Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Am o intrebare pt cei care au avut mocheta de la sofer umeda. Cum ati uscat-o? E posibil ca presul de cauciuc sa faca uscarea si mai grea, adica datorita lui sa se usuce mai greu mocheta? Eu am avut un mic incendiu si pana sa o fac mi se prelingea apa pe langa cablu capota. Acum am inlocuit tot si nu stiu sigur daca umezeala a ramas dinainte de reparatie sau intra si acum apa.

Am aruncat cu un bidon apa, dar nu am obs sa pice apa in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Covorasul ala sigur blocheaza uscarea. Ideal ar fi sa dai scaunele jos, piesa de plastic dintre cele 2 scaune (nu stiu cum se numeste) unde este schimbatorul. Eu nu am putut ca nu am avut scule asa ca doar am slabit ornamentele de plastic de la praguri am tras mocheta am pus in burta formata ceva sa o tina separata de pasla de pe podea si am lasat-o asa in soare vreo 4 zile. Din cand in cand mai deschdeam usile sa mai iasa umezeala. Nu stiu daca s-a uscat perfect dar nu mai miroase si nu mai simt umezeala cand dau cu mana pe mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu miroase, nici macar nu iese apa daca apas pe ea, am obs niste apa pe spatele presului, ca un condens , asa am gasit ca e uda. , dupa care am pus hartie intre pres si mocheta, am mers cu ea asa sa absoarba cat de cat.

Nu prea vad rostu sa scot mocheta, este umeda pe 15 cm patrati , fix in mijlocul podelei soferului, aseara am pus hartie sub pedale si in locul "footrest-ului" si azi, dupa ploaie am gasit doar hartia usor umezita in portiunea deja uda a mochetei. Ma gandesc ca daca mai intra apa trebuia sa se ude intai hartia mai sus pozitionata, chiar de sub bord sau cea de langa maner deschidere capota. O tin sub observatie, sper sa nu ma insel

Modificat de Alexandru P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si o problema cu apa in masina.... Daca las masina pe o suprafata plana nu intra picatura de apa chiar daca ploua toata ziua. Daca parchez undeva unde trebuie sa stea ridicata chiar si foarte putin de fata, de spate, de lataral, cat plua afara, atat intra apa si in masina. Mentionez nu intra apa de fiecare data in acelasi loc. Cand fata dreapta, cand spate dreapta sau spate stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a varsat veva in porbagaj si vreau sa spal mocheta, intrebarea este daca pot la spalatorie cu spuma activa si jet ? intatirura (cea care vine peste roata de rezerva)din ce material este facuta ? nu vreau sa-si modifice forma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@le banner poti sa speli mocheta din portbagaj cu jet si spuma activa fara nici o problema.Nu stiu din ce material e facuta acea intaritura, dar iti spun sigur ca nu isi modifica forma.Am spalat si eu aceasta mocheta la jet si cu spuma activa la spalatorie si nu s-a intamplat absolut nimic.Dupa spalare eu am lasato in soare o zi ca sa se usuce.Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut si eu o experienta cu apa in masina ,intr-o dimineata ma uit in oglinda vad tapiteria de pe stalpi spate umeziti ,deschid porbagaj apa o ajuns pana la rezerva ,pe la cheder nimik suspect ,deschid/inchid de vreo cateva ori porbagaju si surpriza ,porbagajul la maxim atinge in antena care se ridica vreo 2mm ,se slabise piulita de la antena si se prelingea in parti pe plasticul care incheie tapiteria plafonului in spate si mai am, cateodata in partea di spatele stopurilor jos se aduna apa (in spate la bec porbagaj) stopurile sunt lipite de garnitura si caroserie cu silicon si nu stiu pe unde ,prin gurile de aerisire spate nu prea are cum sa intre ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa poate ajunge unde zici tu si daca este spart furtunul care duce apa la spalatorul de luneta. Asa ca actioneaza stergatorul si spalatorul de luneta si vezi cat de rapid scade apa din vasul cu lichid de spalare geamuri, si daca nu cumva toata apa ti-o arunca in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Acum un an jumate m-am lovit de problema apei in masina sub mocheta, loc in care mustea apa, pe atunci apa se prelingea de undeva de sub pedale, am verificat prin ridicarea mochetei si turnarea apei pe parbriz. Am urmarit postarile de pe forum si am procedat conform recomandarilor, am scos stergatoarele, chederul de la parbriz, aparatoarea din plastic a rotii, am curatat pamantul si nisipul cu frunze, am siliconat tot ce era de siliconat, am aerisit mocheta, si am scapat. Pana astazi din pacate :huh: cand am observat ca mocheta este jilava din nou.

Nu stiu ce sa-i mai fac :scratch:

Ar mai avea cineva vreo idee :icon_idea:

Unde sa mai verific :question:

Mersy.

Modificat de manitoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de conexiuni ... e in partea soferului sub plastic...kktul ala de garnitura de la capac nu etanseaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, probabil, si atunci va trebui sa iau totul de la capat, cel putin sub stergatoare. :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai plasticele jos scoti capacul iei un tub de silicon sanitar si dai cu simt de raspundere... de jur imprejur...

Bineinteles desfunda si gaurile de scurgere :)

Si eu am dat la peste... inclusiv in spate...nevasta cica sa-i pun colac de salvare pe linga centura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haha :icon_thumleft:

----------------------

daca mai sunt idei.......pls.RO%20flag.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte buna solutia cu silicon. Oricum, verifica sa fie bine inchis capacul care vine peste cutia cu mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut mocheta si am verificat cu bidonul de apa pe parbriz, nu se vede ca se prelinge apa pe undeva. Am trecut atunci sa verific prin palpare podeaua si am vazut ca este uda doar o portiune din jurul unui dop, cam pe o raza de 20 cm. in jurul lui, l-am scos, a iesit relativ usor, nu am simtit nimic ud in interiorul orificiului, dar banuiesc ca de acolo vine problema :unsure: . Am trecut deci la curatare, uscare si siliconare. Sper sa fi rezolvat de data asta. :icon_rendeer: :sly:

Imag001

.

Modificat de manitoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu sa intre pe acolo...doar daca era dopul scos de tot sau daca ai trecut prin balti mai mare de nivelul pragului...si dopul era deranjat..... altfel, nu imi explic cum era sa "urce" apa pe acolo.

Poate acolo s-a strans si a "baltit".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori, sa fie boschetul :question: :icon_confused: , dar cum sa verific daca are gaura podeaua :question: :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Eu am gasit apa in coltul din stanga jos al portbagajului,exact sub stop.Acolo am vazut ca e un dop de cauciuc exact ca alea 3 de sub roata de rezerva.Era cam mancat cauciucul ala asa ca l-am inlocuit cu un alt dop de acolo de sub rezerva care arata mai bine.Acum astept sa mai ploua sa vad daca aia e cauza.

A mai avut cineva aceeasi problema?

Modificat de copanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lasat presul jos provizoriu, si dupa o zi, dupa ce am facut un drum scurt, a doua zi am gasit mocheta umeda din nou, afara nu a ploat, prin balta nu am calcat, ce sa mai cred ?. A ramas probabil doar varianta condensului, dar de ce numai la sofer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am rezolvat prin inlocuirea dopului de cauciuc care se afla acolo la baza stopului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am gasit si eu mocheta umeda vreo 15 cm patrati la sofer,apas cu mana si apoi duc la nas si deja miroase urat deci e problema veche,am verificat scurgerile acelea laterale sunt ok,mam uitat sub masina.si am vazut o gaura fara capac,si in stanga este la fel nu are capac,langa ea mai este o gaura de scurgere ovala,aceea are capac,dar gaura aceea nu duce direct in masina pare o dublura ceva si pare ca se vede o urma de silicon din fabrica cum ca a avut capac.sper ca mam facut inteles.va rog un sfat ceva,mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo cand ai verificat scurgerile laterale, ai dat jos plasticul ala de sub axul de la stergatoare, in partea soferului e un capac mare negru de plastic, care deobicei are garnitura coapta, mai da o geana acolo, eventual toarna apa si vezi daca ploua pe relee sub bord.

Si daca tot esti la verificat scurgeri, da jos fata de la usa soferului si uita-te supa scurgeri de apa jos, de dupa capacul mare de metal care tine macaraua, sa nu fie coapta/deteriorata etansarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai k nu inteleg,fata de usa din metal aia pe care se prinde macaraua are garnitura? de aia zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai...fa lucrarea pe care ti-a postat-o colegul..desfa stergatoarele si grila lor de plastic din fata parbrizului.Vezi cum sta treaba acolo.Degeaba la roara sunt ok scurgerile daca sus sunt infundate.Poate observi de unde vine firicelul de apa care iti inunda habitaclul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat scurgerile laterale de sus de la capota sunt niste gauri lunguiete care sunt ok ,am scos capacu de plastic si am pus silicon,dar nu sunt lamurit cu gaurile de sub masina.deci e un capacel mic negru,unu oval si mai am o gaura rotunda mai maricica asa care nu are capac nici in stg nici dreapta ,am bagat degetu pe acolo dar e dublura.va rog sa ma lamuriti,la voi sunt acoperite acele gauri.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!