Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

din cate tin minte la mine , in afara de cele din lonjeron nu am vazut nici o gaura, erau toate cu dop de cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.De ceva timp tot observ apa pe langa garnitura de la usa.Mocheta din masina nu este uda.

Am pus o poza mai jos sa vedetii unde am apa si imi apare doar cand masina sta.In mers pe carosabil ud nu imi apare apa sau daca o spal la fel nu apare.

Stiti de la ce ar putea sa fie???

post-46557-0-69014900-1327336609_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai aburesc geamurile cand sunt mai multi in masina :lol: dar chiar o sa urmaresc fenomenul sa vad daca chiar cand se aburesc daca mai am apa acolo.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cred ca-ti vine prin fata de usa.... desfunda scurgerile. A fost data jos fata de usa de metal - cea cu macaraua, pana acum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da a fost data jos cand am schimbat switckul la usa.La care scurgere te referi???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurgerile de jos de sub usa - sunt doua la numar. Daca nu sunt infundate, da jos fata de usa de metaj, si pune silicon masticul de pe ea, in partea de jos si pana vreo 20 cm in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca garnitura de la fata metalica e coapta sau rupta. Verifica-o si pe aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, de aia i-am zis....masticul ala, ca nu e chiar o garnitura - are acel rol, dar e un mastic. De cele mai multe ori, el e de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Chiar daca nu e apa in Golf e pe aproape.

Ati avut probleme cu gheata la coltul din fata jos al portierei de la sofer pasager?

La mine s-a scurs apa acolo si a inghetat si cu chiu cu vai am reusit sa deschid usa ca sa intru ies din masina.

Acum zilele astea fiind mai cald s-a topit si e ok dar daca nu eram atent as fi indoit coltul la portiera.

E o greseala de proiectare adica e normal ca sa curga apa pe acolo sau am eu o problema pe la chedere ceva?

Apa nu a intrat in masina dar mi s-a parut dubios ca a inghetat acolo langa balama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai toate au problema asta....este si un topic.."usi deformate de lagheata" sau ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia a fost zapada, care de la putina caldura de la motor s-a inmuiat, apoi peste noapte a reingheat. Niciodata nu a fost apa chestia aia.Mi s-a intamplat si mie, si probabil la multi altii care nu o curata de acolo cand in ca e moale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.Astazi cand dau sa urc in masina si deschid usa iar am gasit apa pe pragul din interior.Cu a spus si Florin mai sus am verificat scurgerile de la usa si sunt ok dar mi-sa spus mai sus ca trebuie sa pun silicon pe fata metalica ce tine macaraua de la geam dar ce draqu are aia treaba cu apa din masina?

Astept niste sfaturi ca ma enerveaza rau cand vad apa acolo

post-46557-0-20675400-1331223106_thumb.j

post-46557-0-12180800-1331223112_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos fata de plastic de pe usa, si cauta urmele de apa (dare albicioare) care ies de sub fata de metal si se scurg pe usa....

Siliconul nu mai asigura etanseitatea dintre fata de metal si usa (mai ales daca a mai fost desfacuta fata de metal) si apa care vine pe fata de usa de tabla, se scurge in interiorul masinii.... am gasit problema asta la multe masini, din generatia celor pe care le avem noi.

Daca gasesti darele de apa, da jos fata de usa de metal si pune silicon in zona inferioara a fetei de usa si urca cu el vreo 20 cm in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SSRAZVAN: azi a plouat in Iasi si surpriza...cand deschid portiera mi-a atras atentia un firicel de apa ce se prelingea prin partea dreapta pe plasticul de deasupra pragului direct in masina.Urmarind acest topic am observat postarea ta si am vazut ca avem exact aceeasi problema. eu unul astept sa se mai incalzeasca un pic si am sa desfac portiera si sa-i pun silicon...voi reveni dupa ce voi rezolva...bafta :mop:

Modificat de georgeiasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu la fel astept sa se duca vremea asta si sa desfac sa vad cei acolo dar mi se pare ciudat ca si cand spal masina si insist intre prag si portiera vad apa pe pragul din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceasta problema o am si eu. La inceput imi intra apa pe la usa din dreapta. Am strans balamalele si nu mai intra, dar apoi intra la usa din dreapta. Am strans usa la maxim si tot intra. Acum am lipit un cheder sub fata de la usa sa vina direct pe chederul de la caroserie si vad ca acum e totul ok. Oare trebuie schimbat chederul care e pe caroserie cel care vine usa pe el???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca se cunoaste ud atunci cand gasesti apa inauntru. Eventual scoate-l putin si santul de pe caroserie si baga ceva acolo ca sa-l tina mai apasat pe usa.

Si uita-te si daca ai intre fata de usa si usa urme de apa. Daca ai acolo, inseamna ca trebuie sa izolezi tabla din nou ca sa nu mai treaca apa de ea.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e normal sa fie apa dupa acea tabla de pe usa??

Eu de cand i-am schimbat switchul la broasca cand ploua am apa pe prag in interior.Acum cu vremea asta stau cu carpa in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici ca asta se intampla de cand ai umblat la broasca, atunci e clar ca trebuie sa etansezi din nou tabla aia.

Nu e normal sa ajunga apa pe pragul de plastic de la interior. Cred ca chiar n-ai dat cu nimic de-ti baga atata apa. Trebuie sa bani niste silicon in partea de jos a tablei si urci putin pe margini ca sa fii sigur.

In cazul in care tot o sa-ti mai bage apa, trebuie verificat si chederul, insa asta de obicei face figuri cand e rupt sau muscat din el, nu se duce asa dintr-odata.

Si inca ceva, sa scoti covorasele din fata si sa dai drumul la caldura pe maxim si aeroterma pe maxim si las-o asa ca sa se usuce mocheta ca o sa-ti puta a balta in masina de la atata apa si nici nu e bine sa tina umezeala acolo ca sa n-ai probleme cu rugina sub mocheta apoi.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare, am si eu problema cu apa :( m-i se tot uda pavilionul in spate la portbagaj. nu am apa in portbagaj, nici pe presuri, pe nicaieri decat pavilionul acolo se face fleasca si problema e ca apa vine dinspre stopul de la portbagaj si se extinde... ma rog, m-am uitat eu pe acolo si... ar putea fi de la antena? daca stie cineva pe unde ar putea intra apa va rog sa imi spuneti, maine o sa postez niste poze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema.am gasit una mocheta din porbagaj in stanga langa lampa.de unde sa vine acea apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai copii apa care se prelinge pe prag este de fapt din cauza neetanseitatii de la oglinda, acolo e buba, nu are nici o treaba siliconul de la fata de usa sau alte balarii, apa se prelinge pe langa firul ce actioneaza oglinda si apoi se prelinge pe la boxa in masina.

Spor la treaba, mi-a intrat si mie un firicel de apa cand a plouat mai tare , aveam si masina in panta,,,fata mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!