Insa ma gandesc ca nici el nu are cum sa tina la infinit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silicon sanitar(transparent) si eu dat fata de portiera jos si am turnat apa pe la chedere(care in prealabil l-am dat jos) si curgea apa pe langa difuzor.l-am dat jos pus silicon acum sa vedem ce o fi.am foarte multa apa in mocheta si pasla.mocheta s-a mai uscat dar pasla e fleasca.o sa puta a boschetar cred dupa uscare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sanitar si transparent - ca se nu se vada urat..... curatata si degreasata bine zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu plouatul...imi picura acu ceva vreme apa pe la pedale, fix pe deasupra pedalei de fraana, am facut proba am turnat apa pe sus pe la stergatoare nu mi.am dat seama pe unde curge,am curatat tot acolo la stergatoare,am pus apa iar aprox 20l nu a mai curs ...azi noapte a plouat ..iar azi dim cand am plecat la sofer si in spatele soferului ud ...baltea apa urat....:( , cand am deschis usa am sesizat ca pe pragul de la sofer era apa ...adica nu era scurs nimic,am deschis si usa din dreapta acoolo era uscat...masina e in 2 portiere, acum?intrebarea mea e posibil sa ploua pe la vreun cheder?m.am tot uitat dupa scurgeri am desfundat cele de la capota si cele de dupa aripi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit macar cateva posturi in urma?

Vedeai ca vinovata e garnitura panoului metalic ce se afla pe usa, panou ce il vezi daca dai fata usii jos.

Are o garnitura de jur imprejur, care in timp se duce si astfel apa ce se scurge in interiorul usii ( pe la geam intra si e normal) se va scurge in masina.

In postul 352 ai chiar un desen unde se arata sursa problemei.

Da fata usii jos si trebuie sa vezi urme pe unde s-a scurs apa.

Cureti f bine ziona, dai cu silicon sanitar si cativa ani nu o sa ai pbme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare : de ce trebuie data jos fata de usa (partea metalica) pentru a da cu silicon daca acea garnitura este la exterior, este vizibila :screwy: ??

adica nu putem da direct la imbinarea celor doua??? da stiu ar fi mai bine dar este o munca destul de mare, trebuie demontate cam multe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura este intre fata de usa si fata de metal. Daca deja a patruns apa pe acolo,,, a angrenat dupa ea si mizerie. Cel mai indicat e sa desfaci, cureti bine, aplici silicon, stangi suruburile, stergi surplusul - si a iesit ceva sanatos.

Altfel, se poate aplica peste..... dar aia nu e lucrare temeinic facuta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!